Хитринки за всякакъв случай-тема 12

  • 113 684
  • 751
  •   1
Отговори
# 60
  • Yambol
  • Мнения: 54
Мааалко по различен е етикета на неразопакования сапун, който имам в момента, но като гледам и този е Милва, предполагам че няма да имат разлика  Simple Smile Сега виждам, че пише по името :"Премахва стари и пресни петна от мазнини, йод, червено вино, мастило, хранителни замърсявания"

# 61
  • София
  • Мнения: 2 092
Здравейте, момичета! Толкова се радвам, че намерих такава тема. Много ми е яко да си съкращавам труда с всякакви хитринки, затова станах фенка на темата, още щом прочетох заглавието й.

И като за начало да поделя как аз се справям с някои проблеми в домакинството.

1. Как аз мия плочките над печката си: вземам дебели домакински ръкавици, сода каустик, оцет и подходящи парцали, добре попиващи (памучни най-вече). Слагам ръкавиците, наливам от содата на парцал, и намазвам плочките. Прозорците трябва да са отворени, за да става проветрение. Щом ги намажа, се измитам от кухнята, за да не дишам излишно изпаренията на содата. След като изминат 15-ина минути, мазните пръски по плочките са сдобили един оранжев цвят, и са станали много лесни за отлепване. Тогава хващам един сух и чист парцал, напоявам го с оцет и избърсвам плочките. Веднага след това бърша със сух парцал, за сияен блясък. Обикновено след първото бърсане с оцет всичко блести, но не пречи и второ избърсване, просто от вманиачаване Laughing Пак със сода каустик изчиствам запечените мазни следи от външната страна на тенджери и тигани, и така ги поддържам винаги идеални на вид.Но само не алуминиеви, защото каустика и алуминия правят реакция, и ще се разяде горния слой на съда, и ще почернее грозно.  Между другото, содата каустик е агресивна спрямо кожата, но само ако я оставиш да действа, без да я изчистиш. На мен веднъж ми се разля върху крака, но аз веднага я изчистих с вече споменатия оцет. Тъй като содата каустик е основа, а оцетът киселина, се получава реакция на неутрализиране.  Така че няма опасност за ръцете или където и да било другаде, само да се реагира навреме.

2. Как да изчистим отлаганията по крановете и душа в банята? Особено ако сте в район с варовита вода, знаете колко кошмарно побеляват тези места в банята. Ами аз хващам едно телче от финните, стоманена вълна ги викаха, сипвам на него препарат за миене на чинии, и търкам. Пада безотказно всичко, даже и по маркуча на душа, който е най-труден за почистване. А за да не отиват стружките от телчето в канала, оставям върху него едно магнитче, което ги събира, и така предотвратявам бъдещи запушвания.

3. Как поддържам плочките в банята, така че да нямат никога нужда от миене? Ами взимам от онези уреди за миене на прозорци, мисля че пера им викаха, с гумичките накрая, сещате се. През около седмица след къпане хващам перото и изчиствам плочките както се чисти стъкло, отгоре - надолу. Вече 3 години банята ми няма нужда от миене, всичко се поддържа идеално.

4. За всякакви изгаряния: сода и оцет! Това специално го казвам винаги на майките с дечица, защото знаем, как децата често се изгарят и после дълго пищят от болка. Как действаме: поръсваме върху изгореното обилно сода, и почваме да капеме от оцета. Тъй като реакцията на неутрализиране на основата с киселина изисква висока температура, за да се извърши, то тя я отнема от околната среда. Това на практика означава, че охлажда изгореното място, и то адски ефективно! От дългата си практика на лекуване на изгорени места, не само на себе си, знам, че след това няма болка на мястото на изгаряне. Боли само ако го докосваш, но ако си седи без да се пипа, можеш да забравиш, че си се изгорил. Между другото, лекувала съм изгорен гръб от слънце, даже не само изгорен, а направо изпържен, по този начин. Но, за да се задържи содата, взех една марля, завих гърба и ръсих сода обилно. После пръсках оцета с пулверизатор, от тези за пръскане на цветя. Адски силно обезболява, просто невероятно. После можете да мажете с каквото си искате кремче, но първо содата и оцета. Най-голямата глупост за мен е да се маже изгорено с мазнина, защото мазнината изолира топлообмена, т.е. задържа температурата в изгореното място и то продължава да боли.

Ами засега толкова ви стига от мойте ''премъдрости'' bowuu Joy но имам огромен запас от хитринки, с които си облекчавам домакинстването и съкращавам времето, което му Joy отделям. Ако съм ви заинтересувала, с удоволствие ще пиша и по-натам, а също ще научавам от вас и неща, които не съм знаела досега. Много обичам да прихващам чужди тарикатлъци!

# 62
  • Мнения: 807
чудесно , още днес ще лъсна банята! Благодаря Simple Smile

# 63
  • Мнения: 1 123
Как аз мия плочките над печката си: вземам дебели домакински ръкавици, сода каустик, оцет и подходящи парцали, добре попиващи (памучни най-вече). Слагам ръкавиците, наливам от содата на парцал, и намазвам плочките. Прозорците трябва да са отворени, за да става проветрение. Щом ги намажа, се измитам от кухнята, за да не дишам излишно изпаренията на содата. След като изминат 15-ина минути, мазните пръски по плочките са сдобили един оранжев цвят, и са станали много лесни за отлепване. Тогава хващам един сух и чист парцал, напоявам го с оцет и избърсвам плочките. Веднага след това бърша със сух парцал, за сияен блясък. Обикновено след първото бърсане с оцет всичко блести, но не пречи и второ избърсване, просто от вманиачаване Laughing Пак със сода каустик изчиствам запечените мазни следи от външната страна на тенджери и тигани, и така ги поддържам винаги идеални на вид.Но само не алуминиеви, защото каустика и алуминия правят реакция, и ще се разяде горния слой на съда, и ще почернее грозно.  Между другото, содата каустик е агресивна спрямо кожата, но само ако я оставиш да действа, без да я изчистиш. На мен веднъж ми се разля върху крака, но аз веднага я изчистих с вече споменатия оцет. Тъй като содата каустик е основа, а оцетът киселина, се получава реакция на неутрализиране.  Така че няма опасност за ръцете или където и да било другаде, само да се реагира навреме.
Така измивам и позахабили се пластмасови съдове и др. подобни. Най.важното е да пазите ОЧИТЕ. Содата иначе не е толкова опасна. Първо се забърсва със сух парцал и после се мие с вода и оцет. Използвайте очила за очите. Случайна пръска може да причини сериозен проблем.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 092
Как аз мия плочките над печката си: вземам дебели домакински ръкавици, сода каустик, оцет и подходящи парцали, добре попиващи (памучни най-вече). Слагам ръкавиците, наливам от содата на парцал, и намазвам плочките. Прозорците трябва да са отворени, за да става проветрение. Щом ги намажа, се измитам от кухнята, за да не дишам излишно изпаренията на содата. След като изминат 15-ина минути, мазните пръски по плочките са сдобили един оранжев цвят, и са станали много лесни за отлепване. Тогава хващам един сух и чист парцал, напоявам го с оцет и избърсвам плочките. Веднага след това бърша със сух парцал, за сияен блясък. Обикновено след първото бърсане с оцет всичко блести, но не пречи и второ избърсване, просто от вманиачаване Laughing Пак със сода каустик изчиствам запечените мазни следи от външната страна на тенджери и тигани, и така ги поддържам винаги идеални на вид.Но само не алуминиеви, защото каустика и алуминия правят реакция, и ще се разяде горния слой на съда, и ще почернее грозно.  Между другото, содата каустик е агресивна спрямо кожата, но само ако я оставиш да действа, без да я изчистиш. На мен веднъж ми се разля върху крака, но аз веднага я изчистих с вече споменатия оцет. Тъй като содата каустик е основа, а оцетът киселина, се получава реакция на неутрализиране.  Така че няма опасност за ръцете или където и да било другаде, само да се реагира навреме.
Така измивам и позахабили се пластмасови съдове и др. подобни. Най.важното е да пазите ОЧИТЕ. Содата иначе не е толкова опасна. Първо се забърсва със сух парцал и после се мие с вода и оцет. Използвайте очила за очите. Случайна пръска може да причини сериозен проблем.

 newsm10 ! Но за вътрешно почистване на съдове, в които се слага храна, все пак избягвам да ползвам каустик, а намазвам с неразредена белина. Също изчиства пластмасата идеално. После пак плакна с оцет, тя и белината е основа като хим. съединение.
Сетих се и за още едно приложение на каустика - чисти мазни петна от дрехите. Но за вълнени не става,всъщност, за нищо органично. И за да се избегнат гадости, е най-добре да се направи проба на подгъв откъм вътрешната страна, за да не се съсипе дрехата. Но аз първо пробвам да почистя мазните петна с обезмаслител, и ако не стане, чак тогава ''тежката артилерия''. Действа безотказно на стари, засъхнали петна от мазнина! Само, да повторя, първо пробвайте да не съсипете плата с каустика. И още нещо: ако ще купувате сода каустик, търсете си течна. Защото се продава и на люспи, т.е. неразтворена, а в домашни условия е опасно особено за начинаещи разтварянето й. За да ви разсмея, ще ви разкажа какво натворих аз: взех каустик на люспи, взех една алуминиева тенджерка с вода и бам на перваза на балкона да разтварям. Добре че сложих малко... ooooh! Изригна, почна да съска и да бълва отровен облак и разяждаща пяна - добре, че беше на балкона все пак! #Crazy За секунда драснах, затворих вратата и го оставих да се оправя само. Под балкона имах насадени лехи с цветя, целите  станаха на бели петна и загинаха. Оттогава научих две неща: че алуминия и каустика правят взривоопасна хим. реакция, и, че е по-добре да си търся течен каустик hahaha Оттогава много се уважаваме с каустика и взаимно не си погаждаме номерца.

