Веганството - да споделим опит - тема 17

  • 56 181
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 19 379
Вторите целувки станаха много добре. Явно трябва да се сушат без вентилатор и на много ниски градуси.

# 691
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ето моето сирене с ориз. Подчертавам "моето",защото в оригиналната рецепта пише"покълнал био ориз...."
100гр.ориз/добавих една лъжица просо(накиснати за около 3 часа)
50гр. белено сл. семе накиснато
агар агар
гума гуар
ябълков пектин
сол на вкус
водорасли комбо(може и без, но на мен ми харесват много)
Оризът се изплаква и се слага да се свари(според указанията на опаковката;при мен 10мин.,но зарди просото варих около 15). Почти накарая на варенето се добавят сгъстителите и после се пасира веднага(моят пасатор е подходящ за горещи смески). Предварително пасирам слънчогледовите семена с малко сол и зехтин. Добавям към оризовата смес. Водораслите съм приготвила предварително и добавям накрая. Сипвам в продълговата формичка, но може и в силиконови по-малки.
Пка вчера правих и поснти сладки. Много сполучливи. Малко играчка, ама резултатът е чудесен!

# 692
  • София
  • Мнения: 1 402
Благодаря, Ася!  Hug и на Данилу - задочно Simple Smile

# 693
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 835
Asyalein, bouquetто аз докато се натуткам да пиша и ти си ми спестила труда Mr. Green
Вчера правих баница със спанак, варени картофи, малко варен ориз и газирана вода с малко брашно. Мислех да добавя и орехи, ама забравих Grinning

# 694
  • София
  • Мнения: 5 217
Две приятелчета пътуват в колата на един от родителите (родител А):
   Дете А:
-Я, какво е това? Тук пише : охладен заек?!

   Дете Б:
-Какво? Заек? Защо са го убили?

   Родител А:
-Дайте ми това четиво, не е за малки деца, карат те само да купуваш разни неща...

   Дете А към дете Б:
-Ти ядеш ли месо? Аз не.

   Дете Б:
-Не, аз не ям месо. Защо са убили заека, кой е убил сладкото зайче?

   Дете А:
-Ами ти не ядеш ли прасета, пилета...?

   Дете Б:
-Прасета - не! Пиле - да! Много обичам пиле! Пиле на грил, пиле в супа, пиле пържола, всякак обичам!

   Дете А:
-Значи ти ядеш малки, сладки пиленца...

   Родител А:
- Вижте какво наклонено дърво и каква тайнствена дупка в оградата има там, и хайде, слизаме от колата!

.... След предаването на дете Б на родител Б от родител А, става дума за разговора породен от рекламна листовка.

   Родител Б:
- Аз съм против, не искам да се говорят такива неща! Ние сме против тези неща да се обясняват.

   Родител А:
- Така и постъпих, потуших разговора...


Моля за коментар Cry

# 695
  • София
  • Мнения: 5 193
Против са да се обясни на детето, че за да яде месото животинката трябва да бъде убита? За мен това е лицемерие.

# 696
  • Мнения: 261
Аз се учудвам как не е казано на дете А да спре да си налага мнението , и как може да е толкова арогантно.
Същите тези родители , които са "против тези неща да се обясняват" -  съзнателно избягвайки въпроса , с цел да моделират детското съзнание да не мисли по темата , защото току-виж стигнало само до някои изводи  - критиката им към родителите- вегетарианци е  , че децата им са "ощетявани" и "не им е даден избор". Което е иронично.

# 697
  • София
  • Мнения: 1 402
Не разбирам какво точно родител Б не обяснява - че животните са убивани, преди да бъдат поднесени за консумация или нещо друго. Очевидно в това семейство нищо не се обяснява поради факта, че дете Б първо казва, че не яде месо, но после възторжено споделя как обича пиле под всякакви форми. Вариант 1: детето е тотално объркано заради необясняването на родителите. Вариант 2: дете Б лъже, за да се хареса на дете А. Не възприемам дете А като арогантно, подобно поведение дори и да се възпитава се проявява в по-късна възраст. Но понякога децата от малките възрасти са най-"жестоки" в констатирането на болезнени факти.

# 698
  • Мнения: 9 991
За мен е противопоказно да се обяснява на дете такива неща. Първо може да е чувствително и може да го приеме по начин, който не трябва. Също другото острие на ножа, може да е да свикне с жестокостта, която да приеме на необходима и нормална, както е с повечето, както е било и с мен. Индиректно и с обяснение или не, пак ще го приеме като нещо нормално.

# 699
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз съм обяснила на детето, че за да яде риба, тя трябва да бъде убита. детето каза: да.
попитах го дали разбира какво му обяснявам и той каза: да рибата вече не плува или нещо подобно ми отговори.

подобни разговори като между дете А и Б не приключвам с интересна дупка на дървото, а директно казвам, че всяко семейство решава какво да яде и няма смисъл да дискутираме, това е въпрос на избор.
ако детето продължава да ми задава въпроси, то го питам: а ти какво/как мислиш?

моето дете яде вкъщи само риба, месо не яде. даже скоро му правих риба тон и отказа да яде, мъжът ми каза, че месото тона било подобно на животно (оф как се изразявам...), абе по-плътно било и може би затова не искал да яде... аз не съм яла риба тон и мога да направя съпоставка на консистенцията.
обаче в градината яде месо, даже скоро ми обясняваше, че имало за обед черни картофи  Shocked. оказа се кюфтета  hahaha (на топки ги правят тук)

# 700
  • Мнения: 19 379
Моето яде месо. Знае, че се убива животното. Приема го като част от хранителната верига. Понеже доста обича месо и в училище често яде, вкъщи гледам да готвя рядко, но понякога иска. Често повтарям, че трябва да се набляга на плод и зеленчук, но пак си обича. Така един път на майтап й напомних, че се убиват животни, а тя ми отвърна, че и хищниците убиват животни, за да се хранят. По този повод обяснявах, че всичко е в мярката при хората.

# 701
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 835
Пролетен дъждец, по принцип всички сладкиши би трябвало да се пекат без вентилатор .
Според мен на децата е нужно да се казва винаги истината, в смисъл да сме искрени. Друг е въпросът, че има неудобни истини , или е трудно да ги обясним.

# 702
  • София
  • Мнения: 1 402
То ние можем само да гадаем за този случай. Не знам на каква възраст са децата, имат ли предишна история заедно, до каква степен се познават и родителите. Какъв е стилът на общуване и изграждане на доверие във всяко от семействата - фактори - бол. Реално само си чешем езиците, пардон клавиатурите с предположения.

# 703
  • София
  • Мнения: 5 217
Аз съм родител А . Децата са: на 8г - дете А и на 6г - дете Б.

За десети път прочетох какво съм написала,  все още ми се повдига. Много отговорности се струпват в тази кратка случка.

# 704
  • Мнения: 9 991
Ако на дете Б, е на родители Б, то някой ги е изпреварил. Те и да не обясняват, детето си го е обяснило само, или някой му е направил тази "услуга" вече. Месото "расте" на кокал. Но чета порицателен тон, от Б към родител А. Явно като вегани сте го отнесли, че детето не иска да яде малки сладки зайчета.  Peace Hug

Общи условия

Активация на акаунт