Първа пролет пукна, Августинче бързо хукна

  • 26 702
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 110
elliee, препоръчват купешки яйца, защото са минали санитарен контрол, не за друго. Ако домашните ти са от сигурен източник (кокошка в двора...  Grinning), по-добре давай от тях.
Ние също сме си още на зеленчуци и плодове. Bossa Nova, при нас също количествата не са големи - най-много сме стигали до 120-140гр. зеленчуково пюре и 50-60гр. плодово. Но после кърмя, или преди това, така че не вярвам да се заслабне.
Със спането тази нощ бяхме по-добре. Към 2,30 яде и после се завъртя по корем, разпери ръчички и така спа до 5,30. Това не ни се беше случвало. Даже ставах да я проверявам дали диша... Обикновено след 3-4 спането е на пресекулки и е голяма мъка. Дано си намери удобна поза и да поспива повечко, че и аз.  Wink
За жълтък и месо не мога да се изкажа засега. Ще ги въвеждам вероятно след следващото посещение при педиатърката.

# 46
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
Здравейте мами и бебоци!
На ДК се оказа, че отново Пух е качил само 100 гр. Док не каза нищо, но аз леко започвам да се притеснявам. Почти на осем месеца бебето, което се роди 4200 тежи 7800, т.е не си е удвоил рожденото тегло. Може би нещо с храненето бъркам, но пък не дава сигнали да е гладен.
Може ли да споделите през какъв интервал храните вашите бебоци и с какво, имате ли междинни закуски?
При нас храненето е на 4 часов интервал. В 6.30 АМ, 10.30 - каша с плод/скоро ще стане попара/, 14.30 - 15 пюре зеленчук с месо или жълтък/ моите пюрета повече приличат на манджички/ , 18-18.30 каша с плод/ две вечери отказва и давам супа с малко сирене или попара/, 19.30 АМ.
При нас жълтъка и месото бяха въведени много бързо поради ниския хемоглобин на Пух, докторката твърди, че даже мога да ги давам заедно, нещо което аз засега не смея да направя.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 901
Чудя се възможно ли е едно 8-месечно бебе да осъзнава, че забавлява възрастните с определени свои действия. Суче, суче и се обръща да види кой е зад нея и започва да мляска. Съответно отсреща каките и бащата почват да се заливат от смях и тя започва да се хили и да примлясква още, да се смее с глас и да се старае още повече да мляска. След малко пак. Поредната комедиантка ще си имаме в семейството. Втората е от това тесто. Първата е драматична актриса. Също е много смешна, когато започва ад се смее насила, когато някой се засмее на нещо, казано от друг. Прави се, че разбира от вицове и да не излезе глупавичка, се смее.  Joy

Ние си развалихме съня със свалянето на нивото на леглото. Просто катастрофа! И така беше и с голямата кака - в момента, в който й свалихме нивото на леглото, отказа да спи в него. В момента, в който я приспях и я пренасях и я спусках деликатно и бавно към матрака й, се изцъкляше и надаваше вой. И започна да спи между нас. Ей на и това сега!  ooooh! А леглото ни вече не е като едно време. Вече спим на по-тясно!! А тя е в периода, в който се върти като стрелка на часовник между нас.

Мисля авокадото да го дам в зеленчуково пюре. Вкусът, поне на мен, не ми е като на плод, а с банан да го смесвам... Защо? Аз така не го ям. Вкъщи авокадото го ядем в зелена салата или на "зелено пюре" със сирене и чесън. Та мисля да го мачкам и слагам към зеленчуково пюре, в което ще слагам и сирене - примерно пюренце от картоф и морков, намачкано сиренце и авокадо.

