Частни училища - информативно-дискусионна тема - 57

  • 46 052
  • 771
  •   1
Отговори
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 285
Колкото и да сме различни, тази тема ни обединява в търсенето на най-доброто училище за нашето дете.
Нека се опитаме да бъдем максимално полезни!

Към новите потребители:
Добре дошли при нас и успех в търсенето на подходящото училище за вашето дете! В края на този пост са линкове към всички предишни издания на темата. Препоръчвам ви да прегледате последните, поне, 2-3 теми преди да зададете въпрос, който е обсъждан многократно. Ние с радост ще ви помогнем, ако знаем отговорите, които търсите, но повтарянето на един и същи въпрос през няколко страници омръзва и не винаги ще получите изчерпателния отговор, който сте очаквали. Моля да се въздържате от пререкания и не натоварвайте модераторите.

Някои съкращения, използвани често от потребителите в темата:

АК - Американски колеж
ААУ - Англо-американско училище
СС - Света София
СГ - Свети Георги
ПБ - Петър Берон
ОТ - Образователни технологии
ТЕ - Томас Едисон
КО - Климент Охридски
БШ - Българско школо
Изи - Izzi Science for Kids
Уве - Увекинд
ИА- ЧЕГ Иван Апостолов
ККФ- Константин Кирил Философ

Списъкът по-долу съдържа всички частни училища според Регистъра на МОН, както и няколко чуждестранни училища, които не са лицензирани от МОН у нас.

Таксите са актуални за учебната 2022/2023 година. Не всички училища имат сайтове, информация за таксите или актуални такси за тази година. Ако откриете неточности или пропуски, пишете ми, за да се поправя.

Предходните 5 теми ( от 52-ра до 56-та):

Частни училища - информативно-дискусионна тема 52
Частни училища - информативно-дискусионна тема 53
Частни училища - информативно-дискусионна тема 54
Частни училища - информативно-дискусионна тема 55
Частни училища - информативно-дискусионна тема 56

Линкове към стари теми (от 1-ва до 44-та) може да намерите в първи пост на тема 50
Линкове към теми (от 45-та до 50-та) може да намерите в първи пост на тема 51

Скрит текст:









Освен, ако не е упоменато специално, таксите не включват транспорт!
Посочените такси се отнасят за първо дете от семейството в съответното училище.

Последна редакция: нд, 18 дек 2022, 09:41 от gadamer

# 1
  • Мнения: 93
Привет, храната в Британика не е 15лв на ден. В ПУК е включена в таксата, а от 1 клас нагоре има опция за избор всяка седмица по меню- няколко супи, салати, готвено, плодове. Изборът се прави седмица за седмица. Рядко сме над 5 лева за ден. Ако забравиш да поръчаш или пък детето иска- има опция да се носи храна в кутия. За мен тази система е чудесна, защото синът ми е злояд и в ПУК редовно отказваше /салати, зелени, и много други/. Сега сме на боб, леща, банан и мусака - основно това. И разбира се - хляб. Но поне знам че плащам нещо, което ще се изяде. Ако пък си поръчал нещо, но детето не го е поискало- ти го махат от сметката.

# 2
  • Мнения: 5 813
Информацията за 15 лв. на ден е от друг родител с дете в училището. Тези вашите 5 лева какво включват? Супа, основно и десерт или само едно ястие? В таблицата пише, че за ПУК е включено в цената.

# 3
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 731
Трудно ми е да повярвам, че може разнообразна храна 3 пъти дневно да струва 5лв към днешна дата. В БШ е към 10-15лв на ден- закуските са по 2-3лв, но за обяд три ястия си идва към 8-10лв.
Това е от тази година, досега беше включена в цената.
И двата варианта имат плюсове, най-нароварващ е постоянният ангажимент да поръчваш и леденият ужас, ако осъзнаеш в неделя вечер, че си забравил… Но за капризни деца е супер, има поне два варианта на всичко, както и вариант да не яде там. Аз лично предпочитах предния вариант обаче с включена храна, не се е оплаквало детето.

# 4
  • Мнения: 93
Ако детето е с по-добър апетит вероятно ще излиза повече от 5 лева храната. Моят закусва много стабилно вкъщи /елда, овесени ядки, кус-кус и подобни - винаги с много масло и сирене/. Затова после един обяд му е достатъчен, а често му давам и някакъв банан /ако няма предвиден в предиобедната или следобедната закуска - ако има струва 1.50лв./. Давам примери от менюто: супа леща 2.24, крем супа с крутони 2.50, кюфтета на фурна 3.70, свинско месо с ориз 5.10, спагети с доматен сос и кашкавал 3.60, боб яхния 2.80, пиле с картофи 4.90, пиле с ориз 4.50, мусака с мляно месо и картофи 4.30. И към всяко от тези, които яде - като му сложа две филийки хляб по 24ст. - бюджетът е толкова. Един от най-скъпите ни дни - 8.84лв. - е включвал пуешка супа, грах яхния и хляб за обяд, кроасан с масло за следобедна закуска. Един от най-евтините - 2.68лв. - леща яхния с две филии за обяд.

# 5
  • Мнения: 5 813
E, значи апострофирането ви, че храната в Британика не е 15 лева на ден изобщо не отговаря на истината. Вярно е само за вашия избор на хранене, но не и за мнозинството от деца и родители.
Хубаво е когато твърдите, че нещо не е вярно, да се доизяснявате.
Защото таблицата на първа страница има за цел да обобщи, а не да даде информация конкретно как детето на FB..... се храни.

Последна редакция: пн, 19 дек 2022, 12:35 от Fancy

# 6
  • Мнения: 1 003
Тоест в Британика храната е включена в таксата само при ПУК?

# 7
  • Мнения: 5 813
Тоест в Британика храната е включена в таксата само при ПУК?

Да, само за ПУК храната влиза в посочената такса. За всички останали е над нея и доколкото схващам е на принципа на предварително поръчано меню. Някой може и да яде за 5 лв. на ден, но очевидно това е частен случай и обхваща само едно ястие за едно единствено хранене. Преди други родители са казвали, че средно е около 15 лв. на ден.

# 8
  • Мнения: 186
Здравейте, следя темата от известно време. Бихте ли споделили вашите деца, които учат в частни училища, ходят ли на допълнителни курсове по математика към СМГ или някоя друга школа?

# 9
  • София
  • Мнения: 2 138
Моето малкото ходи на съботен курс в СМГ, защото ще кандидатства там след 4-ти клас. Голямото беше по същия начин преди години.

# 10
  • Мнения: 1 003
И моето ходи в събота, защото е 4 клас и ще кандидатства.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 247
Моето не ходи, защото няма да кандидатства Simple Smile

Иначе, като гледам цените на Британика, предполагам, че салатите са около 3 лв. и за моето дете ще сме между 10-15 лв на ден, а не е от най-ящните.

# 12
  • Мнения: 1 003
Британика при нас не е от желаните училища, но това за храната ме изненада- това са още средно около 3000 лв за храна годишно.

# 13
  • София
  • Мнения: 687
Моето дете е още ПУК и не ходи на никакви допълнителни уроци, само на спорт. Мисля си и аз за след четвърти клас и все още нямам твърдо решение какво да правим. Дали е по-добре да си остане в сегашното училище или да кандидатства в някое от математическите? Как би му се отразил преходът, струва ли си (освен, че финансово ще ни е по-изгодно). От всички страни го премислям и не мога да реша, но пък имам 2-3 години да го измисля. Ще ми е интересно да чуя доводите на хората избрали да сменят ЧУ с държавно след 4-ти клас, както и на тези, които са предпочели да останат.

# 14
  • Мнения: 8 171
Моето дете е още ПУК и не ходи на никакви допълнителни уроци, само на спорт. Мисля си и аз за след четвърти клас и все още нямам твърдо решение какво да правим. Дали е по-добре да си остане в сегашното училище или да кандидатства в някое от математическите? Как би му се отразил преходът, струва ли си (освен, че финансово ще ни е по-изгодно). От всички страни го премислям и не мога да реша, но пък имам 2-3 години да го измисля. Ще ми е интересно да чуя доводите на хората избрали да сменят ЧУ с държавно след 4-ти клас, както и на тези, които са предпочели да останат.

Не бих сменяла училище след 4 клас освен ако детето няма силно влечение към математиката или пък съм адски недоволна от училището.
ЧУ освен знания дава доста по адекватна среда, възпитание и организация. В 5 клас в ДУ обикновено става страшно. Учителката майка я няма, децата са стреснати от многото нови изисквания, никой не ги обгрижва. И затова положението 5-7 клас е най-трагично в ДУ.

Общи условия

Активация на акаунт