РИМ - XII тема

  • 62 739
  • 736
  •   1
Отговори
# 690
  • Враца
  • Мнения: 2 323
Трънче, обаче аз си държа на разказа за срещата с Париде. Laughing


 Laughing Laughing Laughing
Ами, какво да ти кажа.
Като пристигнахме на Термини му звъннахме.
Беше около 5 следобед.
Аз много исках да се разходим 2 часа, и тогава да се срещнем, но реших да му звънна, зада каже къде ще е срещата.
Той обаче ни провали идеята.
Настоя да се срещнем след 1 час, към 8 му било късно.
Уговорихме се след 1 час, към 6.
Той закъсня 1 час, дойде към 7.
Само че като му звъннах, че сме пристигнали на срещата, той каза "след 5 минути идвам", и ние го чакахме 5, после 15, после 25, после започнахме да се притесняваме дали сме на точното място, после започнахме да се паникьосваме леееко, защото се стъмни напълно, а пък ние сме в Рим и тоя не идва...
Съкса ни нервите, с две думи!

Накрая се появи един металяга 2 метра, с коса до кръста, доста студен като поведение.
Изпя си песента за кватирата, за ключовете и бля-бля, и си тръгна. Това всъщност ни беше единственото виждане с него.
Ние ползвахме апартамента самостоятелно.
Иначе се дава още 1 стая, но за нашия период нямаше други наематели.
Не беше супер луксозно, но имаше всичко. Хладилник, съдове, печка и микровълнова, дори зехтин и балсамов оцет, сол.
Имаше и пералня, но аз носех достатъчно дрехи за всички дни.
Забележката ми е по отношение на хигиената. Мисля, че това дори в най-евтината квартира или хотел е задължително, но явно Париде не мисли така.  Simple Smile

Та, не съм особено доволна.
Имаше си плюсове, имаше минуси.
Иначе, в двора до блока, имаше славейче, което ни пееше нощем.  Heart Eyes
Кварталът беше населен с много китайци и чернокожи. ние с мъжа ми се шегувахме, че е местния Илиенци.  Simple Smile
Но имаше и италианци.
Може би беше типичен квартал за работническата класа /не скъп квартал/.
Интересното беше, че за разлика от центъра, където навсякъде можеш да попиташ и даговориш с накого на англииске, в квартала с квартирата никой не говореше английски.
Разбирахме се на италиански.  Laughing
Аз лично имам набор от около 100 думи, и с повечко ръчно-крачно жестикулиране се получава.
Гладни не сме останали.
Имаше много вкусни пици до нас  /пицариту бяха италианци, не говореха английски/, и безумно вкусни сладкиши /пастичерия, която имаше италиански сладкиши, но се правеха от индиец. Laughing/
Кварталния плод-зеленчук пък се държеше и в него работеха някакви араби.
Само в кварталния Конад работеха италианци, които до един не говореха и дума английски. Laughing
Но, преди да си помислите, че се оплаквам, искам да отбележа, че точно това ми харесва- да отседна в квартал, насебен с местни, и поне за няколко дин да разбера как живеят там наистина хората. В туристическите квартали си е... туристическо. Но- въпрос на вкус.  Simple Smile

# 691
  • Мнения: 2 045
Трънче сигурна ли си, че няма изход към площад Кампидолио?
https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0 … NRg-v51S0LVHQM%3A.Преди имаше два изхода, единия, който е по баир беше затворен, но има едни стълби, които водят точно на площада.Последно октомври миналата година.

# 692
  • Milano
  • Мнения: 3 698
Трънче, обаче аз си държа на разказа за срещата с Париде. Laughing


 Laughing Laughing Laughing
Ами, какво да ти кажа.


Накрая се появи един металяга 2 метра, с коса до кръста, доста студен като поведение.


 hahaha

Много малко отзиви видях аз (мисля само осем) и всички чужденци.
Обачеее Джон е отишъл да го вземе на гарата без да го е искал....то и аз бих отишла. Joy (така ми се струва от снимката).

Важното е, че ви е харесала ваканцията.

# 693
  • Мнения: 91

na_ny, не можах да разбера с чужда карта онлайн ли искаш да купиш билетите или на място?
Ако е онлайн няма проблеми, никой никъде не гледа с коя карта е платено.За на място не знам, предполагам,че пак ще може, но поне картата да е със женско име.
Плащането за Боргезе става по време на резервацията, заявявяш билета да си го вземеш на място и малко по-рано си го вземаш от касите  предполагам срещу някакво потвърждение на имейл.Ако ползваш рама пас, резервираш по телефона и там представяш картата за безплатен билет.
[/quote]

Благодаря, много. Става въпрос за купуване на билети онлайн.

