Кърлеж

  • 3 612
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 197
Здравейте, пускам нова тема. Не намерих стара. Вчера забелязах малко черно петънце на.пишката на.малкия и реших,  че е мръсно. Изкъпах го, но въобще не погледнах после. Днес вече петънцето си беше кърлеж. Отидохме в пирогов и го махнаха, целия. Но, ни казаха да следим мястото за отоци и червенини месец. Дали не трябваше да поискам да го изследват.??? Но.лекаря ни убеди, че нищо няма...
Ще съм благодарна за мненния. За първи път виждам кърлеж изобщо..

# 1
  • Мнения: X
Изследвайте за Лаймска болест задължително (детето, не кърлежа), но трябва да минат поне 30-40 дни от ухапването.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 197
Ок, след 30-40дни се прави изследване. Ще знам. Предполагам кръвни изследвания в някой институт?

# 3
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 442
Изследвайте за Лаймска болест задължително (детето, не кърлежа), но трябва да минат поне 30-40 дни от ухапването.
През това време е възможно да се появят оцветявания като мишена на мястото на ухапването. Може да има и грипоподобни симптоми. Серологичен тест може да се направи месец след ухапването. Доста често след изваждане на кърлежа директно се назначава лечение с Доксициклин, но последно време май го отричат като правилно. newsm78

Изследване може да се направи в почти всяка по-популярна лаборатория. Не съм сигурна дали в НЦЗПБ работят с пациенти.

# 4
  • Мнения: X
В повечето лаборатории правят изследване, но не знам колко е голямо детето, трябва да се вземе венозна кръв (на по-малки деца не навсякъде вземат). Аз си правих изследването в Националния център по заразни и паразитни болести, тъй като там е Националната референтна лаборатория по кърлежово преносими инфекции.

Най-вероятно на детето му няма нищо, но все пак направете изследването, за да ви е мирна главата - Лаймската болест е много коварна и опасна, ако не открие навреме.

# 5
  • Мнения: 9 825
На малки деца в центъра по паразитология не взимат кръв. Аз кърлежа съм носила за изследване при ухапване.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 197
На почти 4години е,  дано му няма нищо.  Чела съм за лаймска болест.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 549
Нашето хлапе няколко пъти са го хапали кърлежи. Не сме правили изледвания нито на кърлежа, нито на детето. Но все пак си имахме едно наум. Поставяха му всеки път ваксина за тетанус, но гадините ги махахме още докато бяха съвсем малки. Вероятността за предаване на болест нараства с времето, което кърлежа престоява впит. Проблемът на тези болести е, че често се бъркат с грип например и не се лекуват адекватно. Особено, ако човек не знае, че е имал кърлеж. Ние преценихме, че на местата където ги хващаше (кварталната градинка) няма голяма вероятност кърлежа да е прихванал Лаймска или друга сериозна болест, за да я предаде на детето. При къпане го оглеждахме всяка вечер много внимателно, защото ги виждахме как симулират пръскане на тревните площи и доста деца и родители си налепиха кадинки през годините.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 197
На нас не ни предложиха тетанус? ? Sad  предполагам че кърлежа е седял поне 2дни, тъй като имаме куче в другия апартамент, а той беше там преди 2дни, и тъй като кърлежа беше отдолу,  не се виждаше добре. Ако малкия преди седмица е спрял антибиотик и има остатъчна кашлица от бронхит, може ли да се прави тетанус? ???????

# 9
  • Мнения: X
Няма нужда от ваксина против тетанус, това са глупости.

# 10
  • София
  • Мнения: 5 197
Защо са глупости /просто питам/
Изследване за.лаймска ще направим, стига да искат да.му вземат венозна кръв.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 247
Този стрес го преживях преди две години. Имахме не един, а два кърлежа след разходка в Семинарията. Махнаха ги в Пирогов единият, в медицински център другия защото по-късно го открих. За първи път виждах кърлеж. Занесох ги в паразитология. Но резултатът дори и да показва че кърлежите нямат разни там болести, се оказа че не дава гаранция за нищо. Кърлежът може да е преносител.
Личната каза, че нищо не е необходимо да правим ако детето няма някакви отклонения- като зачервяване на мястото, Т или нови петна.
Имам позната, която разви марсилска треска след ухапване от кърлеж. Помогнаха й. Най-коварна е лаймската болест.
До днес имам фобия от тревни площи.
Успех!

# 12
  • Мнения: 46 591
Не бих тормозила детето, само ще следя за симптоми.

Разбирам колко си притеснена, моето се оказа с кърлеж като бяхме в чужбина - Франция. Била съм в поликлиника с баба ми и като се сетя как й изиваха кожата, направо се ужасявах как ще издържи детето ми. Попитах домакинята ни къде има болница, тя доста се учуди за какво ни е болница и докато премигна тя вече го беше извадила (със специални пинсети)  Crazy толкова лесно и безболезнено се вади, нищо общо с начина тук...
След това следихме дали има някаква промяна в общото състояние на детето, за щастие нямаше.
 
Тетанус слагат за всичко В България, без никаква връзка, просто за да имитират, че нещо правят и да усвоят едни пари.

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Защо са глупости /просто питам/
Изследване за.лаймска ще направим, стига да искат да.му вземат венозна кръв.

тетанус не се пренася от кърлежите, слага се ваксина, ако има подозрение, че кърлежът е махнат със замърсени метални инструменти.
щом е махнат от лекар, то няма такава опасност.

живея във високорисков район, води се, че всеки 4ти кърлеж носи някаква зараза.
за лаймска болест няма 100% сигурен тест!
броят се антителата, но те не дават точна информация, дали бактериите се разпространяват.
всъщност бактериите не са толкова опасни, колкото токсините, които произвеждат. т.е. пзрвите седмици на ъараъата са важни, за да се избият бактериите и да не се стига до производството на тези токсини.

тъй като дори тук при нас диагностицирането е трудно, съм заложила на предпазни мерки - мазила, дълги дрехи и подобни. детето вече имаше 2 кърлежа  Confused

# 14
  • София
  • Мнения: 5 197
Да възможно е за тетанус да е така. Малкия често пада, и при най малката драскотина искат да му слагат,но аз отказвам. Ох благодаря Ви наистина. В София живеем,  септември е, и как може на толкова деликатно място да го ухапе кърлеж. Наистина сега съм притеснена, защото не се замислих, че има болести като горе описаните. Ще го следя, мерси и за обяснението, че седи като мишена... бяхме в спешен кабинет , първо го мазаха с препарат, и чак после включиха пинсетите. И доктора просто остави пинсетата с кърлежа и отиде да си върши работата... а кърлежа си стоеше на пинсетата.

Общи условия

Активация на акаунт