Брокерите и тяхната комисионна

  • 23 960
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 157
Процедурата, по която сте минали си е съвсем нормална. И във фирмата, в която работя за сега, е така. Занимавам се с документацията в офиса и заставам зад думите на НСЧ.  Peace
Документите не са, за да набутат клиента, а, за да са ясни нещата и за двете страни от началото на отношенията им. Наистина се е случвало и на брокери в нашата агенция да ги прескачат, защото са сглупили да не подпишат договор с потенциален купувач. И после тяхната работа заминава на вятъра, защото няма кое от къде да се докаже.
Депозитът е нормално да се върне, ако не постигнат цената, която вие искате. Ако не я постигнат, преговорите могат да приключат по ваше желание и вие си взимате обратно парите. Депозитът се взима за гаранция от посредника, че купувачите са сериозни, за да не се излагат пред продавача. "Имаме много сериозни клиенти, дайте да свалим цената с 10% (примерно), разбрали сме се да сключим предварителен договор в края на месеца." Сваля цената, обаче купувачите решават, че не искат вече да го купуват (защото искат да гледат още имоти), и брокерът се чуди как да обясни на продавача, че уж сигурните хора са му теглили майната. Съответно продавачът губи доверие в брокера и брокерът си губи бизнеса. В крайна сметка, всеки гледа да изкара някой лев.  Wink

И още нещо - вижте дали не пише "без ДДС" за комисионната. Възможно е да се начисли и такава, ако фирмата е регистрирана по ДДС. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 380
emerald_eyes, договорът за гаранция гарантира, че купувачът е сериозен. А на мен като купувач какво ми гарантира, че продавачът е сериозен? Говоря от личен опит, харесвам имот, тип на стоителство - обявен един, имам съмнение, че не е тоя, питам директно, уверяват ме, че е това, и съмненията ми се неоснователни. Е да, ама не. Правя си собствено проучване, оказвам се права... и ми продават по-евтин тип строителство - за по-скъп.
И естествено, аз излизам после капризна и лоша, че не ща да купувам едно на цената на друго.

Та в тоя договор за гаранция пише - ама да договорим цената, а вътре трябва да пише и други работи... не само цената,  щото става мазало после.

# 17
  • Мнения: 2 157
Чакай сега, когато говорим за сериозност, аз говоря за желание за сключване на коректна сделка. Когато продавачът се съгласи на твоята цена, т.е. приеме твоя депозит, той е длъжен да свали имота от продажба и да сключи предварителен договор с теб. Simple Smile
Другата част е до коректност, както на собственика, така и на брокера. Но в договорите би трябвало да има клауза, че ако се прикрие съществена характеристика на имота, която би представлявала пречка по сключване на сделката (като типа строителство), договорът се разваля и продавачът дължи неустойка. Поне това БИ трябвало да е включено в един добър договор. Simple Smile
В договора трябва да се включи задължително точния адрес на имота, до номер на апартамента. По желание на клиента може да се включи и друга характеристика на имота, като тип строителство. Не е практика, защото повече типове строителство си личат от далеч. Не знам за какви типове говориш точно ти. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 052
Явно е практика агенциите да не показват имоти без сключен договор за комисионна - тогава, за мен, много по-добре е да си имам собствен брокер, така или иначе плащам. Странна ми е тази логика в случая - да плащам на някого, който представлява и 2-те страни - той е заинтересован да стане сделката, а дали ще бъде обективен?

Освен това, ако аз съм продавач и съм определила цена 50 000, с опция /за себе си/, че бих могла да сваля с 2-3 000, какво ме интересува, че потенциален купувач бил сключил договор с моя брокер, за цена 45 000 newsm78 Ако има купувач и предлага тази цена, брокерът ми звъни, казва ми я, съответно аз казвам "не", и защо е необходимо те да си сключват договори, пък срокове до 10 дни...?

# 19
  • Мнения: 2 157
Защото някой път не е 45, а 46 хиляди. И продавачът започва да се чуди. И иска два дни да вземе решение. Simple Smile
После се вписва и крайна дата за сключване на предварителен договор. За него трябва да се съвместят графиците на купувача и на продавача. След сключването на предварителен договор започва изкарването на документи за покупко-продажба пред нотариуса. По принцип именно брокерът би трябвало да поеме каквато част от документацията юридически може, посредством пълномощно. А междувременно и купувачите и продавачите са сигурни, че сделката ще се случи и си организират своите планове за напред.

