колко стаж трябва?

  • 3 243
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 877
имам малко под 2 г. трудов стаж.
за да изляза по майчинство 2 платени години започнах в една фирма, където да предам болничен за раждане и после за майчинство. въпросът ми е колко време преди да дам болничния там трябва да съм работила (с осигуровки ) във фирмата? месец ли или може и по - малко? благодаря ви!

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Точно така бях и аз. Назначиха ме точно 8 дни преди да изляза в болнични  Peace

# 2
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж, за да получаваш майчинство след като родиш. А за да ползваш болничен и един ден може да си работила, но нямаш право на заплата. Т.е. изплащат ти болничния върху заплатата отпреди 6 месеца.
Ако има някакви новости, моля някой по наясно от мен да ги сподели?  

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 688
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж, за да получаваш майчинство след като родиш. А за да ползваш болничен и един ден може да си работила, но нямаш право на заплата. Т.е. изплащат ти болничния върху заплатата отпреди 6 месеца.
Ако има някакви новости, моля някой по наясно от мен да ги сподели?  

това знам и аз...

# 4
  • София
  • Мнения: 1 877
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж, за да получаваш майчинство след като родиш. А за да ползваш болничен и един ден може да си работила, но нямаш право на заплата. Т.е. изплащат ти болничния върху заплатата отпреди 6 месеца.
Ако има някакви новости, моля някой по наясно от мен да ги сподели? 


мммммм, това е добре, преди 6 месеца вземах не минимална заплата, суперрррррр!!  благодаря момичета!!!!!! и това 135 дни , нали и НОИ изплаща, да?

аз после вече по 160 месечно , ясно!

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Доколкото знам аз, е необходимо да имаш трудов стаж въобще 6 месеца, а не в дадената фирма.

# 6
  • Мнения: 4 189
Болничния се изчислява на база последните 6 месеца. Ако през тях не си работила ще взимат минималната заплата. Иначе - на каквото са те осигурявали

# 7
  • Мнения: 1 440
Доколкото знам аз, е необходимо да имаш трудов стаж въобще 6 месеца, а не в дадената фирма.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз направих като теб и счетоводителката ми обясни, че трябва да имам 5 дни стаж във фирмата за да си получавам майчинството от там.

# 9
И аз направих като теб и счетоводителката ми обясни, че трябва да имам 5 дни стаж във фирмата за да си получавам майчинството от там.
Майчинството се изплаща от НОИ, както и болничните. НОИ превежда парите на работодателя, а той съответно на работника.

# 10
  • Мнения: 104
Здравейте! Прочетох отговорите и не ми стана ясно 6 месеца по време на бременноста ли трябва да имаш стай или въобще 6 месеца? Защото аз имам около 8 години водени но от 2 години не съм работила. И трябва да зная дали да не си намеря сега стаж

# 11
  • Мнения: 104
Здравейте!  Не ми е ясно 6 месеца по време на бременноста ли трябва да имаш стаж или въобще 6 месеца за да получаваш 2 години майчински Rolling Eyes? Защото аз имам около 8 години водени но от 2 години не съм работила. И трябва да зная дали да не си намеря сега стаж. newsm78

# 12
  • Мнения: 1 059
Доколкото знам аз, е необходимо да имаш трудов стаж въобще 6 месеца, а не в дадената фирма.
и аз така знам.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Цитат
...но от 2 години не съм работила. И трябва да зная дали да не си намеря сега стаж
Да трябва, ако в момента не работиш никъде, иначе майчинството ще ти е само 1 година. Попитай в някоя фирма да те вземат само за пет дни(фиктивно, но с договор) преди да излезеш в майчинство, за да го получаваш 2 години. Аз така направих. За фирмата няма да е проблем, защото на тях ще им превеждат парите от НОИ, само някакви 5-6лв. трябва да си плащаш за здравни осигуровки. Надявам се, че си ме разбрала вече, ако не питай - пак Hug

# 14
  • Мнения: 104
Благодаря много Simple Smile

# 15
  • някъде
  • Мнения: 4 956
И аз ще направя така- термина ми е на 4 юли и съм говорила да ме водят в една фирма от началото на май, за да взимам после две години майчинство. Но дано само всичко да е наред! Hug Според мен би трябвало да ти зачетат тези години стаж, независимо че са били по отдавна. Преди имаше друг закон, който глсеше че трябва да имаш еди си колко месеца стаж, като мисля че 3 трябваше да са в последните 6 или 12 месеца / вобще не ти бях полезна, но не си спомням точно как беше/ и след това го измениха!

# 16
  • София
  • Мнения: 1 877
И аз ще направя така- термина ми е на 4 юли и съм говорила да ме водят в една фирма от началото на май, за да взимам после две години майчинство. Но дано само всичко да е наред! Hug Според мен би трябвало да ти зачетат тези години стаж, независимо че са били по отдавна. Преди имаше друг закон, който глсеше че трябва да имаш еди си колко месеца стаж, като мисля че 3 трябваше да са в последните 6 или 12 месеца / вобще не ти бях полезна, но не си спомням точно как беше/ и след това го измениха!


аз проверих и ето как са нещата:
на 10 април излизам по мачй.; на 1 ме назначават, трябва да имам седмица най-малко във фирмата.
а размера на болничния се базира на 90 % от доходите удостоверени със служебна бележка за последните 6 месеца работа.
после 2 г по 160, както е сумата в момента.

# 17
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Преди нямаше изисквания за трудов стаж, но при мен беше същата ситуация и ми направиха проблем, последно имаше изискване от 1 седмица.

# 18
а размера на болничния се базира на 90 % от доходите удостоверени със служебна бележка за последните 6 месеца работа.
Да, в момента съм болничен и се оказа, че вземам повече пари от месеците, в които си бях на работа. Отидох чак до счетоводителката във фирмата, защото се притесних, че ще трябва да връщам пари. И тя ми разясни същото, когато си болничен не плащаш данъци и се оказва, че вземаш повече пари.....
Де да бях знаела по-рано  Twisted Evil

# 19
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Да ви попитам нещо- аз като не съм работила последните 6 месеца няма ли да взема пари от болничния?  newsm78  А и доколкото знам той не се ли изплаща от държавата?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт