Кога бебе за първи профилактичен преглед при очен лекар?

  • 4 860
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 072
Ние бяхме на 6 месеца, защото една от сестрите при педито ми каза, че Марк си криви очите  #Crazy и аз отидох. Офталмоложката беше много внимателна, прегледа го, но каза, че доста съм подранила, очите са ни съвсем наред и попринцип си застават на мястото до 1 годинка. Така че ако имам основателни притеснения, да отида след 1 годинка, а ако не - евентуално към 3 годинки.

# 16
  • София
  • Мнения: 154
Здравейте, искам да ви попитам какъв е проблема с капките за разширяване на зениците? Вредни ли са ? Това е единственият начин да се огледат очните дъна.

# 17
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Здравейте, искам да ви попитам какъв е проблема с капките за разширяване на зениците? Вредни ли са ? Това е единственият начин да се огледат очните дъна.
отровни са, съдържат беладона;

# 18
  • София
  • Мнения: 7 039
И нашето GP не споменава нищо за профилактичен преглед, мисля си, че май много не ги интересуват профилактиките нали си пазят направленията. Дано се включи някой офталмолог в темата да ни даде разяснение, че вече ми  писна да се обучавам по медицина по Интернет.

# 19
  • Мнения: 1 581
Досега са разширявали зениците на Виктор повече от 10 пъти. За първи път чувам това за "вредните" капки, а съм изчела доста за проблемите с очите. Така че това твърдение ми звучи леееееко неоснователно. Някой ако има конкретно нещо професионално да каже или покаже - ще съм благодарна. Иначе по-добре да не объркваме родителите.

Не знам кога се полагат прегледи на бебетата, но ако имате и най-малкото съмнение за проблем - идете при детски очен лекар. При Виктор кривенето на очите се дължеше на много силно далекогледство +7 диоптъра, сложи очила на 1г. 3мес., сега вижда много добре и има значително по-големи шансове да намали диоптрите, отколкото ако бяхме закъснели с няколко години, беше развил мързеливо око или не бяхме капали капки.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=56227.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8348.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55277.0

Последна редакция: пт, 17 мар 2006, 11:50 от Ивилинчиту

# 20
  • Мнения: 7 640
Говорихме си за това, кога по принцип се водят бебетата за първи път на профилактичен преглед при офталмолог. Каза между 6 месеца и годинка, а после след 3 годинки.
съвсем точно- те педиатрите от всичко разбират повече от специалистите.
Я го виж Бърди примерно.
Заведи си детето и бъди спокойна. Още повече, че прегледът не е стресиращ, болезнен или неприятен.

# 21
  • София
  • Мнения: 498
Ми аз ако бях чакала педиатърката  да се сети да му погледне очичките или поне да попита....не ми се мисли какво можеше да стане, защото при нас има сериозен проблем.....
Според детската международна офталмологична асоциация пърцият преглед е между 6 мес. и 12 мес., освен ако няма нещо друго притеснително преди това прави се с цел да бъдат забелязани някои проблеми, които за отстраняването им е нужно бързо действие и ранна възраст. Капките за разширяване на зеници   не са вредни !!!
Профилактично оглеждат очните дъна, папилите, роговицата, камерите,лещата, клепачите и т.н.

# 22
  • Мнения: 36
И аз да споделя своя опит:
Ради е родена преждевременно и беше в кувьоз на кислородна терапия. При това положение има опасност от ретинопатия /каквото и да означава това ми звучеше страшно като го прочетох/ и детето се води на преглед, за да огледат очните дъна до 3-я месец - това според мнението на един от най-титулуваните офталмолози в София - академик Петя Василева. Така без изобщо да се разправям с педито за направление заведох дъщеря си при нея когато стана на 3 месеца. Не съм особено впечатлена от докторката, може да е много добър специалист, но определено няма подход към бебе. Попитах я, за да знам за следващото дете /живот и здраве искаме още едно да  Hug/, ако детето няма проблеми при раждането кога се води на профилактичен преглед и тя каза до навършване на 1 г.

# 23
  • Мнения: 380
Задължително трябва да се мине на очен лекар между 6 месеца и годинка, а след това, ако няма никакви проблеми след 3- та година. Работя със зрително увредени деца и да ви кажа кривогледството, късогледството и далекогледството са най- малките проблеми. По- страшни са другите очни заболявания, доста от които не се виждат само с просто око или от педиатъра. А направления не се дават заради тъпата политика на тъпанарите от НЗОК.

# 24
# 25
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Георги за пръв път го видя очен лекар на 4м., но тогава едното му оченце много се кривеше. После го водих на 6м. и на 1г. за всеки случай, но слава Богу всичко е наред.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 605
На моя приятелка детенцето беше оперирано в края на миналия месец - оказа се, че изобщо не е виждало с едното оченце и му сложиха изкуствена леща. Педиатърката е забелязала проблема едва след втората година и чак тогава е насочила родителите към очен лекар. От тогава все се наканвам и аз да заведа децата, ама пусто ежедневие, все не успявам да се организирам.

# 27
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
От всичко казано дотук си правя извода, че тр. в най-скоро време да взема направление за офтамолог;
Благодаря на Валентина за повдигната тема Hug и на всички мами, дали компетентен отговор  bouquet

# 28
  • Мнения: 5 299
Не съм водила Викториа на никакви профилактични прегледи Confused Нито очен лекар, нито ортопед - все се надявах, че педито сама трябва да ме насочи, но така като гледам май трябва аз да се заема със случая Blush

Общи условия

Активация на акаунт