Колко е размерът на детските при вас?

  • 21 911
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 363
Мери, тамън щях да почна да търся работа на мъжо в Австрия, ама Надин ми уби ентусиазма.
 Grinning

# 16
  • Мнения: 185
Тук в Италия май не сме много добре,поне моя съпруг,понеже взима малко над средния доход за страната,твърди,че нямаме право на детски надбавки newsm78.


Дано да си права.
Но това ми zвучи малко абсурдно. Все пак детските се дават zа детето, а не zа родителите и мисля, че всяко дете има право на тях, неzависимо от дохода на родителите. Така е в повечето страни, не zнам дали има иzключения, още повече Италия.  Мамите от Италия могат да кажат как е там...

# 17
  • Мнения: 236
Тук има семейства, които се опитват да изкарат пари от децата си. Съжалявам ако звучи като предразсъдък, но това са главно семейства на чужденци или австрийци с нисък социален статус. Раждат по няколко деца и понеже майчинството и детските са прилични, живеят от тия пари, докато могат, без да им се налага никога да работят. В това отношение Австрия не проявява никаква дискриминация - дават майчинството абсолютно на всички. За мен специално това е ок. Живея в Австрия от година и половина и без да съм работила си взимам майчинството. Просто си мислех как ли ще е като се върна на работа и в някакакъв момент искаме второ. Излиза, че ако никога не си работила, държавата те стимулира да си седиш вкъщи и да се задоволиш с ролята си на майка (печелейки от тая работа). Мнението ми е, че това прави жените зависими и ги ограничава. След 3 деца и 6-7 години в къщи кой ще те вземе на работа? Ако пък си работила и си държиш на работата (или пък просто се налага да се върнеш, защото не сти стигат тия месечни 600 евро), си ощетена, защото трябва да си зарежеш детето, за да работиш и да изкарваш пари, плащайки яко на детегледачки и домашни помощници. Ами това е накратко ситуацията. Тази голяма социалност на системата си има и плюсове и минуси.

# 18
  • Мнения: 1 910
Около 59.30 евро на месец за деца 0-5 години, 72 евро за деца от 6 до 11 години, 84.70 евро за 12-17 години.

# 19
  • Мнения: 6 167
Наде, извинявай, не виждам каква печалба е 600 евро на месец.
Майчинстовто е 450 евро, 150 детските
тия пари  докъде стигат?
И аз чакам майките от Италия да вземат да изяснят въпроса, че много ме вълнува.
Знам, че еднократно се дават 1000 евро на новородено бебе, ако единия е италиански гражданин - ако имаш под 50 000 еуро годишен доход. Берлускони почна да ги изплаща със задна дата.
Мисля, че някои мами вече ги взеха. За мен това е огромна сума, която решава много проблеми на едно новородено.
Но ми е интересно да разбера майчинските  и детските колко са.
Също така мисля, че ЕС има някаква политика обща по в-са.  newsm78

# 20
  • Мнения: 1 363
ИНтересно, аз доколкото знам, поне за Англия, майчинство не се полага ако не си работил през 18те месеца (или там някъде) преди забременяването. Има някакъв вид минимална помощ, но то е смешна сума и май се дава еднократно.  newsm78

Не е ли така и в останалите страни? (и платеното майчинство тук е само 6м)

# 21
  • Мнения: 500
Да, ако не работиш, не ти плащат майчинство в Англия. Ако си била по-малко от 26 седмици на работа при настоящия си работодател - също. Май ние тук сме в най-неблагоприятно положение, като чета как е в другите страни.

# 22
  • Мнения: 236
Наде, извинявай, не виждам каква печалба е 600 евро на месец.
Майчинстовто е 450 евро, 150 детските
тия пари  докъде стигат?
Как каква? Ако една жена не работи 600 евро е по-добре от нищо. Дотук никоя от нас не е споделила, че без да работи, държавата и е отпуснала повече. Айде сега направи сметка колко взимат тия с по 5 деца. Майчинството в тоя случай намалява за всяко следващо дете, но пак се събират доста пари. Аз знам за такива случаи. На всичкото отгоре тогава държавата им отпуска и социална помощ, защото семейството става многодетно. Такива жени наистина нямат никакъв интерес да работят. Имам едни познати, хървати с 3 деца. Жената няма образование и нито един ден стаж. Общо от детски, майчинство и социални и се събират 1600 евро на месец. Ами това си е печалба! Според мен тая жена, без да искам да кажа нищо лошо за нея, изкарва пари от децата си. Тя никога няма шанс да изкарва такава заплата ако отиде на пазара.
Та ей за това става дума. То бива-бива социална държава, ама чак толкоз. Според мен това е една от основните причини за рухването на пенсионните фондове тук, а и в Германия, но тва е една друга тема.
А докъде стигат тия пари? Ами зависи от стила на живот. Аз лично ги внасям на сметка на детето, да разполга с тях един ден. Но ако река мога да ги изхарча и наведнъж. Истината, както казах, е че бая хора живеят от тия пари тук. Минималната работна заплата е 900 евро (и то бруто), а доколкото зная в Австрия заплатите са по-високи от повечето европейски страни.

# 23
  • Мнения: 7 803
абе до някъде си права nadine ама направи сметка колко реално ти струва едно дете храна пампи ако е малко дрехи ми като тръгне на училище .............
та сори ма това не е печалба те си отиват пак по децата
и не виждам как ще вzима zа 3 деца 1600 евро тук двойно майчинство няма
zначи 450 евро zа последното  плюс 450/500 евро детски а помощите zависят от общия доход на семейството  newsm78

# 24
  • Мнения: 236
абе до някъде си права nadine ама направи сметка колко реално ти струва едно дете храна пампи ако е малко дрехи ми като тръгне на училище .............
та сори ма това не е печалба те си отиват пак по децата
и не виждам как ще вzима zа 3 деца 1600 евро тук двойно майчинство няма
zначи 450 евро zа последното  плюс 450/500 евро детски а помощите zависят от общия доход на семейството  newsm78
Ами аз думата печалба не съм я употребявала. просто така бях цитирана. Казах само, че някой печелят като работят, а други като раждат деца (т.е. това им е начин за препитание) А, че парите се харчат по децата е ясно. Аз не мисля, освен това, че 600 евро са толкова много. Но на фона на това, което мамите пишат за другите страни, ми става ясно, че държавата тук прави много.
Също така казах, че това че все пак това майчинство е гарантирано, прави жените с по-ниско образование още по-немотивирани да почнат някаква работа. Все пак говорим за държава, в която само 6% от населението имат висше образование. Моята бивша фризьорка например взима 700 евро чисто заплата.  Ами естествено, че и е по-добре на жената да си седи вкъщи за 600...

# 25
  • Мнения: 7 803
е да ама zаплатата от 700 ще харчи само zа нея а 600 майчинство и детски ще има само zа превръzки щото другите са си zа детето  Wink

# 26
  • Мнения: 236
е да ама zаплатата от 700 ще харчи само zа нея а 600 майчинство и детски ще има само zа превръzки щото другите са си zа детето  Wink
Да ама кат си седи вкъщи ще си спести 50 евро за транспорт, 80 за обяди и поне 100-200 от храна, щото ще има време да разглежда къде е евтино и от там да пазарува  Wink

Пак да уточня, аз не искам да кажа, че парите от детските са дюшеш. Ние лично ги слагаме в сметка на дъщеря ни и харчим за нея месечно за дрехи, пюрета и памперси поне още 150 (разбира се след едно първоначално обзавеждане с колички, легла, столчета за кола и т.н. от поне 2 хил.). При вас със сигурност разходите са още по-високи, защото бебчетата са 2.
Факт е обаче, че политиката на Австрийската държава е много, да не кажа твърде социална. Тия пари все пак се равняват на една нетна минимална заплата и според мен покриват разходите по гледането на детето (поне докато трае майчинството). Направило ми е впечатление, че приятелките ми австрийки имат това мислене и очакване  - че държавата трябва да им покрие разходите. Като човек, който идва от бивша соц-страна аз съм много чувствителна към тия работи. Не смятам, че някой ми е длъжен и съм благодарна, при положение, че изобщо взимам майчинство тук. Така че 500-600 евро са според мен най-доброто което държавата може да направи (АКО ЖЕНАТА НЕ Е РАБОТИЛА ПРЕДИ ТОВА) Даже ме е страх, че едно дясно правителство няма дълго да търпи това положение (било то и заради така важната демографска политика).
Почнах да ставам многословна. Кажете при вас как е? Има ли някой в Скандинавия? Чувала съм, че там е много социално законодателството

# 27
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Имала държавата дала. Ако нямаше, нямаше да даде нищо. Проблемът с емигрантите живеещи на помощи е актуален не само в Австрия  Rolling Eyes за съжаление не само емигранти злоупотребяват, а и местни.

# 28
  • Мнения: 7 430
Когато се роди синът ми, получавах за него 214 канадски долара. Една година по-късно, ги намалиха на 113 КАД. Казаха, че ги определят от заплатата на работещия в семейството, независимо дали е майката или бащата. Майчинство не получавам, защото не съм работила в Канада. Иначе на 3 месеца, получаваме по 500КАД,  помощи които и до ден днешен незнам от къде са.

Жени, тези първите - 214$ - 113$ са федерални детски, а тия 500$, които се получават на всеки 3 месеца за Кебекарски детски - една привилегия да живееш в Френска Канада Wink

# 29
  • Мнения: 375
Ще ми каже ли някоя мама от Англия,все пак на какво има  право моето бебе след като се роди,  при положение че е женена за британски поданик newsm78

Ужас,голяма безмислица съм написала Embarassed

Ще ми каже ли някоя мама от Англия,все пак на какво има  право моето бебе след като се роди,при положение че съм женена за британски поданик

Общи условия

Активация на акаунт