Помощ за избор на лаптоп

  • 137 622
  • 1 528
  •   1
Отговори
# 585
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 065
Модела е G50-70.Хард диска ми се скапа от раз без никакво предупреждение,два дни след като му изтече гарацията.Направо като "швейцарски часовник".Хайде 150 лева за нов хард,едно на ръка че цялата информация замина по дяволите.Цели 2 терабайта.Един изгорял пиксел постоянно расте по екрана.А по едно време забелязах че самият корпус е започнал да се цепи на две места,без да е удрян,падал или прочее.Наскоро ми угасна ей тъй от нищото.Подозирам че може да здава багажа и някой друг компонент.

# 586
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Скрит текст:
Модела е G50-70.Хард диска ми се скапа от раз без никакво предупреждение,два дни след като му изтече гарацията.Направо като "швейцарски часовник".Хайде 150 лева за нов хард,едно на ръка че цялата информация замина по дяволите.Цели 2 терабайта.Един изгорял пиксел постоянно расте по екрана.А по едно време забелязах че самият корпус е започнал да се цепи на две места,без да е удрян,падал или прочее.Наскоро ми угасна ей тъй от нищото.Подозирам че може да здава багажа и някой друг компонент.
Кофти случки. Най-вече загубата на данните на твърдия диск. Ценните данни е желателно да се дублират и съхраняват на поне още едно място, отделно от основната машина, на която са записани.

 За разлика от повечето други производители на лаптопи, "Lenovo" правят техните панти хем по-къси; хем с твърде близо един друг друг винтове (отделно и това, че винтовете са разположени напречно, надлъжно през по-голямо разстояние един от друг); хем презатягат твърде много пружините им; хем и използват смазочно масло, което с времето изсъхва и се смесва с фините метални частици от пантата, вместо силиконова смазка, която запазва свойствата си многократно по-дълго време. Всичките тези неща накуп са напълно умишлено заложени при проектирането на "Lenovo" (в последните години - дори и във високия им ценови клас "ThinkPad") и неслучайно марката е шампион по счупени панти в сервизите по Света. Което не значи, че нямат и други проблеми с качеството, но доста-често влизат в сервизите заради счупени панти, в сравнение с други марки.
 Обърнете внимание най-вече на следните части от видеото (по минути и секунди) 0:20, 1:44, 15:40, 17:03, 18:32:



 Ето и чупливите панти на Lenovo G50-70 (цяло чудо е, че поне с тях си изкарал късмет):




Скрит текст:
Както bashtatko по-горе спомена, "Lenovo" и "Dell" в ниския ценови клас са буквално класи под моделите от високия им клас. Моделите и на двете марки от обикновените серии се славят с лоша сглобка, евтини дънни платки с проблемни части по тях и чупливи панти.
Това е мнението на неизвестен потребител в BG-Mamma и няма такова нещо. Измишльотините му не ги приемайте за чиста монета.
Лично поправяйки счупените панти на над 10 лаптопа "Lenovo" и познавайки човек от сервиз за лаптопи, който се сблъсква с недомислиците в сглобката на тази марка, имам основание да твърдя, че няма друга марка с толкова проблемни панти. Един от тези лаптопи "Lenovo" дори и в момента е вкъщи, след като залепих пантите му (счупени два дни след изтичането на гаранцията) и отхлабих прекомерно затегнатите им пружини. Ти колко лаптопа поправи досега?

Последна редакция: нд, 29 мар 2020, 21:29 от Жребчe

# 587
  • Мнения: X
Обърнете внимание най-вече на следните части от видеото (по минути и секунди) 0:20, 1:44, 15:40, 17:03, 18:32
Ще си позволя един малък коментар.
Наистина много внимателно обърнете внимание. "Специалиста" много ясно казва причината. Изсушаване на смазката в сглобката. Освен това прави впечатление и друго. Видеото е пуснато 2019, лаптопа е модел 2013. Значи това чудо безпроблемно е изкарало 6 години или по кръчмарска математика - два пъти гаранционния си срок.
Прави впечатление и още нещо. В клипа има се изказва хипотезата, че гайката е пренатегната защото "специалиста" въпреки прилагането на много иновативен метод за развиван пак го направи много трудно. Може би защото не знае, че след навиване на гайката тя е обезопасена от самиразвиване? И ефекта от липсата на повторно обезопасяване ще доведе до самоволно затваряне и провисване на капака, само след 50-на затваряния, заради саморазвиване на крепежа? Не питам, само констатирам.
Скрит текст:
Офтопик. В периода 2013-2017 мой познат ми направи оферта. Внася използвани лаптопи основно Леново, Дел и HP от Германия и Франция, а аз му ги привеждам в работно състояние срещу 50лв на брой. С правото да ги използвам и за донори. Добре му вървеше бизнеса успяваше да докара до 50 броя месечно суров материал. Още държа на тавана кашони с останали пластмаси платчици, бутончета и други елементи. Ако вашият приятел от сервиза се интересува мога да му ги продам на килограм

# 588
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Скрит текст:
Обърнете внимание най-вече на следните части от видеото (по минути и секунди) 0:20, 1:44, 15:40, 17:03, 18:32
Ще си позволя един малък коментар.
Наистина много внимателно обърнете внимание. "Специалиста" много ясно казва причината. Изсушаване на смазката в сглобката. Освен това прави впечатление и друго. Видеото е пуснато 2019, лаптопа е модел 2013. Значи това чудо безпроблемно е изкарало 6 години или по кръчмарска математика - два пъти гаранционния си срок.
Прави впечатление и още нещо. В клипа има се изказва хипотезата, че гайката е пренатегната защото "специалиста" въпреки прилагането на много иновативен метод за развиван пак го направи много трудно. Може би защото не знае, че след навиване на гайката тя е обезопасена от самиразвиване? И ефекта от липсата на повторно обезопасяване ще доведе до самоволно затваряне и провисване на капака, само след 50-на затваряния, заради саморазвиване на крепежа? Не питам, само констатирам.
Скрит текст:
Офтопик. В периода 2013-2017 мой познат ми направи оферта. Внася използвани лаптопи основно Леново, Дел и HP от Германия и Франция, а аз му ги привеждам в работно състояние срещу 50лв на брой. С правото да ги използвам и за донори. Добре му вървеше бизнеса успяваше да докара до 50 броя месечно суров материал. Още държа на тавана кашони с останали пластмаси платчици, бутончета и други елементи. Ако вашият приятел от сервиза се интересува мога да му ги продам на килограм
Явно пропускаш написаното от мен по-горе, където съм посочил цели четири причини, които оказват влияние над счупването на крепежните точки на пантите:
Скрит текст:
За разлика от повечето други производители на лаптопи, "Lenovo" правят техните панти хем по-къси; хем с твърде близо един друг друг винтове (отделно и това, че винтовете са разположени напречно, надлъжно през по-голямо разстояние един от друг); хем презатягат твърде много пружините им; хем и използват смазочно масло, което с времето изсъхва и се смесва с фините метални частици от пантата, вместо силиконова смазка, която запазва свойствата си многократно по-дълго време. Всичките тези неща накуп са напълно умишлено заложени при проектирането на "Lenovo" (в последните години - дори и във високия им ценови клас "ThinkPad") и неслучайно марката е шампион по счупени панти в сервизите по Света.
От видеото с този скъп по-висок клас Lenovo ThinkPad (които би трябвало да имат уж по-здрави панти от евтините модели на същата марка) ясно се виждат и четирите недостатъка, които съм посочил аз:
1. Къси панти (също и човекът от видеото спомена, че при другите марки обикновено пантите са доста по-дълги откъм екрана; при някои модели дори продължават до горната част на екрана).
2. Винтове, разположени напречно, вместо надлъжно през голямо разстояние.
3. Пренатегнати пружини на пантите (във видеото се видя и това; като втората панта беше доста по-стегната от първата и това не е следствие от "изсушаване на смазката" както предполагаш ти, а е следствие от заводски приложеното презатягане на гайката).
4. Използване на обикновена смазка, вместо силиконова такава.

 И голямо чудо, че пантите на този ThinkPad са сдали окончателно багажа 6 години след началото на производството на модела (6 по твои твърдения, без да се знае колко време всъщност е използван), рискувайки всеки момент да се стигне и до счупване на дъното на корпуса или рамката на екрана. Затова ли хората купуват висок клас ThinkPad - за да им се чупи след няколко години, поради умишлено заложено планирано остаряване? И защо при други марки (особено във високия им клас) ги няма тези проблеми в такова голямо количество?

 Ти твърдиш, че след 50-ина отваряния/затваряния на капака гайката ще се саморазхлаби, но аз също зная колко стегнати са тези гайки спрямо резбата, на която са завити, и определено досега в практиката ми при поправка на панти на над 10 лаптопа на "Lenovo" никога не се е стигало до разхлабване. Това е моят личен опит, от направените от мен поправки. При други хора, поправящи панти, може и да е различно.

# 589
  • Мнения: X
Силиконова смазка се поставя върху гумени, не върху метални. Или на места където е възможно проникване на вода или големи температурни промени. Всичко друго е от гъзария. Няма значение. Видяла жабата че подковават коя и тя вдигнала крак.
Това за други модели дето го казал, кой точно модел има дълги панти на корпуса? Не на дисплея, а на корпуса. Че нещо не се сещам да съм виждал подобна констукция

# 590
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Скрит текст:
Силиконова смазка се поставя върху гумени, не върху метални. Или на места където е възможно проникване на вода или големи температурни промени. Всичко друго е от гъзария. Няма значение. Видяла жабата че подковават коя и тя вдигнала крак.
Това за други модели дето го казал, кой точно модел има дълги панти на корпуса? Не на дисплея, а на корпуса. Че нещо не се сещам да съм виждал подобна констукция
Ти явно от жажда за заяждане се правиш на сляп и неразбрал видеото. Човекът там пределно ясно показа в коя посока пантите обикновено при другите марки са доста по-дълги - откъм рамката на екрана. Същото написах и аз в по-горното ми мнение. "Lenovo" са с най-малките и презатегнати панти измежду всички марки, плюс крехки пластмасови крепежни точки. Факт!

 Ето ти примерна панта на съвременен лаптоп на "Acer" (които, отделно от това, все повече залагат на здравината на корпуса, използвайки алуминий и дебела пластмаса в областта на пантите). Не само, че пантите продължават по цялата страна на рамката на екрана, ами и откъм дъното са значително по-дълги от тези на "Lenovo" и така разпределят силите на натиск и опън при отваряне/затваряне на капака по-добре към корпуса, спомагайки за по-малко оказвано напрежение към крепежните точки. За разлика от теб, аз съм виждал и пантите на други марки лаптопи и съм наясно колко по-здрави са (а при някои - и корпуси) от тези на "Lenovo":
https://www.aliexpress.com/item/32818098892.html

 Силиконовата смазка има доказано по-добри показатели при дълготрайна употреба, особено където има триещи се части с условия на влага и резки температурни промени, каквито са местата около пантите, подложени на горещия въздух от охлаждащата система на лаптопите. Би трябвало да се наясно с това, ако твърдиш, че имаш някакви познания в областта. Защо говориш за "гъзария", остава загадка.

# 591
  • Мнения: X
Човекът от видеото свали долния капак и показа посока по протежението му. Такъв издирваме.
Дясната носеща пластина на ейсъра е точно колкото тази на лайновото от клипа. Освен това в клипа е спукан капака на дисплея не на основата т.е. там където е дългата част. И ви моля преди да напишете поредния TLDR да си направите труда да помислите защо е капака на дисплея а не на основата.
Хинт: На клипа се вижда достатъчно ясно

# 592
  • Мнения: 580
Моля за препоръка за лаптоп, който ще се използва основно за курсови работи, презентации, сърфиране. Досега винаги съм била с настолен компютър и идея си нямам от марки..Към марката Lenovo имам предубеждения по отношение на друг вид техника и затова, ако може да не е на тази марка. Бюджетът ми е 600-700 лева.

# 593
  • Мнения: 2 826
Някой ще даде ли мнение за ОС Линукс?
Мъжът ми казва, че е за програмисти, за мен не става.

# 594
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Някой ще даде ли мнение за ОС Линукс?
Мъжът ми казва, че е за програмисти, за мен не става.
Нищо подобно. Simple Smile
Отдавна има юзер-френдли дистрибуции, които стават за пълноценен десктоп. С браузъри (Firefox, Chrome), офис пакет (LibreOffice), комуникатори (Skype, Viber) и т.н. Много от комерсиалните програми за Windows като Microsoft Office и продуктите на Adobe (Photoshop, Illustrator и т.н.) не са налични за Linux, но за PC, което ще се ползва за пишеща машина, филми, музика и нет, е повече от достатъчна.

# 595
  • Мнения: X
Бюджетът ми е 600-700 лева.
В този ценови диапазон всичко с три годишна  което ви допадне на външен вид става.
Някой ще даде ли мнение за ОС Линукс?
След като телефона ви използва за основа тази операционна система, въпроса малко е излишен Grinning
Шегувам се. Като краен потребител ще имате проблем със софтуера, но иначе по нищо не се различава от Уин.

# 596
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Телефонът ползва..... кое? Thinking

# 597
  • Мнения: X
Android is mobile OS system based on a modified version of the Linux kernel....
OS family - Unix-like, modified monolithic kernel.

Андроид виртуалката си е чиста Линукс нейтив лайбръри Linux.

# 598
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Скрит текст:
Android is mobile OS system based on a modified version of the Linux kernel....
OS family - Unix-like, modified monolithic kernel.

Андроид виртуалката си е чиста Линукс нейтив лайбръри Linux.
Евтини опити за остроумничене. Боравенето с операционната система Android става по коренно различен начин! Все едно да сравняваш Windows 95 с Windows CE, който е производен на него и се използва в банкомати, SEGA Dreamcast и още куп други у-ва.

# 599
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Другарю, най-грубо казано, така работи Android, но не мисля, че точния принцип, на който работи, е информация, която вълнува чак толкова крайния потребител. Wink

Общи условия

Активация на акаунт