# 48
  • Мнения: 198
Gretalinka не съм сигурна към мен ли е въпроса за глутена- взела съм  био овесена каша на Тьопфер и смятам с нея да започна, ако не намеря ръжена или ечемична, ще се наложи да продължа с овесената, докато вкарам масло и сирене и да въведа попара. Четох, че при въвеждането на глутена е най-добре да се започне с овес и поне още един вид глутеносъдържаща храна преди да се премине към пшеницата. Въпреки това масово откривам ( да не кажа, че почти само такива) твърдения на мами, въвели глутена с попара.
Много благодаря за инфото за пълнозърнестите храни- и аз се чудя защо био кашата, която взимам има само по 30 % пълнозърнест ориз ThinkingGrinning
За жълтъка- започнах с четвъртинка два пъти седмично, след три седмици на консултацията педи каза през ден и сега като мината пак три седмици продължавам с половинка през ден.
За месото- навсякъде в рецептите за домашни пюрета и в сайта на Нестле пише, че месото е 2 супени лъжици, което е около 30- 40 грама. Бях попитала док. колко да бъде местото в пюрето- и тя ми потвърди, уточнявам, че говоря за чисто месо, не от готово пюре. Така смятам и да давам.
Само, че... все съм чувала, че в месното пюре мляко не се слагало, е да, ама нали всяко ядене на бебето до 1 година трябва да е млечно? Thinking И още, една мама, извинявам се пак не запомних коя, бе публикувала линк с рецепти за домашни пюрета- е там в съставките за месно пюре има и мляко...та вече не зная какво да правя...
И така, мисля, Мама Ирина беше писала, за АМ  и млечните каши при кърмените бебета- мисля, че скоро ще приключа с изцеждането, количествата намаляват и се изпопритесних с какво ще давам на Миа. Бях решила да започна постепенно, първо в пюретата, после в кашите и накрая като ми свършат и запасите да минем изцяло на АМ. Кисело мляко смятам около годинката да дам и то заради полезните бактерии в него, иначе не ми е ясно как горкото ще се засити с айрянче.
Пипи чудеше се за нощното хранене на твоя бебо, според това, което зная и при мен работи поне,  дали бебето ще се събужда за хранене или не зависи от общото количество храна, което е приело през деня, както и по-малкия интервал между последните две хранения. Може да пробваш постепенно да увеличаваш порциите и последните две хранения преди нощния сън да бъдат в по-кратък интервал. Това при Миа винаги е работело- от третия месец последно яде в 19:30 и се събужда за хранене най рано в 05:30. По често към 07:00 часа.
О, и да попитам нещо, до кога ще пасираме до абсолютна гладкост храната? Сериозно се притеснявам, че няма да се научи да дъвче моето детенце- ако не е абсолютно гладка започва да и се гади чак. И за варенето за плодовете и зеленчуците- до кога, или по-точно кога ще можем и в суров вид да им даваме някой от тях,ей така да си гризкат.  
И за сокчетата, бях решила да не давам, но напоследък си мисля, че примерно ябълка и морков, направени на нектар- не изцеден сок само, бих могла да започна да давам като въвеждане на суровите плодове и зеленчуци. Моята АГ не ми даваше да пия никакви фрешове през бременността и ми бе казала, че в тях няма такава реална полезност, както ако се изяде целия плод. за това и смутита май излязоха толкова на мода.. Та какво е вашето мнение за соковете, от кога, в какъв вид и дали изобщо смятате да давате на бебетата?

# 49
  • Мнения: 1 390
Силвия, какви са количествата на порциите? 4 хранения на ден по принцип са малко за бебоците, но не винаги. Може да даваш междинни хапвания с парченца зеленчуци, примерно. А теглото ви не е чак толкова лошо - дребното също го изтеглиха 7800, но той се роди 2600.

И ние смъкнахме нивото на кошарата, но засега е ок. Слагам го почти заспал, той се върти малко, замята се с одеалото и заспива.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 901
Добре, де - този жълтък, ако се въвежда толкова бавно - по четвъртинка 2 пъти седмично и след 3 седмици - вече през ден, в това време стопираме ли въвеждането на нови храни? Или просто го водим въведен на първата седмица, след 2 пъти даване и вече е въпрос на честота даването му, и си процедираме с нововъведенията? Последно, истинската дневна порция на ден е 1/2 жълтък през ден в зеленчуковото пюре, така ли? До нея трябва да достигнем?

# 51
  • Мнения: 834
Това с жълтъка и на мен ми е мъгла. Нашата педи каза половин през ден, ама до кога? За месец, два, до първи клас?  newsm78 Аз мисля да го водя въведен след 2 давания, и да си въвеждам и други нови. Иначе цял живот ще се захранваме  hahaha Аз и сега си мисля, че много бавно се случва всичко. Не че бързам, ама като тръгна да правя пюре и все се оказвам с картоф и морков в ръка   chef
Ще изчакам да се махне обрива - уж ден два най-много, и почвам нови неща - заек, карфиол, сиренце, жълтък, и после не знам  newsm78
И днес мисля да направя оризовата каша на бисквитки, да видим какво ще стане.

# 52
  • Мнения: 1 390
Та мен за жълтъка ми казаха по четвъртинка в пюрето през ден за един месец и после по половин. Казаха нещо за цял жълтък след време, но не чух кога, поне след два месеца ще е. Не са ми казвали да го въвеждам постепенно. Казаха да го смеся с малко пюре, за да съм сигурна, че си го е изял.

За карфиола само да добавя - дребното се разпръцка от него

# 53
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
Coming според нашата лекарка 1/2 жълтък през ден е оптималната порция но докога не съм коментирала.
danni - порциите са около 200 - 240 мл. Според мен не са малко като количество, а Пух се храни през 4 часа от четиримесечна възраст. Факт, че наддава малко, но пък е доста подвижен той даже в банята не седи мирен в коритото все се опитва да се обръща и рита с крака та накрая не е ясно кой точно е влезнал да се къпе тъй като и ние с баща му сме толкова мокри колкото и той Simple Smile.
Дописвам - мойта лекарка някак дели храните на групи. Един месец въвеждахме плодове и зеленчуци, после един месец въвеждахме жълтък и месо, което означаваше, че спокойно мога да давам нови зеленчуци с въвеждането на жълтъка, тъй като организма вече е свикнал с определената група. Осмия месец даде зелена светлина на кашите - аз обаче съм ги въвела, най вероятно съм направила грешка според нея, но не коментира Simple Smile.

