Напускане без предизвестие

  • 6 855
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 25 257
Откъде е този цитат?
П.п. Виждам откъде си го видяла това, но първо - то касае дисциплинарно уволнение, а тук изобщо не говорим за това, говорим за обезщетение по чл. 220 - неспазено предизвестие, там няма никакво обвързване на обезщетението с оставането на работодателя без работник. И второ - това, което ти твърдиш касае срочен договор. При безсрочен си остава обезщетението в размер на една брутна заплата и толкова.
за справка:
Скрит текст:
Цитат
Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
(2) Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.

Обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение без предизвестие
Чл. 221. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, 3 и 3а работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.
(2) При дисциплинарно уволнение работникът или служителят дължи на работодателя обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.
(3) Предходната алинея се прилага и когато работникът или служителят бъде уволнен по чл. 330, ал. 1 поради осъждане за престъпление, което съставлява и нарушение на трудовите задължения.
(4) Действителните вреди по предходните алинеи се изчисляват върху брутното трудово възнаграждение на работника или служителя, както следва:
1. в случаите по ал. 1 - за времето, през което работникът или служителят е останал без работа, но за не повече от остатъка от срока на трудовото правоотношение;
2. в случаите по ал. 2 и 3 - за времето, през което работодателят е останал без работник или служител за същата работа, но за не повече от остатъка от срока на трудовото правоотношение.

Последна редакция: вт, 03 ное 2015, 11:28 от Месечинка виторога

# 31
  • Мнения: 67
Привет,

Моля за помощ при следната ситуация: Искам да напусна без предизвестие - мога ли да го направя след като получа заплатата за предходния месец и веднага след това подам молба? Или в случая ще дължа обещетение на работодателя в размер на една работна заплата?

# 32
  • София
  • Мнения: 1 178
По принцип зависи как ти е по договор.
В момента, ако се разберете можеш да напуснеш от днес за утре, без да изчакаш предизвестие. Виж в договорът какво пише. Има и няколко причини при които можеш да напуснеш без предизвестие - не се плаща уговореното, характерът на работа е друг и т.н.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Можеш да напуснеш когато си искаш. Какво ще дължиш като обезщетение обаче зависи от договора ти. Стандартното е една заплата. Зависи също как ви плащат - месец за месец или месец за предишния.

# 34
  • Мнения: 67
Няма шанс да се разберем... Sad
Търся възможност да съм възможно най-малко прецакана.
Договорът е стандартен. Мисля, че не уточнява начина на напускане.
Предполагам, че е по Кодекса.
Въпросът е, дали ако напусна буквално след заплата, няма да дължа неустойка. И дали работодателят ще я изиска?
Плащането е месец за предишния.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 257
Въпросът е, дали ако напусна буквално след заплата, няма да дължа неустойка. И дали работодателят ще я изиска?
Дали ще напуснеш преди или след заплата няма никакво значение, обезщетението за неспазено предизвестие се дължи. Как работодателят ще те накара да го платиш не е много ясно, най-много да те съди, ако реши. По принцип няма право да ти удържа обезщетението от заплатата.

# 36
  • София
  • Мнения: 9 517
Принципно дължиш обезщетение за времето на неотработено предизвестие.

Ако предположим, че си на безсрочен трудов договор със стандартно предизвестие от 1 месец, дължиш една месечна заплата.

Дори и да си си взела заплатата за предходния месец, има начини, по които да ти събере обезщетението работодателя.

Най-добре си пусни молба, че би желала да бъдеш освободена незабавно по взаимно съгласие, в противен случай молбата ти да се счита за едномесечно предизвестие и си го отработи този месец.

Много зависи, естествено, на какво те осигуряват, защото обезщетението е на официалната заплата (това в случай, че имаш и неофициална част).

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ако на 30.11 вземеш заплата за октомври и напуснеш на 1.12, най-вероятно няма да си получиш заплатата за ноември.
Ако обаче на 30.11 вземеш заплата за ноември и напуснеш на 1.12, работодателят има пълното право да изиска да му върнеш последната заплата. Дали ще го направи зависи само от него, никой тук не може да ти отговори.

# 38
  • Мнения: 67
Благодаря на всички отзовали се на въпроса ми.

# 39
  • Мнения: 289
Пусни си предивестие, изработи си го този месец, като си вземеш неплатения отпуск.  Laughing

# 40
  • Варна
  • Мнения: 25 257
това само в случай, че шефът го разреши Twisted Evil

# 41
  • Мнения: 1 520
Здравейте, започнах работа в една фирма, но в последствие се оказа, че трябва да работя 8 дена по 10 часа и след това да почивам като трябва да стана сутринта в 5, когато почивам, за да помогна за стоката. Пописах договор и работя там от 23-ти този месец, но след като разбрах колко ще трябва да работя днес не отидох. Не съм дала все още съдебно, медицинско и IBAN, което ознaчава, че няма да ми платят тази седмица. Това не ме интересува, интересува ме като не подадох предизвестие ще ме осъдят ли?
Ти като постъпи на работа те дадоха ли ти екземпляр от трудовия ти договор?
Ако да, ти подписа ли се че си го получила?
И освен трудов договор, какво друго ти дадоха като документи при постъпването ти? Важно е.
От отговора на този въпрос зависи как стоят нещата за теб, а не в чия полза е изпитателният срок и пр.

# 42
  • Мнения: 9 991
Никога не съм се подписвала, че съм си получила договора. Това какво ново 20 е?

# 43
  • Мнения: 1 520
3 дни неявяване на работа си е дисциплинарно наказание. Защо да е длъжна да ги съди?
Доколкото разбирам момичето го е срам да иде да иска да си прекратят взаимоотношенията.
Чакай малко.
Още не е ясно дали те като нейни работодатели са изправна страна по трудовия договор, а ти вече за дисциплинарно уволнение говориш.
И аз не съм специалист по трудово право, но силно подозирам,че те съвсем не са изрядни към нея, и затова зададох горните въпроси.
Ако е така както аз си мисля, не само че не могат да я уволнят дисциплинарно, но и законът я защитава напълно.
И тогава не 3, ами и 30 дни да не се явява на работа, въобще не могат да я уволнят, по простата причина, че те самите подлежат на наказателна отговорност (разбирай глоба).

# 44
  • Мнения: 11 375
И тогава не 3, ами и 30 дни да не се явява на работа, въобще не могат да я уволнят, по простата причина, че те самите подлежат на наказателна отговорност (разбирай глоба).

Е, то ако бе така може цял живот да откърти и да си чака заплатката всеки месец.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт