Прованс, Франция

  • 7 873
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
За пътуване най-лесно и бързо е с полет /с прекачване/ София-Ница. Директни и на доста по-добри цени има от Букурещ, но виждам че си от София, така че едва ли това те устройва.
За нощувки не мога да дам предложения.
За храна - има хиляди варианти. По ресторантите не е никак евтино. Сравнявайки с Германия и Италия, например, във Франция е по-скъпо. Вариант за по-евтино похапване са т.нар. Boulangerie - в много от тях има сносно разнообразие от сандвичи /3.50-6 евро/ и салати /6-9 евро/.
За посещение, вече си прочела в другите теми и тук, предполагам, но ще дам и моите предложения за района около Ница:
- Кан - най-стария квартал Le Suquet, укрепителната кула и параклиса Св.Ана, булевард Ла Крозает - като цяло централната част е изключително мръсна, просяци и бездомници има на всяка крачка.
- Антиб - старият град, пристанището, старите градски крепостни стени, музеят на Пикасо
- Saint Paul de Vence - красиво арт-градче, много приятно за разходка.
- Монако - дворец Грималди, Монте Карло с казината, Японската градина, катедралата Св.Николай, музей на старинните автомобили, Океанографски музей
- Eze - китно градче, от най-високата част на което се открива хубава гледка към целия залив.
- Ница - има много неща, които могат да се посетят там, зависи от интересите. Не пропускайте да посетите Парк дю шато - разкрива се прекрасна гледка над града. Може да се достигне с изкачване на над 200 стъпала или с безплатен асансьор. Там се намира и изкуствено създадения водопад Донжон.
- Грас - моите впечатления от града не са положителни, но пък се слави като парфюмерийната столица на...Европа  newsm78. Има няколко къщи за парфюми, предлагащи изцяло натурални продукти. Може да се направи посещение на някоя старинна парфюмерия; да се разгледа Музея на парфюма. Градът се свързва с хубав планински въздух и добри условия за повлияване на белодробни проблеми.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Ах!  Simple Smile И аз очаквам с нетърпение август, когато ще ходим до Ним. Видях, че е близо до Монпелие, Авиньон, Арл и няколко природни парка. Някой ходил ли е в района и дали е добра идея да видим Парк натюрел дьо Камарг?

# 17
  • Мнения: 19 020
Ах!  Simple Smile И аз очаквам с нетърпение август, когато ще ходим до Ним. Видях, че е близо до Монпелие, Авиньон, Арл и няколко природни парка. Някой ходил ли е в района и дали е добра идея да видим Парк натюрел дьо Камарг?

от Камарг съм бил само в резервата с птиците
има много фламинго
доколкото знам има и други интересни места, които са близо до морето, но нямах време за тях
иначе задължително от Ним да отидете и до Авиньон и Арл...

# 18
  • Мнения: 2 237
Ах!  Simple Smile И аз очаквам с нетърпение август, когато ще ходим до Ним. Видях, че е близо до Монпелие, Авиньон, Арл и няколко природни парка. Някой ходил ли е в района

Прибавям и Aix en Provence, ако не ме лъже паметта, на час е от Ним. Много е красиво. Затварят една от центраните улци за базар и може да се намери страхотен мед (дори на едно място бяха изложили и затворен стъклен куб, където се виждаха работещите пчели), сирена, вино от домашна изба..Мястото е свързано и с много история, особено старата част на града. Музеи, катедрали... Ние останахме два дни и пак бихме отишли.

ПП Нашата обиколка беше 15 дни от Монако до Марсилия; после Екс ан Прова̀нс, Ним, Арл, Авиньон. За плаж най-спокойно и хубаво беше в Бандол и Ле Лаванду... Забравих и Касис. Другите плажове бяха доста пълни, но и те са много хубави.

Последна редакция: нд, 07 юни 2015, 14:53 от Ли Лу

# 19
  • Мнения: 237
Не,  бих искала да разгледам Кан, Ница и т.н, но само това..лъскави курорти не обичам. Представям си го по-скоро като транзитно преминаване от там, и после хубава виличка (каменна, с много цветя в моята представа) от където да разглеждаме типичните провански селца, да ядем местни храни, да се скитаме из лавандуловите поля...  Heart Eyes Нещо такова!

Захир, лъскави курорти в Прованс няма. Всъщност курорти в смисъла, в който ние го разбираме няма във Франция. Има китни крайбрежни градчета, нещо като нашите Созопол и Несебър. Виличка с басейнче или малко хотелче не че не е възможно да намериш, но ще е или много скъпо или много далеч от морето. Автомобил ще ви е необходим, защото хубавите селца са навътре, а там е планина, дори два планински масива трябва да се прекосят на места. Друг вариант е нещо под наем в Ница (както някой спомена) и разходки по крайбрежието с влака. Или с кола.

# 20
  • Мнения: 642
Ли Лу Подкрепям с две ръце за Екс ан Прованс, уникално градче, бяхме за един ден този месец, много ми хареса, може би една идея повече от Авиньон, но и двете места си заслужават  Peace

Малко снимки от Aix en Provence със споменатия базар, имаше страхотни бижута и керамика:

Скрит текст:






А тези са от миналата година от Avignon:

Скрит текст:

# 21
  • София
  • Мнения: 157
Здравейте ,
миналото лято бяхме на Френската ривиера, останахме очаровани, пътувахме с кола.
Това лято смятаме да повторим екскурзията в средата на юли.

# 22
  • Мнения: 889
Здравейте ,
миналото лято бяхме на Френската ривиера, останахме очаровани, пътувахме с кола.
Това лято смятаме да повторим екскурзията в средата на юли.

Дайте малко повече информация за програмата си, места за отсядане и т.н.  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 397
Здравейте,

какво ще ми кажете за Монпелие - близо ли е до Ница, Сен тропе, Антиб и всички онези малки градчета, които изброявате в Прованса.....Препоръчайте ми с кола или самолет од някъде е по-добре - напр. Милано и после влак. Имма намерение да запиша дъщеря ми на курс по френски за 1 седмица в Монпелие, а ние да използваме възможността да я закараме до там, да се разходим и после да се върнем заедно.
Ще бъда благодарна на всякакви мнения.

# 24
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
Ако отправната точка е Монпелие, ето няколко ориентира:

Монпелие - Ница - 330 км - 3.5 часа път в едната посока, с кола, но много зависи от сезона и трафика
Монпелие - Кан - 300 км - около 3 часа
Монпелие - Сен Тропе - около 270 км - около 3.5 часа

За влакове трябва да се следят цени, понякога има изгодни...въпрос на късмет. С влак едно пътуване Монпелие - Кан, например, е около 4 часа, билет - 40-60 евро, в посока, на човек.

Според мен е по-добре да се посетят Avignon, Aix en Provence - 1- 1.5ч път с кола. И в двата града има какво да се види. И ако се прибирате с кола към БГ и държите да се посетите Кан, Ница и пр., да го направите по пътя на връщане.

Последна редакция: ср, 01 юли 2015, 16:45 от pepi:)

# 25
  • Мнения: 3 094
Ще препоръчам и аз нещо, ва изток от Марсилия е град Тулон, още малко по на изток е градчето Йер. От него тръгва ферибот за островите Поркрол. Място, където нямаш право да прекараш кола. Идете и вижте - яхти, но и диви плажове..Може да се движите с колела, на много места имаше под наем. По-голямата част е национален парк със специален статут. Тук е живял Жорж Семенон известно време, имал е вила.
Иначе и аз съм за Авиньон - все пак ицвестно време градът е бил седалище на папите. Дворецът им е напълно запазен. Мостът от едноименната песничка "Сюр льо пон д"Авиньон" никога не е могъл да бъде напълно цял - река Рона го е отнасяла доста често, затова и днес си е само 2/3 от цялата си дължина.
Арл - запазени още от римско време старини. Жимял е Ван Гог - в местната лудница. Понеже съм му фенка на последния, била съм малко по-нагоре в градчето Сен Реми ан Прованс - въпросният художник и там е лудял. Градчето е страхотно, над него е пълно с вили, направо цели имения на артисти, политици и прочие известин лица.
Салон дьо Прованс - не помня много от града, че спряхме само за да разгледам къщата-музей на Нострадамус, тя обаче беше затворена, та нямах късмет.
Ле бо дьо Прованс - запазен от средните векове град, кацнал на един хълм.
Разликата между градовете по Лазурния бряг и тези, по-нагоре и по-навътре, в същинския Прованс е съществена.
Разбира се Мантон, Ез, Сен Пол дьо Ванс (за мен обаче е малко понаправен като за туристи, но това е дело на фондация Маг, превърнала мястото в "дом" за много художници, там е и гролът на Шагал).
Честно казано аз съм се придвижвала с влак и го намирам за много удобно и сравнително евтино.

# 26
  • Мнения: 122
Ще препоръчам и аз нещо, ва изток от Марсилия е град Тулон, още малко по на изток е градчето Йер. От него тръгва ферибот за островите Поркрол. Място, където нямаш право да прекараш кола. Идете и вижте - яхти, но и диви плажове..Може да се движите с колела, на много места имаше под наем. По-голямата част е национален парк със специален статут. Тук е живял Жорж Семенон известно време, имал е вила.
Иначе и аз съм за Авиньон - все пак ицвестно време градът е бил седалище на папите. Дворецът им е напълно запазен. Мостът от едноименната песничка "Сюр льо пон д"Авиньон" никога не е могъл да бъде напълно цял - река Рона го е отнасяла доста често, затова и днес си е само 2/3 от цялата си дължина.
Арл - запазени още от римско време старини. Жимял е Ван Гог - в местната лудница. Понеже съм му фенка на последния, била съм малко по-нагоре в градчето Сен Реми ан Прованс - въпросният художник и там е лудял. Градчето е страхотно, над него е пълно с вили, направо цели имения на артисти, политици и прочие известин лица.
Салон дьо Прованс - не помня много от града, че спряхме само за да разгледам къщата-музей на Нострадамус, тя обаче беше затворена, та нямах късмет.
Ле бо дьо Прованс - запазен от средните векове град, кацнал на един хълм.
Разликата между градовете по Лазурния бряг и тези, по-нагоре и по-навътре, в същинския Прованс е съществена.
Разбира се Мантон, Ез, Сен Пол дьо Ванс (за мен обаче е малко понаправен като за туристи, но това е дело на фондация Маг, превърнала мястото в "дом" за много художници, там е и гролът на Шагал).
Честно казано аз съм се придвижвала с влак и го намирам за много удобно и сравнително евтино.
Здравей! Може ли да дадеш малко повече информация за пътуването с влак? 7 дни сме в Париж и след това обмислям със самолет до Ница, за да може да разгледаме малките градчета от Прованс и да сме близо до летището - Ница, от където ще си хванем полета за България. Притеснява ме дали Ница не е много далеч от Авиньон например и дали има транспорт, защото сме без кола. Или пък обмислям с влак от Париж до Авиньон,  а последния ден да отседнем в Ница? Thinking За 3дни сме и няма да успеем да видим всички красоти на Прованс, но пък наистина искам да  усетя малките селца и да опитам виното...

Общи условия

Активация на акаунт