Частни училища - информативно-дискусионна тема - 57

  • 46 629
  • 771
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 689
Аз също имах предвид математическите гимназии - СМГ и евентуално НПМГ за след четвърти клас. В кое да е ДУ е ясно, че не бих го пратила, освен ако обстоятелствата много рязко не се променят и ни стане невъзможно да плащаме (след последните 2-3 години, вече всичко очаквам). Имаме приятели с деца в СМГ, които са доволни, но ми е ясно, че там не е за всеки. За НПМГ нямам отзиви за след 4-ти клас, те реално от скоро имат малки класове, но ми е интересно също.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 141
Моето дете е още ПУК и не ходи на никакви допълнителни уроци, само на спорт. Мисля си и аз за след четвърти клас и все още нямам твърдо решение какво да правим. Дали е по-добре да си остане в сегашното училище или да кандидатства в някое от математическите? Как би му се отразил преходът, струва ли си (освен, че финансово ще ни е по-изгодно). От всички страни го премислям и не мога да реша, но пък имам 2-3 години да го измисля. Ще ми е интересно да чуя доводите на хората избрали да сменят ЧУ с държавно след 4-ти клас, както и на тези, които са предпочели да останат.
Голямото ми дете отиде в СМГ след 4-ти клас по няколко причини:
 - справя се добре по математика и му харесва
 - финансовият фактор също беше сериозен мотив
 - беше в ТЕ до този момент, а там са само по една паралелка на випуск, което за мен е сериозен минус при по-големи деца - искахме да е в по-голямо училище и по-разнообразна среда откъм характери, възрасти и финансови възможности на различните семейства
 - в повечето ЧУ са по цял ден до 7-ми клас, което също ми е минус при по-големи деца - според мен е полезно децата да имат часове, в които да се налага сами да си организират времето.

Малкото дете ще кандидатства в СМГ, ПЧМГ и НПМГ по същите причини и много се надявам да успее.
Ако обаче детето няма интерес към математиката, не бих го местила, освен ако не съм много недоволна от настоящото училище.

# 17
  • Мнения: 1 006
Моето ще кандидатства също в СМГ, след 4 клас. Има влечение към математиката, много добри резултати на състезанията и не виждам смисъл да остане в частно училище без профил математика. Адаптацията в 5 клас е еднаква за смг и частното училище, така че смятам че ще се справи. Като резервен вариант остава НПМГ и Питагор, като последното е крайно не желан вариант, но вси пак е вариант.

# 18
  • Мнения: 9 695
Защо е нежелан вариант?

# 19
  • Мнения: 1 006
На тренировъчните им тестове винаги е първи, което означава, че подготовката от друго частно училище без профил математика е достатъчна за там, не е по-добро училище от смг и нпмг, не ни е удобно като локация.

# 20
  • Мнения: 8 243
На тренировъчните им тестове винаги е първи, което означава, че подготовката от друго частно училище без профил математика е достатъчна за там, не е по-добро училище от смг и нпмг, не ни е удобно като локация.

Е, малко крайно изказване Simple Smile
Все пак за СМГ камндидатстват 1000 деца и от тях влизат едни 150. За ПЧМГ и Питагор освен това условие, трябва и мама и тате да платят едни 5000 Евро. Което си е фактор каквото и да си говорим.

НПМГ - все пак от скоро работят с малки ученци което си има своята специфика....та и там нещата не са много, много ясни Simple Smile

Моето без да е първо на входните тестове се справя прилично и пред избора СМГ и ПЧМГ, избрахме второто.
Просто по това време имах две приятелки с деца в СМГ и предценихме че за нашето е по-добрият вариант.

# 21
  • Мнения: 1 006
Плащането не е проблем и сега е в частно училище, не сме отхвърлили Питагор като вариант, просто е краен. И ние имаме приятели с деца и в двете училища, така че и Питагор и СМГ са по-добри от всяко друго държавно училище Simple Smile

# 22
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Прием след 4-ти клас има и в Питагор, и в ПЧМГ, а локациите им са различни.

# 23
  • Мнения: 1 006
Това не го знаех, тоест имат и в двете сгради паралелки 5 клас?

# 24
  • Мнения: 8 243
Това не го знаех, тоест имат и в двете сгради паралелки 5 клас?
ПЧМГ е първа частна математическа гимазия. Тя е след 5 клас. В сградата на Руски паметник. От 5 до 7 и после от 8 до 12. Голяма част от учителите по матенатика са били преподаватели в СМГ. Г-жа Влъчкова имаше страхотно харизма да привлича най-добрите учители в училището. Паралелките са 4 . Като чувам, че от следващата година ще станат 3. Запълни се много гимназията и място не остана. Стана много добър вариант в диапазона 8-12 клас.
Питагор имат 5 клас от миналата година. Когато се преместиха в Красна поляна. Преди това беше само до 4 клас. В Питагор паралелките са 2 и не са май с толкива засилена математика.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 255
В ПЧМГ има и много преподаватели от НПМГ, прекрасни учители. Преди да запишем детето в Иззи, обмисляхме ДУ и в 5ти клас ПЧМГ, макар че локацията не ни е никак удобна, ако сте близко не бих го изключила като вариант.

# 26
  • Мнения: 5 898
На тренировъчните им тестове винаги е първи, което означава, че подготовката от друго частно училище без профил математика е достатъчна за там, не е по-добро училище от смг и нпмг, не ни е удобно като локация.

Шегуваш се, нали?

Бас ловя, че на пробните няма явяващи се от самото училище и от СМГ. Хайде сега си поразсъждавай твоят син от пръв къде внезапно може да се озове при реална класация.

Не ми се влиза в спорове, но не е вярно, че не е по-добро училище от НПМГ и СМГ в контекса, в който го твърдиш.

# 27
  • Мнения: 1 006
Ами те го приеха като пръв три години по ред просто не го записваме, така че няма какво да си провя изводи. Направила съм си и имаме избор, както и резервни варианти.

# 28
  • Мнения: 5 898
След 4 клас е друго. Simple Smile Не са изпитчетата в малките класове. Нито като конкуренция, нито като ниво на трудност. А и не са по време, когато разширяваха базата на Питагор. Много малко от кандидатстващите в малките класове не бяха приети. Simple Smile

Та самодоволното и самонадеяно поведение да не ви остави в стандартното ДУ. Само защото не сте си проверили данните на база, на които си правите изводи.

# 29
  • Мнения: 1 006
И така да стане ще остане в частното, в което е и сега.
За да не е спам към останалите в групата: някой има ли впечатления от Артис?

Общи условия

Активация на акаунт