Майчинството счетоводно-64

  • 47 275
  • 766
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 71
Някой да е получавал скоро отговор от НОИ на запитване? (за София). Чух, че нещо заради новите системи имало огрмни забавяния и болнични не минавали заради грешки, но ако възникне грешка, НОИ не уведомявали никого. Не отговарят на имейли и телефони и единствено получаваш информация, ако отидеш лично.
Тъй-като имам болничен, който е при тях от 16.02 и постоянно е на "обработва се", отидох днес да питам какво става. Имаше голяма навалица за справки, казаха ми, че не знаят какъв е проблема, но щяли да го пуснат за плащане...

# 31
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Здравейте. На 04.06 детенце навършва 2 г. и тогава ми изтича майчинството. От 07.07 трябва да изляза в 45 дневен болничен преди термин защото съм бременна отново. Въпроса ми е дали мога да изляза в болничен между двете майчинства или трябва да ползвам отпуск?
Може.

# 32
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Логично е в месец с 19 р.д. да се вземе по-малко, но пример в месец с 23 р.д. ще се вземе повече от нетното възнаграждение.
Има някои специфични случаи. Примерно, ако нетното възнаграждение на лицето е по-високо от максималния осиг. доход, то няма как обезщетението да не е по-ниско.
Да, хубаво е да уточни, че не във всички случаи обезщетението "е близко до средното нетно възнаграждение на лицето".
Предишния ми болничен беше за 23 работни дни и отново сумата, която получих беше по-ниска от тази, която получавам когато ходя на работа. Да, разликата беше доста по-малка (взех 100 и няколко лв по-малко), но колко месеца в годината имат по 23 работни дни  newsm78

Затова има калкулатори за обезщетенията или може човек и с обикновена сметачна машинка да си го сметне. Съответно като си знаеш брутен, нетен осигурителен доход в базата и броя работни дни, можеш да определиш среднодневното брутно и нетно възнаграждение, да ги сравниш и да определиш кое реално ще ти бъде числото-база.
Не мисля, че съм подвела някой в написаното от мен. Винаги казвам, че 80%/90% от брутния осигурителен доход се сравнява с нетния и се взема по-малкото число. Изброените случаи са по-скоро изключение от общата маса.  Thinking

# 33
  • Варна
  • Мнения: 192
Здравейте, разглеждах документите, който трябва да се подадат заедно с болничните и имам няколко въпроса относно прил. 2 към чл.4.
Моля в качеството ми на майка (майка/баща/баба/дядо/осиновител/настойник)
да ми бъде отпуснато парично обезщетение за бременност и раждане считано от .................. 20....г. /считано от кога? коя дата се вписва?/

Декларирам следните обстоятелства:
1.   Осигурен/а съм по безсрочно/срочно правоотношение до .......................................... 20... г./когато си назначен по чл. 68 ал.3, но не се знае кога ще се върне титуляра и в договора не е посочена дата, какво се записва в такъв случай?
2.   Осигурен/а съм като самоосигуряващо се лице с безсрочна/срочна регистрация до ........................... 20... г., с код за вид осигурен съгласно декларация - образец № 1 ......  Към датата, от която искам да ми бъде отпуснато обезщетението - ............... 20.... г., съм осигурен/а за общо заболяване и майчинство – да/не (ненужното се зачертава), и имам 12 месеца осигурителен стаж като осигурен/а за общо заболяване и майчинство – да/не (ненужното се зачертава). тази точка само за самоосигуряващите се лица ли се отнася или се попълва само часта, която се отнася до съответното лице?
Към ден .......... месец ........... година ............. придобивам изискуемия осигурителен стаж.
(данните се попълват, когато осигурителният стаж се придобива през периода, за който се иска отпускане на обезщетение)
Какви точно документи от изброените в това приложение се прилагат към него?
Извинявам се, ако въпросите ми са глупави, но просто не са ми ясни нещата.

# 34
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Barumova
Считано от 136-тия ден, ще си сметнеш датата, брои се от първият ден в болничен(от 45 дневния).
Осигурена съм по срочно правоотношение до завръщане ни титуляра...без да пишеш дата. Предполагам, че така трябва да бъде, но не съм сигурна.
Другото е само за самоосигуряващи се. 

# 35
  • София
  • Мнения: 9 399
Не знам как така ви се получават толкова големи разлики при пълен месец болничен.аз лично съм изчислила,че при болничен повече от14 дни, получавам повече,отколкото ако съм на работа. А за цял месец болничен сумата е доста над нетното възнаграждение.
Но всеки случай е различен и трябва да се сметне според осигурителния доход.

# 36
  • Мнения: 5 037
Момичета днес проверявах с ПИК дали са започнали да ми смятат майчинството в НОИ и забелязах разминаване.В графата № и дата на представяне на документа пише 04.03.2015,а най-горе на самата справка пише "последно представяне"на 11.03.2015.Въпроса ми е от кога се смятат 15 р.д. за изплащане-от 04.03. или от 11.03.?

Благодаря предварително и се радвам ,че ви има и че ни помагате  bouquet

# 37
  • Мнения: 6
Здравейте! Нужен ми е съвет, как да постъпя в следната ситуация:
В отпуск по майчинство съм. На 22.07.2015г. ми изтича първата година. Искам да напусна настоящия си работдател и да започна при нов. С новия работодател сме се разбрали, че втората година от майчинството няма да пускаме трудов договор за да мога да си получавам обезщетението + заплатата. Детето ще го гледа бабата /няма да посещава ясла/. Но не съм сигурна, като си подам молба за напускане с едномесечно предизвестие, напр. молбата я подавам на 22.06 и на 22.07.2015 вече ще бъде прекратен тд ми настоящия работодател, но какво се случва с майчинството след това, т.е. през втората година? Как трябва да постъпя и документално, за да бъде всичко наред? Благодаря Ви предварително!

# 38
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Момичета днес проверявах с ПИК дали са започнали да ми смятат майчинството в НОИ и забелязах разминаване.В графата № и дата на представяне на документа пише 04.03.2015,а най-горе на самата справка пише "последно представяне"на 11.03.2015.Въпроса ми е от кога се смятат 15 р.д. за изплащане-от 04.03. или от 11.03.?

Благодаря предварително и се радвам ,че ви има и че ни помагате  bouquet

От 11.03.

Здравейте! Нужен ми е съвет, как да постъпя в следната ситуация:
В отпуск по майчинство съм. На 22.07.2015г. ми изтича първата година. Искам да напусна настоящия си работдател и да започна при нов. С новия работодател сме се разбрали, че втората година от майчинството няма да пускаме трудов договор за да мога да си получавам обезщетението + заплатата. Детето ще го гледа бабата /няма да посещава ясла/. Но не съм сигурна, като си подам молба за напускане с едномесечно предизвестие, напр. молбата я подавам на 22.06 и на 22.07.2015 вече ще бъде прекратен тд ми настоящия работодател, но какво се случва с майчинството след това, т.е. през втората година? Как трябва да постъпя и документално, за да бъде всичко наред? Благодаря Ви предварително!

Изобщо не трябва да напускаш настоящия работодател, защото без да си осигурена няма да вземаш обезщетение за гледане на дете.

# 39
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
toni0091 - да.

# 40
  • Мнения: 31
Здравейте момичета не намерих друга по подходяща тема затова реших да попитам тук.От 11.11.2014 съм на работа и бях с изпитателен срок 3месеца.Те вече изтекоха и предполагам че вече е постоянен ттй като нямам анекс но в договора така е написано.Шефката каза че ако не покажа резултат този месец ще се разделяме а аз установих чр съм бременна но не съм ходила все пще на гинеколок и не съм ги уведомила за бременността.Та могат ли да ме уволнят при това положение и какво точно да направя за да не се случи това.Благодаря много предварително.

# 41
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте момичета не намерих друга по подходяща тема затова реших да попитам тук.От 11.11.2014 съм на работа и бях с изпитателен срок 3месеца.Те вече изтекоха и предполагам че вече е постоянен ттй като нямам анекс но в договора така е написано.Шефката каза че ако не покажа резултат този месец ще се разделяме а аз установих чр съм бременна но не съм ходила все пще на гинеколок и не съм ги уведомила за бременността.Та могат ли да ме уволнят при това положение и какво точно да направя за да не се случи това.Благодаря много предварително.

Нужно е да уведомиш работодателя официално за бременността, за да се ползваш от закрилата на КТ, щом изпитателният ти срок е изтекъл.

# 42
  • Мнения: 48
Привет! Бременна съм в 3ти месец, след 2 дни ще ме назначат на работа, общо назад имам 4 месеца осигурителен стаж. Ще имам ли право на майчинство? (терминът ми е 03.10)

Последна редакция: сб, 14 мар 2015, 22:37 от tanchiii

# 43
  • Мнения: 58
Привет! Бременна съм в 3ти месец, след 2 дни ще ме назначат на работа, общо назад имам 4 месеца осигурителен стаж. Ще имам ли право на майчинство? (терминът ми е 03.10)

За да може да получаваш обезщетение за бременност и раждане ти трябват 12 месеца осигурителен стаж. Когато нямаш достатъчно стаж, но си осигурен за общо заболяване и майчинство се изплаща еднократна помощ при бременност за не повече от 45 дни.  От НОИ започват изплащането след като се натрупа нужния стаж от 12 месеца /болничните също се броят за стаж/.

# 44
  • Мнения: 48
Привет! Бременна съм в 3ти месец, след 2 дни ще ме назначат на работа, общо назад имам 4 месеца осигурителен стаж. Ще имам ли право на майчинство? (терминът ми е 03.10)

За да може да получаваш обезщетение за бременност и раждане ти трябват 12 месеца осигурителен стаж. Когато нямаш достатъчно стаж, но си осигурен за общо заболяване и майчинство се изплаща еднократна помощ при бременност за не повече от 45 дни.  От НОИ започват изплащането след като се натрупа нужния стаж от 12 месеца /болничните също се броят за стаж/.

Да разбирам ли, че ако сега изляза в непрекъснат болничен до самото раждане, това ще се брои за стаж и след раждането, ако си допълня 2-3 месеца (или там колкото не ми достигат), ще имам право на майчинство докато детето навърши 2г?

Общи условия

Активация на акаунт