Частни училища - информативно-дискусионна тема - 57

  • 46 627
  • 771
  •   1
Отговори
# 45
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Ако детето е състезател и искате развитие в тази посока проучете кое от двете училища дава по-добра подготовка на състезатели. За отлични резултати на НВО 7 клас и двете у-ща се справят еднакво. Едното е безплатно, но пък носи и негативите на ДУ, че всичко останало трябва родителят да го плати, а детето да отдели време.

Последна редакция: ср, 21 дек 2022, 08:52 от gadamer

# 46
  • Мнения: 9 695
Състезател и на двете места ще се чувства добре.

# 47
  • Мнения: 839
Ако детето е състезател и искате развитие в тази посока проучете кое от двете училища дава по-добра подготовка на състезатели.....
Статистика от това лято:
В националния отбор на България за Младежката балканска олимпиада по математика 3 от 5 деца бяха от ПЧМГ.
В националния отбор на България за Международната олимпиада по математика 2 от 5 деца бяха от ПЧМГ. Подборът на децата в тези отбори е изключително труден - взимат се резултатите от редица състезания и олимпиадата, правят се контроли на избраните в разширения отбор и т.н. И да попаднеш там изобщо не е въпрос на случайност, а се иска стабилна подготовка и много отдаденост.
От ПЧМГ имаше деца в националните отбори за международните олимпиади по астрономия, биология, информатика и т.н.
Но със сигурност, ако детето е състезател, ще се чувства еднакво добре и в СМГ, и в ПЧМГ.

# 48
  • София
  • Мнения: 5 015
Участията в състезания са да кажем три вида: местни, международни на училищни отбори и международни на ниво национални отбори.
Преди Ковид в СМГ имаше сякаш повече възможности за втория вид състезания спрямо ПЧМГ, сега не знам как е. Въпросът опира до финансиране; националните отбори се финансират от МОН. Подготовката за състезания е комплексна и обикновено не само в рамките на училището, но изглежда, че ПЧМГ действително дава силна опора на състезателите си. В СМГ много зависи от това, при кой учител ще попадне даден випуск, паралелка, състезател. Може сега да е различно, но преди не се толерираше посещение на школи на "чужди" учители (например от горен випуск), докато в ПЧМГ може би има споделена отговорност и грижа за състезателите. По отношение на отсъствия (много важен фактор!) и в двете училища няма проблем, за разлика от АК например.

Последна редакция: ср, 21 дек 2022, 12:35 от Prizma

# 49
  • София
  • Мнения: 1 535
Gadamer, благодаря за труда по поддържането на темата и списъка.
 
Скрит текст:
Може би те обърках аз, но да уточня сега - в Артис храната не е задължителна, а по желание и трябва да се махне забележката отдолу, че храната е включена в цената, понеже не е Simple Smile
А е задължителна, макар и с отделна цена във Фюжън.

Детето в ПБ ли е сега? Госпожата това ли сравнява?
Втори клас е твърде Рано за оценка кой какво може, дори в ПБ ...
Майката написа, че детето е 4ти клас и сега ще кандидатства и ходи на курс. И също, че е първи на тренировъчен изпит (аз го разбирам като тренировъчен на Математика за всеки), та може би това е по-важно, а не приема и незаписването в Питагор последните 3 години.
А аз да използвам да ви попитам - кога започват разговори за записване за следваща учебна година във вашите уч-ща и как процедирате тези, които сте решили децата да кандидатстват - особено след 4ти и 7ми клас, когато класирания и записване приключват обичайно през юли. Ако все пак ЧУ ви е резервен вариант, продължавате договор срещу капаро и после евентуално го губите или?

За да не е спам към останалите в групата: някой има ли впечатления от Артис?
Ако питането е за същото това дете ориентирано към математика, не мисля, че Артис би му паснало като училище. Там наблягат основно на АЕ и ИИ. От тази година са махнали часовете по втори език (италиански) в прогимназия, а го въвеждат в гимназиалните още от 8ми клас с 4ч/седмично. Часовете са от 8:30-16:10 (до 7 кл) и 8:30-15:15 (гимназия). По 1 клас от набор, 2 пъти годишно има пленери извън София, участия в конкурси, изложби. Не е ритъма на СМГ, не им е и това целта.

# 50
  • Мнения: 1 005
Питането за Артис е за другото дете Simple Smile. Иначе да на тренировъчния изпит в СМГ е първи. Разговорите започват през март с отложено плащане през юли, при нас не се оставя капаро и не се губят финанси, но това важи само за ученици в 4 клас.

# 51
  • Мнения: 89
Здравейте!
Търся мнение на родители, чиито деца са в гимназиален етап в училище "Дорис Тенеди". Най-вече ме интересува какво е усещането за среда, преподаватели, обратна връзка към родител и ниво на натоварване.
Макар и субективно личното мнение ще ми е полезно, имам нужда от още малко впечатления от първа ръка. Може и в съобщения. Simple Smile
Благодаря предварително!

# 52
  • Мнения: 348
Привет, някой може ли да ме ориентира каква е таксата в Дени Дидро, Банкя - за начален курс става дума, благодаря предварително

# 53
  • Мнения: 92
Привет, някой може ли да ме ориентира каква е таксата в Дени Дидро, Банкя - за начален курс става дума, благодаря предварително
За 2023/2024 годишната такса ще бъде 7200 евро, отделно 250 лв. на месец за транспорт и мисля 10 лв. на ден за храна

# 54
  • Мнения: 39
Привет, някой може ли да ме ориентира каква е таксата в Дени Дидро, Банкя - за начален курс става дума, благодаря предварително
За 2023/2024 годишната такса ще бъде 7200 евро, отделно 250 лв. на месец за транспорт и мисля 10 лв. на ден за храна

Таксите навсякъде май от 2023 стават доста сериозни.

# 55
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Привет, някой може ли да ме ориентира каква е таксата в Дени Дидро, Банкя - за начален курс става дума, благодаря предварително
За 2023/2024 годишната такса ще бъде 7200 евро, отделно 250 лв. на месец за транспорт и мисля 10 лв. на ден за храна

Таксите навсякъде май от 2023 стават доста сериозни.
Ох, не ме плаши. Дано поне започнат да предлагат по-сериозна отстъпка за второ дете, че след 2г ни чака Х 2… Май само КО имаха нещо по-сериозно като 15%, сещате ли се други?
Ако за едно дете могат повече хора да си пзоволят 12-14к, то за 2 вече към 30к не знам колко си заслужава… Пък едното в Чу, другото в ДУ не е и съвсем честно към децата… Сложно става.

# 56
  • Мнения: 39

Ох, не ме плаши. Дано поне започнат да предлагат по-сериозна отстъпка за второ дете, че след 2г ни чака Х 2… Май само КО имаха нещо по-сериозно като 15%, сещате ли се други?
Ако за едно дете могат повече хора да си пзоволят 12-14к, то за 2 вече към 30к не знам колко си заслужава… Пък едното в Чу, другото в ДУ не е и съвсем честно към децата… Сложно става.
[/quote]

В ОТ си спомням, че даваха големи отстъпки за 2ро дете.Мисля че бяха 25%, което е доста добре имайки предвид, че и таксите са им едни от ниските.

# 57
  • София
  • Мнения: 5 255
20% увеличение си е доста, особено че те започнаха и с доста висока такса. Но погледнато и за всички 20% е доста сериозно увеличение за година, което може да откаже доста хора за съжаление Sad

# 58
  • София
  • Мнения: 2 428
Ако има сериозно увеличение на таксите, може да се получат някои сериозни размествания по училищата в класовете 2-6

# 59
  • Мнения: 5 639
При тази инфлация увеличението на таксите е неизбежно, даже е малко.

Общи условия

Активация на акаунт