# 65
  • София
  • Мнения: 7 970
Рекох да намина, да видя какво правите.  Laughing

# 66
  • Мнения: 4 244
Рекох да намина, да видя какво правите.  Laughing
           Добра среща, дядо хаджия!  Grinning

# 67
  • Мнения: 1 831
Как да изпера кожено яке,на което яката му отвътре е плат.Тя е замърсена,но не е естествена кожа и се притеснявам ,ако го пусна в пералнята да не стане фал?

# 68
  • София
  • Мнения: 2 092
Как да изпера кожено яке,на което яката му отвътре е плат.Тя е замърсена,но не е естествена кожа и се притеснявам ,ако го пусна в пералнята да не стане фал?

Ако наистина направиш грешката да пуснеш якето в пералнята, ще го съсипеш. И естествената кожа, и изкуствената се съсипват от пране. Единственото, което можеш да направиш, е да го дадеш на химическо чистене.

# 69
  • Мнения: 1 123

 И още нещо: ако ще купувате сода каустик, търсете си течна. Защото се продава и на люспи, т.е. неразтворена, а в домашни условия е опасно особено за начинаещи разтварянето й. За да ви разсмея, ще ви разкажа какво натворих аз: взех каустик на люспи, взех една алуминиева тенджерка с вода и бам на перваза на балкона да разтварям. Добре че сложих малко... ooooh! Изригна, почна да съска и да бълва отровен облак и разяждаща пяна - добре, че беше на балкона все пак!
[/quote] разтварянето на натриева основа във вода е екзотермична реакция. Отделя се топлина и може да ви изпръска, ако изсипете голямо количество основа във водата. Разбърквайте и добавяйте на части.

# 70
  • Мнения: 4 244
          Не бих си причинила стреса от чистене със сода каустик. Дебели ръкавици, очила, да не вдишвам изпаренията.... 
          Подсушаването на банята с гуменото перо ми улесни живота, а микрофибърчето ми е любимата "лъскалка".

# 71
  • София
  • Мнения: 2 092
          Не бих си причинила стреса от чистене със сода каустик. Дебели ръкавици, очила, да не вдишвам изпаренията.... 
          Подсушаването на банята с гуменото перо ми улесни живота, а микрофибърчето ми е любимата "лъскалка".

Радвам се да съм полезна. Но аз без каустика не мога. Толкова много приложения й намирам, кое от кое по-удобни. Пести ми време, а по начало аз не съм от жените, които си умират да прекарват свободното си време в чистене. Винаги гледам да си съкратя максимално отделените за това часове. Само че не за сметка на чистотата, все пак. Ето в това ми начинание содата каустик ми е незаменима. казвам за дебели ръкавици, но ако можехте да ме видите, когато трябва да почистя  нещо малко, направо бръквам в паничката разтворена сода, чистя каквото трябва и после изплаквам ръката с оцет. Тя не е като киселина, не действа толкова бързо, че да почнат да капят меса ooooh! Виж, що се касае до очите, дори една капка може да причини помътняване на роговицата завинаги, така че е оправдано внимаването! Изпарения от содата има, когато я разтвориш с гореща вода. В студено състояние само излъчва миризма на домашен сапун. Казвам обаче за предохранителни мерки, защото за човек, който не е ползвал до този момент каустик, е опасно да не си причини нещо лошо. Между другото, моят предишен зъболекар спаси инструментариума си благодарение на моя съвет за содата каустик. Той чистеше инструментите си в ултразвукова камера, обаче на вид те бяха доста захабени. Казах му да ги накисне в сода, той ме послуша и като ги изми накрая, станаха като чисто нови. Беше ми много благодарен човека. Като имате предвид, че само една пинсета тогава беше на  цена 13 лева.
 
Само да не решите, че навивам някого да я ползва, това си е личен избор и въпрос на КУРАЖ Mr. Green

# 72
  • Мнения: 48 074
Имам деца и през ум дори не ми минава да внеса сода каустик у дома
Сода,  оцет с удоволствие ползвам. Сода каустик абсурд. Чисти,  да,  но риска ми се струва много голям и излишен за ежедневно почистване
Лично мнение

# 73
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 879
Аз също не смея да ползвам сода каустик за съдове, но за каналите вече със сигурност й ставам фен /става въпрос за тази на люспи/. Дори снощи профилактично смачках една шепа люспи и ги изсипах в канала, залях ги с топла вода, след това изчаках 10-15 мин. и изсипах 2 л. гореща вода. Че като се сетя какво запушване беше станало.  ooooh!

# 74
  • Мнения: 5 160
Цитат
Аз също не смея да ползвам сода каустик за съдове, но за каналите вече със сигурност й ставам фен /става въпрос за тази на люспи/.
    Peace   

Чудя се тези плочки какво толкова им се е случило, че чак да имат нужда от сода каустик  ooooh!

Изгорено - белтък от яйце.

Общи условия

Активация на акаунт