# 694
  • Вестерос
  • Мнения: 38 362
Трънче, обаче аз си държа на разказа за срещата с Париде. Laughing


Мои приятели бяха с Рома пас, детето беше безплатно, но трябваше нулев билет.
Бяха им казали да минат отпред на касата без да чакат и да го вземат.

Вероятно и на тези с онлайн билетите да е така.


Една приятелка ме пита сутринта за стачки в Рим другата седмица...изпаднах в ужас рано-рано.

На 10.03.2016 стачка на градският транспорт от 08.30ч до 12.30ч.



На 18.03.2016г. генерална стачка на държавният и частният сектор.

Градският транспорт в Рим - 24 - часова стачка, същото за влакове, самолети и т.н.

Като наближи, ако има питащи ще напиша ''гарантираните часове''.


Тифани, ти на 09.04. ли летеше обратно?

Има стачка от 10 до 18ч на тези, които контролират въздушният трафик (ENAV), Алиталия и Аеропорти ди Рома (Фиумичино и Чампино).
Shocked И ко? Няма се приберем ли  Confused






Трън, не е вярно, има изход от РФ на гърба на Виктор Емануел. Аз от там излязох  Peace Минава се през другата арка, която е края на Виа Сакра и зад нея е изхода.

Началото на Виа Сакра е първата арка- там и е официалния вход за РФ и Палатин, както и главните им каси.

За входа на К имаше аз като ходих табели на каква опашка да се редиш и как се вие  Peace

# 695
  • Враца
  • Мнения: 2 323
Трънче сигурна ли си, че няма изход към площад Кампидолио?
https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0 … NRg-v51S0LVHQM%3A.Преди имаше два изхода, единия, който е по баир беше затворен, но има едни стълби, които водят точно на площада.Последно октомври миналата година.

Да, сигурна съм, че не работеше, дори да има такъв по принцип. Питах служител, и той ми показа откъде да излезем. Аз питах за площад Кампидольо, и те ми показаха изхода откъм форума на Траян.
Може да са правили нещо там /ремонт или друго/, и да не е работел.
В четвъртък беше.

Входът откъм началото на Виа сакра също не работеше. Доколкото видяхме, по принцип там има някакви ограждения, които са за влизане, има и будка, но всимко беше заключено с катинари.

# 696
  • Вестерос
  • Мнения: 38 362
Може да ремонтират Simple Smile

# 697
  • София
  • Мнения: 175
Подкрепям Трънчето - и ние в четвъртък бяхме там, този изход беше затворен.
Аз понеже питах преди за поканите за аудиенция, та да споделя. Писах на адреса, който го има на първа страница в понеделник, след около 2 часа ми върнаха отговор да отида да си ги получа от бронзовата врата на 24.02. Обаче като отидохме, вече площада беше заграден и не можах да ги взема. Пуснаха ни без покани, след много щателна проверка / като на летището/. Не ни направиха проблем за чантите. Видяхме Папата Simple Smile
Още нещо искам да уточня, не знам дали вече не е коментирано тук, но нищо. Билетът за Колизеума и РФ важи за 2 дни, но не можеш да посетиш 2-та обекта в 2-та дни. РФ и Палатин-1 ден и Колизеум-2 ден / поне ние така направихме/ т.е. не може да влезеш да погледаш РФ и да излезеш, а на другия ден пак да се върнеш там. Дано съм го обяснила ясно.
И друго,което се сещам, ако си купувате билети отиване-връщане за Теравижън, за връщане трябва да си ги заверите на каса,защото без заверка не качват в автобуса.
Ние бяхме в хотела , точно срещу спирката на Теравижън. Доволна съм от мястото-чисто, всеки ден сменяха кърпи и чистеха, закуската беше на блок-маса / не толкова разнообразна , но сме доволни/

# 698
  • Вестерос
  • Мнения: 38 362
РФ и П са водят един обект, в едно заграждение са. И преди е писано за това, че се гледат наведнъж Simple Smile

# 699
  • Мнения: 2 643
и на нас ни остана 1 ден до заминаване.

Прогнозата е за доста дъждовни дни и вятър...къде препоръчвате да отидем в дните с дъжд?

Не съм взела още билети за Боргезе, дали ще има все още?

Предполагам за Колизеума, Римския форум и Ватикана он лайн билети ще има.

Не сме решили дали да ползваме Рома пас. Последно наехме апартамент в центъра, до Треви и май всичко ще ни е пешком освен Ватикана. Дали ще се наложи да ползваме градски транспорт? И до Трастевере сме на 15тина мин.

# 700
  • Мнения: 6
Привет на всички! Сега се включвам и  реших да Ви разкажа за нашето семейно посещение в Рим от 23-27.02. Изчетох част от темата преди да замина, което ми помогна много и затова реших да споделя преживяното тук , за да бъде полезно на някой друг. Дъщеря ни ни направи подарък и купила билетите и 4 нощувки със закуски чрез туристическа агенция. Аз направих план и потеглихме на 23.02. Картите на Гугъл много ми помогнаха. Избирах дали пеш, дали с автобус. Нямах интернет освен в хотела, но картата на Рим  беше активна на телефона, само че не може да дава упътване.
1 ден. Пътувахме с Wizz Air до Фиумичино. Полета закъсня с 45 минути. Добре, че не взех билети за шатъл предварително. Излизайки  от летището поехме надясно и след 2-3 минути вървене стигнахме до автобусите. Теравижън беше претъпкан. Взехме SIT за 6 евро и дори изпреварихме Теравижън. Автобуса спря на Термини. Хотела Тре Стеле  беше на 10 минути от гарата. Платихме по 4 евро на човек за нощувка на рецепция, пуснахме багажа и поехме за първа разходка. Беше следобяд и нямаше да успеем за музеи. Тръгнахме от Термини, площад на Републиката, църквата Базилика Санта Мария Дел Анджели, Санта Мария дел Виктория, площад Барберини, Църквата на черепите. Тя работи до 18.00 и успяхме да влезем. Беше ми  интересно да видя пана от черепи. Входа е 8,50 евро. От там по улица Венето стигнахме до порта  Pinciana и влязохме в парка Боргезе. Отидохме до вила Боргезе, но тъкмо излизаше последната група. Не направих резервация, т.к. не знаех дали ще има време. От там надолу стигнахме до Пинчо и гледката от високо на Площада Пополо. Слязохме долу, надникнахме набързо в двете църкви и между тях поехме по улица Корсо с магазините. При магазин Guess поехме наляво по улица Via delle Carrozze и стигнахме площад Испания. Беше късно за църквата Тринита дел Монти, а стъпалата бяха в ремонт. Взехме метрото и се прибрахме. Ядохме пица на грамаж в кварталната пицария до хотела за около 9 евро и се прибрахме. Срещу хотела имаше хранителен магазин.
2 ден. Взехме линия В на метрото, която беше до хотела и тръгнахме към 9 часа за Колизеума. Реших, че ще вземем Рома пас само ако има опашка, но още нямаше  и бързо купихме билети/само с карта се плаща отвън/. Входа е 12 евро с Палатин и Римския форум. Имаше каси за билети и вътре, след скенера. Видяхме Колизеума и тръгнахме покрай арката на Константин към Палатин. Опашката за Колизеума вече беше огромна. Разгледохме Палатин и Форума и излязохме на улиза Фори Империали и стигнахме до площад Венеция и  големия паметник на Виктор Емануил . Разгледахме го, снимахме се и се качихме горе с открития асансьор - 7 евро. Хапнахме сандвичи за по 4 евро и отдъхнахме. След това посетихме Капитолийските музеи -11,50 евро. Тук си оставяш раничката на входа, пускат само с малки чанти. Музеите  са отворени до  19.00 ч. Тръгнахме към църквата Джезу. Много лесно се стига като застанеш в началото на улица Корсо и ако си с лице към паметника на Виктор Емануил тръгваш надясно.  След това продължихме надолу и стигнахме площад Торе Аржентина. Преди площада вляво по улицата, много наблизо видяхме фонтана на костенурките. Там площада Матеи е много малък. Върнахме се на Торе Аржентина и тръгнахме по улица Arenula към Трастевере. Малко се позагубихме по уличките на квартала, но нали в това е романтиката. Ресторант Карло Мента е след спирката  на трамвая вдясно. Вечеряхме пица и пене. Бирата в бутилка 5 евро. Наистина евтина и вкусна храна, но пицата е бедна. Взехме автобус Н от спирката се върнахме уморени в хотела.
3 ден. С метро А от Термини до спирка Оттавиано и към музеите на Ватикана. Може би там трябваше да взема билети онлайн, чакахме час и половина въпреки слабия сезон. Като излязохме около 13,30 ч. вече нямаше никаква опашка.  После видях, че билети за музеите може да се купят и от Базиликата.  Може и да е добре първо да се мине през базиликата и после музеите, но сигурно всеки път е различно. Минахме през почти всички музеи. Пред входа на музеите ядохме страхотна лазаня, но цената и тя е страхотна - 15 евро. Отидохме към базиликата. Бързо минахме през скенерите. Обиколихме и отидохме на асансьора за купола- 8 евро, т.к музеите ни изтощиха и не ни се качваха стълби. Въпреки това стълбите, които остават до горе пак ни затрудниха.  Видяхме прочутия изглед и се върнахме на площада. Изпратихме  и картичка за детето от Ватикана, 1 евро е марка до България. От там към Сант Анжело. Отказахме се да влизаме, защото бяхме много уморени, пък и лазанята удари по бюджета. Приятелка ми каза, че той може да се пропусне. Пък и нали ще се върнем пак . По моста на Ангелите  и улица Виторио Емануеле поехме към Кампо де Фиоре, но вече нямаше нищо.  През цялото време картата на Рим беше отворена на телефона и се водихме по нея, пък и да попиташ, ще разбереш посоката, по която да поемеш. От там отидохме до площад Навона, църквата Луиджи де Франчези, Пантеона и от там има табели за фонтана Ди Треви. Бяхме там по тъмно, около 20.00 ч. Имаше много хора. Изядохме по един сладолед и взехме от спирка Тритоне автобус точно до хотела. На табелите пише всички спирки, а и упътването на Гугъл карти с автобус показва кой номер да хванеш в момента.
4 ден. Този ден ползвахме повече транспорт. Още не съм изчислила дали е по-изгодно с Рома пас. Всеки както си прецени, но ние не взехме. Дори няколко пъти пътувахме гратис. Нямаше откъде да купим билети. Дори веднъж автомата за билети нямаше да ни върне ресто до 10 евро. За щастие не ни провериха. С автобус  360 от Piazza dell'Indipendenza отидохме до Литеранската базилика. Там също има скенер. Почакахме малко. С трамвай 3 до Цирк Максимус и Хълма Авентин, ключалката с изглед към Ватикана, пирамидата, обратно на хълма Авентин и към Устата на Истината. Излязохме към 14,00 и реших да се обадя да питам дали не може да влезем в Галерия Боргезе, но на позвъняването ми никой не се отзова. Хванахме автобус 63 близо до  Изола Тиберина , слязохме на Виа Венето и пак през портата отидохме на място в Боргезе, но казаха, че билети може само за следващия ден. Пак се качихме на автобус 63 и отидохме да вечеряме в Карло Мента. Ядох Салтимбока, много вкусен стек. По изпитани пътеки с автобус Н  се прибрахме до Термини.
5 ден. Бях резервирала шатъл на Теравижън  за 11.10 ч.  20 минути преди автобуса ни дадоха от кафе Теравижън бордни карти. Полета беше в 14.20 ч от Т2. Пристигнахме навреме за полета. Тук имахме ситуация. Искаха да платим по 38 евро на човек за чекиране, а агенцията каза, че е летищни такси няма да имаме. Стана малко изнервящо, но в крайна сметка фирмата ми върна парите. Платихме и тръгнахме към Т3/сега от там излитат самолетите, т.к  Т2 е горял/. Доста се върви до изхода за излитане. Има табели, но ние се запознахме с едно момче, което пътува често и то ни водеше. Така завърши нашето пътуване до Рим. Много ще се радвам, ако моите маршрути се харесат и бъдат полезни за бъдещи пътувания до древния град.

Последна редакция: вт, 01 мар 2016, 09:47 от didivar

# 701
  • Вестерос
  • Мнения: 38 362
Страхотен разказ  Hug

Сега разбрах къде са костинурките.


За 9-ти и моето прибира по време на стачка, полетът ни бил на връщане 9:30  Grinning

# 702
  • Milano
  • Мнения: 3 698


За 9-ти и моето прибира по време на стачка, полетът ни бил на връщане 9:30  Grinning

 Simple Smile

Неприятно е, ако има закъснение самолета.


didivar, пенне си яла не пене (пенис) Laughing...не се ли подхилваха, като си го поръчахте?

# 703
  • Вестерос
  • Мнения: 38 362
Дано, дано  Praynig Laughing

# 704
  • Мнения: 6
Да, на италиански е с двойно n,  но точно това го поръчах като го посочих в менюто Simple Smile
И още нещо-редактирах го в поста, таксата за купола на базиликата  с асансьор беше 8 евро, а по стълбите 6 евро.

Общи условия

Активация на акаунт