Tематичен миш-маш по НЕМСКИ- тема 190

  • 58 924
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • DE
  • Мнения: 9 068
http://www.markt.de/?_s_ref&gclid=CjwKEAiA_ra1BRDV-byb_aDqpQ … mGS3RbhoCZjHw_wcB
http://www.ebay-kleinanzeigen.de/
Заповядай. Най-удобно е да зададеш район в близост няколко километра в околноста  Peace

А как става смяната на здравна каса. В определен период като в БГ на 6 месеца или по всяко време, по желание  newsm78

# 721
  • Мнения: 2 420
Mirella__  на мен ми се наложи да се преместя към DAK от  AOK от 01.01.16 и  не съм 100 процента  наясно ,но поне  в пуснатия по-горе сайт пише ,че хомеопатия се поема или до известна степен.
Ще се радвам ако някой има  опит с тези бонус програми да ми обясни какво точно представляват и заслужават ли си,автоматично ли се водят от касата или трябва годишно да им представям бешайнигунги. АОК нямаха такива ,а и за 3 години не ми се е налагало да имам нищо общо с кранкенкасето,само си плащах като поп като фрейвилих гезетцлих версихерт,поне  сега  да мога да се възползвам от  нещо  Crazy

Не знам как да се изразя най-точно. Какво пише е едно, какво е на практика е понякога друго.
Възможно е напоследък да са се променили.
На мен преди две-три години не ми възстановиха сумата за един курс във фолксхохшулето, въпреки, че от ФХШ ме увериха , че касите го поемат. Отидох на място, дадох оригиналния рехнунг, подадох антраг да ми възстановят сумата, но нито се обадиха, нито преведоха пари. Понеже имах по-важни неща, не съм се занимавала повече.
На теория може да твърдят, че плащат хомеопатия, обаче какъв процент и след колко молби и увещания не го пишат.
Аз съм ходила преди време на хомеопат, който е и интернист. Поеха прегледа, но не и лекарствата, а те не бяха евтини.
Имаше изисквания на какъв точно хомеопат да отидеш. Не всички хомеопати бяха признати.

Ще ми е интересно, ако някой сподели пресен опит.


Катя,
долу-горе и по въпроса с правото да определиш сам кранкенкасата нещата са подобни.
Когато съвсем любезно на четири очи ти споделят, че повечето служители са при ДАК, затова ако ти също се запишеш там ще е улеснение за секретарката, е твой избор да прецениш как да постъпиш.

# 722
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
http://www.markt.de/?_s_ref&gclid=CjwKEAiA_ra1BRDV-byb_aDqpQ … mGS3RbhoCZjHw_wcB
http://www.ebay-kleinanzeigen.de/
Заповядай. Най-удобно е да зададеш район в близост няколко километра в околноста  Peace

А как става смяната на здравна каса. В определен период като в БГ на 6 месеца или по всяко време, по желание  newsm78
До колкото знам, след като си се записал, не може веднага да се прехвърлиш към друга държавна здравна каса. Мисля съм чела някъде, че трябва да чакаш поне 18 месеца и дадеш 2 месеца предизвестие, преди да можеш да смениш касата. Не помня къде го бях чела това, и не искам да твърдя на 100%, че и сега е така. По едно време се дискутираше, че даже и да си в първите 18 месеца, ако увеличат вноските, можеш да напуснеш касата и да отидеш към друга, като дадеш само 2 месеца предизвестие. Дамите тук с много повече опит от живота в Де, и по добър немски, моля да се изкажат.  Peace

# 723
  • Мнения: 1 468
дането,много благодаря за линковете!  Hug

# 724
  • Мнения: 86
Повечето деца идващи от България лесно се справят с математиката, обаче немският се оказва проблематичен.
Във 2ри клас при нас вече правят съчинения по картинка (трябва да стане цяло свързано разказче, със смислено заглавие и поне по 2-3 изречения на картинка, не трябва да има повторения на изрази и думи), дават им контролни с трудни текстове и с въпроси по текста, някои от които доста подвеждащи (при отговорите правописните грешки се отчитат и това се отразява на оценката), учат граматика (съществителни, прилагателни и глаголи със спрежението). Много от тези неща не се упражняват достатъчно в училище и трябва у дома детето да работи с родителите.
Много благодаря!
Извинявам се за намесването-а как знаете по какво точно да се упражнявате? Има ли учебник и учебна тетрадка които детето носи от училище вкъщи и вие можете да видите какво са правили през деня и какво не е разбрало или трябва да се довърши? Предварително благодаря!
Упражняваме това, което е затруднило детето при домашното или на теста. Учебници нямат, но понякога носят учебни тетрадки. Или например учат за термометъра и трябва да могат да разчитат градусите, които показва, да знаят кой го е създал и т.н. Нямат учебник, нямат тетрадка по ХСУ. Всичко намираме в интернет.
Blabla7 много благодаря!

# 725
  • На зелено
  • Мнения: 655
и аз знам, че е така: 18 месеца нямаш право да се местиш към др.здравна каса, 2 месеца предизвестие за смяна, но м.Януари имаше възможност за зондер кюндигунг и съответно от 1-ви Февруари в др.здравна каса (заради увеличението на вноската).

# 726
  • Мнения: 29
Здравейте и от мен  bouquet
Нова съм във форума, доста се рових, но нищо не можах да намеря. Бременна съм в 7 месец и живея в Бавария в близост до Мюнхен. Това ми е първа бременност и има много неща, с които тепърва ми предстои да се запозная. Ако може някоя от вас, вече раждала тук да ми отвори малко очите. Някоя от вас ползвала ли е услугите на акушерка например? От утре започвам да ходя на  Гебуртсфорберайтунгскурс. Някой посещавал ли е такъв курс?  Ще бъда благодарна на всякакво инфо. Лека вечер Simple Smile))

# 727
  • Мнения: 3 595
Аз бях бременна тук и родих в началото на октомври 2015. Имах хебаме, но курс не посетих, реших, че не ми трябва. Ако имаш въпроси задавай, може и на лични ако на другите мами в темата не им се чете за бременни трепети, че знам, че децата им на всички май са по-големи.

Също има тема "Бременни в чужбина", там писах и аз и в момента има доста момичета, които са в Германия, но са по-напред в бременността. Но и там има доста информация.

# 728
  • Мнения: 787
http://www.markt.de/?_s_ref&gclid=CjwKEAiA_ra1BRDV-byb_aDqpQ … mGS3RbhoCZjHw_wcB
http://www.ebay-kleinanzeigen.de/
Заповядай. Най-удобно е да зададеш район в близост няколко километра в околноста  Peace

А как става смяната на здравна каса. В определен период като в БГ на 6 месеца или по всяко време, по желание  newsm78
До колкото знам, след като си се записал, не може веднага да се прехвърлиш към друга държавна здравна каса. Мисля съм чела някъде, че трябва да чакаш поне 18 месеца и дадеш 2 месеца предизвестие, преди да можеш да смениш касата. Не помня къде го бях чела това, и не искам да твърдя на 100%, че и сега е така. По едно време се дискутираше, че даже и да си в първите 18 месеца, ако увеличат вноските, можеш да напуснеш касата и да отидеш към друга, като дадеш само 2 месеца предизвестие. Дамите тук с много повече опит от живота в Де, и по добър немски, моля да се изкажат.  Peace
Точно така. Ние сме в Де от юни 2015 г., но когато касите имат увеличение не се чакат тези 18 м, а с предизвестие от 3 месеца имаш право да смениш касата. . Получихме вече и кюндингуга от АОК. Няма никакви проблеми..

# 729
  • Мнения: 11 319
Бейонсе, не знам дали ще намериш свободна акушерка в 7 месец. Има голям проблем със свободните акушерки в Германия след като не промениха тарифните ставки на гражданската отговорност. Имаш няколко варианта за раждане - голяма клиника * много текучество, малко внимание, по-често секцио, малка клиника-*много внимание, по-малко пациенти, по-често нормално раждане, родилна къща - почти домашна обстановка, само акушерки или у дома. Добре ще е да имаш късмет да намериш акушерка, за да имаш след раждането домашен патронаж, когато имаш най-голяма нужда от помощ при кърмене, хранене и др. неща.

# 730
  • Германия
  • Мнения: 8 101
Здравейте и от мен  bouquet
Нова съм във форума, доста се рових, но нищо не можах да намеря. Бременна съм в 7 месец и живея в Бавария в близост до Мюнхен. Това ми е първа бременност и има много неща, с които тепърва ми предстои да се запозная. Ако може някоя от вас, вече раждала тук да ми отвори малко очите. Някоя от вас ползвала ли е услугите на акушерка например? От утре започвам да ходя на  Гебуртсфорберайтунгскурс. Някой посещавал ли е такъв курс?  Ще бъда благодарна на всякакво инфо. Лека вечер Simple Smile))
Бих ти препоръчала да разровиш кога околните клиники имат ден на отворените врати, или Elternkurs, така можеш да видиш вътре какво те очаква. Акушерка можеш да намериш пак чрез интернет например тук http://www.hebammensuche.bayern/
за Nachsorge е добре да имаш доверена акушерка, с която да сте на една вълна; като винаги помни, че ти си майката и ти вземаш решение, след като са те информирали подробно. Няма маловажни въпроси, питай и разпитвай, ако трябва, търси и второ мнение. При раждането ти и детето сте "звездите" и трябва вас да обгрижват. Ако пък имаш наблизо babyfreundliches Krankenhaus е равно на джакпот  Peace

# 731
  • Мнения: X
Здравейте,
Знам, че съм поредната, която има куп въпроси, прочетох доста от началните теми, но на някой въпроси не съм сигурна, че имам отговор и дали е точен. Понеже имам предложение за работа в Карлсруе и предстои скоро може би да отида на място за да уговорим подробностите, искам да съм подготвена с някой неща.

