Морски свинчета (тема 5)

  • 69 421
  • 751
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 61
Мерси за отговора. Може ли да ми препоръчаш добра храна за свинчета??

# 316
  • Мнения: 5 018
Морско свинче, на свинчетата не им "падат" предните зъби, а се чупят. Чупенето не е естествен процес, а травма. Добре е да се знае причината за счупването. Всички мои свинчета са чупили зъбче, едва ли има свинче, което не е. Едното ми свинче в момента е с наполовина отчупен горен резец, защото се гонеха с другото свинче, той се ентусиазира, не можа да вземе един завой и се дрънна челно в поставката за сено. Но счупване през няколко дни без видима причина мен поне би ме разтревожило.

Счупването на зъбче може да е причинено от недостатъчно витамин С, недостатъчно калций или недобро съотношение на калций, магнезий и фосфор в диетата. Друг вариант е прораснали задни зъби, което принуждава свинчето да дъвче с дългите предни зъби. Понеже резците не са предназначени за дъвкателни движения, те се чупят. Докато израстат, режи храната му на малки парченца и гледай да не губи тегло. Бих мерила ежедневно на кухненска везна, докато не започне да отхапва и дъвче нормално.

На колко месеца/години е свинчето? Имало ли е здравословни проблеми? Каква е диетата му?

Може счупването да е защото гризе решетките на клетката. Ако е това, скучно ли му е на свинчето? Има ли достатъчно голяма клетка, разходки? Има ли си неограничено сено? Гризането на сено е важно занимание, не е просто хранене, а помага на самичкото свинче да не му е скучно. Освен това сеното изпилва кътните зъби като никоя друга храна и е изключително важно да се яде в големи количества.

Диетата на морските свинчета се състои от 80% сено, 15% пресни зеленчуци и 5% суха храна. Сеното трябва да е уханно, меко, зелено, да няма прах. Качественото сено и голяма клетка са двете най-важни предпоставки за щастливо морско свинче.

Със свежата храна не бива да се прекалява, но трябва да я има, за да предостави на свинчето нужните витамини. На предната страница съм пуснала таблица със свежи храни, както и съм пуснала линкове към по-подробни таблици на английски.
 
Приличната суха храна в България е кът, но има. От наличните, бих препоръчала като относително най-подходящи Versele Laga Cavia Complete, Beaphar Nature Guinea Pig, Genesis Extruded Guinea Pig, Padovan Welness Guinea Pig. Храната е добре да е под формата на еднородни пелети на базата на сено, а не смеска от различни видове екструдирани зърнени продукти, семки, сухи зеленчуци и т.н. Добре е да е пакетирана, а не насипна, да има съдържание и аналитичен състав. В аналитичния състав се търси високо съдържание на фибри, поне 17% и по възможност над 25%, ниско съдържание на протеини - около 14% и то само от растителен произход, никакви месни или млечни протеини, съотношение на калций към фосфор 1:0.5. Откъм съставки, гледаш първата съставка да е трева, сено, тимотейка или евентуално люцерна / алфалфа.

Аз лично поръчвам Oxbow, голяма опаковка от 5 кг, която ми стига за година. Oxbow e една от най-добрите марки храна и сено за малки бозайници, но не се намира в България. Поръчани в голяма разфасовка от Амазон обаче, цената на килограм излиза по-ниска от купуване на малки опаковки не толкова качествена храна от нашите зоомагазини. Със сеното действам по същия начин. 

# 317
  • Мнения: 61
А с какво да го храня докато му пораснат зъбите.За сега го храня с нарязан морков и ябълка

# 318
  • Мнения: 5 018
Накисни пелети във вода и давай. Само на морков и ябълка ще докараш диария, а и те не са добра храна за изпилване на зъбите и задните може да прораснат.

Какви пелети имаш в момента? Ако нямаш хубави такива на основата на сено, вземи поне да си има за момента докато се възстановява. Ако свинчето ги яде самичко както са накиснати, проблемът ти е решен в голяма степен. Накисваш ги във възможно най-малко вода, но все пак да са достатъчно меки за свинчето. Сами ще усетите колко е достатъчно.

Ако не, трябва да се накиснат в повечко вода докато добият консистенцията на боза и да се дават със спринцовка. За дохарнване със спринцовка ползвам такава от 1 мл със срязано връхче /внимавай ръбчето да не е остро/:



Има различни начини да държиш свинчето, докато го храниш, както ви е удобно в общи линии. Идеята е спринцовката да влезе в устата странично, зад предните съби.



Устичката на морското свинче побира 0.25 мл храна, когато е пълна. Това ще рече, че най-добре да сприцоваш съдържанието на спринцовка от 1 мл на 5 пъти. Следиш дали свинчето дъвче. Ако дъвче, значи яде. Нали сте забелязали, че свинчетата правят дъвкателни движения дори когато пият вода? Внимаваш да не си твърде бърз и храната да не е твърде течна, за да не отиде към трахеята и свинчето да я аспирира. Като цяло е по-добре те да ядат сами накиснатите гранули, а не ти със спринцовка да даваш. За да го прилъжеш да ядат от пелетите, може да ги смесиш с малко ябълка или морков, каквото там свинчето обича.

# 319
  • Варна
  • Мнения: 398
При моите свинчета давах настърган морков както казах и от любимата суха храна която обича(не накисната) + сено което то винаги си похапва.Давах също така листа от мента, магданоз...общо взето съвсем нормално си се хранеха докато им  пораснаха зъбчетата.

Само подчертавам, че зъбчето беше горно, но другото горно зъбче си беше здраво.
В единия случай беше се отчупило съвсем от корена, но си израсна после, а в другия случай по средата на зъбчето.

Опасно е когато са отчупени двата долни или двата горни резци.Тогава според мен ще се налага да се накисва храна.Много зависи как са се отчупили резците.

Аз казвам как е било при моите свинчета.

# 320
  • Мнения: 61
На мойто свинче двата горни са счупени:(

# 321
  • Мнения: 5 018
Някои свинчета съм чела, че си ядат, ползвайки кътниците като резци, стига пелетите и храната да са в подходяща форма. Други - не, явно си е индивидуално. Идеята ми е, че ако на свинчето му е трудно да яде сено, трябва да яде повече пелети за компенсация, при това поне леко накиснати, за да поомекнат. Ако и това не яде вече - със спринцовка. Зъбките растат бързо, но само със зеленчуци не е добре да бъде за този период.

Между другото, на много места срещам препоръка свинчето да се приучи на хранене със спринцовка, когато е здраво, за да свикне, да не се страхува от спринцовката и да знае как се яде така. По този начин, когато е болно, не може да се храни или трябва да се дават лекарства през устата, няма да се стресира допълнително от новия начин за хранене. Моите и двете са хранени и със спринцовка и сега си знаят. Мая в момента има някаква вагинална инфекция и през устата давам бисептол и пробиотик, става безпроблемно.

# 322
  • Мнения: 2 726
Макарон, а как разбра че има  такава инфекция, какви бяха признаците  bouquet

# 323
  • Мнения: 5 018
Когато я взехме, имаше малка жълтеникава крустичка на върха на уретрата. Изглеждаше като напукана, изпръхнала кожа, беше по-светъл цвят от останалата кожа и с общ размер като главата на топлийка. Мая мина през пълен профилактичен преглед и взеха проба, която тогава излезе отрицателна за гъбички и бактерии. Урината на морските свинчета и особено на по-малките е основна - PH при възрастните е над 8.5, а при малките често над 9. И понеже Мая е дългокосместа, заключението на лекарката беше, че козината около гениталиите й е непрекъснато мокра, което води до сухота. Каза да подстрижа козината, да я измия само там с водичка без сапун, и да мажа сутрин и вечер с кокосово масло. Имаше сухота и по ушичките, оттам също взехме проба и там също беше отрицателна.

Мазането помогна за ушите и там проблемът се реши на третия ден. Обаче крустичките по гениталиите ту се появяваха, ту се махаха. Аз може би късно я заведох на вторичен преглед, но смятах, че щом пробата е била отрицателна, просто трябва да я мажа по-упорито. Обаче като видях гной, ми стана ясна работата. Оказа се стрептокок. Инфекцията вече се изчисти, накрая на 10дневния цикъл лечение сме. Пие бебешки Бисептол /по ред причини по-подходящ от животинския триприм в случая/ през устата 0.2 мл сутрин и вечер, освен това я промивам с разтворен хлорхексидин два пъти дневно и мажа с неомицинова паста. Давам и пробиотик и витамин С, за да неутрализирам евентуални странични ефекти от антибиотика, макар че Бисептолът чета, че добре се понася от малки свинчета. Вече няма нищо, но ще я водя на повторен преглед да вземем проба пак след седмица, за да съм сигурна.

# 324
  • Мнения: 2 726
Миличката Мая, дано да е здравичка вече  Hug

# 325
  • Варна
  • Мнения: 398
Макарон, честито за новото прасенце Мая.Значи все пак се реши да вземеш второ:)

Само, че аз не виждам снимките, не ми се отварят, а много искам да видя Мая. Незнам къде е проблема.

Аз преди нали бях писала тук, че моя приятелка търси нови стопани на своето прасенце коронет Пухи и по възможност да са с друго свинче. Та те също намериха нови стопани, само че с женско прасенце.
Много си допаднаха двамата и сега живеят в двуетажна голяма къща, така ще могат да отделят мъжкия, когато има бебета при необходимост.

# 326
  • Мнения: 5 018
Polin4eto, Мая е добре вече, нищо й няма. Не са й приятни промивките, но тази вечер ще е последната. Себе си ми се иска да ошамаря, че чаках толкова дълго за втората проба, обаче всички се учим в движение.

Salina, решихме се на кастрация. Ако трябва да съм честна, мъжът ми настоя, защото смяташе, че Рози е нещастен. Аз се дърпах, много се тревожех покрай операцията, но от позицията на времето - не е имало защо, а е много доволен и щастлив с Мая. Много се радвам и за свинчето на вашите познати, много е хубаво, когато са банда. Въобще, по друг начин се държат, непрекъснато нещо чирикат от клетката, гонят се.

Аз искам и още едно женско, защото имам място и възможност. Обаче когато пътуваме ги оставяме в по-малка клетка при свекърва ми и там май е тясно за трима, та ще трябва да го обмисля добре.

Ето още снимки на Мая, дано ги виждаш сега - аз и преди не ги бях изтрила, макар че се вижда и моята физиономия на тях:




# 327
  • Варна
  • Мнения: 398
Ах, прекрасна е Мая!Невероятен бонбон.Само за гушкане.Simple Smile

Добре, че с кастрацията на Рози всичко е минало успешно, защото съм чувала, че свинчетата не издържали на упойката и не се препоръчва кастрация при тях.

Така е много е хубаво да са си другарчета и да си писукат и играят.Много по-щастливи са сред себеподобни.
А за трето настина ще трябва да го обмислиш добре:)


# 328
  • Мнения: 5 018
Добре, че с кастрацията на Рози всичко е минало успешно, защото съм чувала, че свинчетата не издържали на упойката и не се препоръчва кастрация при тях.

Това за упойката и аз го бях чувала. Но наистина зависи от упойката и здравословното състояние на свинчето. Факт е, че в България на малко места се предлага упояване в изофлуранова камера и от анестезиолог, който познава спецификите при упойките на екзотични бозайници. Но от друга страна, при добре обследвано за кардиологични проблеми свинче, правилно следван протокол и използвана правилна упойка, рискът е сведен до минимум. Аз потормозих доста лекуващите му хирург и анестезиолог, но предварително знаех всеки детайл за процедурата, кое, как, защо, колко. Мен повече ме тревожеше да не стане някаква инфекция постоперативно или да не го боли много и да спре да се храни. Но се възстанови много бързо, за мой ужас на сутринта след операцията (която беше следобед) се катереше на решетките на клетката и си просеше храна. Бях убедена, че ще си скъса шев и звънях на пожар на лекарката ни дали трябва да го имобилизирам. Тя си умря от смях.  Laughing Другият ключов момент беше, когато мъжът ми му беше дал чери домат без аз да знам. Съответно едва не получих удар като видях нещо червено в клетката и реших, че си е отворил операцията.

# 329
  • Мнения: 64
Здравейте.на всички може ли някой да ми каже за прясната тревичка по какво количество може да се дава. Гледах много клипчета относно това и в всички им дават свободно да ядат.моята тревичка е специално за морски свинчета.но се притеснявам да давам незнам по колко може и през какъв интервал моля за съвет. Благодаря на всички. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт