Козунаци месите ли?

  • 52 952
  • 400
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 2 381
Не меся. Дори не съм си и помисляла.  Naughty Има си готови!

# 346
  • Мнения: 7 091
След дълго ровене по темите открих автора на това
Tandoori дай моля те рецептата  Praynig

Заповядай, копирам ти от друго място където съм я писала! Извинявай, че не съм видяла по-рано въпроса ти, понеже тази тема е от миналата година не влизах в нея.  Peace

 
Да кажа първо, че основната рецепта е на Скарлет О'Хара ( не на истинската, а на потребителката с този ник  Laughing) и е първата рецепта за козунаци, която ми хареса как става и става и за машина за хляб. ДОбавяла съм мои коментари и неща, които съм установила, че е по-добре да се направят така.

1 кг брашно ( 7 1/2 cups)
1 щипка сол
6 яйца
300 мл мляко
300 грама захар ( 1 1/3 cups)
150 гр разтопено масло +100 гр олио( смесвате ги)
4 чаени лъжички суха мая  ( 2 супени)
лимонова кора

Различни пълнежи: накиснати в алкохол стафиди ( ром, бренди, коняк), какао, захар, сладко, крем, орехи, портокалови кори, канела и т.н.

За отгоре- белтък за намазване, захар на кристали ( или пудра, но след печене), бадеми, сусам

По принцип може да ги сложите както се слагат сухи-мокри продукти в машината за хляб, но моя опит показва, че ако се разбият нещата отделно е по-добре ( специално за козунаците, за питите не съм видяла разлика).

Яйцата се разбиват със захарта с миксер. Маята се разтваря в млякото и се оставя да втаса. След като втаса маята ( обикновено докато разбиете яйцата) се смесва с яйцата, захарта и солта. Ако се прави в машина- изсипвате сместа в контейнера за тесто и отгоре сипвате брашното.  Пускате на програма месене на тесто 3 пъти на предпрограма  ( без последното втасване НА ВСЯКА ПРОГРАМА!! САМО ПЪРВАТА ЧАСТ, МЕСЕНЕТО!), за да се размеси добре. Преди 3-тото размесване се добавя кората на лимона и се налива постепенно ПО МАЛКО от сместа олио и масло.
След като втаса тестото се изважда и намазнява ( леко, за да не ви лепи по ръцете само).
Оттук нататък се процедира по различен начин в зависимост от плънката. Ще напиша за обикновен козунак( най-лесния вариант), но ако искате мога да напиша и другите.
Тестото се разделя на 3 топки, всяка се разточва, усуква и разтегля, след това трите се сплитат на обикновена плитка. Загрявате фурната на най-слабата степен! След това слагате плитката в намазнена тавичка да втаса. Готов е за печене, когато удвои размера си! Когато това стане, намазвате с белтъка, поръсвате със захар ( и/или ядки) и печете.
Слагате в леко загрятата фурна ( понякога може да се сложи да довтаса на най-слабата степен, но моята препоръка е ако не сте пекли досега козунак да оставите това за по-нататък) и увеличавате температурата на 350Ф . ФУРНАТА НЕ СЕ ОТВАРЯ поне половин час след започване на печенето. Ако фурната ви е много силна може да сложите по-ниска темепратура. Температурата трябва да е умерена- не ниска за да не изсъхне, не визока за да не остане стиклав при печенето. Ако не сте уверени във фурната сложете на 325Ф и покрийте с алуминиево фолио ( само сложете листа отгоре, не завивайте покрай тавата, козунака трябва да диша!), за да не изгори отгоре.


ТУк може да видите миналогодишните ми козунаци :
http://family.webshots.com/album/548912181qxgTel

Така наречения КРАНЧ също е много ефектен слез изпичане( той е със сладко), ако искате мога да обясня как се прави. Джемма миналата година ми каза рецептата.

# 347
# 348
  • Мнения: 966
много е трудоемко,а резултата съмнителен по добре да купя

# 349
  • Мнения: 7 091
много е трудоемко,а резултата съмнителен по добре да купя

Така си мислех и аз, докато имаше от къде да купя Simple Smile Неволята учи, понякога е за хубаво  Peace

# 350
  • Мнения: 5 228
Tandoori, много ми хареса и твоята рецепта. В повечето рецепти козунакът се маже с жълтък, а в твоята - с белтък. Така по-добре ли става?

# 351
  • Мнения: 7 091
Tandoori, много ми хареса и твоята рецепта. В повечето рецепти козунакът се маже с жълтък, а в твоята - с белтък. Така по-добре ли става?

Ами на мен лично повече ми харесва така, ако искаш пробвай и виж дали ще ти допадне.   bouquet

# 352
  • Мнения: 1 353
Не меся козунак и не съм и опитвала. Обаче за тази година да опитвам newsm78 просто не става

# 353
Не ми се отдава месенето Hug

# 354
  • Мнения: 293
Не съм месила козунаци, но догодина бих опитала да направя домашен козунак- за сега мама меси и ни дава.

# 355
  • Мнения: 258
Казала съм си, че докато продават кори за баници  и вкусни козунаци,няма да си губя времето в точене и месене. Е, първата година като "млада снаха" се показах пред свеки, но оттогава-край.

# 356
  • Мнения: 678
аз мислех да меся,но нещо ме домързя

# 357
  • Мнения: 5 476
Не меся  Naughty

# 358
  • Мнения: 814
Та аз една питка не мога да омеся, опитах веднъж и тя стана клисава, та и  уличните котки не я опитаха. А много бих искала да омеся като на мама козунаците, бухнали от маята, не от други набухватели, със стафиди от нашето лозе, с орехи от двора, ама като не ме бива нито в ръцете, нито в технологията  #Crazy. И за това съм заявила категорично, че имам алергия към брашното!
Вече сериозно - не меся и съжалявам, че не се научих. Не е късно, но напоследък чета за машините за хляб, с които могат да се правят и козунаци. Твърдо съм решила да се сдобия с такава, та и моята рода да хапне вкусен хляб или козунак.
Весели великденски празници на всички и много ме радват козунаците, излезли изпод вашите ръце!

# 359
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Днес месих за втори път в живота си и станаха страхотни. HugПървия път беше преди много години ,но на нищо не приличаха.

Общи условия

Активация на акаунт