Защо в България има толкова груби и злобни родители и деца?

  • 24 815
  • 419
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 25 345
Аз пък нямам нищо против някое ново дете да вземе нашата играчка Rolling Eyes Особено пък 1-годишно, на него как да му обясниш, че не може да я получи, понеже е ново на площадката? Само че нашата площадка е оградена и горе-долу виждам кое къде се е озовало. Понякога, макар и рядко ходим на Ботевата градинка (варненци я знаят), е тя е като разграден двор - голяма и открита отвсякъде, има много народ. Там не обичам да ни вземат нещата, първо защото никого не познаваме и второ, защото после не мога да открия къде са ги зарязали. Там съм имала случай непозната майка просто да извади от багажника на количката ни буталка и да я връчи на детето си. Това вече ме изумява като поведение.

# 61
  • Мнения: 4 420
Аз не съм казала, че имам нещо напротив 1годишно да вземе играчка. Просто когато децата не се познават им трябва време да се заиграят с въпросното дете, да се опознаят дето се вика, та чак тогава да започнат да си делят играчките. Имаме си бебета на площадката, които нямат проблем с това да получат някоя играчка от по-големите. Обаче като е ново детето не става на 5-тата минута.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Спокойно, когато добиете още малко опит по площадките, и ще ви мине! А най-лесно е изобщо да не се ходи там. Поне аз направих този избор, за да не ми се налага да си развалям настроението. Детската площадка е джунгла, която не харесвам.

# 63
  • Мнения: 3 160
Излязах културно от ситуацията, но ми се искаше да попитам, дали ще е щастлива ако баткото си сподели таблета с всички деца. Та някои от играчките може да струват повече от един таблет, та не намирам разлика.

Сега вече ми стана интересно какви са тези играчки, дето струват повече от таблет. Някакви на които да се возиш ли?
Ние носим само топки и кофички, лопатки и други пластвасови сита и формички за пясъчника.
Честно казано, дребнаво ми се вижда да не се споделят играчки, само заради цената им. Ако са ви толкова ценни, защо не си играете само вкъщи с тях? Така ще сте сигурни, че никой няма да ви ги поиска и да се притеснявате за вещите си.

# 64
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не разрешавах да споделят играчките си, заради усещането, което остава, ако някой друг счупи играчката - а именно - мама ме накара да я дам и сега счупена. И 5 лева да е играчката, тя е негова и е взета за да си играе детето ми с нея. Кофички и лопатки много рядко съм носела, защото и рядко сме ходили по пясъчници.

# 65
  • Мнения: 4 420
Andariel, аз нямам проблем с детските площадки. Децата на нашата се познават и си играят много добре.

Сирена, дадох го като пример, защото ако бях питала майката за мнението й да се сподели таблета, щеше да каже, че таблета не може, защото еди какво си т.н. И да, има играчки които може да струват повече от един таблет. Аз съм на принципа, че щом е на вън съм го прежалила и нямам проблем да се размята от всички деца на площадката.

Едно колело със сигурност струва повече от един таблет. За мен не е проблем да се кара от всички деца. Обаче има майки, които оревават света, че детето им не получило камионче, кукла барби, лопатка или нещо друго, но не дават безценното колело да се покара от друго дете.

Лилянa, ако съм карала насила детето ми да даде някаква играчка и ѝ я счупят, ще й купя същата. Ако тя я е дала и ѝ я счупят идва при мен и ми казва - мамо счупи се, хвърлям я. Това за сега се е случвало на няколко пъти и не е било проблем. Е радвам се, че счупените неща са били все до около 5 лв.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
напротив, колелото не е за общо ползване, това не е лопатка или кофичка. Все едно да даваш колата си на всеки, защото е на паркинга.

# 67
  • Мнения: 1 897
Моето мнение, е че децата се възпитават чрез пример. За съжаление и не смятам, че генерализирам обществото ни дава много лош пример. Като почнете от най-високо ниво, и минете през хаоса в детските градини, училища, институции, да не говорим за родилни отделения и болници. Съжалявам, ама не виждам уважение, добро възпитание и помощ един към друг. Изключение има, но са малко. Хората (в това число и себе си визирам) си изплакват болките по форумите, защото не срещат разбиране като цяло. То не че във форума срещам такова, но той е огледало на обществото.


И за какво е темата? Само, за да си изплачеш болката. И от какво по-точно - от малки дечица, от институциите, държавата... ТИ си тази, която трябва да промениш нещо, щом не ти харесва. Не виждам какво ще ти помогнат тук присъстващите. Ти решаваш, дали ще живееш тук, ти решаваш с какви хора ще се срещате ти и детето ти. Не виждам нищо сложно в това да промениш и да избираш сама обкръжението си. А, ако не виждаш уважение, предполагам, че защото самата ти не уважаваш. Явно имаш прекалено големи претенции и изисквания за всички покрай теб. Има различни хора, но ти трябва да се научиш да ги уважаваш и да научиш детето си на същото.

Предполагам пускаш темата, защото детето ти се вписва идеално в обстановката тук. И с какво е по-различно то от останалите деца?

# 68
  • Мнения: 8 357
Всеки има право да споделя или не споделя дадена вещ.
Ако учим 3/ годишното/ да не споделя, трябва да сме готови да поемем нежеланието на другото дете да играе с нашето. Това кои на какво си учи децата е лично решение.

Колата няма общо с играчките в общият двор. Ние отдавна сме се научили/ или не научили на толерантност. Колата не я възприемам като израз на приятелство и самоидентификация.  Малко сме порасли. Така, че не сравнявайте кола с кофичка....

Джунгла, оазис на злото и т.н.....та това са деца...как пък не успявате да ги заиграете, честно не го разбирам.

А на въпроса на авторката. Злобни деца няма има откровени. Просто зависи от гледната точка.

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
Сравнявам колата с колелото. Така, както ти не си даваш колата да я кара всеки, който я поиска на паркинга, така и детето не е длъжно да си дава колелото. Но пък, децата са доста уязвими на тема отхвърляне и доста лесно могат да бъдат изнудени от връстниците "дай си колелото, иначе няма да играем с теб", но това на по-голяма възраст.

# 70
  • Мнения: 6 627
аз споделям мнението на авторката. според мен има злоба и агресия по площадките.
редовно детето ми и приятелчетата му биват буквално нападани от по-големи деца без причина - взимат им играчките, бутат ги, пререждат ги на пързалки и катерушки, спират люлките и ги свалят със сила оттам, започват да ги обиждат и да ги наричат “бебета“, “лигльовци“ и “глупаци“ (да не споделям и за други определения), или някое дете се опитва да раздели заигралата се компания и да изолира друго дете (“ела да ти кажа нещо, ама не го кайзвай на Х“, “ти няма да играеш с нас, защото роклята ти е жълта“ и т.н.).
много родители прилежно са се погрижили да имат запас от цигари, бира и кафета, но една топка не са донесли, за сметка на това смятат, че някой друг е длъжен да им забавлява децата и да носи играчки, както и смятат, че отрочето е много оправно, щото е успяло да се сдобие с чужда играчка и “виж как хубаво си играе“.

# 71
  • Мнения: 4 420
Ами зависи какво влага детето в играчката. На този етап за дъщеря ми няма проблем да си сподели колелото, но пък трудно ще си даде новата чанта, която има няма 5лв. Аз няма да тръгна да й обяснявам - виж това е скъпо не го давай на Х да го кара, а това струва 2-3-5 лв, можеш да го даваш на всички.

# 72
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 382
аз споделям мнението на авторката. според мен има злоба и агресия по площадките.
...
много родители прилежно са се погрижили да имат запас от цигари, бира и кафета, но една топка не са донесли, за сметка на това смятат, че някой друг е длъжен да им забавлява децата и да носи играчки ...

под това се подписвам с две ръце.

седят с гръб към децата, никакъв опит да се следи играта и да се предотвратят проблемите, а проблемчета винаги има, и крясъци и викове, когато те се случат.
по чуждите деца естествено.  Tired

и не, не обвинявам децата, те правят това, което родителите им допускат.

# 73
  • Мнения: 15 117
Имам син на 3. Уча го да споделя част от играчките си. На площадката изнасяме само играчки, които могат да бъдат споделяни, чупени и т.н. Ценните играчки, си остават вкъщи. Уча го, че има собственост, която се отстоява и не се споделя и такава, която, ако споделиш с други, може да получиш по-голямо удоволствие. Играя с детето си, така че не позволявам конфликтни ситуации. Уча го да играе с други деца, включително и с неговите играчки, уча го да разменя играчки с други деца, ако той иска някоя друга. Не му позволявам да се качва на коли, колета и т.н на други деца. Познавам една майка, която учи детето си да не споделя играчките си, но не го учи да не иска чужди. За нея е проблем, че някой може да вземе и счупи играчката на нейното дете, но не е проблем, че нейното дете взема и чупи играчката на друго дете. Преди да започнем да излизаме с детето ми по детски площадки, бях чувала какви ли не апокалиптични истории. Сега не виждам нищо кой знае какво - да бутали са го, дърпали са от ръцете му играчки, да някои неща ги извеждат насила от площадката, но това не кара детето ми нито да бута, нито да дърпа, нито да обижда.

# 74
  • Мнения: 8 357
кажа нещо, ама не го кайзвай на Х“, “ти няма да играеш с нас, защото роклята ти е жълта“ и т.н.).
много родители прилежно са се погрижили да имат запас от цигари, бира и кафета, но една топка не са донесли, за сметка на това смятат, че някой друг е длъжен да им забавлява децата и да носи играчки, както и смятат, че отрочето е много оправно, щото е успяло да се сдобие с чужда играчка и “виж как хубаво си играе“.

С това съм съгласна!
Но все пак да не забравяме, че става въпрос за деца на 3 години.

P.S защо децата започват да се обиждат и какво да правят родителите е синтезирано много добре тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=5679

Общи условия

Активация на акаунт