Ние сме отбор от Чешки мами, на сладурковци и сладурани 2

  • 87 412
  • 331
  •   2
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 120
Благодаря много за уточнението, umi zoomi  Hug Прочетох в договора си,че се водя на 5-дневна работна седмица, но явно това няма значение за болничния.

Последна редакция: чт, 12 окт 2017, 23:23 от 0бичана

# 196
  • Мнения: 3 788
И аз съм на 5 дневна,но уикенда ми го плащат.Писах ти на лично

# 197
  • Мнения: 2
Здравейте,група . Обръщам се към Вас с една молба. 
Имаме назначен преглед с Професор Пол в гр. Бърно на 17/11/2017 от 14 часа. Ние не знаем и дума чешки , търсим преводач който да наемем за часа на консултацията с професор Пол. Става дума за преглед на дъщеря ни която е с ДЦП и луксация на лява тазобедрена става.За това търсим преводач за да се осъществи правилна комуникация с професора.
Възможно ли  да ни препоръчате  преводач. 
Благодаря Ви предварително и се надява ме на скорошен отговор за да си наредим и ние нещата.

# 198
  • Мнения: 5 365
Наблюденията ми са, че докторите говорят много добър английски, мо же да е с акцент, но се разбира всичко. НИе комуникираме с лекари само на английски. Ако вашият е на високо ниво, не смятам, че ще срещнете затруднения.
Иначе, трябва ви преводач, който разбира И от медицинска терминология.

# 199
  • Мнения: 1 120
Веднъж ни се наложи консултация с доцент, разбрахме се чудесно на английски! И аз мисля като Лято  Hug

Успех с прегледа, jica74, дано всичко е наред!  Praynig

Някоя от вас знае ли какви документи трябва да се получат от работодателя при напускане на работа? Мъжът ми напусна първата си работа, беше заместанец 6 месеца. На новата отново е заместанец, ако има значение.

Благодаря  Peace

# 200
  • Мнения: 49
Здравейте всички!
Дали има тук някой от Ческе Будейовице или Требон?
Отивам там сама, с около 18000 крони на месец. Чудя се дали ще мога да спестявам по някой лев...
Квартирата ми ще е в Требон 2900 крони на месец, но май още толкова ще ми излизат да отида и до Ч.Б.
Другите разходи ще са ми единствено за храна.

# 201
  • Мнения: 296
Здравейте всички!
Дали има тук някой от Ческе Будейовице или Требон?
Отивам там сама, с около 18000 крони на месец. Чудя се дали ще мога да спестявам по някой лев...
Квартирата ми ще е в Требон 2900 крони на месец, но май още толкова ще ми излизат да отида и до Ч.Б.
Другите разходи ще са ми единствено за храна.
здравейте,
ще се опитам да отговоря на втората част от въпросите ви.  Зависи тези 18000 дали са бруто или чиста сума. Зависи и как ще се грижите за вас - всичко е много индивидуално, виждала съм хора в чужбина, които даже кафе не си купуват, за да спестяват; виждала съм и хора, които 'отпускат' юздите и похачват всичко, купуват си това, което преди не са могли.  Според мен за храна ви трябват мининум по 300 крони на ден, освен, ако не сте на диета. Един нормален обяд, т. нар. дневно меню е около 90-100 крони, основно ядене и супа. Така, че 9000 крони за храна , 2900 крони квартира са ви 12000 крони. Ако 18000 крони е брутна сума, почти няма да ви остане нищо.
Пак да подчертая, всичко е много субективно, не го приемайте за чиста монета, това е само ориентир. И нищо да не спестите, ще получите спокойствие, приключение, запознаване с друга култура. Успех!

# 202
  • Мнения: 1
Здравейте,

Дали някой познава психолог или психотерапевт в Прага, който да говори български?
Поздрави

# 203
# 204
  • Мнения: 1
Здравейте Simple Smile Детенцето ми е на 2 годинки. Искам да попитам дали може да ми препоръчате добър детски лекар в Прага да го прегледа, който знае български или поне комуникацията на английски да става лесно. Благодаря Ви предварително Simple Smile

# 205
  • Мнения: 5 365
Ива Инковова, почти всички българи са при нея.

# 206
  • Мнения: 78
Здравейте, може ли за информация (сайт) къде да потърся жилище в Прага? Кои са добрите и не много скъпи райони за живеене с дете на 4г и как стои въпроса с детските градини? Благодаря!

# 207
  • Дубай
  • Мнения: 3 725
Здравейте!
С мъжът  ми имаме предложение за Чехия от отговорен човек, който ще ни посрещне там, но аз съм бременна в началото на втори месец.Та в случая -ако тръгнем сега от България за Чехия ще имам ли право на майчинство там ,само да вметна че в България имам осигуровки и стаж ако не мога да ползвам медицинска помощ, тоест ще заплащам за всичко сякаш ми се губи смисъла от  тръгването!
Благодаря за отговорите на отзовалите се!

# 208
  • Мнения: 2
Здравейте ,с приятелката ми живеем и работим в Чехия тя забременя и искаме да роди тук но не знаем какво точно да направим ще има ли право на майчинство и помощи и т.н .Ще сме много благодарни за подробна информация

# 209
  • Мнения: 296
Здравейте ,с приятелката ми живеем и работим в Чехия тя забременя и искаме да роди тук но не знаем какво точно да направим ще има ли право на майчинство и помощи и т.н .Ще сме много благодарни за подробна информация

щом работите в Чехия, значи сте здравно осигурени, за раждането нямате проблем, за майчинство трябва да изпълните някои условия в последните години жената да е работила и да покаже стаж (може и от др. страна, но да се докаже с документи, преведени на чешки), зависи след раждането детето и майката къде ще живеят също. Детски надбавки са според доходите, помощи също ( за социално слаби) има.

Общи условия

Активация на акаунт