Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 2

  • 106 716
  • 752
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 7 779
давай им я за закуска. сутрин температурите са под 10 градуса  Joy
ако пак се мръщят може да ни поканиш на дегустация  hahaha

# 361
  • София
  • Мнения: 12 049
дано излезе добра шунка. ако не я искат, ще ти я дам Wink

# 362
  • Мнения: 2 152
дано излезе добра шунка. ако не я искат, ще ти я дам Wink
няма начин - скоро прекарах месото през чопъра и стана направо на каша - сетне се получи като магазински колбас - добавих и малко витамин В - фолиева киселина, безумно стана - дори не успях да снимам

# 363
  • София
  • Мнения: 12 049
все още имам възможност да добавям извратени неща. казвайте. искам да зарибя мъжете, за да не ядат купешки боклуци.

# 364
  • Мнения: 10 725
все още имам възможност да добавям извратени неща. казвайте. искам да зарибя мъжете, за да не ядат купешки боклуци.
Просто вадиш от количката "боклуците" и вземаш месо. Аз така направих последния път, това и мен ме стимулира да я направя, защото имаше само едно парче луканка и нищо повече за закуска. Днес отново като пазарувахме, взехме една луканка да има за мезета, и смлян джолан отново, утре ще я зареждам, или даже довечера още. Синът вече толкова я харесва, че всеки ден на закуска ми казва, че е, точната дума - "разкошна" Simple Smile Изключваш от количката гадостите и почваш да приготвяш по малко, докато си уцелите вкуса. И много обяснение на детето най-вече.
А сега по темата за шунката - търсих днес в магазина, миналата година имаше едни готови пакети подправки за суджук и луканка. Исках да купя и да сложа такава подправка, но не намерих, та следователно ще е като предната рецепта, почти натюр Simple Smile

# 365
  • София
  • Мнения: 7 988
Абе хора, като ви чета как всеки ден правите тая шунка, с по колко шунковара разполагате, че да успеете да заредите, па да узрее месото и т.н.

# 366
  • Мнения: 7 779
дедо ,  шунковара го използваш за 2-3 часа.
всеки ден може да залагаш месо да втасва и всеки ден може да го меташ в деликатесвара за обработка.  важното е да се изяде.  Laughing

# 367
  • София
  • Мнения: 7 988
дедо ,  шунковара го използваш за 2-3 часа.
всеки ден може да залагаш месо да втасва и всеки ден може да го меташ в деликатесвара за обработка.  важното е да се изяде.  Laughing


Альоуууууууу, редиш па държиш 48 часа в шунковара за зреене и уплътняване, па вариш 2 часа, па после още минимум 12 часа в хладилника. Къде ги планираш ти тия на три часа смяна?

# 368
  • Мнения: 10 725
Абе хора, като ви чета как всеки ден правите тая шунка, с по колко шунковара разполагате, че да успеете да заредите, па да узрее месото и т.н.
Сега проверих, на 30 септ. Съм се похвалила. Днес е 3-ти. Зареждам я или довечера или утре. Ще варя в понеделник вечерта да има за седмицата. Ако не го направя няма да има за закуска и ще трябва да купувам готови неща. Такъв е моят график. Направеното стига за 4-5 дни Simple Smile

Последна редакция: сб, 03 окт 2015, 22:48 от blackcat6

# 369
  • София
  • Мнения: 7 988
Абе хора, като ви чета как всеки ден правите тая шунка, с по колко шунковара разполагате, че да успеете да заредите, па да узрее месото и т.н.
Сега проверих, на 30 септ. Съм се похвалила. Днес е 3-ти. Зареждам я или довечера или утре. Ще варя в понеделник вечерта да има за седмицата. Ако не го направя няма да има за закуска и ще трябва да купувам готови неща. Такъв е моят график. Направеното стига за 4-5 дни Simple Smile

Аааа ама вие сте добре щом ви стига за цяла седмица бе. Моите я омитат за ден два.

# 370
  • Мнения: 7 779
Альоуууууууу, редиш па държиш 48 часа в шунковара за зреене и уплътняване, па вариш 2 часа, па после още минимум 12 часа в хладилника. Къде ги планираш ти тия на три часа смяна?
не може ли да зрее , да се уплътнява и да се охлажда в хладилника  в някакъв друг съд ?

пп. и защо трябва да клечи в хладилника 12 ч за охлаждане след като  добие ли стайна температура е готов  за консумация. каквото остане го мятай отново в хладилника  Laughing .... до следващият ден  Joy

# 371
  • София
  • Мнения: 7 988
Альоуууууууу, редиш па държиш 48 часа в шунковара за зреене и уплътняване, па вариш 2 часа, па после още минимум 12 часа в хладилника. Къде ги планираш ти тия на три часа смяна?
не може ли да зрее , да се уплътнява и да се охлажда в хладилника  в някакъв друг съд ?
Не щото после при прехвърлянето в шункова уплътняването ти отива на добро утро по вечерно време.

# 372
  • София
  • Мнения: 13 239
дано излезе добра шунка. ако не я искат, ще ти я дам Wink
няма начин - скоро прекарах месото през чопъра и стана направо на каша - сетне се получи като магазински колбас - добавих и малко витамин В - фолиева киселина, безумно стана - дори не успях да снимам

Таз фолиева киселина под каква форма я сложи и колко? Таблетна форма ли?

Сега да ви кажа аз какво заложих преди няколко часа, но ще го оставя да узрява нощес.
Взех към 800 гр. свинско филе, надупчих го и го шпиковах с кисели краставички и зелени маслини, щото малкото оня ден каза, че искало шуМката пак с маслини  Crazy. След това набутах в шунковара. То още като видях парчето видях как идеално пасва по диаметър. Спед като го набутах със спинцовка го напълних с около 150 мл, а може и повече сок от краставички и царска туршия. Не съм слагала нищо друго. Надявам се да не е безсолно, ама те са доста солени тия маринати. Утре ще кажа какво е станало.

# 373
  • Мнения: 10 725
Снимки, снимки ще чакаме Vache Laughing
С последната ми шунка установих, колко е важно да си стои колкото са си написали и казали хората. Досега на узряване съм я докарвала, обаче като стане готова от нетърпение я вадя, този път я оставих да си почине, не 24 часа, едно денонощие само, но пък резултата беше много добър. Затова добре е да си зрее и почива в шунковара Peace

# 374
  • Мнения: 2 152
Vache, в името на експеримента си позволявам да сложа в месото витамин С (аскорбинова киселина) и витамин В (фолиева киселина). Макар и синтетични, не са вредни за организма, а дори замествам липсващите ни витамини. Сложени в месото, подобряват качеството му и го запазват. Витамин С продават на ампули - една ампула 500 мг е напълно достатъчна на кг месо, а витамин В - съм виждал само на таблетки (счуквам я и смесвам с месото) - същото количество.

Дядо Хаджия, в Офроуд-а сте направили страхотна тема за домашната шунка. Прехвърляй от време на време по някоя идея, че ми е трудно да я следя редовно ... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт