Луков марш в събота, 14.02 - вашето мнение!?

  • 10 881
  • 205
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 2 734
Според мен коренът на проблема е не в това кой е ген. Луков и какви са заслугите му, а какви организации си служат с името му в наши дни и какви привърженици привличат в редиците си.
Всеки знае гологлавите момчета с бомбъри и кубинки по тези мероприятия. На всеки зададен към тях въпрос отговорът не е по- различен от "България на три морета" или "Циганите на сапун". Задълбочаване по темата е невъзможно, поради очевидната липса на потенциал.
Малцина са вникващите по- дълбоко във философията на някоя политическа идеология, още по- малко са познаващите историята. В средите им се разпространяват очевидни лъжи и утопии, свалящи всякаква вина от престъпленията на тези режими, в които те вярват и приемат за исторически истинни.
Достатъчно е да влезете в някой от торент сайтовете, Замунда например и да прочетете коментарите под торентите на филми като "Списъкът на Шиндлер" и подобни.
НО, абсолютно същото се отнася и за поддръжниците на дядо Иван и лайт мотива "колко хубаво беше по времето на комунизма". Двата режима, уж безкрайно различни, в корена си са абсолютно еднакви, като отново поради слаба заинтересованост от историята, днешните им млади идеологически фенове са отявлени врагове на едни фронтове, а братски се прегръщат на други.
Изводът е един, както за едните, така и за другите: Помнете и не позволявайте да се повтори!

Последна редакция: пт, 13 фев 2015, 15:47 от DoGma_PrObe

# 136
  • Мнения: 21 741

Но, поне да беше отговорила на въпроса, а не да отговаряш с въпрос...

 Е, сега, то човек не е виновен, ако детето му е тъпо. Но ако е и агресивно, тогава вече си е провал, така че отговорът ми  на въпросът ти е да.

# 137
  • Мнения: 2 616
  Има си хас пък да нямам отношение какви паради и маршове манифестират из града ми. И не са разрешени всякакви паради и манифестации, има си специален закон.
Значи, да обобщим:
Гей-парад- може.
Шествие на силно запалените комунисти-може, щото не е незаконно в България да си комунист.
Шествие/парад/протест на придошлите от Африка "гости", искащи да получават социални осигуровки и да имат работа в чужда държава-може, щото и това е законно.
Луковмарш-НЕ МОЖЕ, защото почита водача на националните легиони и е подкрепял Третия Райх.


Мдааа... разрешено е всичко, ноооо... само за розови, червени и "дискриминирани" малцинства.  Laughing Sunglasses Умът на средностатистическия българин е много добре промит от десетилетия пропаганда, така че реагира точно като кучетата на Павлов, като чуе думичките "фашизъм", "антисемитизъм", "ксенофобия", "нетолерантност", някакви си "идеали на комунизма" и т.н.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 138
  • Мнения: 14 478

И най извратеното от всичко е-че много от маршируващите с плаката на Луков като ги питаш какво мислят за съвременния свят-всички те ще ти кажат как Путин е прав и да живее православния Рашизъм!!!



   Разбира се. Какво странно има?  Луков - човека, макар и герой от войната си е имал политически схващания, които го сближават баш с патриотичните истерии, които явно са неумиращи - национализъм, антисемитизъм, расизъм, омраза към всякакъв либерализъм и демократичност и възхита от тоталитарните режими в крайна сметка - все неща в които днес флага вее Путин.


  
Глупости, Ирис. Как можете да бъдете толкова еднопосочни в мисленето си. Казали са ви -Луков е расист и антисемит и вие като папагали. Казали са ви, че са го убили антифашисти и вие като папагали. Какъв е бил този генерал и за какво се е борил и защо е бил неудобен ?
Едва ли са го разстреляли  защото е бил антисемит, не мислиш ли? Луков е бил патриот-това ли ви притеснява толкова? Това ли е толкова страшния му грях?

Ако беше посрещал чужди подводници в България като Вапцаров по-приемлив ли щеше да е за вас ?  Бас държа че щеше да е по-приемлив-всъщност съм сигурна, че щяхте да бъдете къде-къде по-ласкави към него, ако беше като Вапцаров.

Проблема ви е че изобщо не се замисляте. Вие мислите само в рамките, които са ви поставили.

Същите сте като тези момченца с марша. И те така мислят еднопосочно. Намерили са си един удобен повод, намерили са този генерал и го развяват по площадите като чучело с идеята да пропагандират нещо, което определено няма нищо общо нито с Луков, нито с това, за което се е борил той.

И маршируващите и възмутените от тях са просто участници и зрители в една клоунада.

Последна редакция: пт, 13 фев 2015, 17:06 от Герри

# 139
  • Мнения: 21 741
 Да бе, не били антисемити и поддържници на Третия райх, а само добри патриоти. Само че вече всички документи са достъпни, вестниците на СБНЛ и документите им могат да се прочетат и днес.

Изложение-позив на СБНЛ „Кой покровителства българските евреи?“ (1943 г.)

Защо се вдигна напоследък толкова шум около положението и съдбата на еврейството в България?
Кой и защо организира у нас широката акция в тяхна защита?
Ето каква е истината:
            От германска страна е направено предложение на българското правителство да бъдат изселени и настанени на работа в източните области всички български евреи, на брой около 60 000.
           Правителството на Богдан Филов, вместо да използва този рядък и единствен случай да разреши коренно и веднъж завинаги еврейския въпрос, за да се сложи край на една язва в нашия национален организъм, е отбягнало да се възползва от тази възможност. То се съгласява от „кумова срама“ да бъдат изселени само евреите от новоосвободените земи в Тракия и Македония очевидно защото еврейският елемент там няма още покровители и влияние на каквото се радват евреите от старите предели на царството.
            Оказва се обаче, че броят на евреите от новоосвободените земи е недостатъчен, за да попълни уговорения с Германия контингент за изселване, поради което става нужда да се включат известен брой евреи от Югозападния край на стара България. Едва що взето това решение, и народните представители от „засегнатите“ избирателни колегии удавят респективния министър в бурни протести, възмущения, закани и предупреждения. Между тях са подпредседателят на камарата, масонът Димитър Пешев, „апологетът“ на новия ред у нас Сотир Янев, представителят на „третото поколение“ в парламента Бошко Ковачевски и отбор все такива „безкомпромисни борци“ за национална България.
            Тяхната акция успява, Министерският съвет отстъпва пред ходатайствата и евреите от Дупнишко-Кюстендилския край, както и всички евреи от старите предели на царството, остават по местата си. Доволни са всички: евреите, защото ще продължават да паразитстват на широкия български гръб; техните еврействащи покровители, защото ще си имат и занапред дойна кравичка в обора; покровителите на еврейството в чужбина, защото се запазиха в земята ни агентите им за национално разложение, шпионаж, саботажи и убийства.
            И Радио Лондон възкликна: „Чичото оздравя!“
            Тази еврейска историйка у нас е знаменателна. Който има уши, нека слуша, и който има очи, нека вижда! Тя сваля маската на днешната масонска власт, която само спекулира с еврейския въпрос, а на практика кърми „змията в пазвата“, срещу която правителствени глашатаи само вдигат шум.
            Легионерска България единствена е гарант за истинската национална революция, която ще спаси нацията и ще укрепи здраво трона!
            Да си вървят книжниците и фарисеите от масонските ложи, заклети покровители и използвачи на еврейството!

            Съюз на българските национални легиони
ЦДА ЧП, 136к, а.е.6, лист 16. Печатно, циклостил



  Идете в библиотеката, вземете вестник Прелом и Народен водач и ще видите за какво става въпрос, каква им е реториката и какво искат тия хора, какви са им възгледите и какво значи тяхното родолюбие. И защо днешните младежи с бръснати глави са си избрали точно тази личност.
 Колкото до комунистическите терористи - хвани едните та удари другите, вместо отдавна да сме се оттървали от всичките вкупом, тепърва след толкова години се канят още да ни скачат по главите и да се възраждат. Stop

Последна редакция: пт, 13 фев 2015, 17:32 от Iris04

# 140
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Ами, те отрочетата на тия комунисти-терористи сега ни управляват...
Ма, няма лошо де, по-яко е да се мразят тия деца и млади хора с бръснати глави, които не могат да стъпят на нокътя на кутрето на който и да е от тия властващи по престъпления.

# 141
  • София
  • Мнения: 29 053
Скрит текст:
Според мен коренът на проблема е не в това кой е ген. Луков и какви са заслугите му, а какви организации си служат с името му в наши дни и какви привърженици привличат в редиците си.
Всеки знае гологлавите момчета с бомбъри и кубинки по тези мероприятия. На всеки зададен към тях въпрос отговорът не е по- различен от "България на три морета" или "Циганите на сапун". Задълбочаване по темата е невъзможно, поради очевидната липса на потенциал.
Малцина са вникващите по- дълбоко във философията на някоя политическа идеология, още по- малко са познаващите историята. В средите им се разпространяват очевидни лъжи и утопии, свалящи всякаква вина от престъпленията на тези режими, в които те вярват и приемат за исторически истинни.
Достатъчно е да влезете в някой от торент сайтовете, Замунда например и да прочетете коментарите под торентите на филми като "Списъкът на Шиндлер" и подобни.
НО, абсолютно същото се отнася и за поддръжниците на дядо Иван и лайт мотива "колко хубаво беше по времето на комунизма". Двата режима, уж безкрайно различни, в корена си са абсолютно еднакви, като отново поради слаба заинтересованост от историята, днешните им млади идеологически фенове са отявлени врагове на едни фронтове, а братски се прегръщат на други.
Изводът е един, както за едните, така и за другите: Помнете и не позволявайте да се повтори!

Безкрайно съгласна съм основно с подчертаното, но и с целия пост.

# 142
  • Мнения: 14 478
Ама ти, Ирис май сериозно си мислиш че Луков са го убили заради подобни писания? И това ли е единственото нещо, което е правил той? Не е известен с нищо друго, освен да пише против евреите и масоните? Каквито писания са бъкали по онез времена (както и сега) и подобни приказки никога не са се възприемали насериозно у нас, включително и повечето от младежите легионери не са го възприемали и не са го одобрявали.   В България нацизъм по времето на Борис не е имало  и това, че влизаме в пакта няма нищо общо с някаква нациска идеология.
 Или е просто много по-удобно  омразата ни да отиде към генерала или към човек като Филов или даже Цанков , отколкото към тези, дето дойдоха тук с влак от СССР и разсипаха абсолютно всичко!
Кажете на царските генерали  Фашисти и край с тях нали? Етикета е лепнат.  Те друг принос за България нямат... Mr. Green
Докато такива като Димитров, Благоев, Цола Драгойчева-ооо-те са Антифашисти и са се борили против нацистите, за благото на народа...

Последна редакция: пт, 13 фев 2015, 18:55 от Герри

# 143
  • Мнения: 682
А сигурно на тази значка има православен кръст, не свастика:

http://rodenkrai.bg/content/smnl-znachka-1933-g

# 144
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Според мен, статуята на Св. София трябва да бъде заменена от статуя на Цола Драгойчева!
Между другото, небрежна извадка от Уикипедия, относно личността на ген. Христо Луков (дето само е писал против евреите)...

Цитат
Наред с това, ръководеното от него министерство извършва значителна дейност за оперативното и стратегическо планиране, в т.ч. планове за случай на война с Гърция, едновременно с Гърция и Турция, за действия срещу Румъния в конкретна обстановка, както и за прикриване на южната граница при гранични инциденти. Разработват се нови нормативни документи, които осъвременяват уредбата на въпросите за бойната готовност на армията, правилници на родовете войски и усъвършенстване на структурата и подструктурите на Министерството на войната и Щаба на армията.[9]
Цитат
Поппетров отбелязва, че няма запазени доказателства Луков да е изповядвал антисемитски идеи, макар че след 1933 г. антиеврейската тема доминира в публикациите на СБНЛ.[13]

Според други историци Луков не може да бъде определен като изповядващ идеологията на фашизма или нацизма. Такава теза например застъпва доц. Лъчезар Стоянов в медийно интервю от 2012 г.[14]

един цитат от потомците на офицерския корпус:
Цитат
ген. Луков е преди всичко български офицер отдал над 30 години от живота си в служба на Родината и проявил безпримерен личен героизъм на бойното поле в най-трудните за България мигове.

Христо Н. Луков е роден във Варна през 1888г.  Завършва ВНВУ с 27-ми випуск През 1907г. Кариерата му като строеви артилерийски офицер го заварва като командир на отделение в 27-ми  артилерийски полк кум края  на Първата световна война. Тогава комунисти и земеделци провокират бунтове сред войската. Войниците масово дезертират от фронта и тръгват към София. Врагът безпрепятствено навлиза в нашите позиции.

По това време отделението на майор Луков е на позиция край Кюстендил. Войниците му се разбунтуват, напускат поста си и побягват към Радомир. Насреща напредва мощна сръбска пехотна част. Майор Луков останал съвсем сам зад четитите оръдия започва трескава стрелба. Видяли трогателната сцена, трима овчари от близките села се притичват на помощ и започват да му подават снарядите. Стрелбата продължава цяла нощ и сърбите не успяват да преминат позицията. На другият ден е подписано примирието. Границата е очертана. Кюстендил остава в България. Полковникът, командвал сръбската пехота не може да повярва, че е бил спрян от един единствен човек – майор Христо Луков.
Той е автор на десетки научни трудове, някои от които и днес са основни пособия в областта на артилерията. На края на кадровата си кариера Луков е последователно командир на 2-та и 3-та пехотни дивизии.
През 1935г. е министър на войната в правителството на Георги Кьосеиванов.
Генералският кръст на ген. м-р Луков е от 1-ва степен на ордена „За военна заслуга”. Генералът кавалер и на „Св Александър” (4 и 3 ст.) и немския Железен кръст (2 ст.) Заслужава си да обърнем специално внимание на факта, че Луков е двукратен кавалер на ордена „За храброст” – носител е на първи и втори клас на четвъртата степен на най-престижното отличие. Четвърта степен на В.о.Хр. се дава на кадрови офицери от средните чинове за проявена храброст на бойното поле. Въпреки силните си политически позиции като член на Военния съюз и министър, неговите ордени за храброст не са плод на конюнктура, а са спечелени с кръв по фронтовете. Христо Луков е истински български военен герой!
На 13 февруари 1943г. е застрелян от нелегални комунисти пред скромния си дом, къщичка някаква, с нищо не подсказваща че вътре живее бивш министър, генерал, човек с огромно политическо влияние. Убит е пред очите на малката си дъщеричка, която изтичала да отвори вратата.

Сред организатоврите на убийството, представени като „добрите” герои във филма е Иван Буруджиев – партизански командир, впоследствие издигнат до генерал от народната армия.  Тези два образа – на убития от засада офицер от кариерата и на издигналия се до генерал бивш терорист много точно илщстрират злините, които комунистите причиниха на България и целия срив на българското офицерство, което причиниха, като поставиха недоучилите си другари – терористи, поклонници на чужда държава начело на българската войска. Точно заради такива като Буруджиев няма как възпитаниците на Военното на Негово Величество да застанат в един строй до „патриотите” от БНА.  Няма как! Масло и вода не се смесват!
https://edinzavet.wordpress.com/2009/02/14/%D1%87%D1%83%D0%B4%D0 … 8A%D0%BB%D0%B3-2/

# 145
  • Мнения: 566
Ама ти, Ирис май сериозно си мислиш че Луков са го убили заради подобни писания?

Защо се хабиш?  Simple Smile В темата е пълно с хора,които твърде много се влияят ,от това което се пише в пресата,без по НИКАКЪВ начин да са компетентни по въпроса.Казал нещо овчаря и овчиците след него "беее" .
По между другото съм дипломиран историк като 2ро висше и скоро ще ставам и асистент,ако намеря време.
keryone бълвоча,който си написала в по-дългото си мнение ме разсмя и ужаси едновременно .
Фашизъм в България НИКОГА не е имало,но това едва ли ще го проумееш,поради облагите ,които си получавала покрай дядо ти комунисто-партизанин.
Ако не беше ген.Луков примерно Кюстендил щеше да е сръбски град,но кой ли се интересува.
От друга страна е НЕОСПОРИМ факт,че такъв тип мероприятия се посещават често от отвращаваща пияна и дрогирана футболна сган , която по всякакъв начин се опитва да "яхне вълната" и да си избие комплексите.На един Луков марш се бяхме събрали колеги докторанти по История , и по едно време една групичка пияни олигофрени почна да вика и крещи.Питам го единия-ЯВНО неадекватен малоумник "Защо си тук?" и ми отговаря "Ми за идеята" , след което като го питах "Знаеш ли кой е ген.Луков и какво е направил за България?" и ми отговори "А бе не съм сигурен,но е бил велик-важното е да пребиеме някой различен-циганин,черен или евреин" .Като му казах,че имам доста приятели евреи и мюсюлмани,а приятелката ми (тогава) с , която живея от 2 години е от Ангола и се чудеше какво да ми каже...Много паплач има-това не може да се отрече.

Adellle  доц.Лъчо Стоянов е много интересен и като човек,и като историк.Чел ми е лекции и сме водили спорове по много теми.Много е недолюбван от по-старото поколение историци и кликата около ДПС .

# 146
  • Мнения: 25 891
За легионерите не знам, но в другата подобна младежка организация - "Бранник", са членували "Елисавета Багряна, Дора Габе, Ангел Каралийчев и други видни представители на българската интелигенция. " 
Ах!  smile3544

(Източник)

СБНЛ и "Бранник" са предшествениците на ДПО "Септемврийче" и ДКМС. Различни времена, различни наименования, различни символи и атрибути.
А смисълът, целта... Едни и същи.

# 147
  • София
  • Мнения: 2 734
Може би ни се струва странна политическата ангажираност на хората от онова време, сравнявайки я с днешната пълна апатия. Фашизмът е свирил на тънката струна на българите, а именно националният идеал, мечтата за възвръщане на откъснатите български земи. Връщането на Беломорието след присъединяването към Тристранния пакт печели много симпатии, но за развит управляващ и поддържан широко от обществото фашизъм не може да се говори.
След 1944 г. вече всякакъв национализъм и патриотизъм са незаконни и носещи смърт и от стремящи се да присъединяваме земи ставаме готови ние да се присъединим- като поредната Съветска република.

# 148
  • Мнения: X
За легионерите не знам, но в другата подобна младежка организация - "Бранник", са членували "Елисавета Багряна, Дора Габе, Ангел Каралийчев и други видни представители на българската интелигенция. " 
Ах!  smile3544
Бранник е създадена през 1940 г. По това време Каралийчев е на 40 г., Багряна - на 50, а Дора Габе на 55 г. Съмнява ме да са чпенували, ама щом казваш.
Бранник няма нищо общо с СБНЛ. Това си е нещо като Хитлерюгенд, пионерчетата или скаутчетата. И си е било полузадължително за учениците.

# 149
  • Мнения: 25 891
А, не знам - цитирах Уикипедия, даже приложих линк.
Но със сигурност знам, че в "Бранник" са членували и възрастни. Може би като ръководители или почетни членове?

Общото между "Бранник" и СБНЛ е, че са били силно мразени от прогресивната комунистическа младеж. Поне така пишеше в книжките със спомени от онова време, които като деца всички от моето поколение сме чели.

Общи условия

Активация на акаунт