Последна редакция: вт, 24 мар 2015, 11:17 от silvia45

# 54
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
За авокадото:аз го давам цялото с банан, много се харесва.
Жълтък още не съм въвела, но ще следвам на Маги Пашова схемата.
Да ви питам за така популярната сред нашите майки и баби, кога мислите да въведете глутена? newsm78
Ние също трябва смъкваме нивото на леглото, дано не се наруши с нещо съня.

# 55
  • Мнения: 259
Честита нова тема!

Авокадо вчера дадох за първи път с круша, на мен беше много вкусно и на Алекс се хареса. Ще купя повечко, за да чакам да узряват, че с този се поизмъчих да го мачкам или пасирам

# 56
  • Мнения: 616
fiona , мерси са информацията за авокадото-ами мисля си че си беше меко,оставих го 3 дена да озрее и като го пипнех хлътваше и си изглеждаше доста мекичко,даже се притесних да не е прекалено.На мен лично ми има вкус на сварен жълтък   Grinning

Иначе на нас 1то хранене ни е между 7.30 и 8.30-следващото е след около 3часа-3 часа и половина,после пак след толкова,след това след 4 часа-4 часа и половина и последното когато дойде преди сън Simple SmileХапваме си стабилно по 1 голямо бурканче от пюретата на мама-ако са купени по-малко Simple Smile

# 57
  • Мнения: 198
Аз също след втората порция жълтък го сметнах за въведен, сега само внимавам да ми съвпадне денят на увеличаване на порцията с нова храна. За цялостна порция се има предвид цял жълтък през ден- според мен това си е много- три, че дори и четири яйца на седмица- та аз не консумирам толкова, но... Мисля, че се дава до годинка- после в менюто от преходната храна, мисля, че има и други съдържащи яйца.
За карфиола- не само, че пръцка, ами и мирише  ooooh!  Laughing
За порциите пропуснах одеве- ами аз увеличих порцията до 200 гр. повече не смея и все не можем да достигнем интервал 4 часа- все на три, три и половина се храним и това си е и въпреки това не наддава много- последно беше 7 560  и 67 см . Док каза, че просто някои бебета не наддават много, а и не било нужно бебето да е дебеличко, стига да е добре и доволно. Още повече че ако няма и семейна обремененост, нямало и на кого да се " метне". Според мен всичко идва от движението- Миа стои неподвижна само когато й почиствам ушичките с тупфа и когато спи, през останалото време е постоянно в движение. За нивото на леглото- смъкнахме го още преди три месеца, че ме беше страх, нали започна изведнъж да се обръща. Нямаше проблем при нея, по-скоро при мен, че е много дълбоко и ми беше трудно да я оставям заспала, но свикнах.Постоянно се катери по краката ми, по столове, маси- страшно става вече..
Лунно момиче, глутена се въвежда не преди 6 месец и не след 9, поне според повечето източници, които намерих. Ако няма фамилна обременненост от алергии и детето е кърмено до 6 месеца, не би следвало да прояви непоносимост. За жълтъка- той сам по себе си не бил алерген, а белтъка ,о алергията от жълтък  и често алергията от жълтъка, било заради попадане на белтък, не заради самия жълтък.

# 58
  • Мнения: 519
Само, че... все съм чувала, че в месното пюре мляко не се слагало, е да, ама нали всяко ядене на бебето до 1 година трябва да е млечно? Thinking И още, една мама, извинявам се пак не запомних коя, бе публикувала линк с рецепти за домашни пюрета- е там в съставките за месно пюре има и мляко...та вече не зная какво да правя...

И аз доста се порових по този въпрос, и с педиатри говорих, различни....и пак не разбрах истината. Според една педи до годинката трябвало да преобладава млечното хранене. Това на директно отправен въпрос да додавам ли АМ / прибавям ли към пюретата АМ. Според един педиатър грък, както и моя позната, захранила вече мама, не трябвало да се добавя кърма / АМ към пюретата. Според линка с рецепти, който пуснах, се добавя и то точно към месното пюре. Сред съветите за захранването из БГ Мама изчетох и двете крайности -  задължително добавяне или обратното. Попадало ми е и, че стомахът се затормозвал или незнам си какво си ставало като се даде мялко и месо заедно. В крайна сметка реших като има месо да не добавям АМ, следя си милилитрите АМ на ден и така......Въобще това захранване не трето висше, ми и аз незнам какво излезе.... #Crazy

# 59
  • Мнения: 834
За карфиола - предполагам ефекта ще е като от броколи, а аз вече свикнах  Joy няма да ме изненада  hahaha
Аз като давам месо, не предлагам да суче - знам, че не се смесват. Обаче в месното пюре слагам рапично олио, а в зеленчуковото - масло. Като слагам жълтък, дали ще е проблем да е с масло?  newsm78
И ние свалихме нивото на леглото, засега няма проблем, спи си  Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт