Как отглеждаме неблагодарници

  • 40 569
  • 1 089
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 1 103
Айде стига, ве4е дори за мен стана прекалено и даже неприятно. Сори.
 
Само по крайностите ли трябва да се движат мненията ?

# 826
  • Мнения: 21 748
За такива като Мамасита се казва, че котка по гръб не пада.
И 10 години болногледачески стаж по дълг да имах, щеше пак да каже, че е малко.

 Нямаше начин да я надминеш, никой не би могъл.  Laughing
 Нищо, че само е наблюдавала.

# 827
  • Мнения: 6 365
Добре де, дори само да съм наблюдавала. Следва да се отбележи, че в крайна сметка това, дето се смята за естествен "дълг" може да се окаже непосилно. И не е хубаво човек да се зарича предварително как ще се справи със собствени сили.

Просто дори наблюденията са различни върху 1-2 години, което е кратък срок и близо десетилетие, което, както казах, се отразява на всички по всякакви начини. Факт и напълно реално, може да ви се случи. Интересно ми е как ще гледате на нещата тогава.

И въобще не съм само наблюдавала, включвах се- когато има такъв човек, и 10 души около него могат да бъдат впрегнати за обслужване.

# 828
  • Мнения: 7 171
И на мен "зеленчукът" не ми допада, въпреки, че концепцията я споделям. /Първо помислих, че не съм допрочела./
Просто ги разграничавам.

Зеленчукът е грозен превод от английски, както, сигурна съм, повечето знаете.

Казвала съм го и преди, но ще повторя. Колкото повече чета Форума, толкова повече се убеждавам, ме съм прекрасен човек! Блазе на близките и приятелите ми. Амин.

 Laughing
Май форумът действа така на повечето хора. Когато пишат за личните си разбирания, поведение и, въобще, за себе си.
Нещо като couch potato ли имаш предвид?
Че се замислих откъде дойде тоя зеленчук, точно.
Извинявам се за езиковото отклонение.



Vegetative state.

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Persistent_vegetative_state

На английски се казва he/she is  will be a vegetable

Последна редакция: пт, 22 май 2015, 17:07 от sophiemmaspencer

# 829
  • Мнения: 24 791
За такива като Мамасита се казва, че котка по гръб не пада.
И 10 години болногледачески стаж по дълг да имах, щеше пак да каже, че е малко.

 Нямаше начин да я надминеш, никой не би могъл.  Laughing
 Нищо, че само е наблюдавала.
Съвсем различно е да наблюдаваш, да делиш грижите с някой и сам да минеш през този ад. На теория всички са много милозливи и грижовни, но практиката е убийствена. А понякога продължава с години

# 830
  • Мнения: 6 365
Ами аз това се опитвам да обясня- че дори с кратки включвания и леко отстрани ми стана ясно колко е тежко. Та затова казвам, че не може човек да се зарича как ще се справи.

Може би повечето си представят сценарий с полу-независим възрастен и помощ с храната и малко логистика; или пък кратко заболяване с ясен край. Но има и други сценарии.

Та в степенуването лично преживяване- периодично включване- чувала съм истории- представям си как ще бъде все пак някакъв опит е по-релевантен от чистата фантазия и добри намерения за момента.

# 831
  • Мнения: 14 478
Ами аз това се опитвам да обясня- че дори с кратки включвания и леко отстрани ми стана ясно колко е тежко. Та затова казвам, че не може човек да се зарича как ще се справи.

Ми хубуу. Като не може "да се справи" има старчески домове където ще ти уморят бързо-бързо стареца и ще идеш само да прибереш наследството.  Може да изриташ бабата на улицата или да я оставиш да я прибере социалния патронаж.
Може да я оставиш на жертвоготовен брат или сестра да я гледа, защото ти не се справяш...

Ако имаш пари пък хосписи колкото искаш.

Варианти много.

# 832
  • Мнения: 6 365
Всъщност най-честият вариант, към който прибягват хората, е да наемат жена за гледане. Което също си има своите рискове, но е нещо по средата.

Във всеки случай да изискваш всеки ЛИЧНО да се грижи е малко като да изискваш всяка жена да последва дълга си и да кърми и да няма такива "ама това не е за мен".

Който се е справил- справил се е, но не може да го изисква от други.

А, и между другото, да умориш някого бързо също си е изкуство. Особено с възможностите на съвременната медицина, която е достигнала до нивото да те умори много, много бавно и мъчително. Уж че ти дава "години живот".

# 833
  • Мнения: 2 861
Мамасита, при някои заболявания има нужда от грижа 24ч/7д; наемането на една жена не е опция; 24х7 168/40  4,2 трябват ти 5 човека, а те и в отпуск излизат и няма да работят за минималната заплата, особено ако имат квалификация; в тези случаи опцията е настаняване в заведение със специализирана грижа.

# 834
  • Мнения: 1 213
Всъщност най-честият вариант, към който прибягват хората, е да наемат жена за гледане. Което също си има своите рискове, но е нещо по средата.

И кои са рисковете? Може би за наследството на болния?Или за не добре положените грижи?

# 835
  • Мнения: 6 365
Говоря за неквалифицирани гледачи, бивши сестри в най-добрия случай, но не за специализирана помощ, а просто да са там. В случай, че детето или другите гледачи все пак ходят и на работа. Нещата обикновено се случват с уговорка, в сивата икономика.

Рисковете ли? Ами влизат ти чужди хора в къщата. Като за начало скриваш всичко ценно. Освен това самите те се стресират и често развалят уговорки, искат повече пари. Ей такива работи, уж дребни, но се натрупват.

# 836
  • Мнения: 261
Повечето хора биха гледали своите родители до края. Дори с агонията. Под агония имам предвид най-тежките случаи за хоспис - тогава старият човек е ФИЗИОЛОГИЧНО зависим от близките си или тези, които го гледат. В България няма добри специализирани грижи и хосписите са по-скоро "умиралници", последна спирка, в последните месеци/седмици/дни.

Който не е минал през това не може да го разбере. 24 часови грижи. Да напуснеш ли работа или не? Имаш право само на 1 месец неплатен отпуск. А ти трябват пари, трябват пари за лекарства, за перилни препарати, за памперси, за ядене, за добавки и тн. Ако човекът е кротък няма проблеми. Но не винаги е така. Залежаването е нещо страшно. Подробностите около него също не са приятни. Изживяването е кошмарно и не всеки може да издържи. Всички хора се молят това да не продължава дълго време.

Има разлика между горното и това да помагаш на болен и стар човек, който е с акъла си и е физиологично независим (може да се подмива сам) и те познава и комуникира с теб. Не е проблем да се сготви, да се измият приборите и да се пусне пералня с дрехите, да се пусне прахосмукачка, да се изкъпе на стол с подвижния душ.
Проблем е ако трябва да пазиш някой, който се губи, който не те познава вече, който не прави разлика между реалността и това, което му е в главата, който изхвърля, подпалва и тн. и тн.


Андариел е права, че хората са зависими от СИСТЕМАТА. За съжаление на запад системата е всички в работоспособна възраст на работа, останалите в институции. Бебетата по ясли, детски градини, децата на училище и колкото се може повече занимания (до края на работното време на родителите им), физиологично независимите здрави възрастни хора вкъщи и физиологично зависимите или в дом или с гледач. Шведът от статията реве срещу хората от НЕГОВОТО поколение. Странно ми е защо осъжда собствените си набори през призмата на децата си. Sad Той не знае как ще постъпят децата му?!?! Той вижда как постъпват неговите връстници и по-възрастните от него поколения. Шведът се изказва грубо за постъпките на собствените си набори от името на децата си и бъдещите поколения. Това е нелоялно и грозно. Всеки има право да съди само себе си.

Всички се нагаждаме според външните обстоятелства. Във всеки остава чувство за вина. И всеки е в някаква степен егоист. Всеки ще постъпи различно. Не всеки може да гледа и пипа кръв, изпражнения, урина, да обработва рани, да храни със сонда и тн. Факт е обаче, че го правим.(колкото и да ни се е виждало ужасно до момента, в който се случва наистина). Факт е, че всички искаме да не тежим. А това е в ръцете на Господ, не в нашите.

Мамасита не е права, че ако се поддържаш няма да стигнеш до положението да си ФИЗИОЛОГИЧНО зависим. Винаги има такова положение, дори за дни. Най-хубаво ако няма, но това е лотария.

Не се карайте излишно за това, коя как ще постъпи. Не е ясно. Oт призмата на неработещ човек с много свободно време и големи деца изглежда лесно. На някои от нас това се е случило на 30 години с малко дете и взимане на неплатен отпуск и чувство за пълна безпомощност и deadlock. Случи ли се най-лошото или напускаш работа или ти трябва външна помощ. Sad



Последна редакция: пт, 22 май 2015, 19:11 от Naeva

# 837
  • Мнения: 10 547
Хм, дали съм писала някъде, че е лесно?
Лесно няма, дори да гледаш себе си болен от грип.
Не е лесно и бебе да гледаш.

# 838
  • Мнения: 14 478
Хм, дали съм писала някъде, че е лесно?
Лесно няма, дори да гледаш себе си болен от грип.
Не е лесно и бебе да гледаш.

Нищо не е лесно всъщност. И пари да имаш и рентиер да си ще пукнеш от скука, ще посегнеш към коката и накрая ще свършиш в някоя скъпоплатена клиника за наркомани...няма да успееш да остарееш  да те хване деменцията и да те гледат децата ти.

# 839
  • Мнения: 6 365
Гледането на бебе е сравнително лесно.
Да не кажа супер лесно.
Гледането на човек с личностни изменения вече минава в категорията фрустриращо, нечовешко, ненормално и плашещо.

Общи условия

Активация на акаунт