Всичко за етажната собственост 2 - Домоуправител в нужда се познава

  • 109 150
  • 938
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 13 284
Запетайкаджиството и вбюрократчването няма да оправи междусъседски отношения, а само ше ги влоши.
Да устно го уведомявам, бабите дето си ходят по вили и села и те устно го уведомяват, толкова години специално по този повод не сме имали проблем, което не значи че нямаме междусъседски търкания и то сериозни сме имали. На листа го виждам че с червено си отбелязва периода.
Не значи, че няма и да възникне проблем евентуално.

Тетке, не че не ги интересува закона, обаче той не работи при проблем, защото минава през съда, а съденето в Бг е скъпо мероприятие, което определено не си струва срещу някаква дребна финансова полза, въобще ако спечелиш делото и затова, ако имаш "проклет" съсед нищо не те спасява , вариантите са два - съд или някак да се разберете, някоя от страните да направи някой компромис.Предпочитам втория, дори ако не е баш по закон- какво някой ще те санкционира, че не си подал писмено молба, или баба Пенка примерно ще излъже, че е била повече един месец на село, а баба Гинка ще тръдне да опонира и ще се зароди спор за една или половин месечна такса.
И така за два три лева ще пламне искрата и припомнянето - ама ти кога, ама ти еди кога си.
3 години усилия ми е струвала на мен и други съседи да урегулираме отношенията във входа и да се действа по същество, че за 2-3 лева сега да си правим проблеми.
Проявявайте творчество, примерно случай от нашия вход- дължат такса за 6 месеца, опростихме им ги срещу оправяне на градинката пред входа и разни такива варианти, да те не са платили, ама входа се облагородява.
Не ги караш да се чустват неудобно като некоректни платци

# 931
  • Мнения: 68 654
Да, и ти си права...
Слава богу, в нашия вход нямаме ексцесии и проклети хора. Разбирателство има ....засега Mr. Green

Покрай темата си изясних и за себе си доста неща, защото ми се наложи да седна и да прочета закона, та за мен поне полза има Grinning


Ние чакаме майсторите другата седмица за подмяна на водостоците и улуците...

# 932
  • Мнения: X
teta75 - при вас доколкото разбирам законът също не работи - събирате по 10 лв, плащате текущите р-ди и каквото остане - за фонд ремонт. Няма нищо общо с правилата в закона - вноски за фонд ремонт и обновяване в зависимост от идеални части, брой обитатели за текущите такси и т.н.
При нас горе долу нещата са наред. Питах за разходите за управление, в нашия случай за касиер (още нямаме домоуправител), защото едни от "постоянно отсъстващите" са изключително нагли и арогантни и не щат да й плащат мизерното едно левче. Не че е болка за умиране, говорим по принцип.
Решението при нас ще бъде пак гласуване (писмено с дата и подпис) на ОС, както обикновено се взимат всичките решения.

Следващия ми въпрос. Една малоумна ... от нашия вход... вади на хората брошурите и вестниците от пощенските кутии. С което общо взето свикнахме... Последният й удар - махнала е всички табелки на пощенските кутии  ooooh! Нищо работа, но досадна. Сега аз лично тр. да си загубя един час да ида на място и да си поръчам табелка, после да я взимам и т.н.

Та въпросът е за видео-наблюдение - какви камери, как се прави, фирми, препоръки и т.н. - ако някой има опит.
Благодаря  Grinning





# 933
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Фри, като знаете кой го е направил, защо не вземете мерки да си поправи щетите? Тя отрича ли?

# 934
  • Мнения: X
Нямаме доказателства, тя отрича естествено. Казват, че мъжът й я бие като му клеветят какви ги върши тя във входа, та е малко комплициранно...
Не знам доколко видеозаписите ще са кой знае какво доказателство, но поне ще имаме реална причина и повод за оплакване в полицията. А може и да се сплаши - и тя и евентуални други нарушители.

# 935
  • Мнения: 68 654
Никога не съм твърдяла, че всичко е по буквата на закона при нас.
Ако исках да се изкарам нещо повече от другите, можеше да напиша, че при нас всичко и под конец, нали, но не ми е това целта..
Влязох в темата да проверя нещо, покрай това се зачетох в закона и както казах, си изясних и за самата мен някои неща.

Мислех, че темата е за взаимопомощ и затова си позволих да цитирам закона. Сбъркала съм явно...извинявам се за досадните обяснения как е по закон. Стана ми ясно, че хората не това ги интересува..

# 936
  • Мнения: 106
...
Стана ми ясно, че хората не това ги интересува..
Не че не ги интересува, но хората масово се ужасяват от законови текстове. Правният език, макар и "разговорен" по изискване, всъщност далеч не е такъв. А и при "разговорното" използване на езика рядко се случва такова вкопчване в значението на думите, каквото има при тълкуване на правото.

Няколко пъти вече виждам изказвания, които изглежда неглижират закона. Изключително неправилно според мен. Аз съм убеден, че домоуправителят трябва да се придържа максимално близо до закона. Което обаче въобще не означава да го размахва като знаме във всяка междусъседска ситуация. Обратно, законът трябва да се цитира в изключително редки случаи, защото хората масово разчитат това като един вид заплаха, или ултиматумативност, което унижава човешките отношения. Хората, за да запазят достойнството си и себеуважението си, имат нужда да чувстват собствената си заслуга за добрите отношения. А когато тези отношения се крепят само на законови текстове, това няма как да се случи.

Заплащането на разноски в етажната собственост базирано на пропорцията на идеалните части е новост за страната ни, и макар че е по-справедливият подход, инерцията пречи на хората да я разберат. Затова трябва да се обяснява внимателно (пак без размахване на закона).

И пак - правото се променя непрекъснато. То еволюира с развитието на обществените отношения, макар и с известно забавяне, което е необходимо за обществено утвърждаване на някакви току що започнали или привнесени отнякъде практики.

Исках да кажа нещо и за съденето - това е много краен вариант. Но понякога, когато се случи така, че някой катил в етажната собственост се заяде за нещо и внесе смут в цялата стройна (дотогава) система на разбирателство между съседите, тогава това е начин. Защото осъждането има и възпитателно действие. По-напред в темата дадох препратка към избрана съдебна практика по въпроси, които обсъждаме и тук. Осъждането на съсед-катил не е чак толкова недостъпно.

# 937
  • Мнения: 6 323
Здравейте,
Темата отдавна е прехвърлила 50 стр.
Моля, подгответе и пуснете нова тема и сигнализирайте тази да бъде заключена, когато сте готови.
Благодаря!

# 938
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
извинявай, мамма  Hug

новата тема

Последна редакция: вт, 30 авг 2016, 20:38 от Mamma

Общи условия

Активация на акаунт