Раждане в Испания

  • 9 122
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте!

Бременна съм в 24 г.с и преди няколко дни пристигнах във Валенсия, където ще трябва да живеем с очаквано бебе и татко му. Проблемът ми е, че нито аз, нито таткото имаме каквито и да било документи за тази страна, а искам да родя направо тук, без да се връщам до България за раждането. Някой знае ли, ако не съм осигурена тук, колко ще ми струва раждането само с европейска здравна карта? Shocked Благодаря предварително! newsm03

# 1
  • Мнения: 25 740
Ти сериозно ли?

# 2
# 3
  • Мнения: 25 740
Разрови се из форума и попрочети назад, писано е по въпроса ти.

# 4
# 5
  • Мнения: 7 325
Най лесният вариант ще е да си извадите НИЕ, което пък е задължително ако сте решили да живеете в Испания.
Раждането е безплатно. Ако имаш някакъв проблем то той ще е по скоро с прегледите, защото не вярвам да идеш да родиш без никаква мед. история.

# 6
  • Мнения: 6
Най лесният вариант ще е да си извадите НИЕ, което пък е задължително ако сте решили да живеете в Испания.
Раждането е безплатно. Ако имаш някакъв проблем то той ще е по скоро с прегледите, защото не вярвам да идеш да родиш без никаква мед. история.


Здравей, благодаря за съвета, но аз до  няколко дни трябва да знам какво става, защото крайния ми срок за летене без документ от доктор е 11.10., а да се извади това НИЕ не е толкова лесно, особено в нашия случай

# 7
  • Мнения: 7 325
Няма да ти откажат да те вземат в болницата, ако не си осигурена.

# 8
  • Мнения: 25 740
За раждане , няма да я оставят да роди на улицата, ами после...?

# 9
  • Мнения: 6
До "после" вече ще сме успели да извадим някакви документи, проблема е сега да съм спокойна, че има кой да направи последните прегледи и да знам къде ще раждам. С отрицателна кръвна група съм, което също ми е проблем.. ooooh! Прочетох, че има вариант да се декларират 5000евро в банката, но не съм сигурна дали този "зелен сертификат" после ми дава възможност да си извадя и "медикотрахета"?! Четох също, че да отворя банкова сметка ще ми трябва международния паспорт, който не е в мен и е изтекъл...  Crazy

# 10
  • Мнения: 25 740
Можеш да си подадеш заявление за нов паспорт, но ще ти трябва стария, за да го върнеш.

# 11
  • Мнения: 7 325
И аз съм с отрицателна кръвна група. По това време някъде ми сложиха гама глобулин, но трябва бързо да се свържеш с матрона. Имаше преди време tarjeta medica sin recursos. Ако си тук можеш да провериш в соц. сегуридад съществува ли още този вариант.

# 12
  • España
  • Мнения: 342
Както ти е казала I.Hr трябва да провериш в Сегуридад социал. Има комунидади, които не дават вече тархета на емигранти без НИЕ,но бременните и непълнолетните имат право на безплатна медицинска помощ.

# 13
  • Мнения: 26
Здравей и аз бях така ,преди година се роди детенцето ми.Само че аз съм в Каталуня. Доколкото знам ,прегледите и раждането са ти абсолютно безплатни (така бях аз ,но успях да си направя документи в 6 месец от бременността).По закон в цяла Испания важи този закон за бременни жени от Държави от Европейския съюз.Някъде може да се направят на разсеяни ,но не се притеснявай като им покажеш че си знаеш правата бързо се сещат че имаш право.Успех!!!

# 14
  • Мнения: 3 098
 ViliB, моят съвет е да не си правиш експеримент доколко и дали изобщо се спазват европейските нормативи и законите на Испания във Валенсия, рискувайки твоите и на бебето здраве и живот.
На теория всичко е регламентирано, но на практика дори плащащите редовно на здравната система, имат  проблеми.
Дори и в някоя от тукашните болници да те приемат за раждане, то не се надявай на някакво хуманно отношение към теб и бебето.
Отделно ще имаш големи проблеми с узаконяването на новороденото. Тъй като казваш, че и двамата сте без каквито и да било документи от тук, болницата ще подаде информация към съда за новороденото. Как вие ще вземете акт за раждане и либро де фамилия оттам? Ще искат и двамата да отидете на място с купища документи, заслужава ли си току що родила, с бебе на ръце, да обикаляш съдилището?
Ами генетичните изследвания, които се вземат в поликлиниката, 3 дни след раждане и които няма да ви направят, защото бебето няма да е записано към ничия здравна осигуровка, тъй като самите вие нямате такава? А ако ти се наложи, не дай Боже, нещо по - солидно като лечение?

Общи условия

Активация на акаунт