Преместване в ново жилище

  • 11 005
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Пловдив
  • Мнения: 998
В живота ни идва момент в който пристъпяме към преместване от родния ни дом в нов.
Кой са подходящите дни? В коя фаза на луната? И разни вярвания и обичаи. Моля да споделите Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 44 246
 newsm78 newsm78 newsm78
Това сериозно ли?
В който ден ви е удобно според личните ви ангажименти, след като не ви притискат срокове Crazy

# 2
  • Мнения: 13 598
Изчаква се, когато всички приятели са свободни и ще свършат цялата работа на "нула" време.

Последна редакция: ср, 15 апр 2015, 11:08 от MAMA NA JORI

# 3
  • Мнения: 6 365
Внимавай, колкото повече суеверия спазваш, толкова повече трябва да спазваш:)

Просто не взимай старата метла и лопата. Купи си дъска за рязане. Изхвърли стари и нащърбени съдове.

Ние се преместихме 2 пъти на пожар, просто след това "опитомяваш" новото жилище...

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Божееееее четох за семейното духче. Трябва да се съберат приятели и да се остави един празен стол за домашното духче да не се разсърди hahaha. Май май никви ритуали няма да спазвам.

# 5
  • София
  • Мнения: 44 246
Ами... най-добре, премести си се спокойно, покани си приятели да "полеете" новото жилище и щастливи години в него ти желая Simple Smile

# 6
  • Мнения: 10 716
Премести се на Новолуние, счита се за подходящо време за ново начало докато Луната нараства т.е. до Пълнолуние   Wink

Ето ти фазите на Луната за 2015 да се ориентираш, ако имаш желание

http://fazinalunata.com/bulgarian/fazi-na-lunata/lunen-kalendar-2015/

# 7
  • Мнения: 400
З Tiredащо трябва да се купува нова дъска за рязане?И  защо да не се носят старите метли и лопатки в новото жилище?

# 8
  • Мнения: 6 365
Ами защото всяко ново жилище ти е непривично, а няколко малки ритуала помагат да го "опитомиш". А и усещането за новост и свежест е хубаво, защо да го нарушаваш, като внесеш употребявани метли?

По принцип метлата е символичен предмет, с нея се чисти, тя е хем нещо, свързано с чистотата, но е и "мръсна", попила е от старото.

А старо и ново не се смесват. Това е вид магия.

Дъската за рязане предполагам има родство с дървото, в което според древните винаги живее дух. А и е хубав предмет- малък подарък за дома, мирише приятно.

# 9
  • Мнения: 13 598
Mamacita Bandida
хубаво е всичко в нов  дом да е ново, но всички знаем, че това е невъзможно.
Как да си позволим да не смесваме старо с ново?

# 10
  • Мнения: 46 572
Премести се на Новолуние, счита се за подходящо време за ново начало докато Луната нараства т.е. до Пълнолуние   Wink

Точно. Като се местехме майка ми все казваше, че трябва да е тогава, а ние хич не си падаме с мъжа ми по подобни неща и не гледахме датите, още повече, че бях бременна в 9 месец и мислех само как по-бързо да се нанесем, че да не дойде бебето докато се наканим Laughing но в крайна сметка се оказа, че сме се настанили точно на Новолуние  hahaha

Иначе сериозно - с колкото по-малко неща се натоварва човек, толкова по-лесно става всичко. Започне ли да смята - сега, тогава, ново, старо, вместо да се съсредоточи в/у важното, той се отплесва по глупости.

# 11
  • София
  • Мнения: 44 246
Хубаво е нещичко ново за дома да имаш, но то е и неизбежно...
По логиката за дъската може би трябва да си изхвърлиш всичко дървено и да купуваш ново, когато се местиш...
А ново и старо чудесно даже се смесват, съмнявам се да има някой толкова откачен, че да си купи всичко от до ново, защото влиза в ново жилище(не само до мебелите, ами сакън да не внесеш нещо старо... дори и бижутата си например).

А ако дъската за рязане не ти е дървена или си я купил преди месец, може ли да си я запазиш Simple Smile

И за новото и старото какво правим, ако  домът, в който се нанасяш не е  чистак-бърсак току що построен, може би трябва само стари неща да внесеш и нищо ново никога да не си купиш...

# 12
  • Мнения: 1 844
Единственото, което направихме, когато се местихме в нов дом, беше да извикаме свещеник да го освети.
С никакви луни и тем подобни не сме се съобразявали. Laughing

# 13
  • Мнения: 69
Ами защото всяко ново жилище ти е непривично, а няколко малки ритуала помагат да го "опитомиш". А и усещането за новост и свежест е хубаво, защо да го нарушаваш, като внесеш употребявани метли?

По принцип метлата е символичен предмет, с нея се чисти, тя е хем нещо, свързано с чистотата, но е и "мръсна", попила е от старото.

А старо и ново не се смесват. Това е вид магия.

Дъската за рязане предполагам има родство с дървото, в което според древните винаги живее дух. А и е хубав предмет- малък подарък за дома, мирише приятно.

Хареса ми това!

Аз знам за нова къща, но то е хубаво и иначе, винаги да имаш хляб и сол. Никога да не оставаш без хляб и сол, защото е на безпаричие.
Така, че като влизате в жилището задължително си купи хляб и цял пакет сол.

# 14
  • Мнения: 843
Ние извикахме свещеник да ни освети дома.
Иначе другото различно, което се сещам- когато дойде за първи път баба ми ни подари тенджера пълна с пакетирани храни( макарони, леща, захар, сол). Каза, че преди много години, когато са се нанасяли в техния дом с дядо ми, са й подарили по същия начин и иска да продължи традицията.

# 15
  • Мнения: 536
Ейй, че хубаво! Честито!  bouquet

Инак подкрепям Човечето, не се занимавай с глупости. Ако ти е по-комфортно пък, занимавай се с фази на Луната, що не.

Но и аз не бих си носила нащърбени неща, още помня как майка ми ни "подари" в новата къща нож без дръжка, счупена чиния и подобни... само с тях й дало сърцето да се радели. Не си превръщай къщата в кошче за боклук.
Каквото те кара да се чувстваш добре с него - вземи си го, това е критерият за мен...

# 16
  • Мнения: 10 716
...занимавай се с фази на Луната, що не.

Само да вметна, че не е толкова сложно "занимаването" с лунните фази, още повече, че Луната нараства 14 дни и намалява също 14 дни всеки месец т.е. не е чак толкова голям проблем да се синхронизират важните неща в живота ни с тези фази - въпрос на избор  Wink
Аз за себе си съм се убедила, че има нещо в това, нямам намерение да убеждавам други  Wink

Иначе, да, не бих взела неща, които не харесвам, неща, които на ми подарени от неприятни хора, неща, които не чувствам ОК.
Бих направила и други неща в зависимост от това дали домът е бил обитаван от други хора преди, но няма да навлизам в подробности. Който се интересува от това, има достатъчно информация в нета  Peace

# 17
  • Мнения: 536
Не съм го писала иронично. И не мисля, че е трудно Simple Smile
Бая съм се занимавала с  Луната и фазите й Wink
Писах го съвсем човешки... не съдете бързо Wink
Инак - точно, не запазвам и за неща от хора, които не харесвам. Правя каквото и да е, но накрая те изчезват...
Grinning
Обаче един майтап - извън това за нарастването на Луната и нещата, които е хубаво да се правят тогава, след Новолуние, се замислих дали пък земеделската работа не е и частично повлияна от възможността да се работи на лунна светлина по време около Пълнолуние. Понякога денят просто не стига, а работата е много. Предполагам само.

Последна редакция: ср, 15 апр 2015, 13:31 от vasilenae

# 18
  • Мнения: X
Гледай ти какви неща отчитали хората при преместване в ново жилище ?!

Оказва се ,че ние ще се преместим на Пълнолуние също този месец ,но ми е интересно какви други неща правите и имате предвид.

 Ние смятам да направим освещаване с приятели след месец-два след като по-свършим с ремонтите ,защото къщата е на около 60 години и има нужда ,но не ми е хрумвало даже да се правят някакви ритуали освен окадяване с тамян и пръскане със светена вода .

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
Единственият обичай, който ми е известен за ново жилище, е, че когато идва някой за пръв път на гости, хвърля стотинки из къщата - за късмет!

# 20
  • София
  • Мнения: 30 206
Не сме се съобразявали с никакви вярвания при преместването (беше преди няколко месеца). Сега искаме да правим освещаване. И събирам информация по този въпрос. Ще ходя да попитам и в църквата до нас.

Tari Tasartir, да, и аз знам за този обичай със стотинките.

# 21
  • София
  • Мнения: 17 592
О, аз знам, аз знам!
1. Правиш наводнение. Колкото по-пълноценно, толкова по-добре.
2. Плуваш до крана за вода (по вода). Изключваш го.
3. Викаш пожарна. Викаш гражданска защита. Викаш бтв.
3. Викаш Националния Флот и тежководолази.
4. С общи усилия изпомпвате водата.
5. Изхърляш всичко до бетон / тухли.
6. Правиш основен ремонт на съседите.
7. Прасвиш саниране на сградата.
8. Правиш основен ремонт в жилището си.
9. Влизаш в който и да е ден, ако имаш сили за това - или допълзаваш, според ситуацията.

10. И ти сърви ПО ВОДА!
 Laughing

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 613
След 2-3 месеца и аз ще се местя.Няма да спазвам ритуали,нито ще викам попове,освен ако не са носачи. Laughing
Най-голямата ми грижа е как да преместя котката. newsm78
Колко време ще и трябва да свикне,дали няма много да се стресира?

# 23
  • Мнения: 2 760
Интересна тема Grinning

Знам само за поверието булката да се пренесе на ръце през прага, но защо се прави, нямам идея.

При мен се случи така, че се преместих в първото си собствено жилище точно на 14 февруари и сега всяка година на тази дата празнуваме един празник повече  Laughing И за нас този ден е времето да преброим колко години сме вече в къщата си, да си припомним как сме започнали сред море от цимент, пясък, без топла вода и т.н.  и да видим докъде сме стигнали със свиването на семейно гнездо.
Ако се наложи да се местя отново, пак ще гледам да е на запомняща се дата - дали някакъв празник или значима само за моето семейство дата, но да си знам и да я чакам като един вид "рожден ден на къщата".

# 24
  • Мнения: 3 231
Значи задължително поливане на стените с урина. Женска!!!

Това е единственият метод да убиеш духовете, които са населявали мястото преди.

Блокът е чисто нов? Няма значение. Като е нов, да не би да не са живели духове на мястото му?

Мда....

Има и за полтъргайст методи, обаче ги забравих. Нашият сам си тръгна, щото ядем предимно салати и не употребяваме хляб. Беше свикнал с по-мазна кухня.

# 25
  • Мнения: 4 455

Най-голямата ми грижа е как да преместя котката. newsm78
Колко време ще и трябва да свикне,дали няма много да се стресира?

Докато бях софиянка като добра душа ,която не умее да отказва най-редовно ми връчваха по някое животинче за по една почивка време. Котка чужда в нов дом и с непознат до тогава човек първата седмица даже отказа да се храни та се видях в чудо и я водих на ветеринар , че стопаните в чужбина не върви да ги притеснявам . На втората седмица си беше все едно той е стопанин ,а аз на гости. Когато е със стопанина животинката е много по-спокойна.
Много забавна тема!
Местила съм се три пъти и поради некомпетентност и липса на интерес не съм спазвала обичаи и традиции ,нито дати .За мен по-важно е с КОГО а не КЪДЕ.С любим човек всичко е постижимо .
Желая много щастие на всички  в новия дом!

# 26
  • София
  • Мнения: 452
Гледай ти какви неща отчитали хората при преместване в ново жилище ?!

Оказва се ,че ние ще се преместим на Пълнолуние също този месец ,но ми е интересно какви други неща правите и имате предвид.

 Ние смятам да направим освещаване с приятели след месец-два след като по-свършим с ремонтите ,защото къщата е на около 60 години и има нужда ,но не ми е хрумвало даже да се правят някакви ритуали освен окадяване с тамян и пръскане със светена вода .

Barefoot Kontesa, всъщност mijjjka препоръча точно обратното - преместването да е на Новолуние, не на Пълнолуние  Simple Smile.

