Отговори
# 15
  • Мнения: 2 149
Хедра, мерси за превода и статията!

Но с това не мога да се съглася;
Средната възраст за отбиване по света е 4.2 години.....

Има ли някой, който го вярва това, и кой е този свят?
За съжаление всички ние често асоциираме света само като Европа и Северна Америка, където средната продължителност на кърменето е има-няма 4-6 месеца (за България е около 4 месеца според някакво бая отдавнашно изследване, в последните години сигурно е спаднала още). И пропускаме факта, че в индустриалните и развити страни по света живее само неголям процент от населението на земята. Само сметни едни Индия и Пакистан, които са 30% от населението на земята, където народът тъне в мизерия и бебетата се кърмят, щото пари за формула няма и веднага картинката почва да изглежда по различен начин.
Иначе малко факти около продължителността на кърменето в различните модерни общества:
Цитат
Weaning Ages in Modern Preindustrial or Rural Communities (Wickes, 1953)
Samoans, 1 yr
Australian aborigines, 2-3 yrs
Greenlanders, 3-4 yrs
Hawaiians, 5 yrs
Inuit, 7 yrs
Modern Rural African Communities (Fildes, 1986)
Gambia, 21 months
Ivory Coast, 42 months
Northern Sudan, 2 to 3 years
Morocco & Algeria, at least 2 years
Pakistan, 92% still breastfeeding at 2 years
.
Според Корана мюсюлманските деца трябва да бъдат кърмени минимум 2 години (какво съзвучие със СЗО, а Mr. Green).

Тази продължителност на йърменето май е обвързана с бедността на държавата...

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Обвързана е дотолкова, доколкото хората нямат достъп до $модерно$ здравеопазване, доминирано от компаниите за АМ Rolling Eyes Не че и там няма агресивен маркетинг на АМ с жестоки последствия (може да потърсиш с търсачката коментарите около снимката на пакистанските близнаци) - но тъй като хората така и нямат пари да купуват млека, си карат по стародавния и доказал се начин Laughing
Този начин на мислене - бедни са, затова кърмят толкова време - е дълбоко неправилен. Защото загатва, че нямайки пари, не могат да си позволят по-добро. А кое е по-доброто за детето - АМ ли Wink

# 17
  • Мнения: 967
Всичко си е въпрос на култура и традиции преди всичко - и по нашите села има бедни хора, които никога не са виждали АМ на живо, но пак не кърмят, а наливат бебето с мляко от кравата или козата на двора Rolling Eyes Какво да се прави - дълги години на майките е внушавано, че бебето се храни с краве мляко, а майката вместо да кърми да ходи да работи - да строим социализЪма Close

# 18
  • Мнения: 2 149
Имам предвид, че да кърмиш елд 7 месечна възраст не си е работа. Това е за да се пестят пюрета, каши, сокове, храна най-общо казано. Храна, различна от кърмата.
Според мен има психологическо съзряване на детето в най-ранна възраст и не е редно да се кърми от един момент нататък. То по тази логика ще се къмим до 1 клас, ма е извратено. Майката има друг вид общуване с детето от един момент нататък и кърменето не е нужно!!!
Не говорех да не кърмим от 2 месец и дад аваме АМ, ясно е, че не е полезно.

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Напротив - минимум до годинката детето има нужда предимно от млечни хранения и останалата храна е добавка, а не заместител на кърмата или АМ. Т.е. пюрета се включват, както и останалите храни - но млякото си остава най-важното за растежа и развитието. Така че кърменето трябва да продължава минимум до 1 година.
Относно останалите неща (емоционалния и психологически аспект, който очевидно те смущава) - това е начина, по който лично ти усещаш нещата и очевидно за теб това ще е правилното. Повечето от нас мислят и усещат нещата по различен начин - което не значи, че е неправилен, нито пък че е единствено правилния. Кърменето е колкото хранене, толкова и емоционална връзка между двама души. Както не може да се съди за любовните връзки на другите само според нашия личен опит и разбирания, така и за кърменето не може да се подхожда по този начин и всяка двойка мама и бебе намира собственото си равновесие.

# 20
  • Мнения: 1 503
Напротив - минимум до годинката детето има нужда предимно от млечни хранения и останалата храна е добавка, а не заместител на кърмата или АМ. Т.е. пюрета се включват, както и останалите храни - но млякото си остава най-важното за растежа и развитието. Така че кърменето трябва да продължава минимум до 1 година.
Относно останалите неща (емоционалния и психологически аспект, който очевидно те смущава) - това е начина, по който лично ти усещаш нещата и очевидно за теб това ще е правилното. Повечето от нас мислят и усещат нещата по различен начин - което не значи, че е неправилен, нито пък че е единствено правилния. Кърменето е колкото хранене, толкова и емоционална връзка между двама души. Както не може да се съди за любовните връзки на другите само според нашия личен опит и разбирания, така и за кърменето не може да се подхожда по този начин и всяка двойка мама и бебе намира собственото си равновесие.
Абсолютно съм ЗА.Ежедневно се моля да имам с какво да храня бебо поне до годиника,а да не споменавам ,че като кажа на някой ,че искам детето ми да е кърмено до 2 години ми се изхилват Sad.какво извратено виждат незнам Thinking
Пък как е опрделена тази 7месечна възраст newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 630
Тази тема ми хареса заради изключително полезната информация, но и защото чета различни мнения относно продължителността за кърмене Laughing. Мисля, че отбиването е естествен процес и винаги един ден настъпва времето за него. Кога ще се случи това Rolling Eyes?! Мама и бебо решават. Мисля, че майката само трябва да вярва на собствената си преценка . Лошото е рязкото отбиване, когато още никой не е готов за това.  В момента завиждам на всички, които ще се радват още на това невероятно взаимоотншение (може би при нас с бебка ще се наложи бързо отбиване Cry).  Дадох си сметка , че всъщност искам да кърмя още дълго. Незнам докога. Това бих искала да имам възможността да решавам в динамика.

# 22
  • Мнения: 15 379
Имам предвид, че да кърмиш елд 7 месечна възраст не си е работа. Това е за да се пестят пюрета, каши, сокове, храна най-общо казано. Храна, различна от кърмата.
Според мен има психологическо съзряване на детето в най-ранна възраст и не е редно да се кърми от един момент нататък. То по тази логика ще се къмим до 1 клас, ма е извратено. Майката има друг вид общуване с детето от един момент нататък и кърменето не е нужно!!!
Не говорех да не кърмим от 2 месец и дад аваме АМ, ясно е, че не е полезно.
Peace Правилно! Бебето трябва да се отбие най-късно до годинка.

# 23
  • Мнения: 1 503
Имам предвид, че да кърмиш елд 7 месечна възраст не си е работа. Това е за да се пестят пюрета, каши, сокове, храна най-общо казано. Храна, различна от кърмата.
Според мен има психологическо съзряване на детето в най-ранна възраст и не е редно да се кърми от един момент нататък. То по тази логика ще се къмим до 1 клас, ма е извратено. Майката има друг вид общуване с детето от един момент нататък и кърменето не е нужно!!!
Не говорех да не кърмим от 2 месец и дад аваме АМ, ясно е, че не е полезно.
Peace Правилно! Бебето трябва да се отбие най-късно до годинка.
А ако не се newsm78

# 24
  • Мнения: 15 379
Намери Карен Хорни - прочети и ще разбереш.

# 25
  • Мнения: 6 243
Намери Карен Хорни - прочети и ще разбереш.
А не би ли могла да обясниш със свои думи какво има предвид госпожата.
Аз лично не обичам да си губя времето да чета разни фройдистки теории.

# 26
  • Мнения: 15 379
Значи си запозната. В общи линии - нормално психично развитие. Идеите й не подкрепям напълно, но точно за това Peace Логиката й е желязна, а и не само психоанализата коментира проблема. За сведение - Хорни е антипод на Фройд Grinning

# 27
  • Мнения: 6 243
Уф. В тия неща предпочитам не логиката, а интуицията. Все пак имам дъщеря, кърмена повече от три години, която се отби САМА доста над препоръчителната от г-жа Хорни възраст. В никой момент от периода на нейното кърмене не съм имала усещането - нито емоционално, нито рационално, че нещо от това, което се случва, не е правилно.

Не казвам, че това е формула, приложима за всеки. И именно за това съм против вкарването на подобни неща във формули и времеви периоди.

# 28
  • Мнения: 15 379
Мисля, че си права. Всяка майка усеща най-добре, детето й също. Аз не приемам естественото хранене след годинката, но това е моето мнение и не искам да го натрапвам никому Grinning

# 29
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Добре де, не може ли с няколко думи да преразкажеш позицията й. Интересно е.

 И в коя точно книга става дума за тези неща? Гугъл не ми дава инфо. И наистина ли споменава точно 1 годинка като някакъв краен срок, а не говори за "прекалено дълго кърмене", примерно?

Общи условия

Активация на акаунт