Прясно мляко?

  • 6 653
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 897

А това, че някой (децата например) ядял всичко и бил здрав, не означава нищо. След определен брой години ще стане ясно какви болежки ще му изскочат "като гръм от ясно небе". Peace

О, далеч не яде всичко, напротив. Много малко неща яде даже. Споменах, че не боледува, защото прясното мляко уж било виновно за повечето болести - бронхити, хреми, синузити и т.н. Имах предвид, че пие прекалено много мляко, без това да му се отразява по някакъв начин. Нали е слузообразуващо, та за това го споменах.

Иначе като порасне, ясно е че ще боледува. Обаче за това няма да е виновно млякото, а начинът му на живот и храненето като цяло.

# 16
  • Мнения: 6 346
Ама млякото не действа слузообразуващо при всички. Напълно е възможно да не образува слуз, но например да увеличава склонността към всякакви алергии. Или пък да е един от факторите за развитие на автоимунно заболяване. Или да пречи на щитовидната жлеза и/или другите органи с вътрешна секреция. Или да причинява упорита екзема. Или куп други реакции - всичко е индивидуално. Затова и няма по-добър начин да се провери, освен елиминационната диета.

# 17
  • Мнения: 1 897
Не действа слузообразуващо при всички. Ако беше вредно, щеше да е при всички. За алергиите пък и автоимунните да не говорим. Алергия може да се получи също и от супер полезна храна, не само от млякото.

Аз пък страдам от автоимунно на щитовидната жлеза, без да съм пила мляко като дете. Дори се замислям, че повечето ми заболявания в момента са точно от това, че не съм пила.


# 18
  • Мнения: 6 346
Да, то си е вредно за всички (имам предвид пастьоризираното), но за част от хората вредата е минимална, а за други - максимална. Причината е, че хората имат и различни гени, и различна история (различно хранене, различни прекарани заболявания, прием на различни лекарства), а така се получава различна епигенетична картина. В крайна сметка епигенетиката определя какво ще се прояви и какво няма. И пак казвам - докато не се направи елиминационна диета, няма как да се знае какво и що.

Има храни, които се консумират сезонно, но въпреки че ги спираме за няколко месеца, когато отново ги въведем, нямаме проблеми - тялото си ги разпознава и ги приема. Например ягодите - освен ако нямате алергия към тях или примерно да ви обострят колита, няма да имате проблеми да ги проядете отново напролет, след като почти една година не сте ги консумирали. Да, но ако човек има непоносимост я към казеин, я към глутен, я към нещо друго, спирането на съответната храна за определен период и повторното й включване предизвикват проблеми - така се разбира как всъщност реагира точно този организъм на точно тази храна. За времето, в което не се консумират млечни/тестени/яйца или друга подозрителна храна, организмът успява да се изчисти и да нормализира реакциите си (които може да са били донякъде притъпени, ако всеки ден сте яли млечни/тестено/яйца). И после с въвеждането на храната се вижда чистата, истинска реакция на тялото, която е много показателна за това коя храна понася и коя - не.

Последна редакция: пн, 05 окт 2015, 12:36 от Cioccolata

# 19
  • Мнения: 2 495
Защо реши ,че кръвните тестове нищо не показват за разлика от елиминирането?

# 20
  • Мнения: 6 346
За казеина не съм се интересувала, но за глутена със сигурност нищо не показват - огромна маса хора си ходят с направени кръвни изследвания за глутенова непоносимост, които са излезли отрицателни, но хората все пак не понасят глутена. И причината е, че от двата компонента на глутеновия протеин - глиадин и глутенин - се изследва само за една от 12-те фракции на глиадина. Не се изследва нито за останалите 11 фракции на глиадина, нито за глутенина. Затова и повечето резултати са отрицателни, но огромен брой хора имат непоносимост.

# 21
  • Мнения: 2 495
Ти ме замисли .Сега проучвам кръвния тест Imupro за непоносимост към храни-някой има ли мнение конкретно за него и изобщо за смисъла от такива тестове?

# 22
  • Мнения: 6 346
Не знам какви точно тестове се предлагат у нас, но едва ли са по-нови и хубави от предлаганите в САЩ. А там със сигурност повечето хора, които с елиминационна диета откриват, че имат проблеми я с глутена, я с казеина, я с друго, са имали отрицателни резултати на кръвните тестове. Разбира се, ако резултатът е положителен, това означава 100% сигурна непоносимост, но честотата на фалшиво отрицателните е много висока. Затова ако имате съмнение за точно определена храна, направете елиминационна диета с нея. Ако не знаете коя може да е храната, работа ще ви свърши автоимунният палео протокол - той предполага изключване на страшно много потенциално проблемни храни за поне месец - два и след това постепенно включване, за да се види кои наистина не се понасят. Всъщност консумират се само месо, зеленчуци, плодове и зехтин/кокосово масло (плюс свинска мас/биволска или овча лой за готвене), всичко останало се изключва. Не се ядат нито тестени, нито млечни, нито ядки и семки, нито яйца, нито зеленчуците от семейството на nightshades (това са картофи, чушки плюс червен пипер, патладжани, домати). Кафе също не се пие. Не се използват и никакви храни, съдържащи консерванти или други химически добавки. Така се кара за месец - два, докато утихне реакцията на организма, т.е. докато забележите подобрение в симптомите, които сте имали (напр. болките при ревматоиден артрит). Може да е необходимо дори да се продължи повече месеци. И след това започва бавно въвеждане.

# 23
  • Мнения: 2 495
Благодаря ти за консултацията!Не знам как бих могла да бъда толкова дисциплинирана ,но явно ще трябва.
За да съм по темата,да наблегна на това което исках да кажа с тези тестове-ако мислим,че някоя храна ни влияе зле ,това трябва да се провери по някакъв обективен и сигурен начин.

# 24
  • Мнения: 6 346
liola, ако четеш на английски, мога да ти препоръчам книгата за автоимунния протокол - The Paleo Approach. Дори ще ти кажа откъде да я свалиш. Авторката Сара Балантайн е жена с две автоимунни заболявания, която е минала през много премеждия, докато намери най-доброто хранене за себе си и семейството си. Разработва протокола на базата на класическото палео хранене, но с идеята да се тестват всички възможни проблемни храни за хората с автоимунни заболявания, алергии и въобще сериозни здравословни проблеми. Наистина първата фаза е доста строга, но много хора са намерили облекчение на симптомите си по този начин.

А иначе на български информация има на сайта на Надя Петрова.

Но за тези неща действително все още няма 100% сигурни изследвания.

# 25
  • Мнения: 54 546

Но така или иначе млечните не са необходим за човека продукт. Спокойно може да се живее без тях.

Това е най-важното!  bouquet
Кратко и ясно! Peace

# 26
  • Мнения: 2 495
Cioccolata,ще прочета с преводача каквото намеря,виждам че и ти си писала резюмета.

# 27
  • Мнения: 6 346
Да, резюметата са до голяма степен достатъчни. А книгата може да се намери тук: https://drive.google.com/drive/folders/0B_jTNVzzmYHQTU5XQTA1VnZ3RE0

# 28
  • Мнения: 1 897
Много го задълбочихте с това прясно мляко. На мнение съм вече, че който обича да пие, които не обича да не пие. За вредата - който има непоносимост със сигурност вреди, но не слагайте под общ знаменател всички хора. И с глутена също. Има хора, които имат непоносимост към глутен, но това означава ли, че всички трябва да не ядем хляб, само защото е вредно за хората на които не им понася?

Човек може да живее без мляко и не му е нужно, но също така може да живее без абсолютно всяка вид храна и да живее без проблем без нея. Жизненонеобходима е единствено водата.

# 29
  • Мнения: 8 163
Човек може да живее без мляко и не му е нужно, но също така може да живее без абсолютно всяка вид храна и да живее без проблем без нея. Жизненонеобходима е единствено водата.
Това не го разбрах.

Общи условия

Активация на акаунт