Въпрос относно сключване на брак,промяна на адрес и фамилия

  • 1 373
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 23 173
Здравейте,живот и здраве ми предстои да сключа брак другата седмица и искам да попитам няколко неща,понеже се оказва,че обикновено в бг мама могат да ти дадат много по-достоверна информация,отколкото в която и да е институция в България.1 искам да попитам ще имаме ли някакви проблеми за в бъдеще,ако с бъдещия ми съпруг си останем по документи на различни адреси.За сега изобщо не искам да си сменям адреса,понеже не се знае на 100 % къде ще живеем догодина дори.За момента аз съм с постоянен адрес в 1 град,той е в 2,а живеем в 3.Другият проблем,който имам е,че трябва да получа държавни и европейски стипендии,но изплащането им ще бъде,чак след като съм с новото си име и с новата си лична карта ( а съм кандидатствала със старата си фамилия),въпросът ми е ако някой е бил в друга подобна ситуация възможно ли е да не си получа парите,от банката казаха,че не могат да ми отговорят от университета също не ми казаха нищо конкретно...Ще съм ви много благодарна,ако някой може да сподели някаква информация.

# 1
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 383
Здравейте,живот и здраве ми предстои да сключа брак другата седмица и искам да попитам няколко неща,понеже се оказва,че обикновено в бг мама могат да ти дадат много по-достоверна информация,отколкото в която и да е институция в България.1 искам да попитам ще имаме ли някакви проблеми за в бъдеще,ако с бъдещия ми съпруг си останем по документи на различни адреси.За сега изобщо не искам да си сменям адреса,понеже не се знае на 100 % къде ще живеем догодина дори.За момента аз съм с постоянен адрес в 1 град,той е в 2,а живеем в 3.Другият проблем,който имам е,че трябва да получа държавни и европейски стипендии,но изплащането им ще бъде,чак след като съм с новото си име и с новата си лична карта ( а съм кандидатствала със старата си фамилия),въпросът ми е ако някой е бил в друга подобна ситуация възможно ли е да не си получа парите,от банката казаха,че не могат да ми отговорят от университета също не ми казаха нищо конкретно...Ще съм ви много благодарна,ако някой може да сподели някаква информация.

няма проблем да си останете на различни постоянни адреси - проверено лично Peace
желателно е да се регистрирате на адрес по местоживеене, но това май никой не го следи;

може да запазиш фамилията си или да добавиш неговата към твоята Simple Smile - в първия случай няма да е необходимо да издаваш нова лична карта - Simple Smile и това е проверено лично;

за евро стипендията не знам  Peace чети какво са казали отпускащите я, или пиши и ги питай  Hug

# 2
  • Мнения: 1 408
За адреса не мога да ти кажа. Колкото до името-при получаването на средствата може да носиш копие от акта за брак, за да удостовериш, че титулярът си ти, но с нова фамилия. Това се сещам като съвет.
П.П. Много щастлив семеен живот ти пожелавам!  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 11 803
Има един документ, вади се от общината, май се казваше удостоверение за самоличност, или нещо подобно, вадиш си го него, на него си пише че Петка Петкова и Петка Иванова са едно и също лице.

# 4
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 383
Има един документ, вади се от общината, май се казваше удостоверение за самоличност, или нещо подобно, вадиш си го него, на него си пише че Петка Петкова и Петка Иванова са едно и също лице.

поправете ме ако греша Simple Smile
декларация за идентичност на имента - сам си я попълваш, отговорността е твоя, чл. 313 НК Simple Smile но пък не важи навсякъде
удостоверение за идентичност на имената - от общината, има си и такса;

предполагам, че ще трябва и легализация щом е за чужбина.
и пак: важно е какво са написали от организацията, отпускаща стипендията

# 5
  • София
  • Мнения: 11 803
Ами не си спомням как беше, но документа не е попълнен от мен а от общината с подпис и печат, ако се преведе и легализира не виждам проблем, всъщност не би трябвало никакъв проблем да има със стипендията. Не е като само тук хората да се женят и да сменят фамилия.

# 6
  • София
  • Мнения: 23 173
 С настоящия адрес  е много сложна работата,защото нито сме собственици,нито сме под наем,а собственикът не живее в София,на възраст е и няма как да дойде до тук,за да отидем да си оправим настоящите адреси в общината. Rolling Eyes Дано наистина нямаме проблеми  Laughing
 
За стипендиите : едните ги отпуска държавата (България),другите Е.С и трябва да си ги получа по банковата сметка. И нещо не ми стана ясно къде  трябва да представя копие от акта за брака. newsm78

Не разбрах и за каква легализация говорите  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт