Гадене и фолиева киселина

  • 4 965
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 605
В момента много се говори за фолиевата киселина и съм сигурна, че е за добро, но имам чувството, че в някои случаи тази кампания повече вреди, отколкото да помага. Стига се до там, че момичета, които по една или друга причина не успяват да приемат добавката, изпадат в паника. Имам пресен пример с моя приятелка и зная, какво ми костваше да я успокоя.
Аз самата и при двете бременности не можех да пия никакви хапчета, защото се чувствах ужасно. Да не говорим, че само преди 5 години, докато бях бременна с първото дете, изобщо никой не ми беше споменал за тази жизненоважна добавка.
Според мен много по-важно е да се набавят естествени витамини от храната. Не мога да приема сериозно лекар, който твърди, че изкуственото е по-добро от естественото. Единственото предимство на хапченцата е, че лесно се дозират. Специално фолиевата киселина (Витамин В9) се съдържа в много продукти, които така или иначе консумираме ежедневно. Ето една много полезна таблица.
Моля ви, не втълпявайте на бременните жени, че ако не пият фолиева киселина, непременно ще родят увредено дете!

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 605
Ако беше медикамент и редовна, нямаше да пише "хранителна добавка". Скъсваше се от повращане по 7 пъти на ден и се наложи да я приемат в болница, оказа се, че повръщането не трябва да е толкова често.
Не се заяждам, но сега прочетох цитираното и само искам да поясня: Фолиевата киселина е точно хранителна добавка. Всички витамини са хранителна добавка, а не лекарство.
Освен това няма норма за броя на повръщанията - въпрос на организъм. Едва ли в случая точно "фалшивата" фолиева киселина е предизвикала неразположението на момичето.

# 17
Току-що обядвах салата от броколи и изпих едно хапче фолиева, така че има полза от вашите коментари, за които ви благодаря!   bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 2 298
Не че искам да се оправдавам, но майките ни, да не говорим за бабите ни, като не са пили и даже чували за фолиевата вижте какви деца са родили...
Благодаря за съветите, ще се опитам да се излъжа сама и да пия по някое и друго хапче. 
Фолиевата киселина минимизира риска от някои увреждания, бебета с такива увреждания е имало и когато майките ни не са чували за такава ...

Ти си решаваш дали ще приемаш или не фолиева киселина, мисля, че е добре да го направиш.

За повръщането, на мене ми се гадеше от всичко и си повръщах всяка сутрин...докато родих ...
 

# 19
  • Мнения: 1 425
Няма нищо общо между двете неща. Момичетата са ти написали колко е полезна фолиевата  киселина, затова няма да се повтарям. За гаденето и повръщането не се чуди, аз съм в 14 г.с и все още има дни в който ми се гади. Това е нещо съвсем нормално. А да не говорим за киселините  Laughing
Желая ти лека бременност. Не пропускай фолиевата киселина и наблягай на плодове и зеленчуци.  bouquet

# 20
  • Мнения: 1 272
Аз също не спирах да повръщам денонощно. Нищо ама нищо не задържах. Създадох си навик да пия хапчетата точноп преди да заспя, така шансът да ги задържа беше голям. А фолиевата киселина е важна наистина. Предлагам ти да не рискуваш и да проверяваш дали наистина е така...
Успех!

# 21
  • Мнения: 650
И аз ще се намеся Laughing
Фолиевата киселина е важна, изклучително важна. Не изпадайте ж паника ако не сте я пили, но е започнете. дали е точно от нея е въпроса-като ти се гади-няма спирка, аз например не повръщам но ми се гади и повръщам от неща които нямат общо с храната или лекарствата. Ако вземаш мултивитамини за бременна които също са толкова важни колкото и фолиевата киселина и всъщност фолиевата киселина се взема като добавка към мултивитамините за бременна, желязото причинява повръщане повече от фолиевата киселина и даже ако се приема на гладно и без да си бременна ти се гади ужасно. А относно приказките за бабите-само едно ще кажа Laughing аз лично не искам да живея по времето на бабите-искам да съм в 21 век със всички придобивки и нямам впредвид материални-човешката продължителност на живота и смъртността  при раждаемост е доста различна като малко примерче... Сигурно хич няма да сме радостни и да викаме така са раждали милиони години и бабите като че ли са имали фолиева киселина-ами имаме ли статистиката и съм сигурна че ще се ужасим и ще намерим начин да я пием. истината е че фолиевата киселина не се започва да се пие като забременееш а три месеца предварително и вместо тук да спорим по добре да се обединим срещу докторите които не са ни казали. Аз мисля че е тяхно задължение, не само да се правят на важни и да прибират парите и да ти се карат че не знаеш-ама защо да знаеш-те каде са? нашите прехвалени доктори са си заровили главата в пясъка и работят и тук си важи приказката както с нашите баби. Естествено има изклучения(не знам каде е таз буква Laughing) но нека си признаем и друга за огромната разлика между София и останалите градове. София е изклучение в по-добрия смисъл, признавам си го макар че съм от Пловдив Embarassed Хаиде леко бременеене и да си пием витамините и киселината Grinning

# 22
  • Мнения: 2 271
Важна е и то много!Приемай я с храна или сок,айран-каквото ти понася.Но не пропускай.Не са фатални  няколко дни,но гледай да не стават повече!

# 23
Искрено ти съчувствам, защото и аз повръщах до края на 4-ти месец. Гадеше ми се от всякаква храна, миризми, хапчета (пия 6 вида хапчета) и повръщах по 1-2 пъти на ден. Бях много зле. Аз правех така - изядам един сандвич (може и само с маргарин, ако ти става лошо от салам,сирене, кашкавал), изчаквам 15-20 мин. и ако ми намалее гаденето и не повърна, изпивам хапчетата. Хранех се по 5 пъти на ден по малко(1/2-1 филия хляб).Много често съм си пекла сухари- много ми бяха гадни, но поне от тях не се повръща. Не ядях плодове на гладно, защото задължително повръщах. Дано да ти помогна с моя опит! Но не пропускай повече фолиевата киселина, много е опасно, бебето може да развие болестта Спина бифида (прочети за нея в интернет). Ако имаш някакви въпроси, питай ме, ще ти отговоря!

# 24
  • Мнения: 3 715
Много се ядосвам, когато някой започне да прави сравнение с времето на баби, прабаби и т.н. Да, майка ми не е пила фолиева киселина и имаме спина бифида в семейството. Баба ми понеже е раждала в къщи преди 60 години е получила усложнения и повче деца не е могла да има. На прабаба ми са й починали 5 деца. Така че стига сме гледали какво е било преди 50-100 години, защото медицината се развива, за да помага на човека и ние трябва да се възползваме от това.

# 25
  • Мнения: 100
Много се ядосвам, когато някой започне да прави сравнение с времето на баби, прабаби и т.н. Да, майка ми не е пила фолиева киселина и имаме спина бифида в семейството. Баба ми понеже е раждала в къщи преди 60 години е получила усложнения и повче деца не е могла да има. На прабаба ми са й починали 5 деца. Така че стига сме гледали какво е било преди 50-100 години, защото медицината се развива, за да помага на човека и ние трябва да се възползваме от това.
Напълно съм съгласна с теб.Глупаво е да се сравняваме с нашите баби и прабаби, при условие че медицината е вече толкова напред и много неприятни неща биха могли да бъдат избегнати с малко усилие,каквото е пиенето на фолиева киселина.На мен също ми се гадеше само като видех шишенцето и често повръщах,но си повтарях че това е за моето бебенце и стисках зъби.Слава богу така беше до към края на 3-ия месец,след това всичко премина.
 Пожелавам ти успех,смелост и силна воля.Мисли за мига в който ще пргърнеш своето здраво сладурче и ще се справиш с всичко.

Общи условия

Активация на акаунт