Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 446
  • 765
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 3 410
Да питам знаещите майки. Интересувам се за Берлин. До колкото разбрах като се плати семестриалната такса влиза карта за градската мрежа , но от 1.10. Колко струва карта за градския транспорт за 1 месец ? Какво ползват децата през септември? Как е най изгодно?
Знам че едоседмична карта за зона А и В е около 29,50 евро  Peace Ако се добави и зона С, което си е чак до Потсдам , цената е 37 евро.

Последна редакция: вт, 18 авг 2015, 22:08 от mama Tin

# 406
  • Мнения: 1 064
Мерси за мненията  Hug
По неведоми за мен причини цената на билета се качва и спада при различните дати и то значително. Оказва се, че ако пътува на 22-23 е добре, обаче предните дни са доста скъпи, следващите - също. Пък аз съм спестовница  Mr. Green  Ще го мисля още два дни и купувам.  Peace

# 407
  • Мнения: 99
Здравейте как е най добре да се вземат билетите онлайн или през  eSKY или а.на място от летището?Има ли разлика в цените?

# 408
  • Мнения: 3 410
Аз купувам от тук www.paravion.bg

# 409
  • София
  • Мнения: 4 246
Аз следя http://www.opodo.de/fluege/ и http://www.swoodoo.com/. После проверявам и през страниците на авиокомпаниите и резеревирам онлайн, където е най-добрата оферта.
За тези, които ги интересува Луфтханза предлага безплатен трансппорт на ски екипировка.

# 410
  • Мнения: 99
Благодаря ще погледна и лека и спокойна вечер мамчета! Simple Smile

# 411
  • София
  • Мнения: 3 167
http://www.skyscanner.net/ Това също е добра търсачка за билети.

# 412
  • Мнения: 487
Честито на всички приети!Успех и късмет!

# 413
  • Мнения: 592
Да питам знаещите майки. Интересувам се за Берлин. До колкото разбрах като се плати семестриалната такса влиза карта за градската мрежа , но от 1.10. Колко струва карта за градския транспорт за 1 месец ? Какво ползват децата през септември? Как е най изгодно?
Знам че едоседмична карта за зона А и В е около 29,50 евро  Peace Ако се добави и зона С, което си е чак до Потсдам , цената е 37 евро.
Благодаря! Намерихме и месечна карта в зависимост от зоните от 75Е до 96Е. Остава да видим кои зони ще ни трябват , за да решим какво ще си купи.
 Ние все още чакаме потвърждение от ТУ Берлин , за сега той е най-желания. Специалността и е без ограничение и явно ще бъде най-накрая.
Бланка вие по пощата ли получихте потвърждението или по имейл?

# 414
  • Мнения: 3 410
Ние имаме мейл от ТУ Берлин, че за специалностите без ограничен прием, цуласунгите ще се получават след 20 август.

# 415
  • Мнения: 8 767
  Чета ви и събирам знания,и снощи в нас стана въпрос за здравната осигуровка.Дъщеря ми догодина ще кандидатства,но й казахме,че преди да замине за Германия,трябва да оправи всички зъби.И от там последва въпросът на съпруга ми може ли да се плаща здравна осигуровка в Германия и каква е разликата с тази,платена в Бг.

# 416
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
  Чета ви и събирам знания,и снощи в нас стана въпрос за здравната осигуровка.Дъщеря ми догодина ще кандидатства,но й казахме,че преди да замине за Германия,трябва да оправи всички зъби.И от там последва въпросът на съпруга ми може ли да се плаща здравна осигуровка в Германия и каква е разликата с тази,платена в Бг.

Да ме поправят ако бъркам, но ти плащайки осигуровки в Бг, получаваш европейската здравна карта.
Ако е така, тя е само за спешни случаи. Настинки, болка в ухото, проблеми с очила/лещи, гинек. прегледи... (не ми хрумва др. в момента), НЕ се класифицират като спешни случаи. Изключение може да правят някакви силни болки на зъбите, при опр. случаи това се класифицира като "спешен" случай, има си списъци за тези неща. Ако сте ок това да не се покрива, няма проблем с тази карта. Имам приятелка, която още е студентка в Берлин, т.е. вече във Франкфурт на Одер, но пак в Бранденбург, потвърди ми го. Понякога за студенти може и да проявят снизходителност, де, да обърнат вним и на неспешен случай.

Осигуровки в Германия, т.е. то тук се казват застраховки, може да плащаш, разбира се, понастоящем за студенти друга приятелка студентка ми разказваше, че вноската й месечно е към 80 евро. Инфото с 80те евро е някъде от май 2015, не вярвам да има големи разлики за тези 3 месеца.

# 417
  • Мнения: 8 767
  Благодаря!
   А децата ви смятат ли да поработват,ако им позволява програмата в унито де?Моята дъщеря,а и ние,правим планове да подпомага бюджета с работа.

# 418
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Нещо съм много активна днес май.  Laughing
Не познавам българско дете, което тук да не работи по време на следването. Понякога през първия семестър не, защото още не знаят къде да търсят, но оттам нататък вече почти без прекъсване.

Средно работят по около 30тина часа месечно, то каквато позиция е обявена, де, часовете си ги определяш сам кога да са, казваш кога нямаш лекции, упражнения и т.н., покрай изпитите работиш по-малко обикновено. Обикновено си към някой факултет в унито, та ти е съвсем наблизо и добре съчетаемо с другите занимания - примерно лекция от 7:30 до 9, следващата е чак от 11, отиваш да поработиш час и половина, вместо да висиш в кафето. Повечето ми познати като отидеха, стояха по 2-3-4 часа на един път. Чувала съм, че неинженерните специалности по-трудно си намират допълнителна работа към унито, особено хуманитарните науки и особено в Берлин, там просто било ужас, от няколко човека го знам, а не са тъпи децата - отличнички в немски гимназии, още поне английски като чужд език, но чужденци в хуманитарните науки принципно нямат особени успехи тук, не само като студенти.

В Ка например има доста работа, аз съм търсила от позицията си на инженерна специалност, но част от дейността ми беше да обработвам командировъчни примерно, всеки може да го прави, другата част беше преводи от немски на английски и обратно, както и корекция на научни текстове. Аз си търсех възможно най-ненатоварващото, де, одобриха ме иначе и да чертая и даже конструирам части за бъдещия реактор за ядрен синтез във Франция, ама що да е трудно като може да е лесно.  Mr. Green Исках с това само да покажа, че в Ка работа има всякаква - по специалността, paperwork, проста, сложна...

И последно, че стана мн дълго, в Германия вече официално въведоха минималното заплащане на час - около 9 евро на час. Варира май че между отделните университети (+/- 1€), нз точно защо. За 30ч. работа месечно, това са още 270 евро, половината ти ежемесечни разходи кажи-речи.

# 419
  • София
  • Мнения: 13 148
С нашата здравна карта може да се ходи и за настинка, и за гинекологичен преглед, и за почти всякакъв преглед. Дори миналата година имаше случай в нашата тема за посещение на зъболекар (в България лекуването на зъб се покрива само частично от здравната каса, а останах с впечатлението, че не доплатиха нищо  Laughing). Единственото условие е да се отиде в спешен кабинет и да се каже, че има някакъв проблем. Но проблем е и температура, и кашлица, и петно на кожата, и лека болка в корема, и всичко.  Grinning  За 6 години не е имало нещо, за което да не може да отиде на лекар. Дори просто, за да си вземе болнични, защото не може да отиде на работа по някаква причина. При условие, че за студентите до 26 години здравното осигуряване е без пари, ми се струва безсмислено да се дават 80 евро на месец. Е, ако печелят достатъчно, за да могат да си позволят немско застраховане - нека го направят.

Добре е първата година или поне първия семестър да не работят, за да свикнат първо с ученето, но след това и аз не познавам студент, който да не работи. Имат право на 20 часа седмично и ако са на нормално място, тези часове се спазват. Студентски работни места се намират доста лесно, защото работодателите нямат почти никакви грижи покрай тях и ги предпочитат. Дори има службички, в които работят само студенти. Часовете се разпределят от студента както му е удобно. Случвало се е да работи по 2 дни целодневно, за да са свободни останалите дни. Или в по-свободни моменти работи по повече от 20 часа, а по време на изпити или пътуване ги компенсират.

Общи условия

Активация на акаунт