Майчинството счетоводно-65

  • 47 245
  • 754
  •   1
Отговори
# 720
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 409
Здравейте
Най-вероятно ще съм в болничен до края на бременноста.Ще се отрази ли по някакъв начин на майчинството.Благодаря

Зависи какви са ти доходите през предходните 18 месеца.

здравейте и от мен,и аз имам проблеми,въпроси и моля да помогнете....
родих дъщеря си януари.Преди няколко дни моята шефка ми се обади и ми каза,че спирала да ми плаща здравните осигуровки-20,16 и да съм си ги поемела аз.Ако не съм била съгласна и тя нямала да плаща.Тъй като мисля,че не може да ме освободи по време на майчинство,няма и как да не се плащат тези 20 лв от нейна страна....то  може ли да ми кажете,живот и здраве след като изтекат двете години майчинство на какво имам право-т.е. заплати,ако ме освободи от работи и какво друго?отпуските за двете години?моля ви помогнете

Здравните са за с-ка на работодателя, обаче е добре все пак да се разберете да не стане така да имаш проблем с плащанията от НОИ. За времето в майчинство имаш право и на платен отпуск.

# 721
  • Мнения: 1 700
Здравейте, моя позната ще ражда идния месец, но не можем да сметнеме има ли право на обезщетение. Болничният, който се издава 45 дена преди раждането брои ли се като стаж?
Тя има за миналата година общо 1 месец + 29 дни + 2 месеца и 20 дни. Тази година е осигурена от 1 януари до момента, като от 26.8 е излязла в 45 дневен болничен.
Ако има 12 месеца, как ще се изчислява размера на обезщетението, на база осигуровките, или минимално?

# 722
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 409
Здравейте, моя позната ще ражда идния месец, но не можем да сметнеме има ли право на обезщетение. Болничният, който се издава 45 дена преди раждането брои ли се като стаж?
Тя има за миналата година общо 1 месец + 29 дни + 2 месеца и 20 дни. Тази година е осигурена от 1 януари до момента, като от 26.8 е излязла в 45 дневен болничен.
Ако има 12 месеца, как ще се изчислява размера на обезщетението, на база осигуровките, или минимално?

По мои изчисления има стаж 12 месеца и 13 дни. Това в случай, че е осигурена през цялото време на пълно работно време. База за определяне на обезщетението е осиг. доход за предходните 24 месеца. Колко ще бъде размерът му няма как да позная.

# 723
  • Мнения: 1 700
Здравейте, моя позната ще ражда идния месец, но не можем да сметнеме има ли право на обезщетение. Болничният, който се издава 45 дена преди раждането брои ли се като стаж?
Тя има за миналата година общо 1 месец + 29 дни + 2 месеца и 20 дни. Тази година е осигурена от 1 януари до момента, като от 26.8 е излязла в 45 дневен болничен.
Ако има 12 месеца, как ще се изчислява размера на обезщетението, на база осигуровките, или минимално?

По мои изчисления има стаж 12 месеца и 13 дни. Това в случай, че е осигурена през цялото време на пълно работно време. База за определяне на обезщетението е осиг. доход за предходните 24 месеца. Колко ще бъде размерът му няма как да позная.
Благодаря много  bouquet
През времето, което не е била осигурена се взема минималната заплата, нали?

# 724
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 409
Здравейте, моя позната ще ражда идния месец, но не можем да сметнеме има ли право на обезщетение. Болничният, който се издава 45 дена преди раждането брои ли се като стаж?
Тя има за миналата година общо 1 месец + 29 дни + 2 месеца и 20 дни. Тази година е осигурена от 1 януари до момента, като от 26.8 е излязла в 45 дневен болничен.
Ако има 12 месеца, как ще се изчислява размера на обезщетението, на база осигуровките, или минимално?

По мои изчисления има стаж 12 месеца и 13 дни. Това в случай, че е осигурена през цялото време на пълно работно време. База за определяне на обезщетението е осиг. доход за предходните 24 месеца. Колко ще бъде размерът му няма как да позная.
Благодаря много  bouquet
През времето, което не е била осигурена се взема минималната заплата, нали?

Да.

# 725
  • Мнения: 534
Здравейте,оф много ми е сложно с това майчинство и никой не ми обяснява как стоят нещата,затова се престраших с риск да повторя някои дами,моля да ми обясните.Случая е следния.. Първа бременност ми е и в момента не работя,започнах нова работа малко преди да забременея,но когато разбраха ме помолиха по взаимно съгласие да напусна Sad и понеже бях от скоро се съгласих ,иначе имам тр. стаж около 4 години,въпроса ми е следния-ако не работя полага ли ми се нещо и за колко време? Ако реша да намеря познат с фирма колко бих получавала в пари за майчинство,защото ще трябва да си плащам сама по 100 лв.на месец горе долу за всичките осигуровки на фирмата,които трябва,не само здравните... Извинявам се ако въпроса ми се повтаря. Sad

# 726
  • Мнения: 1 432
Lady Brinne, може ли едно уточнение. Защо болничен по време на бременност се отразява, ако има разлика в осигурителния доход, а ако 24 месеца съм осигуряване за еднаква сума, болничният не се отразява? Това означава ли, че при изчисляването на обезщетението за раждане и майчинство периодите на болничен се прескачат и периода, за който се гледа осигурителния доход се връща назад толкова, колкото дни са били болничните? Защото друга логика не виждам

# 727
  • Мнения: 1 700
Здравейте, моя позната ще ражда идния месец, но не можем да сметнеме има ли право на обезщетение. Болничният, който се издава 45 дена преди раждането брои ли се като стаж?
Тя има за миналата година общо 1 месец + 29 дни + 2 месеца и 20 дни. Тази година е осигурена от 1 януари до момента, като от 26.8 е излязла в 45 дневен болничен.
Ако има 12 месеца, как ще се изчислява размера на обезщетението, на база осигуровките, или минимално?

По мои изчисления има стаж 12 месеца и 13 дни. Това в случай, че е осигурена през цялото време на пълно работно време. База за определяне на обезщетението е осиг. доход за предходните 24 месеца. Колко ще бъде размерът му няма как да позная.
Благодаря много  bouquet
През времето, което не е била осигурена се взема минималната заплата, нали?

Да.
Благодаря  bouquet

# 728
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте,оф много ми е сложно с това майчинство и никой не ми обяснява как стоят нещата,затова се престраших с риск да повторя някои дами,моля да ми обясните.Случая е следния.. Първа бременност ми е и в момента не работя,започнах нова работа малко преди да забременея,но когато разбраха ме помолиха по взаимно съгласие да напусна Sad и понеже бях от скоро се съгласих ,иначе имам тр. стаж около 4 години,въпроса ми е следния-ако не работя полага ли ми се нещо и за колко време? Ако реша да намеря познат с фирма колко бих получавала в пари за майчинство,защото ще трябва да си плащам сама по 100 лв.на месец горе долу за всичките осигуровки на фирмата,които трябва,не само здравните... Извинявам се ако въпроса ми се повтаря. Sad

Ако не те назначат никъде, имаш право на социално м-во по 100лв за 1 година, ако отговаряш на критерия за доход.
Ако те назначат фиктивно на трудов д-р, първата година ще получаваш минимум МРЗ (в момента 380лв), а втората 340лв.По принцип, когато си в постоянен болничен и 2-те години майчинство дължиш само 20.16лв на месец, но вече не знам какви са ви уговорките с работодателя.


Lady Brinne, може ли едно уточнение. Защо болничен по време на бременност се отразява, ако има разлика в осигурителния доход, а ако 24 месеца съм осигуряване за еднаква сума, болничният не се отразява? Това означава ли, че при изчисляването на обезщетението за раждане и майчинство периодите на болничен се прескачат и периода, за който се гледа осигурителния доход се връща назад толкова, колкото дни са били болничните? Защото друга логика не виждам

Не съм Lady Brinne, но да уточня, че не мислиш логично.Всеки болничен преди този за бременност и раждане се връща спрямо предходните 18 месеца и после се включва базата, от която е изчислен.Именно поради тази причина ти е писала, че ако няма големи аномалии няма да повлияе и обратното.

# 729
  • Мнения: 1 432
Пантера, благодаря за отговора. Да, това определено звучи по-логично от това, което написах. Но това беше единственото обяснение, което можах да спретна от непрекъснато появяващите се твърдения, че ако нямаш разлика в осигурителния доход, болничният няма да повлияе на обезщетението.
И последен въпрос - това означава ли, че в месеца, в който съм болнични като нетна сума, която се взима при изчисление на майчинството се взима стойността на болничния, а не сумата на месечното възнаграждение?

# 730
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Нито едно от двете.Взема се пак сумата, от която е изчислен болничният, а не получената по него сума.Нетното ти възнаграждение от работодателя пък е 0 и така.

# 731
  • Мнения: 1 432
мда, така е по-ясно. благодаря!

# 732
  • Мнения: 534
Ако не те назначат никъде, имаш право на социално м-во по 100лв за 1 година, ако отговаряш на критерия за доход.
Ако те назначат фиктивно на трудов д-р, първата година ще получаваш минимум МРЗ (в момента 380лв), а втората 340лв.По принцип, когато си в постоянен болничен и 2-те години майчинство дължиш само 20.16лв на месец, но вече не знам какви са ви уговорките с работодателя.



Мерси много,аз имах в предвид,че трябва да плащам сега преди да съм родила всички осигуровки,които един работодател плаща,вкл. за пенсия и тн. поне така ми казаха,заради данъците на държавата..  newsm78

# 733
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 409
Мерси много,аз имах в предвид,че трябва да плащам сега преди да съм родила всички осигуровки,които един работодател плаща,вкл. за пенсия и тн. поне така ми казаха,заради данъците на държавата..  newsm78

Единият вариант е да се разбереш с гинеколога ти да ти дава болнични - имаш право на 180 дни преди болничния 45 дни преди термин. Така ще плащаш само здравната на работодателя, която е 20.16лева на месец. Друг вариант е да сключиш договор някъде непосредствено преди излизане в болничен 45 дни преди термин - 1 отработен ден е достатъчен.

# 734
  • Мнения: 108
Здравейте
Най-вероятно ще съм в болничен до края на бременноста.Ще се отрази ли по някакъв начин на майчинството.Благодаря

Зависи какви са ти доходите през предходните 18 месеца.

Договора ми е на МРЗ,а ме осигуряват на 410лв.

Общи условия

Активация на акаунт