Православни пости - 6 тема

  • 68 556
  • 694
  •   1
Отговори
# 630
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Имам кори за баница, пълнозърнести, и праз. Искам да направя баница, но без ориз. Какви подправки да сложа?

# 631
  • Мнения: 1 110
Въпрос на вкус. У дома слагаме малко чубрица, сминдух и червен пипер Simple Smile. Когато няма да хапват деца добавяме и люта чушка.

# 632
  • Мнения: 3 094
Имам кори за баница, пълнозърнести, и праз. Искам да направя баница, но без ориз. Какви подправки да сложа?
Може да сложиш в плънката малко пасиран варен картоф, защото поема мазнината, иначе празът седи много блажен, дори и при минималко количество мазнина. От подправките харесвам копър.

# 633
  • София
  • Мнения: 7 880
Имам кори за баница, пълнозърнести, и праз. Искам да направя баница, но без ориз. Какви подправки да сложа?
Може да сложиш в плънката малко пасиран варен картоф, защото поема мазнината, иначе празът седи много блажен, дори и при минимално количество мазнина. От подправките харесвам копър.

Праза няма да стои мазен, ако го  варите с много малко вода, съвсем малко олио и добавите съответните любими подправки (вкл. и малко кимион). У нас пърженето се ползва много рядко и нямаме такива проблеми.

За разнообразие може да добави например овесени ядки и домат. Задължително го оставяте да изстине. Една екстра и един хитър номер е добавянето на малко царевично брашно, което го сгъстява и поема излишната влага.

# 634
  • Мнения: 3 094
Дядо хаджия, никъде не съм казала, че пържа праза и той поема мазнина. Не ям пържено от дете и мразя запържени или задушени предварително продукти. Peace. Царевицата е ГМО и това, че постим, не значи да ядем вредни неща. Peace

# 635
  • София
  • Мнения: 7 880
Дядо хаджия, никъде не съм казала, че пържа праза и той поема мазнина. Не ям пържено от дете и мразя запържени или задушени предварително продукти. Peace. Царевицата е ГМО и това, че постим, не значи да ядем вредни неща. Peace

Всичката царевица ли е ГМО?
И от къде праза ви стана толкова мазен като не го пържите?

# 636
  • Мнения: 1 698
Да не забравяме, че постът е не просто въздържане от храна, а покаяние, смирение, кротост и себеобуздание.

# 637
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Дядо хаджия, никъде не съм казала, че пържа праза и той поема мазнина. Не ям пържено от дете и мразя запържени или задушени предварително продукти. Peace. Царевицата е ГМО и това, че постим, не значи да ядем вредни неща. Peace

Всичката царевица ли е ГМО?
И от къде праза ви стана толкова мазен като не го пържите?
Joy Joy
На мен си ми е баш добре Mr. Green

# 638
  • София
  • Мнения: 7 880

Праз лук с кралски печурки, моркови, домати и овесени ядки (може да ги замените с булгур).

# 639
  • Мнения: 3 094
Дядо хаджия, никъде не съм казала, че пържа праза и той поема мазнина. Не ям пържено от дете и мразя запържени или задушени предварително продукти. Peace. Царевицата е ГМО и това, че постим, не значи да ядем вредни неща. Peace

Всичката царевица ли е ГМО?
И от къде праза ви стана толкова мазен като не го пържите?

За жалост у нас всичкият (2 години работих в ресорното министрество и колегите от там, както и от БАБХ неприятно ме сюрпризираха)......Тука едно момиче попита какво да прави да не й е мазен. АЗ иначе всичко правя на пара и след това го използвам. Добавям мазнина, гледам да е много малко и пека на слаба фурна.

# 640
  • Мнения: 3 094
Да не забравяме, че постът е не просто въздържане от храна, а покаяние, смирение, кротост и себеобуздание.

Да не забравям, както и не забравям, че трябва да се грижа и за тялото си, защото всяка болест е й от пренебрежение към това, което ни е дал Бог и е нужно да го пазим и уважаваме. Иначе през поста се храня просто, както апропо и извън него......Тук ми парви впечатление, че има стремеж у много от хората към чревоугодничество.... Peace

# 641
  • София
  • Мнения: 7 880
Разликата в мненията не всякога е чревоугодничество. Разнообразието в храненето - също.
Хайде да не обсъждаме вселената на излишна паника.

# 642
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Разликата в мненията не всякога е чревоугодничество. Разнообразието в храненето - също.
Хайде да не обсъждаме вселената на излишна паника.
И да не забравяме също, че бог е благословил всяка храна и ни я е дал за ползване по предназначение. Е, сигурно не е допускал, че ще има ГМО през 21 век, иначе щеше да актуализира списъка Simple Smile
Аз повечето чета тук отколкото пиша, но ако пишех щях да съм към групата на чревоугодниците със сигурност. Обичам вкусната храна и, когато готвя го правя с удоволствие и не спестявам нищо Mr. Green
/ и ми личи Embarassed/

# 643
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Аз искам да споделя, че мислех, че ще ми е доста по-трудно, но ето че постите почти приближават своя край и дори имам чувството, че ще ми бъде тъжно, че свършват. Опитах се да бъда по-добра и да помогна на хора, които имат нужда от помощ.
Освен, че постя, се молех и да ми бъде даден знак, някаква насока относно тежък за мен житейски въпрос и наистина получих подкрепа.
Чувствам се доста по-спокойна, но имам и още доста дълъг път пред мен.
Надявам се всеки да успее да постигне и намери това, от което има нужда.

# 644
  • Мнения: 713
За разлика от повечето грехове, намесващи второ лице, чревоугодничеството (или както аз си го превеждам - лакомия, фиксиране върху удоволствието от храна) не вреди и на още някого. Даже напротив - по-приятна компания съм за околните, ако съм в мир със себе си. Пък било то и с помощта на успокоително - топла манджа...

Иначе и аз като Бастет си ям целогодишно в прост стил.
Различни неща ни правят доволни от живота.

Общи условия

Активация на акаунт