1. Какви са видовете договори, ако е за една година могат ли да ме освободят на 2рия месец например както в БГ и ще ми платят ли някакво обещетение, какво да гледам в този договор, кое е важното?
2. Ако аз реша да напусна колко месеца по-рано трябва да кажа, предполагам го пише в договора, но обичайно каква е практиката?
3. За детските градини прочетох, че са до 16ч, обаче аз ще съм на работа поне до 18. В началото да речем мъжът ми ще си е в къщи, но все пак и той ще търси работа и в един момент ако сме двамата до 18-19ч какво правим с детето?
4. Четох, че ако само единият работи таксата на градината може да се намали, има ли праг на сумата, която получавам за да получа това облекчение?
5. За какво да внимавам при наемането на жилище? Ако се наеме за срок, може ли да се изнесеш преди срока или ще трябва да платиш до края на договора всички месеци?

Ще съм ви много благодарна за малко информация, че ми е притеснено, не знам какво да очаквам, за какво да внимавам.  baby_neutral

# 732
  • Мнения: X

3. За детските градини прочетох, че са до 16ч, обаче аз ще съм на работа поне до 18. В началото да речем мъжът ми ще си е в къщи, но все пак и той ще търси работа и в един момент ако сме двамата до 18-19ч какво правим с детето?
Детските градини са с различно работно време, има и до 18 часа. Проверете на място след като намерите жилище - обиколете всички детски градини в един хубав радиус наоколо, без да подбирате общински, католически, евангелистки, частни. Местата в Карлсруе са кът, подайте документи във всички градини, които харесате и периодично се обаждайте за свободни места. Тагесмутер също е вариант при двама работещи родители - дори и само за няколко часа дневно - след работното време на градината.
4. Четох, че ако само единият работи таксата на градината може да се намали, има ли праг на сумата, която получавам за да получа това облекчение?
Цените в градините в Карлсруе са различни и зависят от различни неща - някъде от дохода на родителите, другаде от броя деца в семейството, или са просто твърди суми, независещи от нищо. Питайте за цената във всяка градина поотделно, за евентуални облекчения в цената - също.
5. За какво да внимавам при наемането на жилище? Ако се наеме за срок, може ли да се изнесеш преди срока или ще трябва да платиш до края на договора всички месеци?
Внимавайте за всичко - в какво състояние е жилището, когато се нанасяте, всяка дреболия, петно, драскотина е от значение. Важни са и режийните разходи - внимателно при твърде ниски или твърде високи разходи за отопление, например. Четете договора внимателно, всичко е важно. Обикновено предизвестието е 3 месеца, освен при форсмажорни обстоятелства - сериозни скрити дефекти по жилището например. Станете членове на http://www.mieterverein-karlsruhe.de/ - към тях можете да се обръщате за съвет и съдействие по всякакви проблеми около наетото жилище и отношенията с наемодателя.

# 733
  • Мнения: X
Сбъдваща мечти Благодаря  bouquet

# 734
  • Germany
  • Мнения: 7 957

1. Какви са видовете договори, ако е за една година могат ли да ме освободят на 2рия месец например както в БГ и ще ми платят ли някакво обещетение, какво да гледам в този договор, кое е важното? - нямам идея какви са видовете договори. Мъжът ми беше с 6м. изпитателен срок и по време на този срок, можеха да го освободят с 1 месечно предупреждение. Обещетение не се изплащаше.
2. Ако аз реша да напусна колко месеца по-рано трябва да кажа, предполагам го пише в договора, но обичайно каква е практиката? - Обикновенно предизвестието е 3 месеца.
3. За детските градини прочетох, че са до 16ч, обаче аз ще съм на работа поне до 18. В началото да речем мъжът ми ще си е в къщи, но все пак и той ще търси работа и в един момент ако сме двамата до 18-19ч какво правим с детето? - В нашият район има детски градини и до 18,00, но за по късно не съм чувала. Като цяло, около нас или майката не работи или работи на намалено работно време...
4. Четох, че ако само единият работи таксата на градината може да се намали, има ли праг на сумата, която получавам за да получа това облекчение? - За такова облекчение не съм чувала. На някой места таксата се определя спрямо общите доходи и ако единият родител не работи би трябвало да е по ниска.
5. За какво да внимавам при наемането на жилище? Ако се наеме за срок, може ли да се изнесеш преди срока или ще трябва да платиш до края на договора всички месеци? - както е писала Сбъдваща, трябва да се гледа всичко и внимателно да се чете договора. Ако договора е за определен срок от време, трябва да се плати наема до края, освен ако не успеете да се договорите друго с хазяина, на което аз лично не бих разчитала.. Стандартно срока на предизвестие е 3 месеца.


Общи условия

Активация на акаунт