Сладкарничка за книги - тема 53

  • 31 941
  • 723
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 691
Нелчо, много здраве, щастие, любов и късмет на Десито  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Честит празник!!!   bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 1 462
Нели, чести празник. Да е жива и здрава Деси. Много да те радва и много поводи за гордост да ти дава. Хубав празник.   Gift  Hug

# 17
  • Мнения: 5 405
В тази тема ще бъда редовна. Казах  Mr. Green

Гуш на всички, които имат нужда  Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

Деси, съгласна съм с Мижката, че ти вече решението си го взела на друго ниво, просто трябва да действаш  Flutter Hug

Нели, честит празник! Да ти е живо и здраво момичето!  Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 5 566
ДУ, момичета! Hug

Нелка, да ти е жива и здрава Десито! Честит празник и на теб!  bouquet

Деска, мерси за новата тема! Hug Стискам ти палци да направиш така, както е най-добре за теб.  Peace

Рейнче, радвам се да те видя на първа страничка! Hug

Джо, благодаря за отзива за "Марсианецът". Hug

Камиче, хубаво си ни беше лятото според мен. А сега и есента по класически начин се развива. Радвам се, че сте се разходили добре с кученцата. (А те колко са и каква порода са?) Hug

Според мен ще има и още слънчеви дни след този период с дъжда.  Grinning

Хубав ден, момичета! Hug Hug Hug

# 19
  • Мнения: 738
Петенце, хей ги на куку и пипи (малката буква и "сбърканата" буква са нарочни):

Грифончета са - белгийско и брюкселско.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 210
Нелчо, честит празник на твоето момиче! Да е щастлива, усмихната и здрава!  Heart Eyes

Камиче, чета на предната страница, че разхождаш двете прасенца и си викам какъв странен екземпляр си, пък те били псенца  hahaha.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 13 494
Добър ден и от мен Hug
Нели, да е жива и здрава божият ти дар Десислава, пътят й да е осеян с късмет, любов и щастие!Весел празник!  Hug
Камиче, прекрасни са кучовците.
Вени, можеше и да са прасенца, колко хора си гледат декоративни такива, дори по морето и снимки предлагат с такива.
Миж, спомням си написаното от теб Peace
И намерих как лесно да отварям сайта от лап-топа /нали съм с флашка и ви се оплаках, че след изразходването на максималната скорост, не ми отваря темите 1000 часа...минах на мобилна версия и става много бързо/
Хубав ден, при мен е студено и мрачно, но поне е спрял снощният дъжд!

# 22
  • София
  • Мнения: 6 210
Десита, забравих да ти благодаря за грижата за новата ни уютна тема  Heart Eyes!
Лоти, кажи за символите, интересно ми е.

# 23
  • Мнения: 476
Нели, да ти е жива, здрава и много щастлива Десито!

Весел празник...и цвете за мама  bouquet

За пилешката супа и аз да се включа Laughing Моите мъже ядат само такава пилешка супа: сварено цялото пиле, накъсани едри парчета месо в бульона, много фиде, черен пипер и застройка като на Лоти. Когато направя класическата - само аз си я ям Rolling Eyes

Камиче, очарователни мъници!

  Hug за всички

# 24
  • София
  • Мнения: 4 899
ДУ!

Деско, благодаря за хубавата тема  Hug
Дано имам повечко време да се отбивам тук.

Нелче, вярвам, че за всяка истинска майка денят, в който се е появила първата й рожба, е най-свят и осмислящ в целия живот. Честит празник! Прегърни прелестната си рожденичка! Да е много обичана и щастлива, и да постига мечтите си с лекота.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 566
Камиче, много са готини! Heart Eyes Направо ме разтопи снимката! Hug

Лоти, и на мен ми е много интересно какво си прочела за символите! Hug

Кали, как хубаво си го казала само! Hug

ВенкаJoy

Мижче, сетих се аз от кои темички. Не съм писала аз отдавна там, но са ми на сърце нещата.  Wink Hug

# 26
  • Мнения: 1 729
Привет, привет!

Деси, благодаря за темата!   bouquet Сутринта като видях заглавната картинка и направо ахнах! Разкошна.

Нели, честит празник и на теб и на порасналото ти момиче! Да е много здрава, щастлива и успешна във всички житейски сфери! А ти винаги да намираш добра дума за подкрепа и утеха за нея! Защото макар и пораснали, винаги имаме нужда от нашите майки.  Hug Аз ще си позволя да ти пожелая и внуци и правнуци да дочакаш!  Hug

Ох, с тези супи от вчера се чудя да си признавам ли, че не мога да готвя нито един вид, а и никакви супи не обичам да ям. Това пилешка супа ми се струва такава хамалогия да се направи, че се нямам никакво желание и да се науча. А пък и не ям месо, та съвсем нямам интерес.  Mr. Green

Камиче
, и аз първоначално прочетох прасенцаooooh! Ама се сетих, че си споменавала и друг път, че имаш кучета, та се върнах да прочета пак.  Simple Smile

Днес ми е петъчно, ама то било четвъртък.

Хубав ден!  Hug Hug Hug

# 27
  • Мнения: 6 509
Нели,да ти е жива и здрава чаровницата Деси!
Да сбъдне мечтите си и да срещне точния човек!
🎉🎁🎈🎁🎉💐🎈🎉💐🎁🎉🎈🎉🎁💐🎈🎁🎉💐
Лоти,за символите ще ми бъде интересно и на мен.  Peace
Аз се върнах разкрасена и освежена и лягам с едно одеалце и "Лисицата" .
Камиче,големи сладури са твойте кучовци.
 Simple Smile

# 28
  • Кърджали
  • Мнения: 10 275
Нели, да е жива и здрава дъщеря ти!
Деси, благодаря за темата...
Тъй де, да се запиша, че иначе ще ви изгубя дирите.
Иначе съм добре вече. Вчера сутринта се събудих все едно нищо не е било. ще си ипя този отвратителен антибиотик де, нямам избор... Днес пък за малко ме оставиха сама, и свърших всичко де що имаше да се свърши по вкъщи /и без да ми е работа/, та довечера ще ми мрънкат че хич не се пазя  Crossing Arms
Рецепти за пилешки супи няма да давам. Правя я като мятам всичко вътре- Тъй и тъй Кати все ми сравнява гозбите с тези от градината. И все аз губя. Две седмици ми мрънка да и сготвя зелен фасул, че и бил харесал в градината, и накрая ми вика "Ами, станал ти е малко гаден"  Whistling Мило дете.....
Сега се мятам да си почина малко и после пак по задачи изчезвам....

# 29
  • Мнения: 456
Нели, да ти е здраво голямото момиче,  много радост да ти носи и да е щастлива и удовлетворена!

Внимание  символен чаршаф:
Скрит текст:
Semper peccator, semper justus (Вечно грешна, вечно невинна)- с тези думи Жермен Дитерлен накратко изразява представата на африканската мъдрост за този герой; и добавя: Независима, но и доволна от това, действена, изобретателна, но едновременно с това разрушител; храбра, но и страхлива, неспокойна, хитра и при все това непринудена, тя въплъщава присъщите на човека вътрешни противоречия. 

В Америка и Азия са се запазили по- древни поверия: така например за индианците от Средна Калифорния, сребърната лисица е герой- създател, докато в Сибир е хитрият вестоносец от ада, който привлича легендарните герои към долния свят, изобразяван често като черна лисица.

Символ на плодородие в Япония, тя е другар на Инари, божество на изобилието, с което понякога я отъждествяват в такава степен, че има култ към нея. Инари е шинтоистко божество на храната и отглеждането на черници за копринените буби, като самата етимология на думата го посочва. Освен, че е покровителка на храната, много търговци и предприемачи имат в домовете си малък олтар, посветен на лисицата за да бди над търговията им. При входа на храмовете, посветени на Инари, има множество статуи, поставени по двойки една срещу друга: едните държат в устата си ключа за хамбара с ориз; а другите- топка, която изобразява духа на храната. Но самото животно е наречено Кицуне и народното суеверие му приписва не един случай на истерия или обладаване от демони. Следователно в религиозен и положителен се използва името Инари, а има народно и отрицателно значение.

Връзката и с божествата на плодородието несъмнено произтича от пъргавината и и силата на желанията и, като почти в цял свят го превръщат в Дон Жуан или както ще видим- в жена с предизвикателно поведение. В Китай по времето на династията Джоу, се считало, че лисиците притежават много жизнена сила поради това, че живеят в дупки и следователно са  близо до животоносните земни сили. Затова приписват на лисицата голямо дълголетие.
Тази особеност на символа е развита в множество поверяи от Далечния изток. Така например понякога се казва, че лисицата притежава еликсира на дълголетието или пък че  е причина човек да бъде обладан от демони, от които може да го освободи  Гуанди, духът на войната.  При все това способността да прогонва демони е присъща на Небесния господар от китайския даоизъм, който затваря лисиците в делви. Постигнало дълголетие, животното може да се превърне в прословутата Небесна лисица с девет опашки.В древен Китай лисицата с девет опашки живеела на зеления хълм на юг: това било човекоядно чудовище, което въпреки това предпазвало от проклятия.
Споменахме за донжуановския характер на лисицата; това вярване било толкова силно, че дълго време и приписвали и все още и приписват в някои далекоизточни държави- ролята на сукбубус и най- вече на инкубус: тя се превръща в красив младеж , за да прелъсти жените и нещо повече- в жена , за да примами мъжете; поверие, от което народната мъдрост извлича следното философско заключение: лисица, която омагьосва, ще причини малко зло на човека, но жена, която омагьосва като лисица, ще причини много злини...

Лисица
както и в Европа, лисицата се смята в Китай за хитро животно. Освен това тя е  дълголетна и като остарее може да се преобразява- в жена щом стане на 50 години, в млада девойка, щом стигне 100 години, а доживее ли до 1000 години, може да стане Небесна лисица, което обаче не и се отдава често. Особено похотлива е деветоопашатата хилядолетна лисица. Една такава лисица в образа на ослепителната Дандзи прелъстила последния император на династия Шан и го подтикнала към толкова много злодеяния, че той в крайна сметка загубил царството и живота си. Така разказва прочутият роман Преображенията на боговете от началото на XVII в.
Още около началото на новата ера съществува представата за лисицата като демонично създание, яздено от призраците. Съществуват обаче и други истории, в които появата на лисица е щастливо предзнаменование. Като цяло обаче преобладава еротичното значение, придавано на това животно. От 2000 години насам се предава убеждението, че лисицата е свързана с венерически болести. Разказват се стотици истории за това, как хубава  като картинка девойка се появява нощем на някой млад студент, докато е потънал в книгите, и как той “прави любов” с нея. Рано сутринта, тя изчезва, но идва отново и така всяка вечер. Студентът все повече губи силите си, докато някой даос не му разкрие, че  девойката е лисица , която изсмуква силите му, за да се сдобие с есенцията, която ще и дари вечен живот.

Извадките са от Речник на символите и  лексикон на китайските символи

Общи условия

Активация на акаунт