Kъм мамите, родили и живеещи за постоянно в чужбина- въпрос за дете/бг паспорт

  • 981
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 59
Аз извадих БГ паспорт като се прибирахме, защото ако се наложи да седи повече от 1 месец в БГ ще трябва да му вадя виза, а само задрагничния паспорт е заместител на визата (акт за раждане и ЕГН не важат). Инче държа да е български гражданин и за това е достатъчно да има ЕГН и го направихме 2 седмици след като се роди, макар и с малко разправии.

# 16
  • Мнения: 94
И аз трябваше да правя паспорт на малката понеже си бяхме цяло лято в Бг Не ми се чакаше на невероятните опашки пред полицията /всички изселници в Турция си подновяваха паспортите/, но ме предупредиха че след като не съм я регистрирала в 5 дневен срок рискувам да платя глоба на излизане от 100 до 1000лв Нямало никакво значение че е Бг гражданин и има ЕГН и акт за раждане , а цената е 18лв с таксите за обикновена услуга-20 дни

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
... За регистриране на детето в България (тоест издаването на ЕГН) мисля, че има някаква възраст определена със закон, след която нещата се уреждат доста трудно и само по съдебен път - поне на мен така ми казаха в консулството навремето. ...
Мъж ми с издадено ЕГН, като чужденец постоянно пребиваващ в БГ, с баща българин и съпруга българка мина по доста сложна и бавна процедура, за да стане БГ гражданин. За момента, когато се е родил не е имало сметка от БГ гражданството. Но в една по-късна възраст той установи, че му е от полза.
Минахме заедно по този път. Имахме късмет, че родителите му са в БГ и имат възможност да придвижват нещата, защото не минава просто с едно подаване на документите. Периодично се присещат за какво ли не плюс, че го викаха и на интервю. Така след 2 години се сдоби с БГ гражданство и паспорт.
За малката ни трябваха само 2 дни да стане БГ гражданка и да вземе ЕГН Wink и тъй като не бързах пуснах молбата за паспорт за месец. Не исках усложнения на БГ граница, като показвам само британски паспорт без виза.

# 18
  • UK
  • Мнения: 1 334
леле вие ме стреснахте сега Shocked  на мен ми казаха в паспортното, че като излезе егн-то паспорт не ми трябва, за да може да остане в страната повече от 30 дена. като се прибрахме за втори път януари само питаха има ли паспорт и аз казах не, има само егн. нито на влизане нито на излизане някой ми е правил проблем. стояхме повече от 30 дни. ще взема да и направя един паспорт да ми е мирна главата.

# 19
  • Мнения: 146
А може ли на моя син да му изкарам БГ паспорт и ЕГН без да си ходим до България newsm78?Защото в близките години нямам такива намерения,а мноооого държа той да си има и БГ паспорт.Ако не-има ли някакви срокове newsm78

Общи условия

Активация на акаунт