Морски свинчета (тема 5)

  • 71 346
  • 751
  •   2
Отговори
# 690
  • Варна
  • Мнения: 62
Стискам палци всичко да мине добре с малкия Роджър Hug
Аз съм решила да взема на Мишелчето компания (бях й намерила,но душичката си отиде преди да мога да го прибера Sad ) и след като видях как се развълнува,като видя себеподобно,ми стана едно такова мило на душата Simple Smile
Много  Hug за Роджър  Heart Eyes

Последна редакция: пн, 05 дек 2016, 13:05 от *Арвен*

# 691
  • Мнения: 5 064
Утре ни е процедурата с Роджъра... искат да го задържат до сряда.. аз се чудя дали да не настоявам още същия ден да си го взема вечерта, за да му е спокойно вкъщи и да не е стресиран (малко страдам от манията че никой не може да го гледа по-добре от мен).

Стискам палци утре. Hug Много добре ти разбирам тревогите, и аз имам дежа вю - миналата година по това време и ние кастрирахме Рози.

Ето информация, която може да ти е полезна:

За утре - приемането става сутрин, аз обикновено отивам в ЦВК към 10, за да избегнем кучетата и котките. Операциите стават ранния следобед. Аз очаквах, че са сутринта, и съответно им подпалих телефоните да звъня целия следобед, чак русата рецепционистка ми се скара. Звъннаха ми не когато операцията беше минала, а когато се беше вече събудил и ял. Казаха ми, че всичко е наред и да идвам да си го прибирам - аз казах благодаря и ревнах пред мъжа ми.  Blush Идеята ми е да не се тревожиш, ако ти звъннат по-късно, към 4-5-6 часа.

Аз бих си го прибрала вкъщи още същия ден, ако разбира се всичко е наред. Рози понесе тази операция добре. И преди съм писала, че едва няколко часа след операцията го намерих покачен на решетките на клетката и просещ зеленчуци, а аз се чудех как да го укротя, за да не си скъса шевовете. Ако лекарите имат някакви притеснения, тогава бих им го оставила. Отделението за малки екзотични животни е съвсем прилично, няма кучета и котки там, а клетките са чисти и приятни. Вероятно ще има и други свинчета.

Имат си също персонал, който се грижи за животните. Аз бях оставила за рози Critical care, спринцовка и електролитен разтвор за гризачи. От всичко му бяха дали (но не бяха измили после спринцовката), бяха му дали и чистичкото спално чувалче, което бях занесла. Занеси му и от любимата храна - сено, трева, пелети, зеленчуци, любимо нещо от клетката, в което да се гушка. Иначе ще му дадат от тяхното сено и пелети, зеленчуци май не дават, ако не си му занесла.

Последно и важно когато изписаха Рози, аз забравих да попитам кога трябва да му дам първите дози енрофлоксацин, мелоксидил и деган, та трябваше да звъня допълнително. При Рози ги бяха дали венозно през централния източник, та ги дадох чак след 12 чАса, в 5 сутринта на следващия ден, но ти питай най-добре. Първата нощ не спах и го наблюдавах, бях взела отпуск за първите два дни след операцията, а след тях беше уикенда.

Д-р де Мул искаше да не изписва болкоуспокояващо и антибиотик, смяташе, че не е нужно, но аз настоях да има. Съветвам те и ти да помолиш - антибиотик, защото тази зона трудно се поддържа чиста, а болкоуспокояващо, защото няма много странични ефекти и има и противовъзпалителен ефект. А и болката при всяко свинче е индивидуална. При Рози антибиотикът беше енрофлоксацин, мелоксидилът е нестероидно противовъзпалително, деганът е да стимулира отделителната система и апетита. Те ще ти ги дадат в спринцовки, а ти си ги дозираш в други спринцовки от 1 милилитър.

Добре е да имаш двайсетина стерилни инсулинки за дозиране на лекарствата. Друго, което вероятно ще ти потрябва, е пелети, от които да му направиш кашичка, някакъв пробиотик (по-долу ще споделя препоръки) и памперси за кученца.

Уф, стана ужасно дълго, така че ще пусна отделен пост за Мая и Рози

Последна редакция: пн, 05 дек 2016, 14:11 от Макарон

# 692
  • Мнения: 5 064
Мая напоследък пие ужасно много вода, не знам къде я побира, но над 250 мл на ден.  Confused Не знам дали е от климатика, но и преди е била на климатик, а не е правила така. Мъжът ми ще я води на преглед тази седмица, да видим какво ще стане, надявам се да не е нищо.

И да пиша за Рози - май намерихме решение за стомашния проблем. Диагнозата за синдром на раздразнените черва се оказа правилна или поне човешката терапия помогна много. Ползвам профилактично и горещо препоръчвам бебешки пробиотик Био Култ на сашета. В Био Култ има Bifidobacterium infantis и Lactobacillus acidophilus, които се ползват като поддържаща терапия при хора и други бозайници, а четвъртинка доза бускопан успокоява червата, ако има пристъп.

# 693
  • Мнения: 5 064
Early evening, пиши, когато имаш новини от Роджър. Днес цял ден си мисля за него и му стискам палци всичко да мине с лекота.  Hug

# 694
  • Мнения: X
Early evening, пиши, когато имаш новини от Роджър. Днес цял ден си мисля за него и му стискам палци всичко да мине с лекота.  Hug

Много благодаря! В клиниката е... както каза ранния следобяд са операциите, ще се обадят като се събуди. Ще ми го дадат утре, настояваха да е при тях, защото рискът бил най-голям след интервенцията и аз се съгласих...
Чернодробните му изследвания не били в норма съвсем, но позволявали операция, ще ме консултират за диета при изписването... В общи линии е това.
Чудя се за какво отидох изобщо на работа днес , като само седя и през 5-10 мин си проверявам телефона.
Той е силно прасенце, трябва да издържи..

Да допълня, обадиха ми се преди малко, нормално е минало всичко, събужда се, адекватен е, дано се възстановява нормално. малко ми поолекна

Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 17:43 от Анонимен

# 695
  • Мнения: 5 064
Много се радвам, че всичко е минало добре. Всъщност най-страшното е вече зад гърба ви, така че можете спокойно да си мечтаете за новата приятелка на Роджър и как те ще са заедно happily ever after. Simple Smile

# 696
  • Мнения: 25 869
Ох, отдъхнах си и аз.  Grinning

# 697
  • Мнения: X
Много се радвам, че всичко е минало добре. Всъщност най-страшното е вече зад гърба ви, така че можете спокойно да си мечтаете за новата приятелка на Роджър и как те ще са заедно happily ever after. Simple Smile
Вкъщи сме вече, хапва, изглежда леко ошашкан, дали са ми антибиотик, обезболяващо и нещо за перисталтиката деган ако разчитам праилно за 3-4 дни. Свинчо ще трябва да отслабне, но се надявам това да стане естествено като си има другарче и доста повече място за тичане. Ами това е, много благодаря за инфото и подкрепата и ще пусна снимки надявам след седмица, когато е дошла новата клетка и сме взели вече неговата хубавица.
Благодаря още веднъж!
Simple Smile

# 698
  • Мнения: 5 064
Ех, честито - друго си е вече свинчо да е вкъщи. Ако забележиш меки изпражнения, предполагам си знаеш за пробиотика.

Бързо възстановяване на малкия герой.

# 699
  • Мнения: 61
Здравейте,имам един глупав въпрос.Grinning До колко години живеят свинчетата??Търсих из нета ама на всякъде пише различно  в един сайт пише,че живеят до 5 друг до 8??Някой знае ли??

# 700
  • Мнения: 5 064
Зависи, мисля, че средно е 5-8 години. Първото ми свинче живя до 9 и половина, второто - четири и половина. За Рози и Мая не ми се мисли в този аспект...

Иначе - може да живеят и по над 10 години. Рекордът за най-старо морско свинче е 14 години и 10 месеца. Смята се, че морско свинче в Австралия е живяло почти 17 години, но за него няма солидни доказателства кога точно е родено. В един друг форум, където чета, скоро имаше тема за стопаните на свинчета, които са над 10 години, та там имаше поне 10на прасенца минали тази възраст, а немалко стопани и разказаха за свои предишни свинчета, минали 10те години. Аз си представям, че свинче на 10 години е нещо като човек столетник.  Laughing

# 701
  • Мнения: 5 064
Току що си взех пратката със сено, голям кеф. Получи се малко като подарък за Коледа са Рози и Мая - поръчах по един кашон сено от тимотейка и сено от овес, пшеница и eчемик. От магазина бяха пъхнали малка торбичка подаръчета за свинчетата, от които Рози и Мая харесаха само гризинките на Оксбау с моркови и копър. Сушените плодове претърпяха пълен неуспех, както и сеното.  ooooh! Ако някой ги иска, да свирка.

А, харесаха и малките дървени гризки, клончетата на елхата вече ги няма  Mr. Green

# 702
  • Мнения: X
Пак съм аз. До ден два трябва да приключа обзавеждането на новата клетка (изглежда добре, може да е кръгла или правоъгълна, като махам елементи от нея, за сега ще е 130 на 60 тъй като Роджър ще е сам вътре) и се чудя дали, предвид че ще са мъжко и женско прасенце, им трябват две къщички или и една по-голяма ще им е добре, две поилки и две купички или то зависи от прасенцата..

Дървена къщичка или пластмасова... Роджър имаше дървена, но му отесня и втората клетка беше с отделение, което е като къщичка, но сега се чудя за тях двамата каква да им взема.. и ако се сещате каквото и да е друго свързано със събирането на свинчетата.
На първо време ще се гледат през решетките докато Роджър стане безопасен.. но после.. да не се изпокарат, тя да го набие или той нея.. знам ли ги.
Дамата трябва да я взема в петък или събота..

# 703
  • Мнения: 25 869
По-добре индивидуални къщички, хранилки и поилки. Ако някоя стане излишна, винаги можеш да я махнеш.

# 704
  • Мнения: 5 064
За къщичката - за начало по-добре отделни. Рози и Мая, въпреки че се разбираха добре отначало, започнаха да спят в една къщичка едва преди месец-два. Къщата може да е просто кашонче, тунелче или дори простряна стара кърпа над едно ъгълче. После, когато си покажат как им е по-удобно, може да се вземе по-стабилна къща/и.

За дамата - ако визираш бялото прасенце от Мол Сердика, имай предвид, че е в клетка с тийн морски свинчета, които изглеждат достатъчно големи, за да са полово зрели. Да не те изненада със стадо, ако я вземеш сега. Лошото е, че женските свинчета могат да забременяват веднага след раждането докато кърмят, а сега са докарали нови тийнейджъри свинчета. Т.е., може да си сигурна, че няма бременност, ако в трите седмици след раждането, женското свинче е било само със своите бебета, а от четвъртата седмица нататък може да забременее от свой син.

Общи условия

Активация на акаунт