Кутия за обяд, или какво приготвяте на децата за училище?

  • 104 876
  • 746
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 952
Ехеее, Не се сърди, човече , много ми харесаха идеите!  bouquet

Мда, и варено яйце съм слагала.
Общо взето всичко домашно ще е доста по-добре от двете филии с почти нищото, дето ги дават на първи клас.  Peace

# 16
  • Мнения: 1 792
На мен няма да мие актуална темата поне няколко години, но преди няколко дни попаднах на блогът In Tania's Kitchen и се нагледах на хубави кутии за обяд  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 19 317
Човече, браво!
Може ли да дадеш рецептите за солените крекери и кашкавалката/саламка?

# 18
  • Мнения: 46 539
Крекерите
Но сложих по-малко сирене, само 100 грама пармезан, едно такова пакетче, иначе стават много солени.
И времето за печене е по-малко (или нашата фурна пече по-силно), но имайте го предвид.

За саламката и кашкавалката - най-простото тесто: мая, вода, сол, брашно, олио. Меси се меко тесто (правихме лучник и отделих малко), втасва веднъж, после се разточва на тънко, около 3 мм, слагаш вътре плънката и загръщаш отвсякъде. После правиш разрези отгоре и намазваш с малко жълтък, разбит с вода. Втасва още веднъж, да се удвои и се пече на 170 градуса докато стане златисто. Много мекички и вкусни стават Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 610
Приготвяме следобедна закуска за училище...
Понякога правим разни хапки /пържени, печени, варени меса/, кюфтенца  +зеленчук / краставица, домат, зеле/
Правим често тостери, гледам и плодче да сложа в раницата...
Давам и джобни...ако пък нещо го изкуши...че е голям лакомник...
Понякога само с джобни...за да се сбута с живота и сам да си осигури прехраната... Sunglasses
Следващия ден ме пита - Сложи ли ми закуската!?  Joy
-----------------------------
В класа повечето от децата купуват чипс и други вредни храни от лавката... newsm78
Много е важна класната да  говори често, кои са здравословните храни и да научи децата на здравословни навици.
Повечето учителки едва ли ядат следобедни закуски...но със сигурност пафкат цигари... Често ги виждам зад училището...

# 20
  • Мнения: 2 266
Аз слагам абсолютно всичко-спагети,лазаня,спаначена супичка,плодове и т.н.Но все пак ние живеем извън Бг и е нормално деца и възрастни да си носят от вкъщи.

# 21
  • Мнения: 1 610
В чужбина -храната е част от живота...да ухае на храна не е престъпление....В Франция, Гърция Италия... хората си позволяват чесън на обед и на никой не му прави впечатление...
Но в БГ да се храниш на работното място е табу...."Миришело на готвено, на пържено...", носове се стискат, ръце се махат ooooh!...
Въобще това е заклеймено като селско и че си бедняк или скъперник/циция, че си носиш храна от вкъщи.
Всички с кафета и цигарка...виж това е престиж...
-------------------------------------------------------------
Абе модела ни е сбъркан и това е... newsm78
Единични случаи сме на майки в БГ, които слагат свежа храна в раничките...

# 22
  • Мнения: 47 998
Вече не Simple Smile
Не само мамите са си променили мисленето, но и децата, а и -макар и рядко- и някои училища и учители Simple Smile
Както казах, вече в няколко училища чувам, че се поощрява изрично носенето на домашна храна, и то сред големи деца.
Сред по-малките по-скоро да се яде в стола, но не пречи там да се яде и домашната храна ( проверено с институциите даже лично от мен Wink )

# 23
  • Мнения: 46 539
Никога не съм се притеснявала какви са традициите в България. Имаме собствен бизнес и в офиса ни е прието да се носи храна, в офисите, в които се работи директно с клиенти е редно да има помещение за хранене.
На детето също винаги сме слагали. Чуждото мнение не ме интересува, всеки да яде каквото иска Peace
Доволна съм, че в училището ни за децата, които остават на занималня е разрешено да ползват масите в стола и да обядват с другите, въпреки че не са платили обяд там.
Сега са на последния етаж и са далеч от стола, затова имат в коридора обособено място с масички и столчета, за да седнат като бели хора.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Единични случаи сме на майки в БГ, които слагат свежа храна в раничките...
Сякаш има тенденция да се увличаваме, особенно ако се започне при малките деца. Simple Smile
Моята е на във 2кл., в у-ще е от 6годишна и тогава беше само тя с кутийка от групата, сега споделя, че децата с кутии в нейния клас (по-голямата част са от предучилищната група) вече са 6, а в стола също има деца с кутии.
Мен чуждото мнение също не ме вълнува никак, особенно що се касае до доброто за детето ми. И нея уча да не се влияе.

