Холотропно дишане

  • 9 106
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 581
Моля за мнения относно този метод. Правили ли сте го, какво представлява всъщност, какви са усещанията?
Помогнало ли ви е да се освободите от блокажи, травми, натрупвания? Чета разни неща, гледам клипове, но ми се струва страшничко на моменти. Четох, че може да предизвика разтърсваща емоция, страдание, докато човек се освобождава от наслагванията...Ще бъда благодарна да ми обясните подробно, ако сте го приживели.

# 1
  • Мнения: 19 334
По-добре помоли да преместят темата в Алтернативния. Там може да ти отговори някой.
Иначе аз съм присъствала на кратка сесия, но не съм правила и не бих на този етап. Вижда ми се страшно.
Може да прочетеш на Станислав Гроф -Приключението да откриеш себе си. Мисля, че я имаше в спиралата.

# 2
  • Мнения: X
Псевдонаучни твърдения. Основната идея, доколкото знам, е да се диша дълбоко и учестено. Това е прост и сигурен начин да получиш паническа атака, особено, ако по време на дишането си мислиш за нещо стресиращо, като нападение на извънземни нинджи, например. В резултат на това започваш да плачеш, да трепериш и дълго време не можеш да спреш, а "специалистът" ти казва, че си преживял катарзис... Който иска, му вярва.

Не препоръчвам, но ако искаш пробвай следното вкъщи: легни удобно и започни да дишаш дълбоко и учестено. Мисли си за нещо нереално (за да не се травмираш без да искаш), но страшно, например, че орките от "Властелинът на пръстените" влизат през прозорците.

Опитът вкъщи съм го правила. Да дам пари на някой лъжелечител - категорично не. Naughty

Бавното дишане успокоява, обаче. Но съветът да дишаш бавно, когато си под стрес, се среща под път и над път, т.е. безплатен е, и не виждам защо трябва да плащаш на някого, за да ти го каже  Peace

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 3 598
Холотропното дишане не е псевдонаука, то е вид терапия. Като всяка терапия е важно при кой се провежда, каква е целта е. Имам колежка, която прави една сесия при д-р Мариян Господинов във Варна. Доволна е, подействало й някак катарзисно, сподели ми и за свои видения или по-скоро предполагам интензивни усещания - нещо като халюцинации, че плува и пр.  Аз лично бих се навила, привлича ме като идея, но ме притеснява да се доверя на т.нар специалисти в Бургас.
http://www.holotropics.org/holotropic_experience.html - ето тук има интересни истории

# 4
  • Мнения: 581
Благодаря за мненията. И аз съм от Бургас и четох точно за Мариян Господинов, че идва периодично, затова се чудя дали да опитам. Притеснява ме това изпадане в различни състояния. Не знам как се чувства човек след сеанса, дали няма някакви последствия. Дали действително човек се освобождава от дадени страхове или блокажи, които има..

# 5
  • Мнения: X
Баш псевдонаука си е. Който вярва - да плаща.

Познавам лице с докторска степен, което изкарва пари, продавайки захарни бучки "заредени" с "рейки енергия"  Tired. Пък това, че някой се е написал д-р Едикойси и прави холистични, холотропни, хомеопатични и нутриционистични упражнения... Stop

Последна редакция: чт, 02 апр 2015, 19:27 от Анонимен

# 6
  • Мнения: 581
Холотропното дишане не е псевдонаука, то е вид терапия. Като всяка терапия е важно при кой се провежда, каква е целта е. Имам колежка, която прави една сесия при д-р Мариян Господинов във Варна. Доволна е, подействало й някак катарзисно, сподели ми и за свои видения или по-скоро предполагам интензивни усещания - нещо като халюцинации, че плува и пр.  Аз лично бих се навила, привлича ме като идея, но ме притеснява да се доверя на т.нар специалисти в Бургас.
http://www.holotropics.org/holotropic_experience.html - ето тук има интересни истории

Роси, изчетох преживяванията на хората, от линка, който ми даде, благодаря.
Хм..доста страшничко звучаха някои. Това, което ме притеснява е, че явно човек не може да се контролира по време на сесиите. Едната жена разказа, че се е сетила за човек, който я е изнасилил, сигурно е било ужасно прееживяване..можеш да се сетиш за смърт на близък, за огромна травма. Вероятно е освобождаващо, но не е ли възможно да причини още по-голяма болка?

# 7
  • шумен
  • Мнения: 100
да се включа и аз Simple Smile.Преди две седмици се подложих на това, е по ужасно нещо от това за мене няма.Незнам как хората се подлагат на това повече от един път.Аз съм в депресия и като бонус към нея с панически атаки, психологът при когото ходя ме убеди , че имено това дишане ще ми помогне да изляза от това състояние.Не само че не излязох, ами още по зле станах.Моят съвет е ,че хора които са в моето състояние изобщо, ама изобщо да не си и помислят за такова нещо.Бъдете здрави  bouquet

# 8
  • Мнения: 2 616
По-добре си спестете тези експерименти.  Simple Smile Почетете малко из нета на английски - просто поредният ню ейдж "шамански" трик.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт