Трудно проговаряне -тема 18

  • 131 633
  • 751
  •   2
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
    Трудно проговаряне -тема 18                              
                        



"Разбирането, че детето ще "израсте" проблема с възрастта, може само да го предпази от своевременно получаване на адекватна помощ"
                                                                                     Джийн Айрин  


ДЕТСКО РАЗВИТИЕ


Знам, че си логопед ... но с какво се занимаваш?


ТЕСТ НУЖДАЕ ЛИ СЕ ДЕТЕТО МИ ОТ ЛОГОПЕД 1-6 г.


Кога сме за логопед ?

Къде да  заведем детето на преглед ?- УМБАЛ ”Александровска” ЕАД
Клиника по детско - юношеска психиатрия „ Св. Никола”

http://alexandrovska.com/bg/node/100

Тест за ранна диагностика за аутизъм

Тест за ранна диагностика за аутизъм 2


Указател на логопеди  


Видео : Разпознаване на проблемите в развитието на децата


Психомоторно-развитие на детето в предучилищна възраст

Периоди на говорното развитие. Какво и кога трябва да се научи да казва детето ви ? -  

Нервно-психично развитие от 1 до 3 години -  



Какво е Алалия  ?


Етапи на говорно и езиково развитие

25 начина да накарате детето да ви чуе, когато му говорите

КАК ДА АКТИВИЗИРАМЕ ПОЯВАТА НА РЕЧ У ДЕТЕТО

Неправилно произношение на говорни звукове (Л, Р, Ш и т.н.) new

Игри и упражнения, подпомагащи развитието на речта

Как да нaучим детето да произнася буквата „Р”

ДА НАУЧИМ ЦВЕТОВЕТЕ

Игри за фината моторика
Още игри за фина моторика
Обща моторика
ФИННА МОТОРИКАново

Предучилищна възраст: 36 до 48 месеца[/b][/size][/color]
 http://desipeeva.blogspot.com/2011/06/normal-0-21-false-false-fa … bg-x-none_22.html

Упражнения за устните и езика

артикулационна гимнастика: http://www.logopedico.com/video/

ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ТЕСТОВЕ ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ

ДЪРВЕНИ ИГРАЧКИ ДИДАКТИК - http://koto-bg.com/bg/index.php?option=com_content&task=blog … id=2&Itemid=4

Логопедични карти :
http://www.logopedico.com/logopedichni_karti/
http://picasaweb.google.bg/109654410610653624961
http://picasaweb.google.bg/milynaivanova/FTEkJI?authkey=kFQSIsNJYEA#
http://picasaweb.google.bg/kateingrid/DesenhosPontilhados#
флашкарти

Полезна информация за  развитието  на детския говор може да четете и  тук  Hug
Логопедичен кабинет - гр. Бургас -  
http://www.facebook.com/pages/%D0%9B%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BF%D0% … 1/159858000748412
Хапче за проговарянеnew

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИГРИ ЗА ИЗТЕГЛЯНЕ
ОЩЕ ИГРИ ЗА ТЕГЛЕНЕ


Полезни сайтове:
Логомагиканово
Логопедиконово
Детско развитиеново
Логопедново
umeia
krokotak
зверушканово
Логопедия.БГ



Трудно проговарящи деца! - Тема 1
-
Трудно проговарящи деца! - Тема 2
Трудно проговарящи деца! - тема 3
Трудно проговаряне!-тема 4
Трудно проговаряне! - Тема 5
Tрудно проговаряне! - Тема 6
Трудно проговаряне! - Тема 7
Трудно проговаряне! - Тема 8
Трудно проговаряне! - Тема 9
Трудно проговаряне! - Тема 10
Трудно проговаряне! - Тема 11
Трудно проговаряне! - Тема 12
Трудно проговаряне! - Тема 13
Трудно проговаряне! - Тема 14
Трудно проговаряне! - Тема 15
Трудно проговаряне -тема 16  
Трудно проговаряне -тема 17

# 1
  • Мнения: 4 719
Да не е празен запис- има ли разлика между Гамалон и ГАБА? Чета съставките и на двете и не намирам разлика. И на двете активното вещество е Gama-aminobutyric acid.

Последна редакция: пт, 20 фев 2015, 14:55 от йоко

# 2
  • София
  • Мнения: 3 249
Едно и също е. Гамалон е търговска марка на македонски производител

# 3
  • Мнения: 4 733
Момичета, чета началната страница и виждам фейсбук на един конкретен бургаски логопед в темата. Някой е споделил че е доволен или въпросната логопедка е списваща тук? Тази жена е уникална. Добре че ме спряха индиректно нейни колеги та да не сизирам когото трябва.


По повод добавките и аз съм от питащите. Макар и да чета допълнителна информация ми е много от полза да се посъветвам с някой  с повече опит от мен. Иначе разбирам че даването е на принципа проба-грешка и хаоса поне за мен става още по-голям. От Л-карнизина или детето ми става час след приема хиперактивно или аз се вманиачавам. Уж започва да си играе със сестра си, но винаги избива в бой и писъци от негова страна, а каква пот се лее..... Tired Заради това смалих дозата на половин капсула. Струва ми се хем малко, хем и на фона на 14-те му кг просто се чудя...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 210
Привет в новата тема! Дони   bouquet

# 5
  • Мнения: 84
Kasidy как да се разбира ‚ Уж започва да си играе със сестра си, но винаги избива в бой и писъци от негова страна, а каква пот се лее.‘... Става въпрос за страничен ефект от Л-карнизина или като резултат от повишената физическа активност при играта, въпросът ми е има ли повишено изпотяване в състояние на неактивност (физическа)?
Ana.

# 6
# 7
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Запис. Много нови думи пожелавам!

# 8
  • Мнения: 33
Здравейте,някой може ли да каже,къде могат да проверят дали дете с проблеми с говора има готовност за 1 клас? И дали изследването на слуха може да е надеждно без да се поставя упойка? Детето е на 6 год.,но не е сигурно,че ще разбере поставен въпрос,шепнене зад гърба чува.

# 9
  • Мнения: 234
Saule, благодаря ти много за линка на твоя блог! Страхотна идея да споделиш твоя опит в личен блог- много полезна и интересна информация. Аз вървя по вашите стъпки- твоите и на Доника и на другите майки във форума... Има напредък и това е най- важното. Получава се бавно, след много работа, терапии, даване на добавки и търпение. Вярно, има деца, които учат лесно, схващат бързо и вървят смело напред и такива, като моето дете, което има нужда от повечко време и дори и от алтернативни начини за да възприеме едно съвсем елементарно нещо, като например, че едно и едно прави две. Има такива, които си пишат домашните бързо и после играят, а ние си пишем домашното и по- малко играем, защото времето не е от значение... Темпото не е на охлюв,  а на уморен охлюв. И непрекъснато мотивиране и обясняване защо е необходимо да се прави това. Всяко дете е различно и не казвам, че с моето е трудно, а че просто не е като да го оставиш сам в стаята и после да провериш какво е написал в тетрадката... Иначе много се смеем и забавляваме, особено откакто започна да повтаря наши фрази и да задава "умни" въпроси.  Joy
Desi-ra, за първи път чувам за изследване на слух с пълна упойка, още повече при дете на 6 години. Правили сме поне три изследвания на слуха (едното, като бебе), и не е имало проблеми. Те си имат начин да разберат дали и колко чува и разбира детето. Това, че няма да разбере поставен въпрос може да няма никаква връзка със слуха и пак може да се разбере дали чува, като предупредиш лекаря за какво става въпрос и да вземе под внимание проблемите с говора, евентуално с разбирането при детето.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 285
Здравейте,някой може ли да каже,къде могат да проверят дали дете с проблеми с говора има готовност за 1 клас? И дали изследването на слуха може да е надеждно без да се поставя упойка? Детето е на 6 год.,но не е сигурно,че ще разбере поставен въпрос,шепнене зад гърба чува.

Аз съм правила официален тест за училищна готовност на дъщеря си точно преди една година. Прави се от психолозите в Св. Наум, това е болницата по неврологични и психиатрични заболявания. Тестът се прави в кабинет на психолог, ние имахме две посещения, аз стоях отвън. Заплаща се на касата на болницата, мисля беше 40 или 50 лева. Получава се официален документ за нивото на развитие на детето по различни показатели, изразено с понятия и коефициенти. Няма болничен престой, няма направления, отива се само на кабинет след предварителна уговорка за ден и час по телефона.

# 11
  • Мнения: 2 140
На нас в "Св.Никола" също искат да ни обследват и да ни кажат дали трябва да се отложи детето за първи клас. Но как ще протече, ще разбера евентуално август.
Още миналата година, когато поставих въпроса ми обясниха, че може да тръгне с набора си, но да учи по индивидуална програма, съобразена с възможностите й.
Тематично разпределение за дете със СОП

Последна редакция: ср, 25 фев 2015, 09:57 от n_alex76

# 12
  • Мнения: 13 798
Здравейте,някой може ли да каже,къде могат да проверят дали дете с проблеми с говора има готовност за 1 клас? И дали изследването на слуха може да е надеждно без да се поставя упойка? Детето е на 6 год.,но не е сигурно,че ще разбере поставен въпрос,шепнене зад гърба чува.


Чуването и разбирането са две различни неща.

в кое населено място сте принципно? ако детето епиосещавало детска градина те минават тест за готовност за първи клас в градината и им се издава сертификат.

# 13
  • Мнения: 33
Здравейте, благодаря на всички за бързите отговори!В св.Никола тестът за 1 клас е през август ,защото има за тогава свободен час ли? Ние ходим на логопед, неофициално е: "неразбиране на речта", психиатър ни диагнозтицира и терапията е под негов контрол. Определено има сериозен напредък. На мен обаче ми се струва ,че може и още. Попаднах на блога на Станислава , много ме обнадежди и амбицира. Искам да включа и добавки, и барокамера. Детето ходи на нормална детска градина. Академично,според учителите е готов, но според мен с дисциплината ще има проблем. За това си мислех,че е добре специалист (за деца с проблеми ) да каже дали е готов. Когато беше на 3 год. Ходихме в св.Никола , но не ни допуснаха до обследване, препоръчаха да си оправим" авторитетите" и ако на 5год.продължаваме да се съмняваме ,че има проблем ,пак да отидем. Така ,че нямаме диагноза. Таткото е консервативен и ми е трудно да се справям най- вече с него.
Относно изследването на слуха,когато тръгнахме на логопед,психиатърката каза ,че е добре да се направи изследване на слуха,за да сме сигурни, че проблема не е от там.Може и аз да не съм разбрала, но има вариант ,детето да няма намален слух,а да не чува определен спектър от звуци и поради това да има проблем усвояването на речта, изследването се правило под упойка. А таткото като му казах:"Глупости,упойка,чува си детето"Пак обаче ще се поровя. Имам още много за питане , ама по-нататък. Благодарна съм ,че ви има!

# 14
  • Мнения: 13 798
да не чува определен спектър от звуци и поради това да има проблем усвояването на речта,

моят син чува прекрасно но мозъкът му има проблеми с преработката на всичко което постъпва само по слуховия му канал. Така че има много вариации на тема защо детето сякаш не чува и защо разбирането страда .

проблемът при децата със СОП понякога е, че и да са интелектуално в състояние да покрият изискванията за първи клас в поведенческо отношение имат проблеми. Често съветват детето да изкара подготвителена в училище което му се отразява много по-добре от предучилищната в позната детска градина.

Истината е че каквото и да ви кажат крайното решение си ваше. Има родители, които са отложили децата и съжаляват. има и такива, които са преценили да пуснат детето в първи клас въпреки съвета на специалистите и смятат че не са грешили.

Последна редакция: ср, 25 фев 2015, 20:12 от _re_ge

Общи условия

Активация на акаунт