Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 467
  • 765
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 18 043
Мами, или вие, или децата хвърляйте поглед на Фейсбук групата, има много какво да научи човек там.  Въпросния мейл на дамата, която на толкова хора вече отговори с удостоверение от АОК, го взехме именно от там, от поста на приета минала година девойка. Днес  някой беше написал по касаещия ви въпрос, че е звънял в ТУ Берлин и са му казали по тел, че отговори за прием в специалности с ограничения ще има към 30.08. Peace Има още да се чака значи.  Peace  Стискам палци да минат бързо  дните и да се успокоите и вие.

# 331
  • Мнения: 158
Първата задача, след получаване на заветното потвърждение, че студента е приет, струва ми се е кандидатстване за общежитие. И предвид факта, че приема в общежитие става по-късно, втората задача е търсене на квартира. Едва след това предполагам трябва да се купят билети (дано вече да не са станали мн скъпи), за да съобразим датата на полета с настаняване в квартирата. Допускам, че може да се наложи някакво освежаване или обзавеждане може би и аз не знам още.
Нашето момче работи на морето с идеята да си осигури малко пари, но освен, че ги убиват от работа изглежда и ще ги излъжат със заплащането, накрая ще се окаже, че беше по - добре да си остане в къщи, поне сайтовете с квартири щеше да е разгледал, а сега нищо - чакаме и незнам какво да предприемем.
jazz min, аз не съм се отказала от идеята да им търсим заедно квартира и искрено се надявам да си помагаме, когато дойде момента, надявам се преди 30.08.15г.  Laughing

# 332
  • Мнения: 99

 КатяП- За това няма проблем,може да разчиташ на мен,виждам че не само ние сме притеснени,но и децата ни поне моето,нервна е ,не я свърта в къщи и само се чуди докога ще е така.В групичката във фейсбука има среща на децата,за тези които ще ходят в Германия и Австрия и тя ще бъде там.Вече ако искат и останалите,нека да се включат да се видят,запознаят и да обменят мнения. https://www.facebook.com/events/1618966735012083/ Grinning Ще чакаме и ще стискаме палци на всички! Simple Smile

# 333
  • Мнения: 62
Здравейте! За първи път пиша във форума. От скоро го открих и с интерес изчетох почти всичко. Синът ми предстои да бъде в 12 клас и се старая доколкото мога дискретно да му помогна в избора на учебно заведение и конкретна специалност. Ориентирал се е към икономика. Проучва варианти.
Интересува ме дали някой е запознат по-задълбочено с обучението по икономика във Франкфурт (Университет Гьоте). Искам да добия някаква представа за по-добрия вариант - Манхайм или Франкфурт. Благодаря предварително на всеки, който пише!

# 334
  • Мнения: 1 064
Получихме оферта от ТУ Берлин днес малко преди 12 часа. Нали архитектурата е с ограничен прием и въобще не чакахме скоро хабер. Щастлива съм, че моята девойка прие офертата - споделяла съм, че се колебаеше и въобще не бях сигурна, че въобще ще учи тази година. Консултантката - която ми се обади, да е жива и здрава жената!, каза, че сега чакаме имейл, който ще ни бъде изготвен на база приетата оферта.

# 335
  • Мнения: 934
Здравейте!
Позволявам си да попитам във вашата тема,тъй като смятам че ще получа най-адекватен отговор.
Чудим се как и с кой да изпратим колет от България до Германия,но до офис или поща,до поискване.
Възможно ли е това?
Разглеждах сайта на Български пощи и те дават уж най-добри цени.
Благодаря предварително!

# 336
  • София
  • Мнения: 3 167
Ms Smarty Pants Нямам представа кой предлага услуга "до поискване", но може да попиташ  Интерлогистика и Арамекс.

# 337
  • Мнения: 158
Днес, синът ми получи предложение от ТУ Берлин, да си избере специалност, много сме щастливи!

# 338
  • Мнения: 418
явно в Берлин са се разработили /може би четат темана Mr. Green/
честито на децата и най-вече на майките

# 339
  • Мнения: 8 774
   Blanka,Катя П,радвам се искренно за вас!Успех на децата и на вас и чакаме разкази за настаняване,билети,полети,абе всичко,всичко!Ние сме след вас,не ни забравяйте!

# 340
  • Мнения: 3 410
Днес, синът ми получи предложение от ТУ Берлин, да си избере специалност, много сме щастливи!

Катя, какви са тези предложения - вие не кандидатствате ли за определена специалност?

# 341
  • Мнения: 99
Днес, синът ми получи предложение от ТУ Берлин, да си избере специалност, много сме щастливи!

И нашето момиче прие офертата за ТУ Берлин и чакаме документите за потвърждение.Честито на всички !

# 342
  • Варна
  • Мнения: 175
И за нас чуденката приключи вчера  почти в последния момент- приехме за Berlin ,HTW ,International Business на английски Hugвече не очаквах,че ще ни предложат Peace
Чакаме мейла да подаваме за общежитие и ще видим кога и как е записването .
Успех на всички чакащи!
Децата ви ще ходят ли на срещата в София на 25.08.-много сме далеч...

# 343
  • Мнения: 1 064
Честито на колегите-берлинчани.  Hug Hug Hug Hug

Аз стигнах до извода, че ТУ Берлин разпраща офертите на вълни, като оползотворява местата от неприетите оферти. Защо иначе сто пъти ни питат през последните дни дали сме се отказали и ще ползваме ли мястото...

Русалке, един въпрос към теб за ЕЗОК.

Превод на ЕЗОК не трябва. Нo и самата карта не стига, пише си го изрично в Zulassungsbescheid-a. Нужно е и едно удостоверение (на база сканираната карта ЕЗОК), че  детето е освободено от немски здравни осигуровки. Получава се от  АОК примерно. Едни си го вадят на място в града, а други се сдобиват по мейла  с него. Пишат на съответния мейл, пращат сканираната карта и получават обратно удостоверението, което само остава да разпечатат. То е генерирано автоматично и важи без подпис. Някои служители на АОК отказват, други пращат  с лекота по електронен път. Ние имахме късмета да попаднем на много отзивчива дама, която прати почти веднага въпросното удостоверение. Дадохме мейла й поне на няколко други деца (няма значение в коя провинция ще следват), тя отговори толкова бързо и на тях Simple Smile. Тоест ако някой се нуждае от сигурен отговор, да ми пише на лични, та да не размятам тук мейла на жената.

Трябва да платим здравни осигуровки за 3 месеца, за да можем да си извадим ЕЗОК, нали така? Това къде става и може ли да го направя аз вместо студентката? И второ - после в клон на ДСК ли се подава за ЕЗОК. Изобщо може ли подробности по самата процедура за вадене на ЕЗОК. Ако си го писала по-рано, много се извинявам, но не съм видяла и не намирам.

# 344
  • София
  • Мнения: 18 043
Бланка, издаването на ЕЗОК не е обвързано като поредност на действията с предхожадащо плащане на здравните осигуровки за летните месеци.  Моята бъдеща студентка си има ЕЗОК, има и удостоверението от немската каса, а още не са платени осигуровките й за август и септмври. При нея са два месеца, защото тя тепърва ще става на 18. Отива девойката ти  в ДСК, там се подава заявлението за  ЕЗОК. Картата става готова за две седмици, затова действайте. Peace Ще те излъжа за това дали можеш ти да я извадиш от нейно име, не знам.


Поздравления за новоприетите! Simple Smile

Последна редакция: сб, 15 авг 2015, 19:21 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт