За бременните - слагате ли си колан в колата?

  • 16 920
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 414
аз като бях бременна винаги слагах колан /и сега слагам, де:)/. нагласях си го над и под корема. във всички книги за бременни пише изрично да се слага колан.
а за таксиджиите - те не слагат колани, защото ако, не дай си боже, клиентът излезе нападателен, да могат да се спасяват. това го научих съвсем наскоро.
за полицаите - не знам.

# 16
  • Мнения: 596
Ужасно неудобен ми е, не го слагам.

# 17
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: agneshka
за таксиджиите - те не слагат колани, защото ако, не дай си боже, клиентът излезе нападателен, да могат да се спасяват. това го научих съвсем наскоро.
за полицаите - не знам.


Е това не е истина направо!  Shocked За сетен път се убеждавам, че сме държава на абсурда!  Wink
За полицаите предполагам е ясно, за тях май поначало у нас законите за пътищата не важат!  Imp Вчера едни си караха насреща ми в забраненото на еднопосочна улица и понеже аз не направих път, нещо ми се заканиха такива с глави. Изпреварват забранено, не спазват дори светофара!  Shocked Но това е друга тема, де!  Wink

# 18
  • Мнения: 2 567
Аз винаги го слагам, изобще не ми пречи-важното е да минава не през, а отдолу и отгоре на корема и няма проблеми. Продават се тук и специални колани за бременни, аз си слагам една малка възглавничка под долната лента, тя върши същата работа.
Във всичките ми книги пише, че е аболютно задължително да се слага.

# 19
  • Мнения: 181
Цитат на: Зъхи
Интересува ме дали си слагате предпазния колан в колата или не. Знам, че в западните държави е повече от задължително бременните да слагат колан, даже се следи много по-стриктно дали го спазват, отколкото при другите. quote]

Tuk primerno ne e zaduljitelno bremennite da slagat kolan. Az sled 5-tia mesec ne slagah zastoto korema mi ve4e beshe ponarastnal i me pritiskashe. V kraina smetka v slu4ai na katastrofa (ili dori samo na nabivane na spira4ki) kolana se stiaga i moje da narani ploda. Niakolko puti ni spria policiata i nisto ne kaza. Oba4e triabvashe zaduljitelno da si nosia edna belejka ot ginekolojkata koiato vodeshe bremennostta mi. Ne znam kak e to4no zakona v BG.

A, puk bratov4edkata mi kato beshe bremenna praveshe drugo nesto- slagashe edna stipka tam ot kudeto izliza kolana i taka i stoeshe po-otpusnat. Ako durjish da slagash kolan mojesh da opitash.

# 20
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Това със щипката на колана е хитро, може да пробвам...  Grinning Въпросът е обаче доколко коланът така ще си изиграе при евентуално (неда си боже!) произшествие.

# 21
  • София
  • Мнения: 299
Аз не слагам. Просто ужасно ми пречи Sad А и в тези задръствания... трудно може да стане кой знае какво и ми се струва че е по добре да съм без колан ако не дай се боже стане нещо. Така или иначе аз гледам какво става и не е толкова страшно да се блъсна във волана (още повече че той почти ми опира в корема  Embarassed), а колана така ще го притисне че... не знам струва ми се по опасно с колан.

Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 784
В началото на бремеността ми имахме яки спорове с една наскоро родила приятелка.Изкара ме едва ли не убийца,защото винаги си слагам колан.Но аз не съм шофьор и винаги пътувам на предната седалка до мъжа ми,а доколкото знам,това място го наричат "мястото на смъртника".Освен това оставям колана хлабав през корема,така че ,при евентуално спиране,ме притиска само през гърдите.Освен това,колкото и да искам бебчето си,неговия живот в момента зависи от моя.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 493
Цитат на: agneshka
аз като бях бременна винаги слагах колан /и сега слагам, де:)/. нагласях си го над и под корема. във всички книги за бременни пише изрично да се слага колан.
.


аз също слагам колан. под и над корема... абсолютно съм съгласна с това и не мисля, че колана може да увреди бебето ако е сложен правилно. ако го няма според мен рискът е много по-голям.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Докато бях бременна, а и сега - винаги с колан - дори в деветия месец - има безброй картинки как се слага колан, така че корема да остане по средата и да не се навреди на бебо. В края на деветия месец ме спря полицай /минах на жълто към червено  Embarassed / и ме информира, че мога и без колан по закон, но според него било по-добре със - не ме глоби  Laughing

А да се удариш във волана според мен е къде, къде по-опасно от колана.

# 25
  • Мнения: 4 212
Тук е задължителен колана за вси4ки,бременна или не.Скоро излазе закона и не ми се плащат 90 ?.Когато бременната отиде на консултация,лекарката и дава книжка в която подробно са описани много  неща,полезна е.Има въре вклю4ително и за слагането на колана при бременни,от къде да минава.....вярно е 4е е неудобно но продават едни меки ,около 20 см. дълги и 5 см.широки  мини възглавни4ки от плюш и вътре имат дунапрен.Слагат се на колана посредством лепка.Така омекотява и си в безопасност.Абе най¬добре е да не шофираш и да си ходиш пеш,хем е и по¬полезно Laughing  Laughing  Laughing

# 26
  • Мнения: 530
Много по-опасно е да се пътува БЕЗ колан по време на бременност. Колана, ако е сложен правилно (т.е. да минава отдолу под корема долната му част а горната над него а не напреки през корема) не пречи на плода. Ако стане катастрофа или дори при много рязко спиране риска от сериозни травми на майката (като шофьор и като пътник, са много по-големи без колан). Струва ми се много безотговорно да се пътува без колан защото просто някакъв си безумен закон го разрешава.
Аз карах кола до последния ден преди да родя, според мен имах голям корем, колана никога не ми е пречел. Коланите в съвременните коли могат да се контролират много повече на височина например и освен това са чуствителни към движенията на пътника, така че не те стягат като в менгеме.
А това което някой написа, че волана щял да я спре....нямам коментар. Дано не се налага на никоя бременна жена да преживее катастрофа и волана (или предното стъкло или нещо друго) да я 'спре'.

Ето тук за коланите:
http://www.nhtsa.dot.gov/kids/research/seatbelt/index.html
http://www.bounty.com/family/sourcesofhelp/group/131/content/392 … rea/3/content.htm

# 27
  • София
  • Мнения: 2 046
И аз шофирам с колан. Навика вече е изрботен - трудно ще се отуча. Без колан се чувствам супер некомфортно все едно съм гола   Wink  
Намествам го да ми е удобно ...и така, НО още е малко коремчето - после като порастне ...ще видим?! Rolling Eyes

# 28
  • София
  • Мнения: 299
Цитат на: MM
Струва ми се много безотговорно да се пътува без колан защото просто някакъв си безумен закон го разрешава.
Аз карах кола до последния ден преди да родя, според мен имах голям корем, колана никога не ми е пречел. Коланите в съвременните коли могат да се контролират много повече на височина например и освен това са чуствителни към движенията на пътника, така че не те стягат като в менгеме.
А това което някой написа, че волана щял да я спре....нямам коментар. Дано не се налага на никоя бременна жена да преживее катастрофа и волана (или предното стъкло или нещо друго) да я 'спре'.


Извинявай, но имам два въпроса. Първо защо мислиш че тези които карат без колан карат така САМО защото законът разрешавал. Ако мисля за бебока законът грам не ме интересува  Embarassed И второ какво значи коланът в съвременните коли? Ами ако мойта кола не е съвременна, аз какво да направя? Не мога да си купя съвременна колкото и да искам защото са скъпи (е, поне за мен). А това със спирането от волана наистина е глупост. Не знам кой го е казал, сигурно е било в другата тема.

Simple Smile

# 29
  • Мнения: 3 634
Слагам го тоз колан, яяя... Как няма да го сложа като пърото ченге на пътя ще ме спре и ще ми лепне такава сочна глоба, че да се чудя от де пари да търся за да я плащам (че я прокопсах финансово пак...).
Бременна не бременна по закон трябва да си с колан. А тук не се кара като в България та ви се чудя, не ви ли е страх за живота си та карате и се возите без колани? Ако някой ви блъсне от зад и изхвърчите през предното стъкло ни бебе ще има, ни мама да го ражда туй бебе...
По магазините има колани за бременни. Не ги знам точно какво представляват, но предполагам са поредната изгъзица с която се опитват да изпразнят джобовете на хората. При първата бременност си изкарах прекрасно с най-обикновен колан, сега с таз ми бременност в момента сме без кола, но и не съм и мислила да седя непрепасана от нещо или да купувам специални колани.

Общи условия

Активация на акаунт