Ние сме отбор от Чешки мами, на сладурковци и сладурани 2

  • 87 513
  • 331
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 6
Много, много благодаря за изчерпателната информация!

# 166
  • Мнения: 7
Здравейте мами съпругът ми работи в чехия от доста време иска с детето да се съберем  да живеем в чехия страхувам се мнго от преместването на детето как ще потръгнат нещата за жилище работа и така нататак моля за съвет и ако може някои да даде линк за намиране на жилище в прага ще съм благодарна и много ще се радвам да се запозная с още мами в прага

# 167
  • Мнения: 7
моля някой да даде малко инфо за намиране на жилище в прага

# 168
  • Мнения: 42
Здравейте мами съпругът ми работи в чехия от доста време иска с детето да се съберем  да живеем в чехия страхувам се мнго от преместването на детето как ще потръгнат нещата за жилище работа и така нататак моля за съвет и ако може някои да даде линк за намиране на жилище в прага ще съм благодарна и много ще се радвам да се запозная с още мами в прага

Здравей Ани.
Ние ползвахме следните два сайта:

Bezrealitky.cz
Sreality.cz

Обикновено искат един наем предплата, който служи като депозит+комисионна за агенцията.

# 169
  • Мнения: 296
Здравейте мами съпругът ми работи в чехия от доста време иска с детето да се съберем  да живеем в чехия страхувам се мнго от преместването на детето как ще потръгнат нещата за жилище работа и така нататак моля за съвет и ако може някои да даде линк за намиране на жилище в прага ще съм благодарна и много ще се радвам да се запозная с още мами в прага
Здравейте Ани,
оставете съпругът ви да търси жилище, щом е в Чехия от доста време.  Линкът за имоти без посредници е "bezrealitky.cz" Чехите са недоверчиви към чужденците, в случай, че решите да търсите с брокер, ще е по-лесно да си дадат жилището точно на вас, но се плаща един наем (без консумативите) на брокера. Отделно собственикът иска депозит минимум един месечен наем, който ви се връща, понякога след година, защото тогава идват последните фактури от изравняването. Има и възможност да искате твърда цена на наема и да не се гледа изравняването, в този случай собственикът рискува, в някои случаи доплаща, в други му връщат пари, но той не ви занимава с това.  За разлика от България, в Чехия има много малки жилища- гарсониери по 25м, кухнята е в стаята.  След това са едностайни - те имат стая и отделна кухня, често без балкон.  После има т. нар - двойни гарсониери - те са 2 стаи, кухненската линия в едната от тях.  Следва двустаен - стая, хол и кухня. Тристаен - стая1, стая2, хол и кухня.  Има и понятия 1,5- стаен, 2,5-стаен - това е, когато една от стаите не отговаря на нормите за големина и може да се каже, че е на половина. Примерно спалнята е толкова малка, че може да се сложи само едно легло.
Жилищата масово  се дават без чаршафи, одеала, възглавници и т н. Някои са и без чинии, вилици, чаши, лъжици. Трябва да си попитате по тези въпроси, да не се изненадате неприятно. Не обичат кучета и животни повечето. Хазаите гледат, ако може 1 човек само да живее. Например, ако искате да сте 3ма в гарсониера, няма да са съгласни, защото има някакви морални норми, ще ви кажат да си вземете двустаен, ще са много учудени.
Чехите като хазаи са много точни, държат си на думата, възпитани са, още повече държат на договора. Предизвестията са по закон 3 месеца, освен ако не се разберете друго. Попитайте и дали са съгласни с вашата регистрация в полицията на този адрес, някои не са съгласни.
За цената не се пазарете, в повечето случаи цените са твърди и те се обиждат и няма да ви свалят. Евентуално, ако са съгласни на пазарлък, в обявата го пише "dohoda".
Това е, ако имате въпроси, питайте, аз друго не се сещам.

# 170
  • Мнения: 7
mogo sam vi blagodarna za otgovorite v momenta karam kurs za mankur i pedikur v bg sled kato se diplomiram shte preglejdam vazmojnostite

# 171
  • Мнения: 1 120
Здравейте!

Дъщеря ми, която е на 2 години, ще е за първи ден на ясла в понеделник. Може ли някоя мама,която е минала вече през това, да сподели какво да подготвя в раничката й? Или на първия ден ще ми дадат списък? Каква е практиката, майката остава ли с детето за малко? По телефона ми казаха, че първия месец е за адаптация на детето, но не казаха нищо повече.

Благодаря предварително!  Hug

# 172
  • Мнения: 7
Здравейте момичета,с приятелят ми искаме да заминем да работим в Чехия,НО намираме прекалено много агенции за работа. Молбата ми е да ни препоръчате агенция чрез която сте заминали и условията са такива каквито са Ви казали преди заминаването за Чехия. Поздрави Руми

# 173
  • Мнения: 296
Здравейте момичета,с приятелят ми искаме да заминем да работим в Чехия,НО намираме прекалено много агенции за работа. Молбата ми е да ни препоръчате агенция чрез която сте заминали и условията са такива каквито са Ви казали преди заминаването за Чехия. Поздрави Руми
във Фейсбук има група "работа в Чехия" - прочетете коментарите там. Според мен най-добре заминете без агенция и си сключете договор направо с работодателя. Има и хотели, и хостели, и общежития, информация също има по интернет. Ако говорите бавно и на български можете да се разберете в Чехия.

# 174
  • Мнения: 1 120
Да използвам въпроса за търсенето на работа в Чехия. Кои са читавите сайтове за търсене на работа според вас? Разгледах вече jobs.cz.

Благодаря предварително!  Peace

# 175
  • Мнения: 296
Да използвам въпроса за търсенето на работа в Чехия. Кои са читавите сайтове за търсене на работа според вас? Разгледах вече jobs.cz.

Благодаря предварително!  Peace
www.profesia.cz
www.prace.cz
Някои от обявите са дадени от агенции, не се притеснявайте, пишете, те не взимат пари от търсещия, а от работодателя, наясно са с положението на пазара на труда и могат да помогнат. Има работодатели, които не се занимават с директно търсене на работна ръка, а са се доверили на агенциии да вършат тази работа. Не сключвайте договор с фирма посредник, а само с работодателя.

# 176
  • Мнения: 3 795
Ако говорите бавно и на български можете да се разберете в Чехия.
Това изобщо не е вярно.Ако ще идват да искат хляб и вода,може и да се разберат,но да се договарят за работа и квартира на български...абсурд!
Иначе ако имате някакви познати в Чехия,използвайте тях.Агенциите не са надеждни и коректни.Може би има и такива,но аз не съм попадала на тях.

# 177
  • Мнения: 296
Ако говорите бавно и на български можете да се разберете в Чехия.
Това изобщо не е вярно.Ако ще идват да искат хляб и вода,може и да се разберат,но да се договарят за работа и квартира на български...абсурд!
Иначе ако имате някакви познати в Чехия,използвайте тях.Агенциите не са надеждни и коректни.Може би има и такива,но аз не съм попадала на тях.
Ще допълня, ако търсят работа по заводите, там винаги има координатор с български език. За квартира съм съгласна, че договор да се сключи не е лесна работа.

# 178
  • Мнения: 5 366
При нас и в двете ни квартири собствениците знаеха английски и договорът беше на английски и чешки. И двата пъти идваше човек от работата на ММ при подписването, за да е сигурен, че английският и чешкият договор са 1:1.
Квартира търсихме 3 месеца, намерихме 10-ина дена преди да ни изтече предисвестието в старата, която я наеха още на втория оглед.

# 179
  • Мнения: 1 120
Благодаря за дадените сайтове за обяви за работа.

В момента работя като камериерка в един хотел, казват, че се справям добре. Уговорката е да съм първоначално на 4 часа, а от другия месец на 8.
Но от една седмица ми казват, че ще ми дадат договора на следващия ден. Това не ми се струва коректно, но да не би да е честа практика?

Общи условия

Активация на акаунт