Поликистозни яйчници - 3

  • 101 644
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 14 396
Права е Брайда за противозачатъчните. Аз съм пила с години, но в момента, в който ги спра и МЦ зачезва след няколко месеца.
Дуфастона на мен ми действа на психиката брутално  #Crazy

И аз се оказах с лека форма на ИР. С режим на хранене преборих килограмите и оправих инсулина. В началото на януари пусках хормони и всичко беше в норма. МЦ го добутах до 31 дни последните 6 месеца, което за мен е най-дългия период с нормален МЦ изобщо.  Обаче сега пак изчезна, вече 43-ти ден. Може ли за един месец да ми се разбутат хормоните  newsm78 Ако да, значи при мен сто процента е от храненето и респективно от ИР, защото от празниците насам го давам доста по-либерално, да не кажа по старо му.  Сега пак съм стриктна и ще понаблюдавам няколко месеца, за да видя дали теорията ми е вярна...

# 706
  • Варна
  • Мнения: 20
Алечка а какъв хранителен режим си спазвала? Аз искам да пробвам с хранителен режим и нещо хомеопатично или на билкова основа.

# 707
  • Мнения: 14 396
Храня се високо мазнинно, ниско въглехидратно. Смисълът е, че се регулират нивата на инсулина по този начин и при мен явно работи. Успях и да сваля вече 11 кг. Чудовищният ми корем се прибра. Не изпитвам хипогликемичен глад, което за мен е огромен плюс, защото преди се чувствах зависима към храната, защото вечно ми ставаше зле от глад, припадала съм. И МЦ се порегулира, а на последния преглед яйчниците бяха доста по-добре, а хормоните в норма. Има много инфо из нета 

# 708
  • Мнения: 2 155
Алечка, би ли споделила на кои храни наблягаш?

# 709
  • Мнения: 14 396
Не ям никакво тесто и захар, бобови, картофи и плодове, ориз. Т.е вече ям понякога картофи или плод, но рядко. Ям много яйца, мазно месо, риба, зеленчуци, заквасена и животинска сметана, масло, зехтин, сирена и кашкавал, ядки, авокадо. Изобщо не се чувствам ограничена, още по-малко пък гладна. В подраздел диети има тема както за този начин на хранене, така и тема с рецепти, в които има много информация, която за мен е много логична.

# 710
  • София
  • Мнения: 7 645
Определено при ИР и СПКЯ има от огромно значение режима на хранене и килограмите.

Жените с ИР и с проблеми с килограмите имат смайващи резултати като отслабнат дори 5кг (е, освен ако не почват от 90-100кг, тогава им трябват поне 10 надолу, за да имат успех)
Това е защото ИР и СПКЯ са свързани, но не се знае кой е първопричината хихи Simple Smile
Когато инсулина падне, цикъла се порегулира, защото кистите намаляват.

Естествено има жени без ИР и със СПКЯ или има жени и с двете, но без проблеми в килограмите, тогава е друга причината.

За съжаление диетата с многото мазнини, въпреки че знам колко добри резултати има от нея грам не е за мен. На мен ми се гади от мазно, ако изям 2 яйца със сирене после ми е лошо 2 часа, същото се отнася за всичко със сметани, по-мазно месо, масло и т.н.т. Направоо дори сега като си го помисля и  Sick
Лошо ми е от почти всяка храна, с която трябва да се храня заради ИР, тъй като съм упорита, стоя и си го търпя, но живота ми е определено ужасно гаден, защото се разкъсвам между това, което трябва да ям и това от което после не ми е зле. А все пак имам дете, ходя на работа и определено нямам време да ми е зле и да се търкалям в леглото докато ми мине.
Та за това и при мен няма особени резултати с килограмите - от това, от което ще отслабна ми е много лошо цял ден, а от това което ми вреди ми е супер добре...

Хапчетата за ИР не мога да ги взимам редовно, защото ми е лошо и от тях и получавам сериозни стомашни проблеми, повръщане, и съм закотвена по 3-4часа следобед в тоалетната, което е несъвместимо с живота ми на работеща майка.

Изобщо ... трябва да стоя на фотосинтеза, за да не ми е зле и да не ям вредни за мен храни.
Но случаи като мен са малко, масово жените имат много добри резултати, които са с ИР и спрат тестото, бобовите, оризовите, картофите, сладките плодове, растителните мазнини, прясното мляко и т.н.т.

# 711
  • Варна
  • Мнения: 20
При мен интересното е, че първия път още преди да разбера за СПКЯ бях напълняла. А от януари до сега /когато беше първия ми закъснял цикъл след лечението/ съм свалила 2кг.  newsm78  Не съм била на диети или на хранителни режими , даже обратното .... 

# 712
  • София
  • Мнения: 7 645
при внезапно напълняване без причина се изследва инсулинова резистентност, пролактин и щитовидна жлеза, така че - ендокринолог е нужния доктор

# 713
  • Мнения: 2 021
Момичета,
утре ще си правя едни изследвания и искам да си пусна и витамин Д. Но тук при нас има само Ramus и там само изследване за D3, дали ще свърши работа или по-добре да не си давам парите а да ходя в следващите дни да търся в друг град D-OH.

# 714
  • София
  • Мнения: 10 642
Момичета,
утре ще си правя едни изследвания и искам да си пусна и витамин Д. Но тук при нас има само Ramus и там само изследване за D3, дали ще свърши работа или по-добре да не си давам парите а да ходя в следващите дни да търся в друг град D-OH.
Той все е ОН
Това което правят при вас ще ти свърши работа.
Д3 е 95% отобщия, останалото е Д2.

# 715
  • Мнения: 2 021
Благодаря ти, Нандин!
Точно на време прочетох и ми спести доста разходки.

Между другото вчера попаднах на една много интересна публикация относно вит. Д и поликистозата на проф. Георги Кирилов. Ще препиша част от текста, защото може да е интересен за някого.

"Витамин Д и синдром на овариална поликистоза (СОП)

Има много предположения за ролята на вит.Д в патогенезета на СОП, инфертилитета, хирзутизма, инсулиновата резистентност и сърдечно-съдовия риск. Установено е, че жените с нормална овулация имат по-високи стойности на вит.Д, в сравнение с тези със СОП с нарушен менструален цикъл. Освен това дефицитът на 25(OH)Д е свързан със забавено фоликуларно развитие и трудно забременяване у пациентките със СОП. Има данни, че приложението на вит.Д подобрява репродуктивната функция при СОП и възстановява менструалния цикъл. Жените със СОП имат и по-ниски нива на 25(OH)Д в сравнение със здравите със същия ИТМ, което би могло да се обясни с влиянието на вит.Д върху андрогените и свързващия глобулин за половите хормони...."

Сега ще видим аз къде съм...

# 716
  • Мнения: 12
Здравейте мили момичета.
Четох четох и все още имам много въпроси.
Аз също имам този синдром на поликистозни яйчници.
Та, правим вече опити от една година, в която не съм си следила овулацията, но сега започнах. С наднормено тегло съм, и работя по свалянето на килограмите. Преди години пих Ясемин, но тогава не бяхме на фаза дете. Сегашната ми гинеколожката ми изписа Дуфастон, който пих 6 месеца, в които цикъла ми се нормализира, идваше ми на почти една и съща дата с "+"  "-"  ден два разлика, но не забременях, тъй като не си следях овулацията. След като ми привърши лечението от 6 месеца, я посетих отново, и тя каза да правим опити без да взимаме нищо, и ако не стане известно време да се обърнем към центрове за стимулация, също така ми предложи да ми следи овулацията, което струва 120 лв. Та въпроса ми е, дали мога пак да пия Дуфастон, тъй като не съм запозната с тези центрове за стимулация, или да отида при друг гинеколог, какво ще ме посъветвате от вашия опит?

# 717
  • София
  • Мнения: 7 645
под центрове за стимулация има предвид репродуктивна клиника и доктор, който се занимава само с това - една жена да забременее. Ако се прецени, че имаш нужда от стимулация се прави, като преди това се изискват изследвания и на двамата и чак тогава се пристъпва към стимулацията.

Естествено, че може да си следиш О с тестове, а може и да прочетеш за метода на Базалната температура БТ и да следиш и по него. Двете заедно дават добра представа.
НО (има и но за съжаление):
- при поликистоза, заради неравномерното LH тестовете за овулация може да показват положителен лъжлив резултат.
- при поликистоза циклите може да са много дълги и тестовете за овулация да излязат солено. Тъй като не се знае кога е тя, то евентоално трябва да започнат да се правят на 10-ти ден от цикъла и да се правят до положителен, което може да отнеме и 20 дни, за което ще се дадат 40лв за тестове
- при поликистоза има растеж на повече от един фоликул, въпреки че само един може да стигнае до овулация или нито един и заради това хормонално разнообразие, БТ може да дава съмнителни ниски и високи стойности и също да не е показателна

Това което е предложила лекарката е едно от най-добрите решение, защото е 100% сигурно.
Тя ще те вика в определени дни да види как са фоликулите, има ли един доминант, пуква ли се той и настъпва ли овулация.

Моята поликистоза не е тежка, т.е. не правя по много кисти, расте доминантен, но не винаги се пука, ако се спука не е качествен, а понякога пораства примерно до 13мм и остава така.
Всичко това ако чаках на тестове и БТ щеше да се изнервя адски много, защот онямаше да спра да ги правя, цикъла ми нямаше да дойде на време, заради кистата, аз щеше да продължа да ги правя и да ги купувам и накрая пак щеше да се стигне до преглед.

След като си проследих 5-6 месеца овулацията при лекар, аз добих сериозна представа от себе си, знам почти всички варианти, които ми се случват и сега мога и с 2 прегледа на месец да знам какво се случва.
Ползвала съм и тестовете и меря БТ всеки ден, въпреки прегледите  и с тях съм имала успех, но в началото ми се налагаше да правя по 40 теста на месец, за да си проследя О.

Аз ходя на прегледи само в репродуктивни клиники, защото там докторите основно това правят - следят фоликулите и няма някакви изцепки от рода - "миналия път имаше фоликул, този път нямаше фоликул, овулация не е имало " или "този фоликул е пълен с кръв" или "щом на 14-ти ден нямаш фоликул, значи овулация няма да имаш" Simple Smile

# 718
  • Варна
  • Мнения: 20
Добро утро момичета!
Искам да ви попитам вие как се справяте с отичането и болката на краката. Тази нощ почти не съм спала от тази тъпа постоянна болка в бедрата.

# 719
  • Мнения: 14 396
Стеличка, благодаря ти за информацията за вит. Д. От скоро аз също се замислям по тази тема, макар и във връзка с друг проблем, който имам. Не бях срещала информация за връзката между вит. Д и ПКЯ и ще прочета още с интерес.

Нели Горанова, никога не съм имала такъв проблем.
На мен ми се подува корема преди МЦ и когато имам мн кисти ме болят яйчниците.

Общи условия

Активация на акаунт