Частни училища - информативна тема 10

  • 93 225
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 323
Татко Мецан, не съм се засегнала, само малко се зачудих дали го казваш сериозно. В онзи съвсем друг контекст. Като кажеш "училището на детето", нали нямаш предвид "лично неговото притежание"?... Стори ми се малко ... Както и да е! Simple Smile

Eстествено, че беше шега, не съм ти обяснявал сериозно, че у-щето е на Шотева, а не на Блис hahaha Щото ти написа "едното си е нейно"


Доколкото знам за НУКК много родители готвят системно децата, както и за Шилер в последните две години. Там конкуренцията май е доста по-голяма за едно място, но не съм сигурна.
За Шилер - 600 деца за 120 места, от които половината са за втори деца. Реално около 10 кандидата за място. Сигурно и за Бръшляновата лига няма такава конкуренция.

Последна редакция: вт, 29 мар 2016, 12:26 от Татко Мецан

# 706
# 707
  • sofia
  • Мнения: 1 476
И на нас в Питагор ни казаха, че няма нужда от подготовка, че те познавали, когато едно дете е надъхано преди това... Някаква такава дума употребиха, като "да са му натъпкали в главата нещо". Малко ми е грозно, съжалявам. Така и не стигнахме до етапа да проверим така ли е наистина, понеже се отказахме и не отидохме на изпита. Между другото, сега се сещам още нещо, което не съм споделяла. Когато отидохме в училището, никой не ни спря на вратата, нямаше никой във фоайето, който да ни забележи. Почакахме известно време преди да се появи портиер. Коментирахме с мъжа ми, че то така всеки може да си влезе, а всички знаем на какво централно място се намира училището. Надявам се, че е било инцидентно, защото това определено не ни вдъхна чувство за сигурност...
    Преди две учебни години лично аз съм вадила лице от ромски произход от класната стая на първи клас, който стигна там необезпокояван, влезе в стаята /тя беше празна - без деца и учител/, аз го последвах и го изчаках да видя какво ще направи - направи светкавичен преглед на масата и чиновете и когато го попитах какво търси тук, ми отговори "Търся приятелката си". Бях потресена и извиках веднага портиера /тогава беше познатия на всички бай Асен/ и му казах, че това е недопустимо. За каква приятелка си говорим в стая на първи клас  #Crazy Портиера ми отговори, че този бил от майсторите , тогава на покрива на сградата се правеше някакъв ремонт. Незнам защо влизаше по стаите, като има работа  на покрива. По-скоро го каза в своя защита. Пак в онзи период директорката се оплака на една родителска среща, че е изчезнал лаптоп от кабинет, дали били записи в полицията, но не се надявали да хванат крадеца. Уточнявам, че беше преди две години. Надявам се нещата да са се подобрили. В държавното училище на сина ми не мога да стигна до класната стая по никакъв предлог - ако е болен или трябва да го вземем по друга причина, се обаждам на класната и ми го пращат  на първия етаж при портиерната, където чакам. Стигаме до стаята само на родителска среща.  

# 708
  • Мнения: 3 659
Явно не са се подобрили нещата, щом влиза някакъв и обира учителката пред децата...

# 709
  • Мнения: 347

Леко в страни от спора - бих искала да попитам - Имате ли идея от кога НУКК се води нещо като "частно училище"?

Това предполагам не е НУКК, а ЧДГ Монтесори, която се помещава на същото място. Те също подготвят за изпитите на НУКК.
 http://www.montessori-bg.org/chdg/
Слонче, запозната съм с някои детайли - това е точно ЧДГ Монтесори, нещо като "платената" детска градина на НУКК, понеже в държавната приемат само в началото на етапа градина, примерно 3 годишни деца. Те си имат и училище, но отново платено. В един комплекс са иначе.
Дават ти известна гаранция и спокойствие, че след ПУК в градината детето ще постъпи в първи клас на НУКК - като цитират действително около 60-65% от децата - с уговорката, че останалите проценти са деца, които или изобщо не кандидатстват там, или са такива, които на входа не са подбирани (тоест, приемаме всеки, който си плати, до изчерпване на местата, тоест, разбирайте, неприетите са деца с по-ограничени способности).
И ти казват в прав текст, че ги подготвят, решават през цялата година тестовете от Азбуките - такива, които са давани през миналите години и т.н. Между другото това е съвсем честен подход и са много симпатични.
Доколкото съм чувала обаче, в НУКК конкуренцията е най-жестока - не само защото е безплатно, пък и снобско място, а защото връзкарството е в потресаващи размери - и огромна част от бройките обявени места реално не играят(тоест, вече са "запазени"  Mr. Green ) Едва ли децата на политици, шоу-звезди и всевъзможни "заможни" и известни хора са точно най-умните и артистичните - даже статистически изглежда невероятно Simple Smile)))

# 710
  • София
  • Мнения: 9 563
Писала съм и преди, но пак да си кажа. Малкото ми дете беше прието в ПУК без допълнителна и специална подготовка. Не можеше да чете, да смята. Това, което САМА в къщи е правила, са книжки от типа на Крокотак, Бърборино.  Обаче, когато седне да прави нещо е изключително дисциплинирана и съсредоточена. Може да стои и два часа да прави, каквото прави, стига да и е интересно.
Това ми обясниха и от училището, че подбора за ПУК в по-голяма степен е ориентиран към това дали детето би се справило с натоварването и доколко е психически готово за това.

Все по-често си задавам въпроса, доколко здравословно е да се поставят 5-6-7 годишни деца в толкова стресова и конкурентна среда. Това не значи да не обучаваме децата, но елемента с натискането всеки ден, непрекъснатото съревнование ми идват малко в повече.
Хлапето излиза сутрин в 7:45, прибира се към 17:15-17:20. Сами можете да сметнете - това са 10 часа. Два пъти в седмицата ходи на танци и на плуване. Дори и да не учи през цялото време, това е много време. Не знам за другите, но моето след такъв ден е изморено.


Лелеле - Внимание, докато пишехте, в темата бяха публикувани 15 нови отговора.

Публикувам, въпреки че може вече да е извън дискусията  Rolling Eyes

# 711
  • София
  • Мнения: 378
Благорадя на всички, че ми "отворихте очите" Simple Smile   Hug

Аз толкова си вярвах, че говоря с НУКК и леко се втрещих като заговориха за такса и от там ми възникнаха съмненията...Simple Smile

Изглаежда добре градината, в четвъртък съм на среща там, ако някой се интересува после може да разкажа.  Simple Smile

# 712
  • Мнения: 347
Мисля, че телефонната централа е една и съща и те просто те пренасочват към частната градина, защото само там е възможен прием на този етап. От телефонния разговор наистина не става ясно, говорят все едно са нещо цяло и единно.

# 713
  • Мнения: 347
Не са рядост случаите по-малки братя или сестри да не бъдат приети въпреки, че по-голямото дете от семейството е вече в училището. Peace Имаме познати, на които вторите деца кандидатстваха и не са класирани и миналата и тази година. Вероятно по-голям брат/сестра дава някаква предимство, но със сигурност не е определящо за приема.

Имаме точно обратния пример. Не знам кое е по-голяма рядкост. Второто дете кандидатства два пъти, втория път - го "приеха" от втория път. Само казвам.

# 714
  • София
  • Мнения: 10 825
Нищо не разбрах. Какво каза?

# 715
  • Мнения: 6 323
Казва всъщност точно същото като теб hahaha

Всъщност май има и друг нюанс - сега забелязвам, че "приеха" е в кавички, т.е. може да иска да каже, че и втория път това второ дете не е заслужавало да влезе, но поради връзки и други фактори /наличие на първо дете в у-щето/ втория път вече са го "приели"

# 716
  • Мнения: 347
Мисля, че ме разбра. Но ще го кажа по-ясно. Казвам, че по-малкото дете не беше за там, дори родителите си го знаеха, съдейки по характера и особеностите, но в крайна сметка го приеха с връзки в СС, след като първоначално не успя да мине тестовете двете поредни години. По-късно се оказа, че все пак е прието, нищо, че не беше се справило с тестовете. Защото е по-удобно двете ти деца да са на едно място. 

Не, Татко Мецан, казвам обратното. А кавичките носят друг смисъл - точно нюанса, който си забелязал. И се чудя кое по-често се случва.

Допълвам.....
Онна: "Не са рядост случаите по-малки братя или сестри да не бъдат приети въпреки, че по-голямото дете от семейството е вече в училището." А моят отговор е този: "Имаме точно обратния пример. Не знам кое е по-голяма рядкост." Кое не е ясно?!

Последна редакция: вт, 29 мар 2016, 13:09 от summmertime

# 717
  • Мнения: X
И аз знам за поне два такива случаи в ЧУ. Та е вбесяващо, защото със сигурност е имало по-добри деца и по-добре справили се на входа. Но какво от това.

# 718
  • София
  • Мнения: 10 825
Когато кажа, че не съм разбрала нещо то обикновено е точно, защото не съм го разбрала.

Не мога да влизам в полемики и спекулации кое с каква честота се случва, нито имам желание, нито наблюдение върху всички кандидатстващи. Споделих това, което аз знам. Може трите случая за неприети втори деца в семейството, които на мен са ми известни да са единствените такива в училището, разбира се, не е изключено и това.

# 719
  • Мнения: 474
Таткото е питал в СС догодина има ли предимство брата на сина ни ако кандидатства за ПУК и има ли отстъпка от таксата - за първото да, за второто не - има отстъпка чак за трето дете.

Общи условия

Активация на акаунт