срединна киста на шията на дете

  • 10 565
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 874
Благодаря ви професор Бранков!  Дано е лимфен възел.Но пак ме притеснява, вижда ми се голям и  понеже е и от много време и все е болезнен.

Ще приложа две снимки,не знам до колко се вижда добре, особено на втората.




Тук е по отскоро и в по- близък план и май не се вижда много ясно...,ноо все пак




Това подутичко е подвижно малко с кожата и по- скоро е като твърдичко и сега го боли, даже днес повечко каза.

Детето е често почти ежемесечно боледуващо, до преди 13 дни бе  на антибиотици 10 дни  за гнойна ангина.
Сега ми се струва че пак се опитва да тръгне нещо.



Утре сме на консултация с хомеопат, заради честото боледуване и ще поискам да го видят на ехограф тази подутинка.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 162
Извинете, че не отговорих веднага. Много прилича на лимфен възел. Трябва да направите ехография - по структурата ще се познае. Много рядко е там да има киста.

# 17
  • Мнения: 1 874
Благодаря Ви за отговора!
Имаме хронифицирал процес явно в сливици и гърло.
Сега днес даже пак е понарастнал, след като беше поспаднал(но не съвсем, след гн.ангина).

# 18
  • Мнения: 725
Здравейте, проф. Бранков.

Използвам темата, за да задам въпрос и за моя син. Когато беше на 6 месеца забелязахме подут лимфен възел отзад на вратлето, в средата между ухото и задната част на вратлето. Възелът е неболезнен и е подвижен, с големина около 3-4 мм. Няколко пъти му е правена ПКК и резултатите, за щастие, бяха добри. Притеснява ме това, че 3 години по-късно този лимфен възел все още не е спаднал. Нормално ли е това? Моля за Вашия съвет - необходима ли е отново ПКК и ако резултатите отново са добри, означава ли, че няма за какво да се притеснявам. Нужно ли е да бъде правена ехография и ако е необходимо, може ли да бъде извършена при Вас? Малкият беше Ваш пациент по друг повод и мисля, че ще се чувства по-спокоен при познат лекар.

Благодаря Ви предварително за отговора.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 162
Тези лимфти възли, особено по врата, са много упорити и дълго време остават увеличени. Но това не е проблем. Ако искате направете ехография.

# 20
  • Мнения: 725
Тези лимфти възли, особено по врата, са много упорити и дълго време остават увеличени. Но това не е проблем. Ако искате направете ехография.

Благодаря Ви за отговора.

# 21
  • Мнения: 1 874
Здравейте, проф. Бранков.

Може ли да ме насочите към какъв специалист трябва да се насочим евентуално за лимфният възел,инфекционист, хирург или хематолог ? При кой от тях бихме получили ехографски преглед на този възел.Притеснява ме, около 3см е, и ми се ще да го проверим, макар и да е напразно.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 162
Първо хематолог, после УНГ.

# 23
  • Мнения: 1 874
Благодаря Ви!

# 24
  • София
  • Мнения: 3 162
Благодаря Ви за отговора!
Имаме хронифицирал процес явно в сливици и гърло.
Сега днес даже пак е понарастнал, след като беше поспаднал(но не съвсем, след гн.ангина).

Здравейте, как се развиват нещата? Аз бях доста сигурен, че е лимфен възел, но скоро оперирах едно дете с вродена киста на атипично място, подобно на вашето .

# 25
  • Мнения: 1 874
Ами седи си възела още. Ходихме при детски хематолог във Варна. Там казаха за шийни кисти, но понеже е точно на мястото на лимфен възел, да приемем, че е такъв. Не го гледа на ехограф. А може би било добре.
Казаха ми, че е от честото боледуване.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 162
Потърсете добър ехографист - може да се направи разграничение между лимфен възел и киста.

# 27
  • Мнения: 1 874
Извинете за може би глупавият въпрос..но.. какъв трябва да е ехографиста.. в  смисъл при кой да е ли може ?Защото нали някой гледат коремни ограни, други сърце, трети щитовидна жлеза и т.н..т.е ехографистите имат ли такива подразделения ?

# 28
  • София
  • Мнения: 3 162
Няма значение, те гледат всичко. Трябва да е някой опитен.

# 29
  • Мнения: 1
Здравейте
На скоро и нас ни откриха срединна киста .
Ние сме на 4г. Въпроса ми е да ли е задължително да се оперира детенцето ми и какви рискове има ако не се оперира.

Общи условия

Активация на акаунт