Да се научим да работим с Excel - тема 3

  • 82 262
  • 743
  •   1
Отговори
# 615
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Процент увеличение = ( крайна стойност - начална стойност ) х 100 / начална стойност
150% е 400->1000
Така се изчислява, само да допълня, че в Excel не е нужно да се умножава по 100, а да се форматира в процентов формат.

# 616
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Същото кебапче от началото е един лев с ДДС. Колко е ДДС-то което трябва да се внесе в бюджета?
0.17 лв или 20% от началната стойност 0.83 лв. Увеличението е точно С 20%, но увеличението не е 120% Innocent
Как да не е 120%?
1/0,83=100/83=1,2 *100= 120%
(игнорираме закръгленията, защото пък примерът не е много удачен и в него нито 83 е точно 83, нито 17 е точно 17).
Същото е и при цена 1,20 с ДДС - 1,20лв/1лв=1,2 *100= 120%
Което доказва, че "С колко процента" и "колко процента" са две различни неща - в първия случай отговорът е 20, а в другия - 120.

Всъщност, без значение дали става въпрос за % или не, тази задача е пряко свързана с ето това. Т.е. много по-важно е как точно е формулиран въпросът или условието на задачата, за да може да се използва правилната формула.

# 617
  • Мнения: 1 431
Тъй, благодаря ви за отговорите, аз се обърках определено, труден ми е този ексел, понеже не ми се е налагало до сега да го използвам, а логиката никога не ми е била силната страна. Исках да се упражня и да направя една таблица. Честно казано не знам дали е С или колко процента, тъй като исках да взаимствам от едно място таблица и да си направя сама изчисленията - в нея има разни стойности да кажем 2019 и 2020 година и има част, на която пише Изменение 2019/2020 и там има проценти, та се чудя как да го изчисля въпросното изменение Simple Smile

# 618
  • Манчестър
  • Мнения: 2 486
Същото кебапче от началото е един лев с ДДС. Колко е ДДС-то което трябва да се внесе в бюджета?
0.17 лв или 20% от началната стойност 0.83 лв. Увеличението е точно С 20%, но увеличението не е 120% Innocent
Как да не е 120%?
1/0,83=100/83=1,2 *100= 120%
(игнорираме закръгленията, защото пък примерът не е много удачен и в него нито 83 е точно 83, нито 17 е точно 17).
Същото е и при цена 1,20 с ДДС - 1,20лв/1лв=1,2 *100= 120%
Което доказва, че "С колко процента" и "колко процента" са две различни неща - в първия случай отговорът е 20, а в другия - 120.

Всъщност, без значение дали става въпрос за % или не, тази задача е пряко свързана с ето това. Т.е. много по-важно е как точно е формулиран въпросът или условието на задачата, за да може да се използва правилната формула.

Ами не е 120% , защото началната ти стойност е 100%.....
1лв ти е 100%, а ДДС увеличението ти е 20%.

# 619
  • Мнения: X
Точно.
ДДС Е 20% и увеличението е С 20%, а не ДДС 120% и увеличение С 20%.

# 620
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Е аз не виждам да съм написала нещо различно.
Както и не съм написала, че ДДС е 120%, а че увеличението е толкова. Ако въпросът е "Какво е увеличението (на крайната цена спрямо началната)?", тогава е 120% - защото става въпрос за отношение между крайна и начална. Реално изразът "увеличение 120%" е еквивалентен на израза "увеличение 1,2 пъти".

Иначе - да, увеличението е С 20%, защото реално се отговаря на въпроса "С колко процента крайната цена е по-висока от началната?" или "Какъв е процентът НА увеличението?". Тогава се използва отношение на разликата (която фактически е самото увеличение) към началната стойност.
Много повече от задачите вероятно точно това търсят. Само че трябва много да се внимава при формулирането и при четенето на условията, защото границата е много тънка.
А в крайна сметка всичко е само елементарна математика.

veseuka, в поддръжката на Майкрософт има цял раздел за Ексел и там може да се намерят много полезни неща.

# 621
  • Мнения: X
Добре де, ще се заинатя като магаре на мост.
Вчера имах джобни 10 лв. и не съм си купил нищо. Днес пак имам джобни 10 лв. Каква е промяната в проценти на моите джобни? С колко процента се е променила величината и увеличение/намаление с колко процента има?
По Вашата формула (10/10)*100=100% промяна спрямо вчера, но само С 0% завишение/намаляване.

Пиша го с добри намерения

# 622
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
100%=100/100=1, т.е. няма увеличение/намаление.
Ако обаче се каже "увеличение със 100%", тогава това вече е двойно увеличение, увеличение два пъти или увеличение 200% - което и от трите да се избере, е вярно. Все пак, ако искате да Ви звучи по-добре последното, нека се нарича процентно изменение. И съответно ако % е над 100, изменението ще е увеличение, а ако % е под 100, изменението ще е намаление. Не твърдя, че това е популярното название. Много по-популярно е еди-колко си пъти, но все пак ставаше въпрос за коректност при формулировката.
Но като се е започнало с прословутото ДДС, нека пак се върнем на него:
Имаме цена 50лв без ДДС, с ДДС тя става 50+50*20%=50+50*0,2=50*(1+0,2)=50*1,2=60лв
Т.е. за да увеличим нещо с 20%, трябва да го увеличим 1,2 пъти.
Ако приемем 1 за 100% (което е вярно, нали?), тогава 1,2 не е ли 120%?

Така де... както вече написах - всичко е елементарна математика.

Моите намерения също не са лоши, даже не знам защо трябва да го доуточнявам Grinning

# 623
  • Мнения: 8 896
veseuka зададе един лесен въпрос, а вие го/я изплашихте. Mr. Smith му беше отговорил.

# 624
  • Мнения: X
Т.е. за да увеличим нещо с 20%, трябва да го увеличим 1,2 пъти.
Ако приемем 1 за 100% (което е вярно, нали?), тогава 1,2 не е ли 120%?
Първото е вярно, второто не е. Според първото 1.2 е 20% според второто е 120%. Вие изберете вярното в противоречието.
Защото няма как 20%=1.2=120%

# 625
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Никъде не съм написала, че 20%=1,2. Може би съвсем умишлено пропускате съюза "С", а в случая той е повече от важен.
1,2 се получава като към 1 (което е 100%) се прибави 0,2 (което е 20%).
Математически изразено: 1,2=1+0,2. След използване на заместителното свойство, което се учи някъде в началните класове 1,2=100%+20%=120%.
Въобще не знам защо е този стремеж към изопачаване на написаното от мен.
Което пък води до навлизане в някакъв омагьосан кръг, който съвсем не виждам смисъл да бъде продължаван. Все пак става въпрос за съвсем прости сметки.

# 626
  • Мнения: 1 431
veseuka зададе един лесен въпрос, а вие го/я изплашихте. Mr. Smith му беше отговорил.

Да, последвах неговия съвет и се получи. Под " изменение" явно се е имало предвид какво е процентното увеличение в случая, а не С колко е процентното увеличение.

# 627
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Точно "С колко" се е имало предвид, щом с разлика се е получило.
Но както и да е, колкото и да не е трудна материята, явно не е популярна и наистина няма смисъл от продължаване на дискусията. Въпреки че не е лошо човек винаги да си има едно наум.
veseuka, успех!

# 628
  • Мнения: 8 896
veseuka зададе един лесен въпрос, а вие го/я изплашихте. Mr. Smith му беше отговорил.

Да, последвах неговия съвет и се получи. Под " изменение" явно се е имало предвид какво е процентното увеличение в случая, а не С колко е процентното увеличение.
не, напротив, "с колко процента се е увеличила нач. стойност до крайната?" Това е твоят въпрос.

# 629
  • Мнения: 1 431
Добре, друг въпрос. Имам стойности, които отговарят на различни добиви. Как да изчисля среден добив ?

Общи условия

Активация на акаунт