Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 2

  • 104 922
  • 752
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 17 591

А защо първо се кисне 3 дена в марината, а после се обезсолява?
Личи си, че съм пълна дупка в готвенето  Blush, ноооо...все пак, аз съм човек, изгребвал пица с лъжица от тава поради слепнатост до степен на взаимна адсорбция...така че моля за търпение в обясненията...  Crazy Party

# 751
  • Мнения: 21

А защо първо се кисне 3 дена в марината, а после се обезсолява?
Личи си, че съм пълна дупка в готвенето  Blush, ноооо...все пак, аз съм човек, изгребвал пица с лъжица от тава поради слепнатост до степен на взаимна адсорбция...така че моля за търпение в обясненията...  Crazy Party

Основен принцип на осоляването на месо.
Месото съдържа много вода и поема много сол, за разлика от сланината която не можеш да пресолиш.
Осоляването на месото е на принципа на осмозата. Няма да навлизам във физикохимически подробности. Обезсоляването е необходимо за балансиране на вкуса. Дори специалисти препоръчват то да става не в чиста вода, а в слабо солен разтвор 3-5%.

# 752
  • Мнения: 2 152
Сашо Башо, шунката от цяло парче е разкошна. И аз правих подобна, но тъй като експериментирах не се получи ... Разясненията са добри и може да се окажат полезни.

Приятели, тъй като подминахме лимита от 50 страници, Ви поканвам да продължим срещите и подновим приказките в НОВАТА ТРЕТА ТЕМА

Предполагам, че Модератор ще заключи тази тема за коментари.
С пожелания за Успешна и щастлива 2016 год. Весело изкарване на всички и нека на трапезата ни да има изобилие от домашни деликатеси!

Общи условия

Активация на акаунт