Програмата "Личен асистент" - 3

  • 154 226
  • 652
  •   1
Отговори
# 570
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Здревейте.Личен асистент на трудов договор има ли право на обезщетение за бременност и майчинство?
Ами попитай в счетводството, откъдето ти е договора. Там да ти видят периода на осигуряване в трудовата книжка, този риск покрит ли е по този договор, нямам идея, но счетоводството в общината трябва да са наясно.

# 571
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Ще проверя,благодаря.От човешки ресурси са сигурни,че не ми се полага,но ще проверя в счетоводството.

# 572
  • София
  • Мнения: 286
Здравейте аз съм майка на дете с увреждане с 85% телк с чужда помощ,подадох документ в социални грижи за личен асистент и от там ми дадоха направление за включване в механизма "личен асистент": ,до тук ясно ,ние сме в София ,об Подуяне,до колкото разбрах там трбва да го занеса ,но нищо поввече. Там трябва пак да ме одобряват ли ,да избирам по коя програма ще кандидатствам или и аз не разбрах. Та ако може някой да ми разяасни малко ще съм много благодарна. определе ни са ми 168 часа което също нищо не ми говори. И последно по горе прочетох за някакви месечни отчети ,ако може малко инфо и за тях ,много благодаря на отзовалите се,приятен ден.

# 573
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Здравейте аз съм майка на дете с увреждане с 85% телк с чужда помощ,подадох документ в социални грижи за личен асистент и от там ми дадоха направление за включване в механизма "личен асистент": ,до тук ясно ,ние сме в София ,об Подуяне,до колкото разбрах там трбва да го занеса ,но нищо поввече. Там трябва пак да ме одобряват ли ,да избирам по коя програма ще кандидатствам или и аз не разбрах. Та ако може някой да ми разяасни малко ще съм много благодарна. определе ни са ми 168 часа което също нищо не ми говори. И последно по горе прочетох за някакви месечни отчети ,ако може малко инфо и за тях ,много благодаря на отзовалите се,приятен ден.
Здравей! Отивай в общината ви, там ще ти обяснят всичко. Там се подписва и договора и сума ти бумаги. би трябвало всичко да е наред. Програмата е личен асистент. 168 часа е мисля максимума , който могат да отпуснат социалните като часове месечно. Т.е. това е мин или около нея (вдигнаха малко) работна заплата на 8 часов работен ден. Успех и не се притеснявай, ще ти обяснят , ще питаш ако нещо не разбереш за отчета, не е сложно , ще се справиш. А и те са там за да помагат, лек ден!
Да допълня, за детето вече е одобрено че има нужда от асистент, обикновено такъв става негов близък, който също трябва да отговаря на определени условия и го назначават на тд именно от общината. Предполагам че няма да има проблем и ти да си асистента. Не се притеснявай, точките са важното, а вие вече сте ги взели.

Последна редакция: пн, 10 май 2021, 12:44 от PureLove

# 574
  • Мнения: 1 118
Да се включа и аз- напиши си на ръка някаква автобиография, преснимана трудовата ти книжка, документ от банка за банкова сметка, където ще ти превеждат парите.  В общината на место ще ти дадат още едни документи да попълниш. Ако се водиш на трудов договор някъде, ще трябва да го прекратиш. На мен ми определиха 7 часа, затова от фирмата ме преназначиха на 2 часа.
 И аз да питам- не е ли максимума 200 точки?  За  нас с 93 % ТЕЛК с придружител определиха 138 точки, подадох наново обжалване и дадоха 146 точки, което е към 680 лв, чисто ми превеждат 525 лв.

# 575
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Точки е едно, часове - друго. Аз доколкото знам и за деца и за възрастни е еднакво ( може би коеф.само да е леко по- висок при децата.
  Ето цитат -
,Така хората попадат в 4 групи. Тези в първа ще получават асистент до 15 часа на месец, за да им помага вкъщи или да ги води на лекар и на работа. Втора степен дава право на лична помощ до 42 часа, а трета - до 84 часа. Максималният брой часове -168, е за хората в най-тежко състояние.
Ето оттук   https://www.google.com/amp/s/www.24chasa.bg/amp/7633521
Също и свидетелство за съдимост.

# 576
  • София
  • Мнения: 286
Здавейте пак пак,благодаря на всички отзовали се,да разкажа какво стана. Първо има грешка в направлението от социалните ,дали са ми го с месец разлика от датата на Телк решението. После ходих до общината и взех документите които трябва да попълня плюс допълнителните неща които да подготвя,проблемът ми е че не знам какво да попълня в заявлението на врората страница ,което гласи че отстъпвам до 380лв от парите по чл.8д,тъй като моя син получава 450лв а до колкото знам при по нисък процент неработоспособноств нашия случай 85% нямат право да оттдържат тези пари. Жената в общината каза само да напиша името на детето и да се подпиша вместо него ,редно ли е това.

# 577
  • Добрич
  • Мнения: 795
Здравейте,  имам следното питане.
В майчинство съм през втората година, детенцето е на 1 год и 3 мес, междувременно мъжът ми се разболя и получи 100% Телк с чужда помощ.  Отпуснаха ни асистент и искам аз да стана, но днес като отидох в местната община с документите ми казаха, че не може да получавам и майчинство и заплата за асистент, в смисъл два пъти обезщетения от държавата един вид. Според мен второто е заплата. Те ще направят запитване в НОИ и вторник сряда ще ходя пак.
Какво е вашето мнение по въпроса?

# 578
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Е ми и според мен не може. Майчинството е вид обезщетение, за това че в момента си нетрудоспособна и не си на работа. Е как тогава да си назначена и на работа и майчинство да вземаш? Все едно да се върнеш сега от майчинството на твоята си работа, еми ще го спрат.

# 579
  • Добрич
  • Мнения: 795
Реално погледнато е втори трудов договор, а НОИ за втори казва:

"В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО – за отглеждане на дете до 2-годишна възраст следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил."

# 580
  • Мнения: 321
Здравейте, какви са условията човек да бъде личен асистент на възрастен родител?

# 581
  • Мнения: 6
Здравейте. Аз съм с четири деца, две от тях са а Аутизъм. Имат 100% ТЕЛК с чужда помощ. В момента взимам интеграционни и през социална интеграция заплата за личен асистенет, но това е по- програма и не съм назначена на договор. Изплащат ми 790 за двете деца. Искам да попитам по- запознатите от мен, дали ако мине през социалните ще съм на трудов договор, защото няма изглед да започна другаде работа. Също съм чувала, че спират част от интеграционите на децата и от тях плащат заплатата. Та и общо колко взимате и колко ви удържат за осигуровки на месец, не само като заплата, а и интеграционни за децата. И това, че са две ще има ли значение за заплащането и осигуровките. В социалните ми отговарят доста отклончиво и дефакто нямам ясна информация от тях.

# 582
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Здр Криси, попитай в общината. Програмата личен асистент е към общината, не към социалните. За Сф пиша. Ти явно си по друга програма и си на граждански договор. И тук имаше такава -, Асистент за независим живот се казва. Сега не знам,.но съм била и към нея.
Сега в момента, по програмата ЛА , мъжа ми ми  е асистент на 5 часа ( общо 95 часа на месец)и на трудов договор. Бруто 450, нето 350.
Сега има леко повишение , защото МРЗ се вдига. Това е.
А, да н е се отразява на интеграцията ( добавката на 15 то число) , взимат обаче добавката за ч.п. към пенсията. Т.е. 100 лв , доброволно един вид се отказваш , заради трудовия договор.
П.п. и аз съм с 100% чп , обаче това няма значение толкова , точки и часове имат значение за размера на това което се получава. Това вече- оценката на потребностите, се върши от социалните.
*За възрастен пиша , но мисля така е и за деца реда по програмите .

Последна редакция: нд, 20 мар 2022, 21:00 от PureLove

# 583
  • Мнения: 2 069
Здравейте, назначиха ме за личен асистент към общината. За формирането на заплатата взема ли се предвид трудовият стаж или може би само стажът като личен асистент? А като социален асистент? Ако се взема предвид, това пише ли го в договора? В моя договор не пише да е взет предвид стаж, а пише само брутната заплата. Би трябвало да е малко повече според мен. Била съм преди години личен и социален асистент. Да не би да се добавя после някаква сума? При вас как е?

# 584
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Здравейте, назначиха ме за личен асистент към общината. За формирането на заплатата взема ли се предвид трудовият стаж или може би само стажът като личен асистент? А като социален асистент? Ако се взема предвид, това пише ли го в договора? В моя договор не пише да е взет предвид стаж, а пише само брутната заплата. Би трябвало да е малко повече според мен. Била съм преди години личен и социален асистент. Да не би да се добавя после някаква сума? При вас как е?
Защо не попиташ в счетоводството? Там ще ти обяснят най- добре.
Онзи ден получихме анекс към договора.
Доколкото виждам стажа по ла се взема предвид. А за общия трудов нищо не мога да кажа. Не съм счетоводител. Така или иначе трябва да се движат по Кодекса на труда, едва ли са сбъркали. Малко са парите като цяло , не се учудвай Simple Smile Даже сега от 1.0.1. са вдигнати, така че грешката е вярна най- вероятно. В моя случай на 527.04  за 5 часа дневно , трябва да сметна нетото. Кик инфо ползвам.- нето 419.26. Нещо такова ще чакам. Досега взимаше 350 нето. Тия дни ще пускат заплатите, мога да пиша пак колко е точно.

Пуснаха заплатите , мда 418,70.

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 15:44 от PureLove

Общи условия

Активация на акаунт