Иначе по темата съм писала тук , а ето и още
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617825.-1;topicrefid=20;all
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=764130.0;;4

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Включвам се, че много ме вълнува темата. И ние (и аз и децата) не харесваме стола. Аз слагам един от следните варианти:
- сандвич от пълнозърнест хляб с варено пилешко (или друго варено месо), или сирене, или кашкавал + нарязана и обелена краставица (опитах и домат ама тече) + нарязан плод за десерт.
- 2 варени яйца + пълнозърнеста филийка + нарязана и обелена краставица  + нарязан плод за десерт.
- 2 кюфтета на скара + нарязана и обелена краставица + нарязан плод за десерт.
- яйчени мъфини (във формичка за мъфини слагам зеленчуци и заливам с разбити яйца), 2 бр. + нарязана и обелена краставица  + нарязан плод за десерт.
- солен кекс със сирене + нарязана и обелена краставица (опитах и домат ама тече) + нарязан плод за десерт.
Ще се радвам и на по-разнообразни идеи.
В нашия клас само моите деца и още едно си носят храна от в къщи, но това не притеснява нито мен, нито тях. Предпочитам да си носят и да знам, че хем са нахранени (не са ми връщали никога храна), хем са яли нещо здравословно, отколкото да ядат солени  мазнотии в стола и да останат гладни, защото половината го хвърлят.
Приемам също идеи за следобедни закуски, защото там асортимента ми е значително по-малък. Нямам време всеки ден да правя нещо тестено, а не ми се ще да ядат кроасани и прочее гадости.

# 26
  • Мнения: 46 539
- яйчени мъфини (във формичка за мъфини слагам зеленчуци и заливам с разбити яйца)...

Това ме подсети и за "птичи гнезда" или руло Стефани  Peace

# 27
  • Мнения: 2 653
Ето какво си избра за тази седмица дъщеря ми за сутрешното и следобедното голямо междучасие:
1. сандвичи+чери доматчета(цели отделно)
2.Кекс сладък+мандарини
3.солени кексчета+пръчки краставица
4.американски палачинки (слепени по 2 с мед сирене) + нар(зрънца в кутия)
5.бисквитена торта в кутийка + круша+някакви курабии

# 28
  • Мнения: 47 998
Ми аз съм изброила доста "манджи", които освен за вечеря, стават подходящи и за носене на обяд
Тъй като подобно на НСЧ, и ние си носим храна от дома за офиса, ми е станало навик да си съобразявам пазара и готвенето. Мусака, пиле с ориз, гнезда, кюфтета и прочие си носим всички от дома, за училище и офиса. Супи и по-течни манджички си ядем вечер у дома, но това си е личен избор.
Гофретите също се "държат" много добре и в училище, след няколко часа престой в кутията. Мъфини, яйчни мъфини, всякакви месни и зеленчукови кюфтета и запеканки, които дете яде...слагала съм дори сандвич с шоколад- ми по-добре е сандвич с шоколад от хляб и шоколад по наш избор и вкус, отколкото меденка, вафличка или филия с маргарин( знам, че уж трябва да им дават масло, но не го вярвам).
Чери домати и корнишони са по-добрият вариант да се слагат като гарнитура, защото не текат и не се, хм, спарват и разкашкват.

# 29
  • Мнения: 1 610
Руло Стефани ни е любимо... Wink
---------------------------------------------------
Не се сърди човече  Peace  за социалната среда! bouquet

--------------------------------------------------
Морена
А дано спасим поне по няколко деца от клас ...   Peace  то е ясно, че Света не можем да спасим.... Wink
 

Общи условия

Активация на акаунт