Това с Новолунието е много популярно. В него има много здрав смисъл. Просто на ново място, човек често заспива по-трудно, а по пълнолуние една блеснала луна в прозореца може само да влоши нещата. Та на новолуние си увеличавате шанса за по-здрав сън. Навремето, когато се премествах в нов дом и аз се преместих на Новолуние. Не съм суеверна и не спазвам безмислени суеверия.

# 27
  • Мнения: 6 365
Не бе, не всичко да е чисто ново. Само да е "ритуално ново". Затова се отнася само за метлата, защото е ритуален предмет.

# 28
  • Мнения: 84
От моята баба знам - да се пренощува в новия дом за първи път в неделя срещу понеделник, това съм спазила, и разбира се - освещаване!

# 29
  • Мнения: 13 206

А ако дъската за рязане не ти е дървена или си я купил преди месец, може ли да си я запазиш Simple Smile

И за новото и старото какво правим, ако  домът, в който се нанасяш не е  чистак-бърсак току що построен, може би трябва само стари неща да внесеш и нищо ново никога да не си купиш...
Идеята с новата дъска и метла е да не се внася в новото жилище "боклук" и зарази от старото. Това са предметите, които най-активно контактуват с мръсотия и бактерии и затова е добре да ги смениш, и влезеш "на чисто", дори и буквално.

# 30
  • Мнения: 1 817
По темата:
Събирате се приятели, нареждате в средата на най-голямата стая малко мечешко ако, заставате в кръг, обръщате се към прозореца и започвате да виете. Помага много срещу...идиотизъм!  Mr. Green Laughing Laughing Laughing

# 31
  • Мнения: 1 400
По темата:
Събирате се приятели, нареждате в средата на най-голямата стая малко мечешко ако, заставате в кръг, обръщате се към прозореца и започвате да виете. Помага много срещу...идиотизъм!  Mr. Green Laughing Laughing Laughing
А мечешко ако откъде се набавя?  newsm78

# 32
  • София
  • Мнения: 44 246
papi6 по тази логика,  по по-модерно му  и нова прахосмукачка Simple Smile

Аз знам само, че ако събереш приятели е хубаво всеки да ти  донесе подаръче за дома (дори нещо дребничко) и до там... малко като на рожден ден.
Но никак не ме гонят суеверия и метли и дъски не са ми ритуални предмети.

# 33
  • Мнения: 2 817
Не взимайте нищо старо от предишния си дом. Купете си нови чехли и влезте с тях. Направете всичко това в неделя - денят на Слънцето. Това ще ви донесе късмет.

# 34
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 562
Предстои ни да се нанесем в нова къща и единствено, което ще направим е да я осветим. Ще поканим гости и ще има кетъринг. С това мисля да приключа Blush

# 35
  • Мнения: 1 817
По темата:
Събирате се приятели, нареждате в средата на най-голямата стая малко мечешко ако, заставате в кръг, обръщате се към прозореца и започвате да виете. Помага много срещу...идиотизъм!  Mr. Green Laughing Laughing Laughing
А мечешко ако откъде се набавя?  newsm78
Ако е проблем набавянето, могат да си произведат и свое...Важното е да заблудят духовете... Joy Joy Joy Joy

# 36
  • София
  • Мнения: 30 206
Предстои ни да се нанесем в нова къща и единствено, което ще направим е да я осветим. Ще поканим гости и ще има кетъринг. С това мисля да приключа Blush

Напълно достатъчно, ако питаш мен.  Peace

Не е задължително да се изпада в някакви крайности.

# 37
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 562
Предстои ни да се нанесем в нова къща и единствено, което ще направим е да я осветим. Ще поканим гости и ще има кетъринг. С това мисля да приключа Blush

Напълно достатъчно, ако питаш мен.  Peace

Не е задължително да се изпада в някакви крайности.

А пък, ако зависеше само от мен дори и гости нямаше да каня, а само освещаване, ама мъжа ми като е рекъл гости, та гости Crazy Понеже къщата е единствено и само негова инвестиция много й се радва/на мен тати ми е завещал апартамент Mr. Green/

# 38
  • София
  • Мнения: 30 206
Ние сигурно ще се в много тесен кръг на освещаването. После ще каним приятелите си поетапно. Някак не ми се домакинства точно на този ден.

Общи условия

Активация на акаунт