Ако е коректен брокерът, ще е обективен за двете страни. Ако не е коректен, вероятно нито една от страните няма да е доволна.  Peace

А договорът реално е за оглед. Демек, ако сега аз отида да оглеждам имот, се подписвам че няма да го купя без агенцията, която ми го предлага. Те си защитават своето. Иначе за тях е губене на време и безмислено ходене. Защото после аз отивам на адреса, свързвам се със собственика и ги прескачам. Пък това, че те са вършили работа и реално са ме запознали със собственика, си остава за тяхна слава. Ама слава хляб не купува. Wink

# 20
  • Мнения: 248
В края на краищата се отказахме от имота и си получихме обратно депозита.
Поне агенцията се оказа коректна в това отношение и не сме имали проблеми с възстановяването на сумата.

Обаче, вече мъжът ми се обажда и уговаря огледи и спазарява още по телефона комисионната.
Той е доста по-нахален от мен и успява.
Максимум е приемал 1% (в случай, че те представляват и двете страни).

# 21
  • Мнения: 46 594
Не давайте друг път предварително пари!
Хубавото е, че са ги върнали, но да ви е за урок  Hug

За другото - не мисля, че някой е длъжен да ви дава информация какви са уговорките му с други клиенти, нито вашите задължения произхождат от това  Peace
Интересното е, че при Нотариус някой да се пазари, защото той ще вземе и от другата страна  Mr. Green

Гледайте да ви устройва имотът и цената, ако е изгодно си заслужава да платите.
Ако смятате, че не ви е от ползва тази услуга - търсете от собственик, няма смисъл да се изнервяте излишно  Peace

# 22
  • Мнения: 248
И аз искам да намеря имот директно от собственик, но рядко имам достъп до собственика.
Преди няколко дни ходих на такъв имот - публикуван директно от собственика.
Ами още на следващия ден същият имот беше публикуван от няколко агенции с цена няколко хиляди евро повече.
А собственичката ми каза, че тя не е търсила агенция, но от няколко агенции веднага са й се обадили, тя не е давала изрично съгласието си те да й продават имота, но въпреки това факт е че поне 3-4 агенции го бяха публикували в един от най-големите интернет сайтове.
Не мога да се съглася, че това е коректно.
Да не говорим, че обявата беше пусната както от 1-2 малки агенции (тип ЕТ), така и от 2 агенции, претендиращи да са големи, коректни и т.н.

# 23
  • Мнения: 46 594
Да, некоректно е. Жалко, че на собствениците им не им се занимава да си търсят правата.
Имах подобен проблем, но с имот под наем. Но понеже съм в тази сфера не ги оставих, гоних ги до последно. Лошото е, че не получих особено съдействие и от сайтовете...

За коректността - големината на агенцията не е от значение. Също така може даден брокер да е некоректен, а управителят дори да не подозира. Затова, ако имате някакво оплакване не си мълчете, а се свържете с него. Ако политиката на цялата агенция е такава няма да има ефект, но все пак го направете, защото може и да идва само от него.

# 24
  • Мнения: 3
В края на краищата се отказахме от имота и си получихме обратно депозита.

Той е доста по-нахален от мен и успява.
Максимум е приемал 1% (в случай, че те представляват и двете страни).


Добър вечер! А каква беше причината да се откажете?
1 % комисионна? По телефона ли ги договаряте или ?

# 25
  • Мнения: 248
Отказахме се от имота, защото не можахме да договорим цената, която бяхме склонни да платим за него.

А коментарът ми за комисионната се отнася за следващи имоти, които гледаме.
Имах предвид, че преди да отидем на имот, който се предлага от брокер, договаряме по телефона с брокера стойността на комисионната, която бихме платили ако купим имота, който ни показват. В общия случай мъжът ми се уговаря около 1% (при положение, че те считат за стандартно 3%).

# 26
  • София
  • Мнения: 1 390
Трудно ми е да го повярвам. Не стига, че сваля до 1 %, ами още при разговор по телефон. Ако пък е вярно - цитирайте няколко такива отстъпчиви агенции, и ние да се възползваме...

# 27
  • Мнения: 46 594
Нормалното е 2-2.5, под това е нелоялна конкуренция, последиците са негативни за всяка сфера. Изключвам случаите на отстъпка при няколко сделки с едно лице.
Повечето домашни брокери (без офиси, фирми, просто случайни хора) работят на 1%, даже и на по-малко се навиват, нямат много претенции за това, което предлагат  Peace

# 28
  • Мнения: 3
Нормалното е 2-2.5, под това е нелоялна конкуренция, последиците са негативни за всяка сфера. Изключвам случаите на отстъпка при няколко сделки с едно лице.
Повечето домашни брокери (без офиси, фирми, просто случайни хора) работят на 1%, даже и на по-малко се навиват, нямат много претенции за това, което предлагат  Peace

Точно така! Съгласна съм.

# 29
  • Мнения: 1 591
На мен всяка брокерска фирма ми искаше различен комисион-повечето искаха твърда сума,1-2 работеха на процент.
Това,че в обявата съм писала "без агенции",нямаше никакво значение.

Общи условия

Активация на акаунт