Морски свинчета (тема 5)

  • 69 467
  • 751
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 5 018
Много се радвам, че Беки вече се придвижва, независимо как - важното е, че може и иска да се движи.

Постоянното акане е нормално, те и ядат постоянно. Трябва винаги да имат сено в клетката, не им го махай. На толкова ранна възраст не е удачно да им ограничаваш гранулите, а зеленчуци може да даваш по два пъти дневно. Като навършат 6 месеца и 700 грама, може да започнеш да им даваш по определен грамаж гранули - препоръчителният грамаж е различен при различните марки и го пише на опаковката. Винаги ще виждаш голямо количество "домашни пелети" (това е семейният ни ефемизъм за техните екскременти  Laughing), нормално е и е притеснително да ги няма. Свинчетата ядат постоянно сено, за да си изпилват зъбките.

Ето минималните размери за клетка на две свинчета:


50/70 е ужасно малко дори за едно свинче, за две - съвсем недостатъчна. В zooplus може да се намерят подходящи клетки на добра цена (Skyline Maxi, 119 x шир. 59 x вис. 47 см почти покрива стандарта за две свинчета и по мое мнение ще е достатъчна, а е само 80 лв), може също да се намерят нелоши втора ръка от OLX и Ebay с превозвач, ако решиш да инвестираш в хубава и голяма клетка.

Няколко съфорумки си направиха сами клетки - коя от дървени плоскости, коя тип C&C cage, в интернет много ползват обърната етажерка за целта:


# 721
  • Мнения: X

За сега всяка вечер им почиствам акитата и гранулите, които са вече в разпад, но ми прави впечатление тяхното огромно количество. Не съм правила конкретно преброяване  hahaha , но за двете прасенца за един ден са минимум 100-ина.



И аз отскоро гледам две прасенца... прави ми впечатление, въпреки че не са заедно някак взаимно и дистанционно се надъхват за храната и произвеждат огромно количества дарадонки...
Чистя всеки ден, т.е. мета дарадонките всяка вечер, на 2 или макс 3 дни сменям настилката.
Юки (дамата) някак бързо схвана, че не е добре да пишка където спи, и при нея е относително чисто и подредено. Роджър е прасе.. над тези неща е и върши всичко където и както му хрумне, но най много в спалнята Sad.
Сено и суха храна имат постоянно, женският тинейджър Юки е с нормална храна, а чичото Роджър  с нискокалорична такава, защото трябва да се втали малко.

Сеното им е основно забавление, ядат го търкалят се в него, спят и преживят нонстоп. Аз не бих им го махнала, ограничавам им пресните зеленчуци основно, сухата храна  я ядат избирателно и като останат някакви неща който не харесват демонстративно я разсипват ..

Макарон, в ЦВК ми казаха нещо странно за Юки вчера. Не знам дали е странно де.
Когато я взех тя определено беше с доста голямо коремче и аз реших че ще ставам баба Simple Smile, след две седмици престой коремчето видимо(!) намаля. На ултразвука вчера не се е видяло нищо , казах ми че вероятно са били газове и все още ги има и че заради тях не могат да определят дали е бременна или не, дори да е бременна е в много начална фаза...
С какво са хранили мишлето че му се е издуло така коремчето... Shocked

# 722
  • Мнения: 5 018
Ми с боклуци са я хранили, как с какво - едно кафяво сено и едни шарени наспни гранули с пуканки.  #Cussing out Със същото, с което са хранили вероятно и свинчето Беки, че да се сдобие с толкова тежък рахит.

Ох, много се ядосах.  Много пъти съм го писала, обаче на всяка цена трябва да се избягват насипните храни, по-добре само със сено и зеленчуци, отколкото насипна храна.

На лекарите от ЦВК каза ли им от къде е Юки? Не за друго, обаче шефът на ЦВК държи и веригата Pet Net, от където е Юки, и уж полагали много добри грижи за животните си. Думи нямам - вчера ги гледах 5 морски свинчета и зайче в клетка 60 на 40, прескачат се и няма къде да се изпишкат, освен в сеното си. Sick Има добри лекари в ЦВК за гризачи, аз съм доволна от техните грижи, обаче ако имаше къде другаде да си водя животните, щях да ида там.

# 723
  • Мнения: X

На лекарите от ЦВК каза ли им от къде е Юки? Не за друго, обаче шефът на ЦВК държи и веригата Pet Net, от където е Юки, и уж полагали много добри грижи за животните си.

Не съм се сетила да коментирам това Sad, не съм им казала те не са ме и питали.
Тя е и с гъбички.. не искаха да я изследват, казаха че резултатите излизат след 14 дни и че нямало смисъл тъй като ако се повлияе от лечението резултатът ще е закъснял... Както и да е.
Когато я купувах поисках да я прегледа ветеринарят, който е магазина, естествено срещу заплащане, казаха че няма никаква нужда и че прасенцето е съвсем здраво и те ги наблюдават редовно Sad.

Както и да е. На мене ми е ужасно тегаво записването на часове там, едно водене на някой от свинчовците е един ден отпуска, позамислям се за Син кръст в Панчарево. Едната от вечерите Роджър явно беше успял или да се набоде с нещо вътре в устата с треска или със сено или не знам как, но ентусиазирано дъвчеше храна и след това правеше нещо като тик и се опитваше да извади нещо от устата си лапичка. Естествено фрийкнах, беше петък, в ЦВК ме отсвириха за спешен преглед и аз заминах към син кръст. Не че там направиха нещо но един доктор 10 минути му разглежда устата на Роджър и нищо не откри и посъветва да изчакам ден два и ако проблемът продължи да го карам. Поне се успокоих, прибрах се с възмутения Роджър в къщи , след два дни вече му нямаше нищо. Ти имаш ли впечатления от тях?

# 724
  • Мнения: 5 018
Да, до Син Кръст съм ходила веднъж и прегледа направи д-р Мария Козарева, която специализира дерматология и болести на екзотичните гризачи, но диагностицира гъбички като краста само след микроскопски преглед и каза, че гъбично лечение не е необходимо.  Rolling Eyes Моя приятелка е много доволна от тях за котката си, обаче ако това е специалиста им, който се занимава с гризачи, аз оставам скептична. Приятлка с две зайчета има добри отзиви за Добро хрумване и д-р Блага Вълчева, но на нас ЦВК ни е близо и съм доволна от д-р Миланова, която преглежда гризачи уикенда, така че не съм виждала нужда да ходя до Добро Хрумване.

# 725
  • Мнения: 77


ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!
Да сте живи и здрави всички вие и малките ви свинчовци!!!
Благодаря на всички ви за полезните съвети и информация, благодарение на които отглеждам две (надявам се) щастливи свинчета. Hug Hug Hug


Еarly evening, Angel^wings,
Радвам се, че има хора като вас, които въпреки проблемите не се отказват от малките душички.
От все сърце ви пожелавам вашите прасенца дълги години да ви радват newsm51.





# 726
  • Мнения: 61
Здравейте и Честита нова година Simple Smile.Какво и трябва да давам за опадване на козината?Моя като го погаля и не падат косъмчета, а цели кичури.

# 727
  • Мнения: 5 018
Честита нова година и от нас!

Покрай нас имаше малко пукотевици, така че Рози и Мая преживяха новата година добре.  Laughing

Морско свинче, падането на козината е нормално. Ако пада на снопчета и има плешивини, заведи го на лекар, това е симптом на кожен проблем, но дали са паразити, гъбички, бактерии някакви - само ветеринарят ще каже. Сама не предприемай лечение, по-вероятно е да навредиш, отколкото да помогнеш. Иначе за здрава и лъскава козина на свинчето му трябва единствено добра диета с много сено и балансирани зеленчуци, но козинката винаги си пада по малко, нормално е.

# 728
  • Мнения: X
Честита Нова Година и от нас! Много здраве щастие и хубави моменти с близките хора и свинчета ви пожелавам Simple Smile!

Angel^wings, чак сега успях да видя твоите прасенца, явно с таблета не зарежда снимките както трябва Simple Smile
Прекрасни са! Абсолютно прекрасни и съвършени свинчовци. Когато четях първия ти пост като стигнах до там където си искала да върнеш Беки всичко ми се сви отвътре, страхотно е че реши да я оставиш!

Последна редакция: пн, 02 яну 2017, 20:49 от Анонимен

# 729
  • Мнения: 2 989
За много години! Здраве и късмет на пишещите в темата и на малките сладурчета.
Angel^wings, прекрасни са ти сладурковците, дано при Беки няма много поражения, не знаех, че може да се причини такова нещо с костите от лошо хранене, мислех, че само от травма.
Макарон, благодаря ти от все сърце за всички твои постове, които са толкова полезни и информативни.
Нашият прасчо се шири на 130/80, самичък, но ако има желаеща дама за временна компания от СФ, сме на линия. На 2г. и половина е, черно-бяло кафяв, розетка. Ето го и сниман.

# 730
  • Мнения: 2 726
Много е красив  Heart Eyes

# 731
  • Мнения: 5 018
Ох, наистина е разкошен  Heart Eyes

Вие ли сте правили снимката? Аз нито мога да правя снимки, нито моите свинчета позират доброволно.

Благодаря за милите думи!  bouquet

# 732
  • Мнения: 2 989
Благодаря ви, снимката е от любител-фотограф, и аз не мога да го снимам така. По принцип не го разхождаме навън, само за снимката бяхме в парка.

# 733
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Здравейте, искам да питам от къде бих могла да купя здраво прасенце в София. Има ли наоколо развъдник и как да разбера здрава ли е животинката преди да я взема. До преди няколко години гледах една красавица, но се разболя и я загубих. Сега искам пак да си гушкам свинче, но след като поизчетох доста се притеснявам да не взема болничко и да го загубя бързо бързо. Всеки съвет е добре дошъл.

# 734
  • Варна
  • Мнения: 62
Мярнах,че някой е водил прасенцето си в ОВК.От тях съм крайно недоволна.Ходила съм няколко пъти при тях,когато имах котка и с прасенцето ми,както и с едно,което почина(за съжаление).
Когато взех Мишел,няколко месеца по-късно й се появи кожен проблем.Разбира се я заведох в ОВК,понеже беше най-близо до вкъщи.
Не я прегледа специалист по гризачи,не я погледнаха да видят дали има външни паразити,ами започнаха ей така на сляпо да мажат  с нещо. След 1 седмица неуспешно ''лечение'',най накрая решиха да вземат проби. След две седмици резултатът излезе- всичко било наред,но прасенцето се чеше. Не можаха да ми отговорят от какво са тези ранички... Ииии резултата беше,солидна сумичка пари и никакво адекватно лечение..През времето,в което я водех на преглед,докторите бяха различни,така и не се появи доктор,който разбира от гризачи.
Да не говорим,че цените им в сайта са супер некоректни иии много други.
Със следващото прасенце,най-накрая видях въпросният  специалист по гризачи. След прегледа на животинката каза,че няма какво да се направи. Щом нямам пари да платя да си ходя..В някои клиники има практика за нещо като разсрочено плащане - сключва се договор и се внася определена супа пари всеки месец.. Но там уви няма..ии ако нямаш да платиш,гледаш как един живот си отива,а волята му за живот,макар и в последните му мигове е била голяма. Sad Sad Sad

Разбира се сигурно има и хора,които са доволни - аз лично НЕ БЯХ.

Мишелчето вече е в по-голяма клетка и сега си спринтира вътре  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт